menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij

5.04.2023

Zakaz konkurencji w pracy - co musisz wiedzieć jako pracownik?

artykuł sponsorowany

Pracownik podejmujący współpracę z przedsiębiorstwem zobligowany jest prawem pracy dwukierunkowo - chroni ono pracownika, zapewnia mu przywileje wynikające z kodeksu pracy takie jak prawo do urlopu wypoczynkowego, dodatki stażowe. Jednak prawo pracy działa dwukierunkowo i nakłada na pracownika pewne obowiązki. Jednym z zapisów przepisów prawa pracy jest zakaz konkurencji. Co oznacza ten termin?

Zakaz konkurencji w pracy - co musisz wiedzieć jako pracownik?ilustracja: Gerd Altmann/Pixabay Content License

Co to jest zakaz konkurencji?


Zakaz konkurencji, czy inaczej zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej jest jednym z dopuszczalnych zapisów umowy o pracę, w niektórych branżach stanowi jej nieodzowny element. Mówi on o tym, że pracownik związany umową z pracodawcą nie może świadczyć usług, które skierowane są do tej samej grupy klientów, co jego pracodawcy i dotyczą tego samego zakresu przedmiotowego. Ma to zastosowanie zarówno w działalności indywidualnej pracownika, jak również jego związku z innym przedsiębiorstwem konkurencyjnym wobec pierwszego pracodawcy.

Inną formą zakazów, których może dotyczyć umowa o zakazie konkurencji, jest zobowiązanie do niepodejmowania działań konkurencyjnych po zakończeniu współpracy z pracodawcą. Warunki umowy powinny być tym samym dokładnie określone i zawierać sprecyzowane informacje o zakresie uznawanym za działania konkurencyjne. Samo powołanie się na ustawę jest niewystarczające i stanowi podstawę do uznania takiego zapisu za nieważny, a tym samym niewywołujący żadnych skutków prawnych.

Walka z nieuczciwą konkurencją


Za działanie określane jako nieuczciwą konkurencję może zostać uznane naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa przez pracownika, rozumianej jako informacje poufne obejmujące technologie stosowane przez firmę, lub inne informacje mające wartość gospodarczą. Za złamanie zakazu konkurencji w tym za ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa grozi, zgodnie z kodeksem pracy kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

W przypadku zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy w umowie musi zostać określony okres, którego zakaz dotyczy. Jeśli zakaz ogranicza możliwość podjęcia przez pracownika pracy w innej firmie zgodnie z jego umiejętnościami i kwalifikacjami, pracodawca zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania i nie może ono być niższe niż 25% jego płacy z okresu roku poprzedzającego ustanie stosunku pracy.

Podpisując umowę z pracodawcą, niezwykle istotne jest, aby zapoznać się ze szczegółami umowy, a także znać prawa i obowiązki wynikające z zawarcia umowy o pracę.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Kampanie na Facebooku

materiał zewnętrzny
Chcąc osiągnąć sukces w biznesie nie wystarczy tylko dobry produkt bądź usługa. W większości branż jest ogromna konkurencja, a konsumenci coraz bardziej świadomi i żeby wyróżniać się z tłumu, musimy istnieć w social mediach. Największym serwisem społecznościowym jest Facebook, ma on również najwięcej możliwości dotarcia do potencjalnych klientów.

Dlaczego Influencer Marketing staje się coraz popularniejszą formą promocji dla marek?

Green Parrot
W obecnych czasach reklamy w mediach tradycyjnych przestają spełniać swoją rolę, a cała promocja marki przenosi się do Internetu. Wciąż poszukujemy nowych rozwiązań na reklamę naszej działalności i chcemy wiedzieć co obecnie przynosi najlepsze rezultaty. Czym jest Influencer Marketing, jak działa i dlaczego powinniśmy zwrócić uwagę na tą formę marketingu? [artykuł sponsorowany]

Pozycjonowanie strony internetowej – terminy, które warto znać

artykuł sponsorowany
Poniżej przestawiamy wyjaśnienie terminów, które dotyczą tematyki pozycjonowania stron internetowych i które warto zrozumieć, jeśli jest się zainteresowanym podjęciem współpracy z agencją SEO/SEM.

Chcesz wynajmować pokoje letnikom? Oto 3 podpowiedzi

Gothaer
Tylko w ubiegłym roku turyści wykupili w naszym kraju 84 miliony noclegów. To o 4,5 miliona więcej, niż w roku ubiegłym1, a prognozy na 2018 są jeszcze bardziej optymistyczne. Nic dziwnego, że jak na drożdżach rośnie prywatna baza noclegowa - w ubiegłym roku tylko 47 proc. turystów nocowało w hotelach. Wynajem pokoi letnikom to niezły interes pod warunkiem, że wiemy jak uniknąć ryzyka. [artykuł partnera]

Oprawianie książek - co należy wiedzieć?

sowadruk.pl
Oprawa książki może być jej dobrą reklamą, bo choć nie powinno oceniać się książki po okładce - często to właśnie oprawa zwraca uwagę jako pierwsza. Zlecając oprawę książek warto zastanowić się nad wykorzystanym materiałem. Dobierając oprawę, warto zastanowić się też nad przeznaczeniem książki. [artykuł sponsorowany]

Marketing lokalnego biznesu. Do czego może przydać Ci się hala?

gaj-stal.com
Jeżeli planujesz rozpocząć własną działalność gospodarczą z zakresu sprzedaży akcesoriów rolniczych, ziemi pakowanej w worki i sadzonek, na pewno przyda Ci się przestrzeń do magazynowania i ekspozycji produktów. Jakie jeszcze korzyści wiążą się z użytkowaniem hali? [artykuł sponsorowany]

Co warto wiedzieć przed podróżą do Nowej Zelandii?

artykuł sponsorowany
Lasy subtropikalne, łańcuchy górskie, lodowce, krystalicznie czyste jeziora i spektakularne wodospady to tylko kilka z licznych cudów natury, które można zobaczyć, udając się w podróż do Nowej Zelandii. Poznaj parę ciekawostek o Nowej Zelandii, które warto znać na temat tego wyspiarskiego państwa zlokalizowanego na Pacyfiku.

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

Lidl.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23