menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Work in media. Find a job in the world of communications.

24.04.2023 Marketing i PR

Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]

Bartłomiej Dwornik

Przypomina kampanię prezydencką: każdy ma tylko jeden "głos". Efekty poznajemy trzy miesiące po fakcie, a mierzenie skuteczności w trakcie jest jak slalom gigant po omacku. Kampania 1,5% to marketingowe wyzwanie. Jak ją przygotować? Nie będzie łatwo, ale będzie warto.

Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]fot. Bartłomiej Dwornik

Organizacje Pożytku Publicznego na początku każdego roku ruszają na podbój serc i portfeli podatników. Słowem-kluczem jest 1,5% PIT (do 2022 roku - 1% PIT). To odpis, który każdy polski podatnik może przekazać wybranej fundacji, stowarzyszeniu czy innej organizacji pozarządowej, podczas rozliczania podatków za rok poprzedni.

Co ważne: owego podatnika to nic nie kosztuje! Urząd Skarbowy do wybranej OPP przekazuje w jego imieniu część podatku, który już pobrał w postaci zaliczek w ciągu całego poprzedniego roku. Wystarczy wpisać do formularza PIT numer KRS wybranej fundacji i już. Cały koszt to przepisanie lub przeklikanie dziesięciu cyfr. Raz w roku. Za darmo.

1,5% PIT. Dlaczego warto się postarać


Dla organizacji pozarządowych odpisy z 1,5% podatku to solidny zastrzyk pieniędzy, które mogą przeznaczyć na działania statutowe. Tylko w roku 2022 podatnicy przekazali im w ten sposób 1 114 400 000 złotych. Z roku na rok ta kwota rośnie. Według szacunków Ministerstwa Finansów, w roku 2023 może być to nawet 1,3 miliarda złotych.

Tort do podziału jest więc pokaźny. Oto, co o nim wiemy:

  • 1 114 400 000 zł to łączna kwota, jaką OPP otrzymały z odpisów podatku PIT w roku 2022
  • 70 zł to średnia kwota odpisu w roku 2022
  • 15 milionów podatników przekazuje 1% (od tego roku 1,5%) wybranej OPP
  • 6 milionów wciąż tego nie robi
  • Możliwość przekazania 1,5% podatku PIT mają osoby składające formularz PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i PIT-OP
  • Odpis można przekazać na jedną z 89203 Organizacji Pożytku Publicznego

Nic zatem dziwnego, że co roku NGO-sy, czyli organizacje pozarządowe, starają się uszczknąć z tego tortu jak najwięcej dla siebie. I do lutego do kwietnia - równolegle do tak zwanej kampanii podatkowej PIT - rywalizują o nasze serca i portfele między sobą.

Kampania po omacku i... trochę jak prezydencka


Ta rywalizacja przebiega w dość specyficznych warunkach. Kampania 1,5% PIT należy do jednych z najtrudniejszych. Do jednych z największych wyzwań dla marketerów. I to z kilku powodów i na kilku płaszczyznach.

  • Każdy podatnik ma tylko jeden "głos" do oddania za pośrednictwem PIT-a. Jak w wyborach prezydenckich, Do formularza PIT można wpisać tylko jeden numer KRS
  • Monitorowanie skuteczności kampanii w czasie rzeczywistym nie jest możliwe. Urzędy skarbowe nie udostępniają danych na temat odpisów z już złożonych formularzy.
  • Efekty globalne i faktyczną skuteczność kampanii poznajemy dopiero w chwili przelewu środków na konto OPP. To końcówka lipca. Trzy miesiące od zakończenia kampanii.
  • Szczegółowe informacje na temat struktury wpłat i celów szczegółowych fundacje i stowarzyszenia otrzymują jesienią. Prawie pół roku po zakończeniu działań promocyjnych.

Przypomina to trochę slalom gigant po omacku. A na tym wcale się nie kończy. Wyzwań jest więcej, bo... resort finansów i administracja skarbowa od kilku lat co roku zmieniają zasady gry. Nie inaczej jest w roku 2023. Zmian było całkiem sporo:

  • Podatek PIT został obniżony z 17% do 12%
  • Kwota wolna od podatku wzrosła z 8.000 do 30.000 złotych
  • Pierwszy próg podatkowy został podniesiony z 85.528 do 120.000 zł
  • Pojawiły się nowe ulgi i możliwości zwolnienia z podatku
  • Wysokość odpisu wynosi od tego roku 1,5% zamiast 1%

Tym samym większość historycznych wniosków z poprzednich lat uległa radykalnej dezaktualizacji. Prognozowanie i szacowanie możliwych przychodów OPP z tego źródła znów sprowadzone zostało do wróżenia z fusów. Choć na szczęście, mówiąc obrazowo, trochę tych fusów do wróżenia nam jednak zostało.

Na tropie danych


Projektując założenia kampanii 1,5% warto więc sięgnąć do danych, które da się porównywać i z których można wnioskować trendy. I takie dane istnieją. Dobrym ich źródłem są coroczne statystyki kampanii podatkowej, publikowane jesienią przez Ministerstwo Finansów na stronie podatki.gov.pl.

Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]źródło: dwornik.pl na podstawie danych z podatki.gov.pl

Znajdziemy tu raporty statystyczne z ubiegłych lat, które pozwolą zajrzeć i prześledzić na przykład strukturę formularzy PIT, jakie co roku składamy w urzędach skarbowych. Choćby po to, żeby określić podatkowe grupy docelowe z największym potencjałem lub nisze, w których spodziewamy się najmniejszej konkurencji dla naszego przekazu.

Ciekawe informacje można zdobyć również śledząc wpisy Ministerstwa Finansów w mediach społecznościowych. Na podstawie informacji o kolejnych kamieniach milowych w kampanii podatkowej można narysować - i porównać rok do roku - tempo składania rozliczeń w usłudze Twój e-PIT.

Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]źródło: dwornik.pl na podstawie danych z @MF_GOV_PL

Taka wiedza może się przydać przy planowaniu intensywności kampanii w wybranych okienkach czasowych. Warto więc wziąć ją pod uwagę.

Kampania 1,5% PIT w pięciu krokach


Przekaz w działaniach zachęcających do ofiarowania 1,5% podatku PIT też powinien być odpowiednio przygotowany. Po pierwsze dlatego, że - jak już wiesz - każdy podatnik może to zrobić tylko raz. Po drugie - każda OPP jest inna, ma inne cele i innymi argumentami się posługuje. Jest jednak pięć kroków, które warto zrobić w każdym przypadku i będą kierować kampanię we właściwym kierunku.

  • Krok 1. Daj znać istniejącej już społeczności
    Poinformuj i zaangażuj obecnych beneficjentów, podopiecznych, fanów i obserwujących w mediach społecznościowych. To twoi naturalni ambasadorzy. Pomogą zbudować zasięg organiczny.

  • Krok 2. Zdiagnozuj problem
    Zdecyduj możliwie dokładnie, na co chcesz przeznaczyć środki, pozyskane z 1,5% podatku PIT. Jaki problem chcesz rozwiązać, jaki ważny cel osiągnąć. Im bardziej będzie to realna, konkretna i namacalna dla twoich odbiorców rzecz, tym lepiej. Kolejne kroki będą łatwiejsze.

  • Krok 3. Utożsamiaj z celem, wywołuj emocje
    Mów jasno, uczciwie i precyzyjnie, w jaki sposób chcesz rozwiązać problem, albo osiągnąć zamierzony efekt. Pokaż, w jaki sposób przekazanie 1,5% właśnie twojej organizacji przełoży się na jego realizację i jaką korzyść będzie miał ofiarodawca.

  • Krok 4. Hałasuj!
    Ten krok to już klasyczny marketing. Promocja aktywna, pasywna, organiczna. Nośniki reklamy, kanały przekazu - wykorzystaj wszystko, co pomoże dotrzeć do wybranej grupy docelowej i jest w zasięgu twojego budżetu,

    Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]ilustracja: Wirtualna Poradnia Pedagogiczna operator.edu.pl/poradnia

  • Krok 5. Spełniaj obietnice, pokazuj efekty
    Kluczowy element budowania zaufania. Pokazuj efekty, jakie dzięki środkom z 1% w poprzednich latach twoja OPP osiągnęła do tej pory. Relacjonuj, co już robisz dla celu, na który zbierasz 1,5% w tym roku. To będzie najlepszy dowód na to, że warto ci takie środki przekazać.
    Kampania 1,5% PIT. Największe wyzwanie dla marketera [PORADNIK]ilustracja: Wirtualna Poradnia Pedagogiczna operator.edu.pl/poradnia


A potem... uzbrój się w cierpliwość. Efekty poznasz do końca lipca. Wyciągnij z nich wnioski. Przydadzą się w przyszłym roku. Choć zasady gry w kampanii podatkowej 2024 prawie na pewno będą nieco inne, niż dziś.

***

Poradnik zilustrowałem materiałami z kampanii 1,5% PIT fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty, której celem jest zebranie funduszy na uruchomienie i rozbudowę Wirtualnej Poradni Pedagogicznej. Miejsca w internecie, gdzie każdy rodzic będzie mógł uzyskać BEZPŁATNĄ, profesjonalną poradę pedagoga, psychologa dziecięcego i logopedy.

Powodzenia, trzymam kciuki za twoją kampanię!
I zapraszam do współpracy przy projektach CSR. Znajdziesz mnie na:


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Reporterzy.info na Google News

Najnowsze w dziale Marketing i PR:

Kiedy każda reklama stanie się... sklepem? Prognozy Omdia

KFi
Globalne wydatki konsumenckie w sieci rosną w niespotykanym tempie. Już w 2025 roku osiągną wartość 4,4 biliona dolarów, a same USA będą odpowiadać za 1,4 biliona. Granice między reklamą, rozrywką i handlem będą się zacierać, tworząc nową erę cyfrowej konsumpcji.

Co robić, kiedy dziecko obgryza paznokcie? Porady psychologa dziecięcego

patronat Reporterzy.info
Dla dzieci gryzienie palców to często sposób na nudę czy stres. Naszą rolą jest jednak reagować, kiedy widzimy, że maluch obgryza paznokcie. I to nie tylko ze względu na estetykę, ale także potencjalne przyczyny takiego zachowania. Jakie mogą one być i co możemy zrobić?

Analiza predykcyjna i marketing. Klient jeszcze nie wie, reklama już tak

Krzysztof Fiedorek
Sztuczna inteligencja zmienia zasady gry w marketingu. Przewidywanie zachowań klientów przez zaawansowane algorytmy AI i podejmowanie decyzji opartych na danych to już teraźniejszość. Raport „The State of AI”, opublikowany przez McKinsey pokazuje, jaki będzie to miało wpływ na cały rynek reklamy i marketingu.

Podobne artykuły:

User Generated Content w działaniach marketingowych

Krzysztof Kłosiński
Content marketing opiera się na komunikacji dwustronnej. Po jednej stronie stoi marka, która tworzy ciekawe i unikalne treści, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Po drugiej znajdują się odbiorcy, którzy mogą wyrazić swoją opinię i podzielić się własnymi pomysłami i odczuciami.

Muzyka w reklamach i filmach. Jak ją dobrać, żeby wzbudzić emocje?

Newseria Biznes
Skąd się ją bierze? Jak wywołać za jej pomocą odpowiedni nastrój? Czy marka może budować tożsamość poprzez muzykę? Rozmawiamy z Agnieszką Kulczycką, konsultantką muzyczną, założycielką i prezeską Sirens - firmy, która dobiera muzykę do filmów, seriali, reklam i pracuje m.in. dla TVN, Polsat, Netflix, HBO.

Blog firmowy w e-commerce. 8 najczęściej popełnianych błędów

Marta Bober
Firmy decydują się na prowadzenie bloga firmowego, ponieważ doskonale zdają sobie sprawę z korzyści, jakie z niego płyną. Ze względu na to, że liczba blogów firmowych nieustannie przybywa poziom ich prowadzenia musi być coraz wyższy i dostosowywać się do potrzeb i oczekiwań odbiorców.

Reklama porównawcza. Jak ją stworzyć, by była zgodna z prawem?

Marta Maliszewska
W wielu krajach (w tym w Polsce) reklama porównawcza może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji lub nieuczciwą praktykę rynkową, za co Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę pieniężną. Co ważne, za takie działania ukarany może być nie tylko promowany przedsiębiorca, ale także twórca reklamy, czyli np. agencja reklamowa.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

webePartnres
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Okładka O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Okładka Plus Minus
Plus Minus
Okładka Tygodnik Do Rzeczy
Tygodnik Do Rzeczy
Okładka Tygodnik Solidarność
Tygodnik Solidarność
Okładka Wprost
Wprost
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25