27.06.2022 Rynek medialny
Trendy w komunikacji. Te trzy zostaną z nami na dłużej
Newseria Biznes
Generacja Z, reels i TikTok oraz hedonizm. Internetowa komunikacja w 2022 roku podąża ścieżkami, z których szybko nie zejdzie. Żeby się na nich odnaleźć i skutecznie je wykorzystać, warto je dobrze poznać. Nowe trendy wytyczają nowe kierunki i potrzeby w komunikacji i w marketingu.
#GenZ
Najmłodsza, lecz najbardziej znacząca grupa w kwestii zrównoważonego rozwoju i priorytetów zdrowotnych na całym świecie. Mowa o generacji Z, wśród której aż trzy czwarte (73%) wierzy, że jest bardziej niż inne pokolenia zaniepokojona tym, jak dieta wpływa na środowisko (2022 Food and Health Survey). Tuż za nimi plasują się Millenialsi (71%).
W porównaniu z generacją Baby Boomers, pokolenie Z chętniej sięga po produkty oznaczone małym śladem węglowym czy produktem wytworzonym na bazie roślin. Ten trend dostrzega wielu producentów żywności oraz restauratorów, którzy modyfikują swoje oferty, wzbogacając je o pozycje wegańskie.
- Rynek roślinny rozwija się niezwykle dynamicznie, zaś z danych publikowanych w mediach branżowych wynika, że globalnie ma on urosnąć do ponad 160 mld dolarów w przeciągu najbliższych ośmiu lat. Jeszcze dwa lata temu jego wartość wynosiła niecałe 30 mld dolarów - komentuje Magdalena Malutko, CEO agencji Od kuchni. - Dostrzegamy to także na co dzień, ponieważ komunikowanie, promocja oraz fotografowanie propozycji roślinnych staje się coraz częstszym zadaniem w naszej agencji
W planowaniu działań marketingowych warto więc poświęcić jeszcze więcej uwagi temu, do jakiej generacji kierowany jest przekaz marki. Zupełnie innych komunikatów oczekuje dziś generacja Z, która – wchodząc na rynek pracy – podejmuje równolegle więcej świadomych decyzji zakupowych. Dla wielu marek jest to kluczowa grupa odbiorców. Tworzenie odpowiedniej strategii komunikacji powinno być więc podparte dokładnym zrozumieniem ich potrzeb, języka czy wyznawanych wartości.
#reels & #tiktok
Fenomen TikToka udowodnił, że krótkie, autentyczne formy wideo zyskują dziś na znaczeniu i to na nich specjaliści ds. komunikacji i marketingu będą bazować w najbliższym czasie. Reelsy zalewają instagramowe feedy już od kilku miesięcy. Ich era trwa w najlepsze, a ci, którzy jeszcze nie oswoili się z ruchomym contentem, powinni jak najszybciej nadrobić zaległości.
- Do skuteczności i atrakcyjności reelsów nie musimy dziś przekonywać naszych klientów. Współpracujące z nami marki doskonale o tym wiedzą i z dużą otwartością podchodzą do propozycji dynamicznego contentu - komentuje Dominika Kaczyńska, community manager w agencji Od kuchni. - W środowisku kulinarnym, w którym się specjalizujemy, atrakcyjnych dla oka możliwości jest niezwykle dużo, począwszy od prezentowania składników i przepisów, aż po sposób podania czy konsumpcję. Ważny aspekt odgrywa tu także podkład muzyczny, który również musi wpisywać się w globalne lub lokalne trendy.
Z raportów TikToka wynika, że:
- muzyka ma tendencję do wykraczania poza platformę;
- 88% użytkowników wskazuje, że dźwięk na platformie ma kluczowe znaczenie dla ogólnego doświadczenia aplikacji;
- to zaś skłania ludzi do wyszukiwania, przesyłania, a także kupowania piosenek, które słyszą podczas przeglądania TikToka.
Ten trend nie tylko otwiera nowe możliwości artystom i markom, ale tworzy nowy paradygmat dzielenia się, tworzenia i wyszukiwania muzyki.
Szybko zmieniające się trendy na TikToku determinują do bycia na bieżąco ze wszystkimi nowinkami, dlatego mnóstwo czasu należy i warto poświęcić na śledzenie zarówno virali, jak i tych mniej popularnych filmików, w których także może drzemać duży potencjał. Scrollowanie TikToka nie jest więc wyłącznie formą spędzania wolnego czasu. W branży marketingowej oglądanie takich benchmarków i inspiracji pomaga w planowaniu własnych realizacji i wyszukiwaniu ciekawych insightów.
#hedonizm
Co pozostaje konsumentowi w tych trudnych czasach, jeśli nie odrobina hedonizmu? O tym chętnie mówi wiele marek, zachęcając klientów do sprawiania sobie drobnych przyjemności, pozwalających odciąć się od codzienności. Sposobów jest oczywiście wiele, a kreatywnych pomysłów na promocję nie brakuje. Słoneczne popołudnie spędzone na ogródku ulubionej restauracji czy rozpływająca się w ustach czekolada z apetycznymi dodatkami to tylko przykłady chwil przyjemności, do których zachęcają nas dziś marki.
- Dla niektórych drobną przyjemnością jest także zamawianie zakupów online bez konieczności wychodzenia z domu. Pandemiczny zwyczaj do dziś pozostał standardem w wielu domach - mówi Weronika Weimer, communication specialist w agencji Od kuchni. Z danych Food Insight wynika, że co najmniej jedna czwarta Amerykanów (25%) kupuje artykuły spożywcze przez internet raz w tygodniu. Dla porównania jeszcze w poprzednim roku było to 20%. Co więcej, połowa konsumentów dokonujących zakupów online (52%) zwraca uwagę na etykiety żywności.
Wszyscy liczymy na to, że najtrudniejsze chwile w tym roku są już za nami i chętnie koncentrujemy się na mówieniu o przyjemnościach. Warto jednak podchodzić z większą dozą elastyczności i wdrażać w swoją pracę popularne dziś zwinne podejście (ang. agile), w którym szybkość reakcji i umiejętność dostosowania się do sytuacji stają się kluczowe do rozwoju i osiągania zamierzonych celów.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Przyszłość dziennikarstwa i mediów. Prognozy Reuters Institute
KFi
74% wydawców obawia się spadku ruchu z wyszukiwarek. Płatnych subskrybentów nie przybywa, jak kiedyś, a relacje z gigantami technologicznymi stają się coraz bardziej skomplikowane. Raport "Journalism, Media, and Technology Trends and Predictions 2025" prognozuje, co czeka świat mediów w 2025 roku.
Social media i komunikacja w związkach. Ciekawe badania z Palestyny
KFi
Jak wygląda miłość w erze cyfrowej? Czy technologia bardziej zbliża, czy dzieli? W erze, gdy Facebook i Instagram zastępują rozmowy przy stole, media społecznościowe stały się nową przestrzenią relacji małżeńskich. Naukowcy z An-Najah National University sprawdzali, jak technologia może budować więzi, ale też siać niepewność.
Telewizja, trendy i nawyki widzów. Raport EBU
Krzysztof Fiedorek
Młodzież z Europy ogląda telewizję średnio zaledwie 72 minuty dziennie, a w niektórych krajach nawet mniej niż 30 minut. Tradycyjna telewizja ustępuje miejsca TikTokowi, Netflixowi i YouTube’owi. Na naszych oczach nawyki widzów zmieniają się diametralnie. Co to oznacza dla przyszłości mediów?
Podobne artykuły:
Influencerzy w Polsce. Mają wpływ na decyzje 3/4 swoich fanów
Newseria
Badania pokazują, że influencerzy mają pozytywny wpływ na nastrój swoich fanów, skłaniają do zmiany przyzwyczajeń, odwiedzania polecanych miejsc lub zakupu określonych produktów. 21 mln Polaków śledzi co najmniej jednego influencera, a trzech na czterech ulega jego wpływom.
Piano Media. System płatności za dostęp do treści w polskim internecie
Bartłomiej Dwornik
W nocy z 3 na 4 września, polscy użytkownicy zaczęli płacić za dostęp do treści i usług dostarczanych przez sześciu wydawców prasowych i jednego nadawcę radiowego.
Media "czwartą władzą"?
Paulina Dużyk-Dyna
W dokumentach prawnych demokratycznych państw jest zapisane i funkcjonuje trójpodział władzy. Skąd więc wziął się termin czwartej władzy? I dlaczego to mediom przypisuje się to pojęcie?
Prasa, telewizja i radio nie wykorzystują możliwości internetu
Money.pl
Wyniki z badań I-Metria SA, przeprowadzonych w 2001 roku. Badania obejmowały witryny największych gazet, stacji telewizyjnych i rozgłośni radiowych.