menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij

27.03.2023 Rynek medialny

Co charakteryzuje dobry film?

Arkadiusz Murenia

Jak znaleźć interesującą pozycję filmową? Jakie elementy powinien zawierać dobry film? Czym kierować się przy wyborze filmu? Teoretycznie wydaje się, że jest to wręcz banalne pytanie. Czy aby na pewno?

Co charakteryzuje dobry film?

Dobry film to coś więcej niż tylko dobra chwilowa rozrywka, powiedzą zagorzali fani kina. I tutaj właśnie zaczyna się największy problem, ponieważ określenie „dobry film” jest tak samo trudne do zdefiniowania jak „dobre danie”. Wszystko jest pojęciem względnym i dla każdego z nas może oznaczać coś innego.

Znajdzie się jednak zagorzała grupa krytyków filmowych, którzy będę usilnie twierdzić, że każdą produkcję filmową da się ocenić wg. pewnych ścisłe określonych kryteriów. W końcu tychże kryteriów używa się do oceniania największych produkcji filmowych na świecie. Po części mają oni rację. Przecież jakim cudem w takim bądź razie przyznawane są Oskary i oceniane najlepsze filmy? Muszą istnieć wytyczne, dzięki którym dałoby się ocenić każdą pozycję filmową, czyż nie? Istnieje szereg kryteriów wg. których oceniane mogą być filmy. Inaczej wszystko mogłoby obrócić się w chaos i zapanowałaby anarchia w świecie kina.

REKLAMA

Dzisiaj filmy niszowe i niskobudżetowe zyskują coraz bardziej na popularności, a dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym generowanie interesujących efektów wizualnych jest w dzisiejszych czasach możliwe nawet z ograniczonym budżetem. Jak się często okazuje i to nie tylko w kwestii kinowych mega blockbusterów, istotą dobrego filmu nie mogą być same efekty audiowizualne i jest to argument niepodważalny.

Kryteria, którymi kierują się zawodowi krytycy filmowi przy ocenie nowych produkcji filmowych to m.in.: fabuła, struktura, oryginalność, kreatywność, tempo rozwijania się akcji, kinematografia, jakość dźwięku, muzyka, dialogi, postacie, przesłanie, prawdopodobieństwo polecenia pozycji filmowej przez widza.

Skoro już wiadomo jakie kryteria stosowane są przez profesjonalistów do oceny filmów to pojawia się pytanie, czy tylko one są jedynym nieomylnym wyznacznikiem dobrego filmu? Często w filmie czy w książce chodzi o to, aby każdy znalazł w nim / w niej coś dla siebie. Istotny jest ten uniwersalny element, który sprawia ze film potrafi dotrzeć i zapaść w pamięci szerokiemu gronu odbiorców.

W dobie przesycenia kina i Internetu przeróżnymi produkcjami bardzo ciężko jest znaleźć ten przysłowiowy „dobry” film, który jeszcze długo będziemy wspominać. A w natłoku przeróżnych opinii, które można znaleźć w sieci często godna uwagi pozycja może utonąć w bezkresnym oceanie nieprzychylnych powierzchownych komentarzy. Istnieje wiele przykładów filmów, które zostały docenione dopiero po latach i uznane przez grono zagorzałych fanów kina. W tzw. kinie popcornowym i kinie „jednorazowych” filmów, inaczej nazywanych „jednorazówkami” nie ma nic złego. Jednak status kultowego filmu zyskują tylko nieliczne produkcje. Tak więc, co czynie je tak wyjątkowym?

Poza ponadczasowością i oryginalnym pomysłem, za tzw. dobrymi filmami kryje się wiele innych czynników, które przyczyniają się do tego, że dana pozycja filmowa zapada głęboko w pamięć. Często to, jak widz postrzega dany film może być mocno subiektywne i dla jednego człowieka będzie on czymś wyjątkowym, a dla drugiego niczym szczególnym. Wielu z nas identyfikuje się często z fabułą i bohaterami, co sprawia, że film przypada nam do gustu. Z innej strony film powinien oferować dobrą ucieczkę od szarości dnia codziennego. Choć nie wolno zapomnieć o pozycjach hiperrealistycznych, bazujących na autentycznych wydarzeniach, które potrafią wywołać niesamowite emocje i pozostawić po sobie ślad w naszej pamięć na długi czas.

REKLAMA

Z dodatkowych czynników można uwzględnić tutaj tzw. element metafizyczny, podobnie jak o wielkiej sztuce mówi się często, że obraz ma duszę, tak również jest w przypadku filmów. Niektóre pozycje filmowe potrafią nami bardzo wstrząsnąć lub poruszyć do głębi i jest to mieszanka nie tylko dobrej fabuły, ciekawego pomysłu, ale często indywidualnego utożsamiania się widza z pewnymi aspektami takowej produkcji jak np.: bohaterami czy sytuacjami, którym muszą stawić czoła, no i oczywiście tego „czegoś”, co dla każdego z nas może oznaczać coś innego.

Generalnie nie ma jednoznacznego wyjaśnienia, co cechuje bądź charakteryzuje dobry film. Istnieją jedynie pewne wytyczne, które pomogą nam określić, czy dana pozycja będzie nas w stanie zainteresować, czy nie. Wszystko inne pozostaje w sferze indywidualnego subiektywnego postrzegania danego filmu przez każdego widza z osobna.

artykuł udostępniony przez wartoobejrzec.pl

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Trendy w mediach i rozrywce. Prognozy DataArt na rok 2019

KF
Rosnąca konsumpcja treści na urządzeniach mobilnych, zwiększony popyt na usługi na życzenie oraz dynamiczny rozwój user-generated content to trendy, które zdominują sektor technologiczny w 2019 roku, przewiduje DataArt, globalna firma konsultingowa w sektorze technologicznym.

Etykieta online. Co wiemy o uczestnikach spotkań przez internet

Marta Wujek
Jest poprawa. Rok temu 73 proc. ankietowanym zdarzało się podczas spotkań online zajmować swoimi sprawami w tle spotkania, dziś 69 proc. osób podczas spotkania wycisza telefon i inne urządzenia elektroniczne - wynika z badania przeprowadzonego przez ClickMeeting.

Reklama w podcastach. Badanie Tandem Media

Paulina Rydzek
Podcasty to nie tylko rosnące medium, z którego w 2020 r. korzystało już 9 milionów internautów w Polsce. Coraz chętniej po ofertę podcastową sięgają też reklamodawcy - tym bardziej, że zdecydowana większość słuchaczy podcastów akceptuje związane z nimi reklamy i odwiedza wymieniane w audycjach strony internetowe, a także chętnie śledzi działalność podcasterów w mediach społecznościowych.

Liderzy w social media. Badanie Akademii Leona Koźmińskiego

Ewa Śmiech
97 procent polskich menedżerów używa serwisu LinkedIn. Jedna piąta jest na Facebooku i GoldenLine. Korzystanie z sieci społecznościowych pomaga im w poszerzaniu swoich wpływów. Social media kreują cyfrowych przywódców – tak wynika z badań Akademii Leona Koźmińskiego.

Prognozy dla rynku mediów i rozrywki. Cyfryzacja i mobile

Roksana Gowin
Globalny rynek mediów i rozrywki w najbliższych 5 latach będzie rósł w tempie 5% rocznie, osiągając w 2018 roku wartość 2,2 bln dolarów - zapowiadali w 2014 roku eksperci PwC. Polski rynek miał rosnąć w tempie 3,7% i w 2018 roku będzie warty 12,6 mld dolarów.

Media regionalne - sukcesy i porażki

dr Lidia Pokrzycka, Katarzyna Bernat
W małym środowisku dziennikarze nie są ludźmi anonimowymi. To utrudnienia prowadzenie dziennikarstwa śledczego, ale pozwala szybciej zdobywać informacje.

Polsat zazdrości TVN

Magdalena Wierzchowska, Puls Biznesu
Telewizja Zygmunta Solorza pracuje nad kanałem informacyjnym. Specjaliści radzą, by skupiła się raczej na rozrywce, filmach i sporcie.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23