10.04.2023 Rynek medialny
Antyukraińskie treści w social mediach. Raport IMMxDemagog
Katarzyna Ozga, Instytut Monitorowania Mediów
W okresie trzech miesięcy od 1 listopada 2022 w polskim internecie odnotowano niemal 180 tys. przekazów deprecjonujących Ukrainę i Ukraińców - wynika z badania przeprowadzonego przez analityków Instytutu Monitorowania Mediów (IMM) we współpracy ze Stowarzyszeniem Demagog.

Z kolei w ostatniej analizie za styczeń wykazano, że pośród najpopularniejszych kont powielających antyukraińską propagandę na Facebooku i Twitterze znaleźli się m.in. poseł Konfederacji Grzegorz Braun oraz prezeska stowarzyszenia STOP NOP – Justyna Socha.
Średnio prawie 80 wpisów na godzinę
IMM oraz Demagog potwierdzają, że antyukraińska narracja w social mediach wzrosła od początku bieżącego roku. Według najnowszej analizy w okresie od 1 do 31 stycznia 2023 roku w mediach społecznościowych pojawiło się ponad 57 tys. propagandowych wpisów na temat społeczności ukraińskiej.
Przekazy publikowane były średnio aż 77 razy na godzinę. Tym samym zauważono wzrost liczby publikacji o 18 proc. w porównaniu do poprzedniego raportu z grudnia 2022, w którym zmonitorowano niemal 49 tys. materiałów. Najwyższy pik komunikacyjny (2,8 tys.) odnotowano 2 stycznia br. w kontekście obchodów rocznicy urodzin Stepana Bandery w Ukrainie.
Poseł Grzegorz Braun ponownie na szczycie
Wśród najpopularniejszych antyukraińskich treści na Facebooku znalazły się wpisy Grzegorza Brauna, który w jednym ze swoich postów opublikował relację z konferencji prasowej „Ukrainizacja Polski w praktyce”. Podczas nagrania padła wypowiedź: „Dla Polaków państwo polskie pod władzą obecnie PiS-u – z pełnym poparciem opozycji – stworzyło podstawy dla szykan, dla przykrości, dla poczucia bycia obywatelem drugiej kategorii w naszym kraju”.
W zestawieniu kont powielających antyukraińską propagandę na Facebooku po raz pierwszy znalazła się prezeska Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP Justyna Socha, która w styczniu na swojej stronie opublikowała zaproszenie do wzięcia udziału w proteście „Stop wciąganiu nas do wojny”.
Negatywne treści powielają wciąż ci sami autorzy
W najnowszej analizie przedstawiono konta, których nacechowane negatywnie wobec narodu ukraińskiego wpisy osiągnęły najwyższe zasięgi od listopada 2022. Wśród nich wskazano 5 profili na Twitterze, które znalazły się we wszystkich poprzednich raportach, z kolei na Facebooku odnotowano 6 takich autorów.

To trzeci z cyklu sześciu comiesięcznych raportów na temat antyukraińskiej propagandy w polskojęzycznych mediach społecznościowych, opracowanych wspólnie przez Stowarzyszenie Demagog i IMM. Ze szczegółową analizą ze stycznia 2023 można zapoznać się pod tym linkiem.
Raport o tym, kto i gdzie powielał antyukraińską narrację w listopadzie oraz w grudniu, dostępne są także na stronie Demagoga.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Podcasty 2023. Raport Studio PLAC i Wprost
Krzysztof Fiedorek
Prawie dwie trzecie polskich internautów regularnie słucha podcastów, a trzech na dziesięciu - przynajmniej raz w tygodniu. Z tą formą treści kontakt miało już 85 procent użytkowników internetu. To wyniki najnowszej edycji raportu Studia PLAC i Wprost. Porównujemy je z danymi sprzed roku.
Influencer Power Index w czasach koronawirusa. Raport MediaCom
Paweł Usakowski
Czy i jak zmienił się wizerunek influencerów podczas epidemii koronawirusa? Wskaźnik COVID Index pokazuje, że Robert Lewandowski istotnie umocnił swoją już wysoką pozycję, na drugim biegunie znaleźli się m.in. Maffashion i Patryk Vega, którzy odnotowali spadki w wielu badanych wymiarach wizerunkowych.
Sztuczna inteligencja na uczelniach. Zakaz dla studentów nic nie da
Iga Leszczyńska
Zdaniem ekspertów studenci używają ChatGPT, ale odgórny zakaz wykorzystywania narzędzi bazujących na AI nie jest i nie będzie skuteczny. Należy zmienić metody weryfikacji wiedzy i umiejętności studentów. Środowisko akademickie nie może udawać, że problem nie istnieje.
Makrotrendy kluczowe dla brandów i marketerów. Raport Twittera
Paweł Usakowski
Twitter przeanalizował miliardy tweetów i dyskusji z dwóch lat, przygotowując na tej postawie raport “The Conversation: Twitter Trends”. Raport wskazuje na 6 makrotrendów wyłaniających się z tych dyskusji, jak i cały szereg składających się na nie mikrotrendów.
Infodemia. Analiza informacji i wyciąganie wniosków sprawiają trudności
PAP MediaRoom
Specjaliści do sprawi komunikacji dyskutowali podczas III edycji Mediów Przyszłości o sytuacji rynku mediów, obnażonej przez pandemię koronawirusa. Konferencja poświęcona współczesnym wyzwaniom dla komunikacji została zorganizowana przez Polską Agencję Prasową.
Jakich informacji chcą Polacy w czasie epidemii koronawirusa
LBR
77% Polaków oczekuje, że w mediach zaczną się pojawiać informacje niezwiązane z COVID-19. Konsumenci mediów zamknięci we własnych domach chcą więcej rozrywki, tematów gospodarczych, sportu czy porad kulinarnych. LoveBrands Relations, agencja zintegrowanej komunikacji strategicznej, swoje badanie przeprowadziła na przełomie marca i kwietnia na reprezentatywnej grupie Polaków powyżej 18 roku życia.
Radio kusi reklamodawców. Szefowie słuchają go chętniej
Bartłomiej Dwornik
Każdego dnia ponad 80 procent właścicieli firm słucha radia, co trzeci z nich przez ponad 6 godzin. To atrakcyjna grupa docelowa - podkreśla Komitet Badań Radiowych.