menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

5.04.2023

Zakaz konkurencji w pracy - co musisz wiedzieć jako pracownik?

artykuł sponsorowany

Pracownik podejmujący współpracę z przedsiębiorstwem zobligowany jest prawem pracy dwukierunkowo - chroni ono pracownika, zapewnia mu przywileje wynikające z kodeksu pracy takie jak prawo do urlopu wypoczynkowego, dodatki stażowe. Jednak prawo pracy działa dwukierunkowo i nakłada na pracownika pewne obowiązki. Jednym z zapisów przepisów prawa pracy jest zakaz konkurencji. Co oznacza ten termin?

Zakaz konkurencji w pracy - co musisz wiedzieć jako pracownik?ilustracja: Gerd Altmann/Pixabay Content License

Co to jest zakaz konkurencji?


Zakaz konkurencji, czy inaczej zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej jest jednym z dopuszczalnych zapisów umowy o pracę, w niektórych branżach stanowi jej nieodzowny element. Mówi on o tym, że pracownik związany umową z pracodawcą nie może świadczyć usług, które skierowane są do tej samej grupy klientów, co jego pracodawcy i dotyczą tego samego zakresu przedmiotowego. Ma to zastosowanie zarówno w działalności indywidualnej pracownika, jak również jego związku z innym przedsiębiorstwem konkurencyjnym wobec pierwszego pracodawcy.

Inną formą zakazów, których może dotyczyć umowa o zakazie konkurencji, jest zobowiązanie do niepodejmowania działań konkurencyjnych po zakończeniu współpracy z pracodawcą. Warunki umowy powinny być tym samym dokładnie określone i zawierać sprecyzowane informacje o zakresie uznawanym za działania konkurencyjne. Samo powołanie się na ustawę jest niewystarczające i stanowi podstawę do uznania takiego zapisu za nieważny, a tym samym niewywołujący żadnych skutków prawnych.

Walka z nieuczciwą konkurencją


Za działanie określane jako nieuczciwą konkurencję może zostać uznane naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa przez pracownika, rozumianej jako informacje poufne obejmujące technologie stosowane przez firmę, lub inne informacje mające wartość gospodarczą. Za złamanie zakazu konkurencji w tym za ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa grozi, zgodnie z kodeksem pracy kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

W przypadku zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy w umowie musi zostać określony okres, którego zakaz dotyczy. Jeśli zakaz ogranicza możliwość podjęcia przez pracownika pracy w innej firmie zgodnie z jego umiejętnościami i kwalifikacjami, pracodawca zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania i nie może ono być niższe niż 25% jego płacy z okresu roku poprzedzającego ustanie stosunku pracy.

Podpisując umowę z pracodawcą, niezwykle istotne jest, aby zapoznać się ze szczegółami umowy, a także znać prawa i obowiązki wynikające z zawarcia umowy o pracę.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Wyzwania pracy zdalnej w mediach – jak budować wiarygodność i zaufanie bez fizycznych spotkań?

artykuł sponsorowany
Praca zdalna to nie tylko trend ostatnich lat, ale już rzeczywistość dla wielu specjalistów, szczególnie w branży medialnej. Ludzie coraz częściej stają przed wyzwaniami związanymi z interakcjami na odległość, brakiem spotkań twarzą w twarz oraz koniecznością budowania zaufania.

Bukmacherzy w Polsce rozwiązują problemy swoich graczy

zapytajbukmachera.pl
Dzięki regulacjom prawnym, obstawianie u bukmacherów przestało być owiane złą sławą i decyduje się na nie coraz większa grupa nowych graczy. Przyciąga ich szeroka oferta dyscyplin sportowych, zarówno realnych, jak i wirtualnych, silne emocje związane z obstawianiem wyników i możliwość wygrania pieniędzy. [artykuł sponsorowany]

Humaniści do IT!

RAB
Dynamiczny rozwój branży IT sprawia, że z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na kolejnych ekspertów. Kompetencje techniczne w dalszym ciągu są istotne, jednak do tego dochodzą nowe umiejętności, takie jak znajomość języków obcych, zdolności adaptacji i przede wszystkim otwarta głowa na ciągłe zmiany. [artykuł sponsorowany]

Jaką kartę pamięci wybrać do aparatu?

scentre.pl
Każdy aparat fotograficzny należy wyposażyć w kartę pamięci. To niezbędne do przechowywania zdjęć i filmów, tworzonych przy pomocy sprzętu. Pojemność nie jest jedynym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, wybierając kartę pamięci do aparatu. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, kupując to akcesorium? Jakie rodzaje kart pamięci są dostępne na rynku? O tym przeczytacie w naszym artykule! [artykuł sponsorowany]

Alpejskie Davos już niebawem. Krynica Forum rusza 13.09.23!

artykuł sponsorowany
Krynica Zdrój, nazywana często „Alpejskim Davosem”, co roku staje się magnesem dla elit gospodarczych Europy Środkowej. Jak ewoluowało tamtejsze forum ekonomiczne i kto zaszczycił je swoją obecnością? Jakie tematy będą kluczowe podczas tegorocznej edycji? Zobaczmy!

Odmień oblicze swojego biura. Niezbędne narzędzia sukcesu każdego office managera

artykuł sponsorowany
Czy zastanawiałeś się kiedyś, co sprawia, że niektóre biura działają jak dobrze naoliwiona maszyna, podczas gdy inne borykają się z ciągłym chaosem? Sekret tkwi nie tylko w zespole, ale również w odpowiednich narzędziach pracy. Poznaj trzy kluczowe elementy, które odmienią funkcjonowanie Twojego biura: papier do ksero A3, zszywacze biurowe oraz teczki na dokumenty.

Jaką wiedzę powinieneś posiadać by zarządzać najmem komercyjnym

jgt.pl
Rynek nieruchomości daje duże możliwości zarabiania i inwestowania nadwyżek kapitału. Dla tych, którzy nie lubią jednak ryzykować własnych oszczędności, pozostaje także inna droga zarabiania, a mianowicie zarządzanie najmem komercyjnym. [artykuł sponsorowany]

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Senetic
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24