menu
tygodnik internetowy
ISSN 2544-5839
zamknij
Pracuj w mediach. Zobacz, kto rekrutuje w branży dziennikarskiej, reklamowej i kreatywnej

13.06.2022 Marketing i PR

Internetowi influencerzy skuteczniejsi od celebrytów. W marketingu

Paweł Usakowski

Ta informacja może zaskakiwać, jest jednak niewątpliwie bardzo istotna dla marek w kontekście planowania kampanii i doboru ambasadorów do współpracy. Z tegorocznej edycji badania MediaCom Influence Power Index podobnych wniosków płynie jeszcze więcej.
Internetowi influencerzy skuteczniejsi od celebrytów. W marketinguWykres pokazuje średnie oceny uzyskiwane przez celebrytów i influencerów na poszczególnych wymiarach wizerunkowych / grupach wymiarów wizerunkowych wśród znających ich konsumentów w wieku 15-34 lata [źródło: MediaCom Warsaw, Influence Power Index 2022]

Badanie Influence Power Index obejmuje zarówno „duże”, powszechnie kojarzone nazwiska celebrytów ze świata telewizji, muzyki czy sportu, jak i znanych zazwyczaj węższej grupie badanych, wywodzących się z internetu influencerów. Okazuje się, że twórcy internetowi uzyskują przeciętnie wyższe noty na wszystkich zdefiniowanych atrybutach wizerunkowych! Co więcej, wyraźnie wyprzedzają celebrytów pod kątem najtrudniejszych i najmniej powszechnych cech w zestawieniu, takich jak wyznaczanie nowych trendów, spontaniczność czy wiarygodność.

- Włączenie w działania marketingowe współpracy z influencerami ma realne przełożenie na efektywność kampanii. Od 2017 roku, podejmując decyzje odnośnie współprac optymalnie dopasowanych do celów akcji i wizerunku marki, korzystamy z naszego autorskiego badania, Influence Power Index – tłumaczy Tomasz Romaniuk, head of consumer research z MediaCom Warsaw.

Kogo lubimy, komu wierzymy


W ramach badania, na przestrzeni kolejnych edycji, MediaCom przepytał kilkadziesiąt tysięcy respondentów, sprawdzając ich świadomość i postrzeganie ponad 800 znanych osób. Wyniki ankiety pozwalają sprawdzić nie tylko, jak szeroko rozpoznawana, lubiana i wiarygodna jest dana gwiazda, ale także czy faktycznie ma wpływ na swoich fanów oraz na ile jej wizerunek współgra z pożądanymi cechami marki.


- Każda kampania posiada swoje unikalne cele, do których powinna zostać dopasowana komunikacja oraz ambasadorzy. Zestawienie tych dwóch grup, szeroko rozpoznawalnych celebrytów i bardziej niszowych influencerów, pokazuje że wybór mniej znanego nazwiska może nieraz stanowić efektywniejsze rozwiązanie - dodaje Agata Chojnowska-Postek, senior research specialist z MediaCom Warsaw. - Influencer marketing, trafiając do wąskiej, oddanej grupy fanów, darzących obserwowaną osobę zaufaniem, ma szanse nie tylko realnie wpłynąć na ich opinie i zachowania, ale także zagrać dokładnie na tych nutach wizerunkowych, na których najbardziej zależy marce.

Celebryci najczęściej kojarzeni są z zadbanym wyglądem, pewnością siebie, inteligencją i ambicją. A jednak twórcy internetowi nawet na tych wymiarach otrzymują przeciętnie lepsze wyniki. Dodatkowo, influencerzy są powszechnie postrzegani jako wyluzowani i obdarzeni poczuciem humoru, czego często brakuje czołowym postaciom show-biznesu. To w internecie tworzone są bardziej oryginalne treści i bardziej zażyłe relacje z fanami.

- Przykładowo, marka, która chce w komunikacji postawić na kwestie związane z ochroną klimatu i ekologią, mogłaby rozważyć współpracę z szeroko znanymi celebrytkami, które zostały wysoko ocenione pod tym względem: Martyną Wojciechowską, Olgą Frycz czy Joanną Krupą - tłumaczy Agata Chojnowska-Postek. - Zaangażowanie gwiazd tego formatu z oczywistych względów często nie wchodzi jednak w grę. Co w takim wypadku? Opierając się na wynikach badania MediaCom Influence Power Index możemy zauważyć, że poszukiwanie ambasadorki dla takiego przekazu wśród innych znanych postaci telewizji czy muzyki nie jest dobrym pomysłem z prozaicznego powodu - poza wymienionymi nazwiskami niewiele gwiazd kojarzy się konsumentom z ekologią.

Popularność czy autentyczność?


Marka ryzykowałaby więc brak autentyczności w swojej komunikacji. Nie oznacza to jednak, że jedynym wyjściem jest rezygnacja z jakiejkolwiek współpracy. Dane pokazują, że w kwestie klimatu znacznie bardziej niż szeroko znane celebrytki zaangażowane są influencerki takie jak Kasia Gandor, Kaja Kraska (Globstory) czy Kasia Mecinski.

AUTOPROMOCJA. Zajrzyj na nasz Youtube. Poznaj #59sec REPORT
Zaskoczenie: Wideo już NIE RZĄDZI [PL NAPISY] 👇
Zaskoczenie: Wideo już NIE RZĄDZI

Jeśli więc głównym celem kampanii nie jest skorzystanie z popularności występującej w niej postaci, ale autentyczna zgodność z wartościami, na których zależy marce, taka współpraca może być obiecującym scenariuszem.

Internetowi influencerzy skuteczniejsi od celebrytów. W marketinguźródło: MediaCom Warsaw, Influence Power Index 2022

Influencerom, kojarzonym zazwyczaj przez zdecydowanie węższe grona fanów niż w przypadku szeroko rozpoznawanych celebrytów, udaje się jednak wśród tej relatywnie skromnej publiki wykreować o wiele bardziej pogłębiony i zniuansowany wizerunek. Internetowe formy komunikacji pozwalają twórcom podkreślić te obszary, w których czują się ekspertami.

Jeżeli zatem w komunikacji marki chcemy podkreślić wartości rzadziej przypisywane znanym postaciom, warto rozważyć współpracę z twórcami internetowymi, którzy dzięki unikalnej relacji z odbiorcami mają możliwość budowania mocnego i wielowymiarowego wizerunku, bazującego nie tylko na ogólnikach.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale Marketing i PR:

Liczba botów AI w obsłudze klienta rośnie. Jednak Polacy chcą ludzi

Andrzej Sowula
Ponad 3/4 Polaków (75,9%) miało już kontakt z botem w dziale obsługi klienta i niemal co czwarty jest z tej obsługi zadowolony, co oznacza wzrost o 7,7% w ciągu dwóch ostatnich lat. Jednocześnie jednak tylko 8,1% Polaków w pełni ufa obsługującym ich botom.

Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate

Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Reklama internetowa 2024/2025. Raport IAB Polska

KFi
Reklama online pochłania już 57% wszystkich budżetów. Na same formaty wideo firmy wydały 1,62 miliarda złotych. Po chudszych latach, słupki odbijają mocno w górę. Reklama cyfrowa urosła w rok o 20%, tradycyjna powoli znika z radarów.

Podobne artykuły:

Strategia marketingowa i korzyści płynące z jej stosowania dla firmy

brandglow.pl
Właściwie opracowana strategia marketingowa to klucz do sukcesu każdej firmy zarówno małej, jak i dużej. Jest to bowiem praktyczne narzędzie, które pozwala nam na ustalenie spójnego planu działania, określenia mocnych oraz słabych stron przedsiębiorstwa oraz sprecyzowania, kim są odbiorcy naszych produktów oraz usług. [artykuł sponsorowany]

Co powinien zawierać audyt SEO - kluczowe elementy dobrej analizy

Szymon Słowik
Audyt SEO w takiej, czy innej formie, powinien zawsze stanowić punkt wyjścia do działań mających na celu budowanie ruchu organicznego z Google. W przypadku prostej strony firmowej, audyt może sprowadzać się do dość szybkiej analizy witryny. Jeśli mamy do czynienia ze sklepem internetowym, audyt będzie dużo bardziej złożony ze względu na większą liczbę funkcji, rozbudowaną architekturę informacji, więcej słów kluczowych, konkurentów, wyzwań natury technicznej.

Logo to tylko wierzchołek góry lodowej

dr Krzysztof Moszczyński
Nadgryzione jabłko, syrena na zielonym tle czy złote łuki. Przywykliśmy, że charakterystyczne elementy wizualnie identyfikują większość znanych nam produktów czy usług. Jak zmieniała się rola kompozycji i estetyki znaków w transponowaniu tożsamości organizacji, wyjaśnia dr Krzysztof Moszczyński z Katedry Grafiki Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

Podaruj prezent pod choinkę dzieciom spędzającym święta w szpitalu

Klaudia Smolarska-Kulej
Ponad 1000 gier, książek, klocków i innych zabawek otrzymali od pacjenci Przylądka Nadziei w ubiegłym roku. Wszystkie dały ogromną radość, uśmiech i siłę. Wolontariusze z kliniki onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei spędzili dzięki nim ponad 2500 godzin na zabawie z dziećmi, które nawet święta spędzają w szpitalu. Powtórzmy to i w te święta! [Reporterzy.info wspierają]

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Flying Tiger



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów


reklamaMedia Review 24/7
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Egzorcysta - Pismo Ludzi Wolnych
Egzorcysta - Pismo Ludzi Wolnych
Okładka National Geographic
National Geographic
Okładka National Geographic Traveler
National Geographic Traveler
Okładka NIE
NIE
Okładka Przegląd
Przegląd
Okładka Wprost
Wprost
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25