menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

10.04.2023 Rynek medialny

Antyukraińskie treści w social mediach. Raport IMMxDemagog

Katarzyna Ozga, Instytut Monitorowania Mediów

W okresie trzech miesięcy od 1 listopada 2022 w polskim internecie odnotowano niemal 180 tys. przekazów deprecjonujących Ukrainę i Ukraińców - wynika z badania przeprowadzonego przez analityków Instytutu Monitorowania Mediów (IMM) we współpracy ze Stowarzyszeniem Demagog.

Antyukraińskie treści w social mediach. Raport IMMxDemagogźródło: IMMxDemagog

Z kolei w ostatniej analizie za styczeń wykazano, że pośród najpopularniejszych kont powielających antyukraińską propagandę na Facebooku i Twitterze znaleźli się m.in. poseł Konfederacji Grzegorz Braun oraz prezeska stowarzyszenia STOP NOP – Justyna Socha.

Średnio prawie 80 wpisów na godzinę


IMM oraz Demagog potwierdzają, że antyukraińska narracja w social mediach wzrosła od początku bieżącego roku. Według najnowszej analizy w okresie od 1 do 31 stycznia 2023 roku w mediach społecznościowych pojawiło się ponad 57 tys. propagandowych wpisów na temat społeczności ukraińskiej.

REKLAMA

Przekazy publikowane były średnio aż 77 razy na godzinę. Tym samym zauważono wzrost liczby publikacji o 18 proc. w porównaniu do poprzedniego raportu z grudnia 2022, w którym zmonitorowano niemal 49 tys. materiałów. Najwyższy pik komunikacyjny (2,8 tys.) odnotowano 2 stycznia br. w kontekście obchodów rocznicy urodzin Stepana Bandery w Ukrainie.

Poseł Grzegorz Braun ponownie na szczycie


Wśród najpopularniejszych antyukraińskich treści na Facebooku znalazły się wpisy Grzegorza Brauna, który w jednym ze swoich postów opublikował relację z konferencji prasowej „Ukrainizacja Polski w praktyce”. Podczas nagrania padła wypowiedź: „Dla Polaków państwo polskie pod władzą obecnie PiS-u – z pełnym poparciem opozycji – stworzyło podstawy dla szykan, dla przykrości, dla poczucia bycia obywatelem drugiej kategorii w naszym kraju”.

W zestawieniu kont powielających antyukraińską propagandę na Facebooku po raz pierwszy znalazła się prezeska Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP Justyna Socha, która w styczniu na swojej stronie opublikowała zaproszenie do wzięcia udziału w proteście „Stop wciąganiu nas do wojny”.

Negatywne treści powielają wciąż ci sami autorzy


W najnowszej analizie przedstawiono konta, których nacechowane negatywnie wobec narodu ukraińskiego wpisy osiągnęły najwyższe zasięgi od listopada 2022. Wśród nich wskazano 5 profili na Twitterze, które znalazły się we wszystkich poprzednich raportach, z kolei na Facebooku odnotowano 6 takich autorów.

Antyukraińskie treści w social mediach. Raport IMMxDemagogźródło: IMMxDemagog

REKLAMA

To trzeci z cyklu sześciu comiesięcznych raportów na temat antyukraińskiej propagandy w polskojęzycznych mediach społecznościowych, opracowanych wspólnie przez Stowarzyszenie Demagog i IMM. Ze szczegółową analizą ze stycznia 2023 można zapoznać się pod tym linkiem.

Raport o tym, kto i gdzie powielał antyukraińską narrację w listopadzie oraz w grudniu, dostępne są także na stronie Demagoga.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Jak dziennikarze wykorzystują media społecznościowe

Bartłomiej Dwornik
Przede wszystkim szukają inspiracji na blogach, nieco rzadziej na Facebooku. W to, co znajdą rzadko wierzą, a przynajmniej podchodzą z dużą rezerwą. Choć ocena wiarygodności kompletnie nie idzie w parze z atrakcyjnością.

Reklama prasowa w Polsce. Analiza Polskich Badań Czytelnictwa

BARD
Analitycy Polskich Badań Czytelnictwa przygotowali zestaw danych statystycznych, prezentujących dotarcie, zaangażowanie i opinie na temat kampanii reklamowych w prasie drukowanej. Danych przydatnych marketerom w przygotowaniu i optymalizacji budżetów reklamowych.

Możliwości współpracy mediów polskich i ukraińskich

dr Lidia Pokrzycka
Właściciele mediów na Ukrainie to przede wszystkim politycy i biznesmeni prorosyjscy, co także znajduje swoje odzwierciedlenie w jakości przekazywanych informacji.

Internet mobilny o połowę przegonił stacjonarny. Wyniki analizy Gemius

BARD
Aż 38% polskich internautów w marcu łączyło się z siecią tylko przy pomocy urządzeń mobilnych. Osób, które korzystały wyłącznie z komputerów i laptopów było jedynie 24% - wynika ze statystyk ruchu internetowego w Polsce, opublikowanych przez Gemius i Polskie Badania Internetu.

Sztuczna inteligencja zastąpi dziennikarzy? Raport Ericsson

Katarzyna Pąk
Już dziś, u progu popularyzacji technologii 5G, zautomatyzowane boty tłumaczą dynamicznie strony internetowe na różne języki oraz zbierają informacje i redagują artykuły. Czy zatem do roku 2030 nasze media będą nadal tworzone głównie przez dziennikarzy, czy też znacznie większą rolę odegrają połączone ze sobą inteligentne maszyny?

Fake news i dezinformacja. Reuters zbadał ich zasięg i wpływ

Bartłomiej Dwornik
Czy problem tak zwanych fake news jest demonizowany? Z badania Reuters Institute wynika, że jego skali nie można ignorować, ale nie jest tak duży, jak możemy przypuszczać. Przynajmniej jeśli chodzi o strony internetowe. Sytuacja zmienia się dopiero w mediach społecznościowych.

Eksperyment Milgrama 2023. AI może nakłonić do przemocy

KrzysztoF
Naukowcy z Uniwersytetu SWPS powtórzyli słynny eksperyment Milgrama, w którym badani byli nakłaniani do wyrządzania bólu innej osobie na polecenie autorytetu. Tym razem autorytetem był robot. To pierwsze badanie, które pokazuje, że ludzie są skłonni szkodzić innemu człowiekowi, gdy robot nakazuje im to zrobić.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24