Pierwsze w Polsce szkoły, które idą do uczniów z Ukrainy
Reporterzy.info wspierają
Setka dzieci z Ukrainy, które razem z mamami uciekły przed wojną do Wrocławia, będzie mogła uczyć się w przygotowanych dla nich klasach. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty podpisała z wrocławskim Urzędem Miasta porozumienie w sprawie prowadzenia oddziałów przygotowawczych dla ukraińskich uczniów. Oficjalnie ruszą 1 lipca.

Placówka powstaje w Domu Ukraińskim przy ul. Ofiar Oświęcimskich we Wrocławiu. Od kwietnia, dzięki Fundacji Zobacz Mnie, tymczasowy dom znalazło tu już 200 osób. Dzieci i kobiet z Ukrainy, które przed trwającą w ich kraju wojną schroniły się w stolicy Dolnego Śląska.
Dzieci będą się tu uczyć w klasach od 1 do 8, zgodnie z podstawą programową, przygotowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zajęcia prowadzić będą nauczyciele wrocławskiej Szkoły Podstawowej Leonardo, prowadzonej przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty. Klasy przygotowawcze w Domu Ukraińskim funkcjonować będą jako zamiejscowy oddział SP Leonardo. Pracę znajdą tu również nauczycielki z Ukrainy.
- Będą to panie nauczycielki, które mieszkają w Domu Ukraińskim. Zostaną zatrudnione jako pomoc nauczycielska, żeby pomagać naszej kadrze pedagogicznej w sprawnym prowadzeniu zajęć i w komunikacji z dziećmi - tłumaczy Anna Krakowska, dyrektor Szkoły Podstawowej Leonardo.
Zgodę na prowadzenie szkoły od wrocławskiego Ratusza fundacja otrzymała 15 czerwca. Pierwszy, oficjalny dzwonek zadzwoni w klasach przy ul. Ofiar Oświęcimskich 1 lipca. Przez wakacje szkoła będzie zapewniać dzieciom opiekę i naukę języka, od września rozpoczną się już lekcje.

- Lipiec wykorzystamy na na sprawy organizacyjne, a dzieci na zasłużony odpoczynek. Od sierpnia rozpoczynamy zajęcia dydaktyczne: kursy języka polskiego, warsztaty, zajęcia plenerowe i wycieczki po mieście - wylicza Katarzyna Świerczek, wicedyrektor SP Leonardo, koordynatorka oddziału zamiejscowego szkoły w Domu Ukraińskim. - Dzięki temu dzieci będą mogły dowiedzieć się więcej o Wrocławiu, o Polsce i poćwiczyć język w praktyce.
Zajęcia w czasie wakacji prowadzić będą lektorzy języka polskiego z uprawnieniami pedagogicznymi, zatrudnieni przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty. Pomagać będą im nauczycielki z Ukrainy, którym kursy językowe dodatkowo pomogą w pracy od września. W placówce zatrudniona zostanie też ukraińska pani psycholog.
Pierwsze w Polsce szkoły, które idą do uczniów
Oddziały przygotowawcze w Domu Ukraińskim to już drugi oświatowy projekt dla dzieci z Ukrainy, prowadzony we Wrocławiu przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty. Od 1 czerwca, w budynku przy ul. Śrubowej, działa pierwsza na Dolnym Śląsku szkoła z oddziałami przygotowawczymi dla uchodźców wojennych, zorganizowana jako samodzielne miejsce. Specjalnie dla nich.
Na potrzeby szkoły dwa całe piętra w swoim biurowcu przekazała i pomogła wyposażyć firma Nokia. W klasach 1-8 uczy się 75 dzieci. Lekcje prowadzą nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Leonardo. Zajęcia z języków obcych oraz pomoc nauczycielską w opiece świetlicowej zapewniają nauczycielki i nauczyciele z Ukrainy.

- Oddziały przygotowawcze, tworzone specjalnie dla dzieci z Ukrainy to dzisiaj bardzo ważny element całego systemu edukacji. Tylko do naszych, prowadzonych przez fundację szkół, przyjęliśmy w tym roku ponad 250 dzieci z Ukrainy. We wszystkich polskich szkołach takich nowych uczniów jest 200 tysięcy - tłumaczy Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. - Dzieciom z Ukrainy warto i trzeba zapewnić dostęp do dobrej edukacji. Dzięki temu zadbamy o wyrównywanie szans, ułatwimy integrację i wzmocnimy bardzo potrzebne poczucie wartości.
Wcześniej fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty dwie podobne klasy uruchomiła w Gdańsku, przy szkole podstawowej Hevelius, prowadzonej na terenie Stadionu Arena Gdańsk. W planach ma tworzenie klas dla uczniów z Ukrainy w kolejnych miastach w Polsce.
Ogólnopolski Operator Oświaty od ponad 20 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 56 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację uczy się ponad 6000 dzieci. Więcej informacji: https://operator.edu.pl
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Wsparcie dla uczniów z Ukrainy. Rusza akcja Chodźmy razem do szkoły!
Reporterzy.info wspierają
Prawie trzystu uczniów z Ukrainy będzie się uczyć od września w powstających właśnie we Wrocławiu i Gdańsku klasach przygotowawczych, tworzonych przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty. To dzieci, które razem z mamami uciekły przed wojną do Polski.
Trendy w projektowaniu stron na 2021 rok
materiał partnera
Dziś każda firma powinna mieć swoją stronę internetową, jeśli zależy jej na dotarciu do nowych klientów. Zobacz, jakie trendy w projektowaniu wyznaczają wygląd aktualnie tworzonych witryn.
Jak dziennikarze ekonomiczni wygrywają konkursy?
faraon24.pl
Dziennikarstwo ekonomiczne to wyjątkowo trudne zajęcie. To nie tylko czytanie, analizy i pisanie. To również potężny stres bo wyniki pracy wpływają na życie innych. Należy cechować się nie tylko solidnym wykształceniem ale także wiedzą praktyczną zdobytą przez lata praktyk. [artykuł sponsorowany]
Rolki Reggae Express dla Filipa. Rusza pomoc dla chłopca z Wrocławia
patronat Reporterzy.info
Agata i Wojciech Miszewscy, rekordziści Polski w najdłuższej sztafecie na rolkach, zapraszają 18 października na 100-kilometrowy ultramaraton Rolki Reggae Express ulicami Wrocławia. Po nim w Szkole Muzyki Nowoczesnej zagrają zespoły reggae, hip-hop, etno i jazz. Wszystko to dla trzyletniego Filipa. Rolkarze i muzycy z Wrocławia jadą i grają, żeby zdobyć pieniądze na terapię, która pozwoli chłopcu słyszeć.
Soundbar do 1000 zł - na co zwracać uwagę przy zakupie?
Samsung
Soundbar to świetna alternatywa dla kina domowego, które nie dość, że jest drogie, to wymaga sporo miejsca, a do tego koniecznie trzeba jakoś ukryć liczne przewody. Podczas gdy po samych telewizorach nie ma co spodziewać się krystalicznego dźwięku, takie sprytne urządzenie o niewielkich gabarytach pomoże poprawić wrażenia brzmieniowe bez inwestowania dużych pieniędzy i zajmowania cennej przestrzeni w mieszkaniu. [materiał zewnętrzny]
Sprawdź zanim stracisz czyli kurs walut na lotnisku
kantoronline.pl
Lot samolotem to nieodłączny element podróży służbowych, atrakcyjnego urlopu lub pracy za granicą. Oczywiście wtedy niezbędna okazuje się waluta kraju, do którego wyjeżdżamy. Ktoś mógłby pomyśleć, że wymieni pieniądze w ostatniej chwili na lotnisku. Nic bardziej mylnego, ponieważ wtedy można sporo stracić na kursie walut. [artykuł sponsorowany]
Zakaz konkurencji w pracy - co musisz wiedzieć jako pracownik?
artykuł sponsorowany
Pracownik podejmujący współpracę z przedsiębiorstwem zobligowany jest prawem pracy dwukierunkowo - chroni ono pracownika, zapewnia mu przywileje wynikające z kodeksu pracy takie jak prawo do urlopu wypoczynkowego, dodatki stażowe. Jednak prawo pracy działa dwukierunkowo.