13.06.2022 Marketing i PR
Internetowi influencerzy skuteczniejsi od celebrytów. W marketingu
Paweł Usakowski
Ta informacja może zaskakiwać, jest jednak niewątpliwie bardzo istotna dla marek w kontekście planowania kampanii i doboru ambasadorów do współpracy. Z tegorocznej edycji badania MediaCom Influence Power Index podobnych wniosków płynie jeszcze więcej.

Badanie Influence Power Index obejmuje zarówno „duże”, powszechnie kojarzone nazwiska celebrytów ze świata telewizji, muzyki czy sportu, jak i znanych zazwyczaj węższej grupie badanych, wywodzących się z internetu influencerów. Okazuje się, że twórcy internetowi uzyskują przeciętnie wyższe noty na wszystkich zdefiniowanych atrybutach wizerunkowych! Co więcej, wyraźnie wyprzedzają celebrytów pod kątem najtrudniejszych i najmniej powszechnych cech w zestawieniu, takich jak wyznaczanie nowych trendów, spontaniczność czy wiarygodność.
- Włączenie w działania marketingowe współpracy z influencerami ma realne przełożenie na efektywność kampanii. Od 2017 roku, podejmując decyzje odnośnie współprac optymalnie dopasowanych do celów akcji i wizerunku marki, korzystamy z naszego autorskiego badania, Influence Power Index – tłumaczy Tomasz Romaniuk, head of consumer research z MediaCom Warsaw.
Kogo lubimy, komu wierzymy
W ramach badania, na przestrzeni kolejnych edycji, MediaCom przepytał kilkadziesiąt tysięcy respondentów, sprawdzając ich świadomość i postrzeganie ponad 800 znanych osób. Wyniki ankiety pozwalają sprawdzić nie tylko, jak szeroko rozpoznawana, lubiana i wiarygodna jest dana gwiazda, ale także czy faktycznie ma wpływ na swoich fanów oraz na ile jej wizerunek współgra z pożądanymi cechami marki.
- Każda kampania posiada swoje unikalne cele, do których powinna zostać dopasowana komunikacja oraz ambasadorzy. Zestawienie tych dwóch grup, szeroko rozpoznawalnych celebrytów i bardziej niszowych influencerów, pokazuje że wybór mniej znanego nazwiska może nieraz stanowić efektywniejsze rozwiązanie - dodaje Agata Chojnowska-Postek, senior research specialist z MediaCom Warsaw. - Influencer marketing, trafiając do wąskiej, oddanej grupy fanów, darzących obserwowaną osobę zaufaniem, ma szanse nie tylko realnie wpłynąć na ich opinie i zachowania, ale także zagrać dokładnie na tych nutach wizerunkowych, na których najbardziej zależy marce.
Celebryci najczęściej kojarzeni są z zadbanym wyglądem, pewnością siebie, inteligencją i ambicją. A jednak twórcy internetowi nawet na tych wymiarach otrzymują przeciętnie lepsze wyniki. Dodatkowo, influencerzy są powszechnie postrzegani jako wyluzowani i obdarzeni poczuciem humoru, czego często brakuje czołowym postaciom show-biznesu. To w internecie tworzone są bardziej oryginalne treści i bardziej zażyłe relacje z fanami.
- Przykładowo, marka, która chce w komunikacji postawić na kwestie związane z ochroną klimatu i ekologią, mogłaby rozważyć współpracę z szeroko znanymi celebrytkami, które zostały wysoko ocenione pod tym względem: Martyną Wojciechowską, Olgą Frycz czy Joanną Krupą - tłumaczy Agata Chojnowska-Postek. - Zaangażowanie gwiazd tego formatu z oczywistych względów często nie wchodzi jednak w grę. Co w takim wypadku? Opierając się na wynikach badania MediaCom Influence Power Index możemy zauważyć, że poszukiwanie ambasadorki dla takiego przekazu wśród innych znanych postaci telewizji czy muzyki nie jest dobrym pomysłem z prozaicznego powodu - poza wymienionymi nazwiskami niewiele gwiazd kojarzy się konsumentom z ekologią.
Popularność czy autentyczność?
Marka ryzykowałaby więc brak autentyczności w swojej komunikacji. Nie oznacza to jednak, że jedynym wyjściem jest rezygnacja z jakiejkolwiek współpracy. Dane pokazują, że w kwestie klimatu znacznie bardziej niż szeroko znane celebrytki zaangażowane są influencerki takie jak Kasia Gandor, Kaja Kraska (Globstory) czy Kasia Mecinski.
Jeśli więc głównym celem kampanii nie jest skorzystanie z popularności występującej w niej postaci, ale autentyczna zgodność z wartościami, na których zależy marce, taka współpraca może być obiecującym scenariuszem.

Influencerom, kojarzonym zazwyczaj przez zdecydowanie węższe grona fanów niż w przypadku szeroko rozpoznawanych celebrytów, udaje się jednak wśród tej relatywnie skromnej publiki wykreować o wiele bardziej pogłębiony i zniuansowany wizerunek. Internetowe formy komunikacji pozwalają twórcom podkreślić te obszary, w których czują się ekspertami.
Jeżeli zatem w komunikacji marki chcemy podkreślić wartości rzadziej przypisywane znanym postaciom, warto rozważyć współpracę z twórcami internetowymi, którzy dzięki unikalnej relacji z odbiorcami mają możliwość budowania mocnego i wielowymiarowego wizerunku, bazującego nie tylko na ogólnikach.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
RakReaton, czyli rekreacją w raka!
Izabela Sałamacha
Spacerujesz, biegasz, jeździsz na rowerze, a może uprawiasz nordic walking? Dołącz do wrześniowego wyzwania RakReaton i dołóż swoje kilometry, aby 100 000 złotych trafiło na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową. To proste i nic nie kosztuje, a satysfakcja z pomagania gwarantowana.
Audiomarketing i programmatic audio. Targetowanie reklam radiowych
Bartosz Sosnówka
Osobista forma kontaktu z użytkownikiem i reklamy odporne na Adblocka. To największe atuty przekazów marketingowych emitowanych w stacjach radiowych online, podcastach i innych treściach opartych na audio w internecie. Co więcej, według światowych badań aż 80% słuchaczy podcastów akceptuje reklamy, a 60% z nich kupuje pod wpływem usłyszanych komunikatów.
5 błędów w komunikacji marek B2B
Barbara Trepka
Największym błędem w komunikacji jest jej brak. Marki są jednak coraz bardziej świadome, jak bardzo jest ważna i podejmują próby komunikowania się z odbiorcami. Czy robią to wystarczająco dobrze? Poznaj 5 najczęstszych błędów, które występują w komunikacji marek z sektora B2B.
Do Góry Kulami. Niezwykłe wyzwanie na rzecz dzieci z kliniki onkologii
Ewa Harapin
Akcja Do Góry Kulami to projekt, który realizują dwie przyjaciółki (Ewa Harapin i Klaudia Knieja). Swoim działaniem chcą wesprzeć dzieci, które na co dzień walczą z rakiem. Dlatego 3 września dziewczyny wyruszyły na wędrówkę na Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.) w Tatrach Wysokich. [Reporterzy.info wspierają]
Gościnne blogowanie. Czy naprawdę się opłaca?
Karolina Matyska
Publikacje gościnne możesz śmiało włączyć do swojej strategii marketingowej, a nawet podpiąć pod działania PR-owe. Blogując gościnnie, nie wydajesz ani złotówki, a jedynym kosztem, który ponosisz jest twój czas.
Sponsoring sportu w Polsce. Kto wydaje najwięcej
Karolina Szaflarska
Według szacunkowych danych, w 2016 roku rynek sponsoringu sportowego w Polsce osiągnął wartość 832 400 000 złotych. Prognozy zakładają, że jego wartość na przestrzeni najbliższych lat będzie systematycznie rosnąć, a w roku 2020 osiągnie on poziom zbliżony do miliarda złotych.
Rynek influencerów w Polsce 2022. Raport REACHaBLOGGER
Paweł Usakowski
Rynek influencer marketingu wrócił już do normalności po pandemii, a marketerzy planują w 2022 roku zwiększać wydatki na tę część marketing miksu. Najpopularniejszym wyborem jest Instagram, który odnotował wzrost rok do roku aż o 11 punktów procentowych. Jeszcze dynamiczniejsze wzrosty odnotował YouTube, a największe TikTok.