menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

17.04.2023 Rynek medialny

Błyskawiczny dostęp do wiadomości. Tego chcą użytkownicy Twittera

Sony

Firma Sony podjęła się analizy najbardziej angażujących treści wideo na Twitterze. Były one związane z najistotniejszymi wydarzeniami 2022 roku w całej Europie – miały ponad 201 milionów wyświetleń oraz ponad 8,6 milionów interakcji: udostępnień, polubień i komentarzy.

Błyskawiczny dostęp do wiadomości. Tego chcą użytkownicy Twitteraźródło: Sony Creator`s Cloud

Analizowane wiadomości dotyczyły między innymi wojny w Ukrainie, procesu sądowego Johnny`ego Deppa o zniesławienie przeciwko Amber Heard oraz wyborów, które w tym okresie odbywały się w Europie. Badanie miało wykazać, jakie czynniki sprzyjają zaangażowaniu współczesnych odbiorców, którzy korzystają z mediów społecznościowych, ale często są zmęczeni wiadomościami.

Najistotniejsze wnioski wyraźnie wskazują, że użytkownicy bardziej poszukują wiarygodnych treści wideo generowanych przez samych użytkowników platformy (User Generated Content – UGC), niż szybkiego dostępu do materiałów z oficjalnych źródeł.

Badanie, oparte w znacznej mierze na analizie wiadomości opublikowanych w formie video w całej Europie, dostarcza twórcom treści ważnych wniosków, jakie powinni wyciągnąć na podstawie zaangażowania odbiorców takich materiałów. Ponadto badanie pokazuje jak mogą oni włączyć do swojej oferty szerszy pakiet technologii chmurowych wskazując na potrzebę upowszechniania najbardziej wydajnych i zwinnych metod pracy twórczej.

REKLAMA

W swojej analizie firma Sony wyróżniła cztery główne kategorie charakteryzujące współczesne sposoby odbioru materiałów filmowych:

Twórca

Treści UGC miały większy udział w wynikach niż materiały wyprodukowane przez tradycyjne serwisy informacyjne (39% w porównaniu z 30%), co wskazuje, że treści UGC zaliczają się do najważniejszych czynników zaangażowania. Firmy medialne nie mogą już sobie pozwolić na ignorowanie tego trendu.

W przypadku treści udostępnianych z „oficjalnych” źródeł - „tradycyjne” kanały aktualności, np. wiadomości i programy telewyizyjne, miały 48-procentowy udział. Sugeruje to, że odbiorcy wciąż korzystają z tych źródeł, aby szybko docierać do treści cechujących się wiarygodnością i wysoką jakością. Uwaga użytkowników zwraca się także w kierunku innych źródeł, takich jak informacje medialne publikowane bezpośrednio przez różnorakie organy państwowe, do których bezpośredni dostęp jest teraz łatwiejszy dzięki mediom społecznościowym.

Udostępniający

Liczba użytkowników obserwujących osoby, które udostępniały treści wideo wywołujące największe zaangażowanie, wynosiła od 95 aż do 51,4 miliona. Dowodzi to, że gdy jakiś film zaczyna zdobywać rozgłos, internauci mogą zainteresować się nim niezależnie od jego źródła.

Nadawcy nie powinni się więc obawiać udostępniania treści z kont na Twitterze ze stosunkowo małą liczbą obserwujących, korzystając na przykład z technologii chmurowej w celu dystrybucji materiałów na wielu platformach.

Produkcja

37% publikowanych filmów było w formie „surowej”, co oznacza, że przed udostępnieniem nie edytowano obrazu ani dźwięku.
Inną popularną odmianę treści stanowiły „nieoryginalne” klipy, które zostały wydobyte z archiwów, ponieważ zarejestrowano w nich nastrój chwili.

Cel

Ponad połowa (47%) filmów, które w wysokim stopniu angażowały odbiorców, spełniała co najmniej jedno z poniższych kryteriów: ponowne przeżywanie wzruszających momentów, bardziej krytyczne spojrzenie na konkretne wiadomości pod kątem tego, co zostało powiedziane i przez kogo, oraz poznawanie wydarzeń z perspektywy konkretnych osób na podstawie ich naocznej relacji.
Dzięki produkcji w chmurze oraz udostępnianiu materiałów w wielu formatach nadawcy mogą zwiększyć wartość produkcji własnych treści, używając nowych bardziej skutecznych form do zwiększenia ilości punktów kontaktu z dotychczasowymi odbiorcami oraz dzięki nowym platformom poszerzając grono o nowych odbiorców.

Błyskawiczny dostęp do wiadomości. Tego chcą użytkownicy Twitteraźródło: Sony Creator`s Cloud

- Widzimy, że coraz częściej nadawcy wiadomości pracują z lokalnymi niezależnymi dziennikarzami, aby mieć dostęp do autentycznych nagrań tworzonych w trakcie wydarzeń - komentuje badanie, Clothilde Redfern, przewodnicząca organizacji Rory Peck Trust wspierającej niezależnych dziennikarzy na całym świecie. - Przeprowadzone badanie pokazuje, że jest to wyraźny czynnik motywujący do zaangażowania się w dany temat w Internecie oraz że odbiorcy chcą otrzymywać wiadomości bez obróbki w czasie trwania zdarzenia. Aby jednak zachować wiarygodność i zaufanie odbiorców, redaktorzy potrzebują narzędzi wspierających błyskawiczną obróbkę filmów.

REKLAMA

Chcąc pomóc w zastosowaniu tej wiedzy w praktyce, firma Sony przedstawiła trzy strategiczne zalecenia, które mają pomóc firmom zajmującym się nadawaniem i produkcją w dostosowaniu treści do zmieniającego się zapotrzebowania. Oto one:

  • Firmy powinny krytycznie ocenić wartość, jaką wnoszą do ekosystemu treści. Dotyczy to zarówno dostępu, możliwości dostarczania wysokiej jakości filmów na żywo lub nagrań archiwalnych, czy też zdolności do zestawiania i łączenia historii ludzi z różnych źródeł.
  • Warto zainwestować w takie procedury zarządzania pracą, które przyspieszają pozyskiwanie i finansowanie treści pochodzących z UGC oraz ze źródeł wiadomości w terenie. Dzięki temu nadawcy i producenci mogą w maksymalnie elastyczny sposób przedstawiać historie z różnych perspektyw.
  • Należy przedłużyć do maksimum cykl życia opublikowanych treści. Nadawcy i producenci powinni zadbać, aby odbiorcy mogli łatwo ponownie wykorzystywać materiał oraz używać go do innego celu, gdy odnosi się do popularnego i godnego uwagi tematu.

- Mimo że przeszłość, teraźniejszość i prawdopodobnie także przyszłość Twittera pełne są kontrowersji, pozostaje on nadal medium społecznościowym do udostępniania wiadomości, poszukiwanych przez odbiorców natomiast media wyspecjalizowane w nadawaniu nadal odgrywają istotną rolę jako strażnicy wysokiej jakości treści o dużej wiarygodności - mówi Olivier Bovis, dyrektor działu Media Solutions w Sony Europe. - Najistotniejszy jest jednak fakt, że treści te powinny być pozyskiwane i dostarczane odbiorcom w elastyczny i szybki sposób, zapewniając im zarówno oczekiwany przez nich zakres i poziom szczegółowości informacji, a jednocześnie dbając o efektywność procesu i jego aspekt komercyjny dla nadawcy.

Urzeczywistnienie tych zaleceń w przypadku wielu produkcji o dużej skali jest możliwe dzięki ofercie rozwiązań chmurowych do obsługi procesów produkcji. Kompleksowe lub hybrydowe rozwiązania chmurowe usprawniają procedury zarządzania produkcją na wiele sposobów. Na przykład rozwiązanie Creators’ Cloud firmy Sony zapewnia wydajne dostarczanie i dystrybuowanie treści w optymalnych formatach w ramach różnych form dystrybucji. Udostępnia również nowe sposoby opracowania materiałów wideo oraz umożliwia szybką produkcję dzięki dostępowi do bogatych zasobów w chmurze oraz sztucznej inteligencji.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Influencerzy zarabiają za dużo. Raport No Fluff Jobs

KrzysztoF
Zdaniem prawie 70 proc. Polaków influencerzy zarabiają za dużo, a u 54 proc. budzą najmniejszą sympatię ze wszystkich zawodów. Równie niskim poważaniem wśród ankietowanych przez No Fluff Jobs cieszą się tylko politycy. Za mało zarabiają natomiast pielęgniarki oraz… rolnicy.

Dziennikarze i medioznawcy. Pola i formy współpracy [LINK]

Adam Szynol
Europejskie Obserwatorium Dziennikarskie zorganizowało panel dyskusyjny z udziałem teoretyków i praktyków mediów w ramach ogólnokrajowej konferencji naukowej „Studia i perspektywy medioznawcze”. Debatę przygotował Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Monitoring mediów. Jak to się robi w Polsce

Bartłomiej Dwornik
Według orientacyjnych danych i szacunków przedstawicieli branży - wartość rynku monitorowania mediów w Polsce oscyluje w okolicach 35-40 milionów złotych.

Radio to medium towarzyszące. Również internautom

Bartłomiej Dwornik
Radiu polscy internauci poświęcają niemal tyle samo czasu, co telewizji. Jak skrupulatnie wyliczyli analitycy Starcomu, średnio każdego dnia jest to 2 godziny i 44 minuty. Zaledwie 12 minut mniej, niż codzienny kontakt z telewizją.

Propaganda w wolnej prasie

David Ross
Wywiad z Edem Hermanem, emerytowanym profesorem Wharton School na University of Pennsylvania, współautorem książki "Manufacturing Consent" ("Produkowanie zgody").

Informacje lokalne z internetu. Badanie PBI

Joanna Trybuchowska
Internauci informacji na temat swojego regionu najchętniej szukają w internecie. W przeciągu dwóch lat znacznie poszerzył się zakres informacji na ten temat. Wzrósł także odsetek osób dzielących się nimi za pośrednictwem sieci.

Internet pokonał telewizję

Katarzyna Ogórek
Jak wynika z najnowszych badań, z internetu w całej Europie korzysta obecnie 168 mln użytkowników. 57 z nich surfuje po sieci regularnie co najmniej raz w tygodniu.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24