Architekci wiedzy. Jak Łódzka Szkoła Ćwiczeń uczy nauczycieli
Reporterzy.info wspierają
Jak przekazywać wiedzę w nietuzinkowy, interesujący sposób? Jak wykorzystać w nauczaniu nowe technologie i jak wydobyć z uczniów potencjał, który w sobie mają lecz nie zawsze zdają sobie z tego sprawę? Tych wszystkich zagadnień uczą się tym razem… nauczyciele i studenci kierunków pedagogicznych. Uczestnicy projektu „Architekci wiedzy” - szkoła ćwiczeń w Łodzi.
Projekt realizowany jest od 2021 roku przez Szkołę Podstawową Kornelówka-Przystań w Łodzi, prowadzoną przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty. Partnerami merytorycznymi zostały: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz Uczelnia Nauk Społecznych.
Uczestnicy - 56 nauczycieli z ośmiu szkół podstawowych regionu łódzkiego i 15 studentów pedagogiki - przez ponad rok brali udział w warsztatach metodycznych, doskonalących umiejętności zawodowe i wzbogacające warsztat prac, uczestniczyli w lekcjach pokazowych, prowadzonych przez nauczycieli szkoły Kornelówka-Przystań, poznawali zasady metod TIK, aktywizujące współpracę nauczyciela i ucznia z wykorzystaniem technologii.
W ramach Szkoły Ćwiczeń powstała też sieć współpracy między nauczycielami, a każdy z uczestników miał dostęp do profesjonalnej superwizji.
Edukacja XXI wieku. Pomysłowość i technologia
Łódzka Szkoła Ćwiczeń korzystała z doświadczeń podobnego projektu, realizowanego od 2019 roku w Poznaniu. Nauczyciele z Publicznej Szkoły Podstawowej Cogito, również prowadzonej przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty, podzielili się z łódzkimi koleżankami i kolegami wypracowanym i sprawdzonym modelem. Przeszkolili nauczycieli ze szkoły Kornelówka-Przystań w prowadzeniu zajęć Szkoły Ćwiczeń, pomagali też w początkowej fazie realizacji projektu.
Architekci Wiedzy, czyli łódzka Szkoła Ćwiczeń szkoli nauczycieli i studentów pedagogiki w czterech obszarach: matematycznym, informatycznym, przyrodniczym i językowym. Organizatorzy podkreślają duże zainteresowanie i zaangażowanie nauczycieli z regionu łódzkiego.
- Szkoła Ćwiczeń pokazuje nauczycielom, że podstawę programową realizować można na wiele kreatywnych, pomysłowych i atrakcyjnych sposobów. Podpowiada drogi, którymi można ten cel osiągnąć i uczy korzystania z narzędzi i pomocy dydaktycznych, po które można sięgnąć w codziennej pracy nauczyciela - tłumaczy Joanna Świątek, dyrektor SP Przystań i liderka Łódzkiej Szkoły Ćwiczeń. - Na uczestnikach Szkoły Ćwiczeń ogromne wrażenie robiło wyposażenie pracowni, ale równie istotna była możliwość uzyskania psychologicznego wsparcia, coachingu i superwizji. Ten obszar okazał się jednym z najlepszych elementów całego projektu. To pokazuje, jak duże są potrzeby w tym zakresie.
Łódzcy Architekci Wiedzy mieli również okazję na żywo zobaczyć i poćwiczyć wykorzystanie najnowszych technologii w dydaktyce. W tym również takich, wspierających nauczanie eksperymentalne.
- W pracowni matematycznej: przyrząd do demonstracji powstawania brył obrotowych, przyrządy i zestawy do nauki rachunku prawdopodobieństwa, Tuba Pitagorasa do nauki tabliczki mnożenia, Karty Grabowskiego, Klocki Numicon czy zestaw do zadań z geometrii i kodowania.
- W pracowni informatycznej zamiast powszechnie wykorzystywanych komputerów PC czy laptopów znalazł się serwer oraz terminale dla uczniów, drukarka 3D, dron, roboty edukacyjne, magiczny dywan i okulary VR.
- W pracowni językowej prezentowane były możliwości zintegrowanego systemu nauki języków obcych: oprogramowania "together" do bezprzewodowej obsługi pracowni, monitor dotykowy z rejestracją dźwięku do 24 stanowisk, umożliwiający podsłuch własny, podsłuch uczniów i dzielenie uczniów na zespoły albo pary.
- W pracowni przyrodniczej oprócz przyrządów do obserwacji pogody, preparatów, mikroskopów, map, modułów i plansz edukacyjnych, kompasów, lornetek, wag szalkowych, apteczki pierwszej pomocy, pryzmatów, zestawów skał i minerałów, zestawy fantomów do nauki udzielania pierwszej pomocy, walizki ekobadacza, do dyspozycji była również zewnętrzna altana, szklarnia i stacja meteorologiczna.
- Nasza szkoła stała się swoistym laboratorium, w którym przyszli i obecni nauczyciele mogą rozwijać swoje kompetencje zawodowe - podkreśla z dumą Joanna Świątek, dyrektor SP Przystań i liderka Łódzkiej Szkoły Ćwiczeń. - Kornelówka-Przystań stała się miejscem upowszechniania innowacyjnych działań wspierających rozwój kompetencji kluczowych uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem nauczania języków nowożytnych, matematyki, przedmiotów przyrodniczych technologii informacyjno- komunikacyjnych.
Pierwszy krok zrobiony. Pora na kolejne
Do udziału pierwszej edycji w Łódzkiej Szkoły Ćwiczeń organizatorzy zaprosili nauczycieli z ośmiu szkół województwa łódzkiego:
- Szkoły Podstawowej nr 4 w Łodzi,
- Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 97 w Łodzi,
- Szkoły Podstawowej nr 199 w Łodzi,
- Szkoły Podstawowej nr 162 w Łodzi,
- Szkoły Podstawowej w Bełdowie,
- Szkoły Podstawowej w Starych Skoszewach,
- Pijarskiej Szkoły Podstawowej Królowej Pokoju w Łowiczu,
- Szkoły Podstawowej nr 2 przy Zespole Szkół Specjalnych w Warcie,
- oraz 15 studentów z Uczelni Nauk Społecznych.
Szkoła ćwiczeń oraz partnerzy opracowali i wdrożyli materiały dydaktyczne dla nauczycieli i studentów pedagogiki. Powstało szesnaście scenariuszy lekcji pokazowych w czterech obszarach na dwóch poziomach edukacyjnych. Uczestnicy projektu otrzymują też wsparcie, które będą mogli wykorzystywać w przyszłości.
Szczegółowe podsumowanie projektu organizatorzy zaprezentują 10 marca 2023 roku podczas konferencji „Łódzka Szkoła Ćwiczeń – świadoma edukacja. Nowe inspiracje i działania na przyszłość”, organizowanej w Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Już teraz wiadomo jednak, że projekt będzie kontynuowany przez co najmniej pięć kolejnych lat. Do programu zgłosić się będą mogły szkoły z województwa łódzkiego, zaproszenie otrzymają też uczelnie i instytucje edukacyjne oferujące kierunki pedagogiczne. Innowacją na kolejnym etapie projektu będzie zaproszenie do aktywnej współpracy przedstawicieli biznesu. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty i Szkoła Podstawowa Kornelówka-Przystań już pracują nad dalszym harmonogramem działań.
- Sukces Łódzkiej Szkoły Ćwiczeń pokazuje, jak potrzebne są miejsca, gdzie najnowsze trendy i strategie pedagogiczne, wspierające proces nauczania, podlegają praktycznej weryfikacji - podkreśla Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. - Jako jedyny w kraju podmiot prowadzimy aż cztery takie wzorcowe placówki, cztery Szkoły Ćwiczeń: w Łodzi, Poznaniu, Gdańsku i Nakonowie niedaleko Włocławka. Z tej perspektywy możemy ocenić, że projekt da bardzo dużo całemu systemowi oświaty. Zarówno pod względem nauczania, jak i wyposażania pracowni szkolnych. Cieszę się, że to szkoła Kornelówka-Przystań i wszystkie cztery nasze Szkoły Ćwiczeń są wzorem do naśladowania i wyznaczają nowe trendy.
***
Projekt „Architekci Wiedzy” – szkoła ćwiczeń w Łodzi współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od 21 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 63 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację uczy się ponad 7600 dzieci.
***
Rozliczając PIT za rok 2022 można wesprzeć projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty: uruchomienie Wirtualnej Poradni Pedagogicznej oraz program Logopeda w każdej szkole i przedszkolu. Fundacja pod adresem https://operator.edu.pl/pl/1-5-procent-podatku-pit/ uruchomiła stronę informacyjną na temat obu projektów i przekazania na ich wsparcie 1,5% podatku. Przez fundacyjną stronę można bezpłatnie rozliczyć się online przez internet, pobrać darmową aplikację do rozliczeń, albo wypełnić i wydrukować aktywne druki formularzy PIT 28 • PIT 36 • PIT 36L • PIT 37 • PIT 38 • PIT 39 • PIT OP.
Projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty można wesprzeć również rozliczając się na platformie Twój e-PIT oraz w każdej innej formie. Wystarczy w rozliczeniu wskazać KRS 00000 44866.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Serwer DNS nie reaguje? Oto jakie kroki należy podjąć
artykuł gościnny
Czy zdarza się, że Twoje połączenie internetowe zawodzi, a strony internetowe odmawiają współpracy? Komunikat "Serwer DNS nie odpowiada" może być źródłem frustracji, ale istnieją sprawdzone metody na zdiagnozowanie i rozwiązanie problemu. Dowiedz się, jak przywrócić płynne i stabilne połączenie z internetem, by bez przeszkód korzystać z dostępu do globalnej sieci.
Czym zajmuje się agencja brandingowa?
Agencja Invitro
Agencja brandingowa to firma, zajmująca się realizacją zadań związanych z szeroko rozumianą marką przedsiębiorstwa lub produktu. Działania realizowane przez specjalistów mogą być prowadzone zarówno od podstaw, towarzysząc wprowadzaniu nowości na rynek, jak i być wdrażanymi względem marki już istniejącej, na przykład w przypadku rebrandingu. [Materiał zewnętrzny]
Dlaczego Influencer Marketing staje się coraz popularniejszą formą promocji dla marek?
Green Parrot
W obecnych czasach reklamy w mediach tradycyjnych przestają spełniać swoją rolę, a cała promocja marki przenosi się do Internetu. Wciąż poszukujemy nowych rozwiązań na reklamę naszej działalności i chcemy wiedzieć co obecnie przynosi najlepsze rezultaty. Czym jest Influencer Marketing, jak działa i dlaczego powinniśmy zwrócić uwagę na tą formę marketingu? [artykuł sponsorowany]
Styrodur w reklamach - czym jest i jak wykorzystać w kampanii reklamowej?
artykuł sponsorowany
Współczesny rynek reklamowy to miejsce, gdzie kreatywność spotyka się z innowacyjnością. Aby wyróżnić się w gąszczu reklam i przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, firmy poszukują nowatorskich rozwiązań. Jednym z nich jest wykorzystanie styroduru – materiału, który zyskał popularność w branży reklamowej ze względu na swoją wszechstronność.
Udane prezenty biznesowe na święta wielkanocne
artykuł sponsorowany
Już w połowie lutego większość osób dopada żal za minionym Bożym Narodzeniem, zapachem choinki i smakiem ręcznie robionych pierniczków. A do grudnia jest jeszcze tyle miesięcy, że trudno jest wyczekać na powrót św. Mikołaja! Dobrze jest wybrać inną, równie ważną okazję, dzięki której można wręczać upominki.
Choinkowy Las już po raz trzeci pomaga dzieciom chorym na raka
Klaudia Smolarska-Kulej
Jak co roku, 10 zł ze sprzedaży każdego świerka czy jodły w z Choinkowego Lasu trafi na leczenie i opiekę nad dziećmi z kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei, W tym roku są już trzy! Dwa we Wrocławiu i jeden w Legnicy. Wszystkie zapraszają do przebierania w świątecznych drzewkach i pomagania małym wojownikom! [Reporterzy.info polecają]
Dla kogo marketing internetowy?
artykuł sponsorowany
W dzisiejszych czasach coraz więcej firm, marek osobistych, organizacji pozarządowych i instytucji rządowych oraz samorządowych chce się promować za pomocą internetu. Każdy wie, że internet daje niczym nieograniczone możliwości. Sukces czeka na rynkach krajowych i międzynarodowych. Jak się okazuje, samo umieszczenie strony www lub e-sklepu w sieci nie wystarczy.