22.01.2018 Marketing i PR
Co to jest marketing szeptany?
Paweł Grabowski
Każda firma, usługa lub produkt, by osiągnąć sukces na rynku, potrzebuje odpowiedniej reklamy. Jak jednak w naturalny sposób zwrócić uwagę konsumentów? W tym celu stosuje się marketing szeptany, cieszący się od lat coraz większą popularnością. Na czym polega ta forma promocji?

Marketing szeptany to krótko mówiąc prowadzenie rozmów w taki sposób, by spontanicznie i możliwie najnaturalniej wpleść w nią wątek danej marki czy przedmiotu. Głównym celem jest tu zwrócenie uwagi innych osób na daną rzecz, najlepiej na tyle skutecznie, by zainteresowali się nią i sami kontynuowali dyskusję na jej temat. Ponieważ internet w XXI wieku staje się powoli podstawowym medium, które najszybciej dociera do dużej grupy odbiorców, to przede wszystkim on służy do działań „buzz marketingu”.
Jak to wygląda w praktyce? Najprostszym narzędziem są liczne fora dyskusyjne. Wielu internautów udziela się aktywnie w takich miejscach, zazwyczaj w celu zdobycia informacji czy wymiany opinii na dany temat. Osoba, która prowadzi marketing szeptany, zakłada na popularnych forach konta i zaczyna udzielać się w rozmowach z innymi użytkownikami. Jej działania skupiają się wokół prowokowania dyskusji związanych z przedmiotem promocji lub wyrażania pozytywnych opinii na jego temat.
Choć brzmi to dość banalnie, to jednak skuteczny marketing szeptany wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Typowe spamowanie linkiem do strony danej firmy może wywołać jedynie niechęć i przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Cała kampania musi być więc prowadzona w taki sposób, by współrozmówcy nie domyślili się, że jest to działanie marketingowe – bardzo istotna jest umiejętność płynnego, lekkiego i nienachalnego wejścia w dyskusję, owocująca pozytywnym odbiorem u potencjalnych konsumentów.
Ważne też, by nie pisać w wybranym miejscu tylko i wyłącznie o promowanej marce, bo wzbudza to słuszne podejrzenia. Trzeba także wybierać odpowiednie, adekwatne tematycznie strony. Trudno przecież na forum budowlanym prowadzić marketing szeptany, promujący tusz do rzęs czy najnowszą kolekcję firmy odzieżowej.
Oczywiście marketing szeptany nie zamyka się tylko w internecie. Wciąż wielu konsumentów z kręgu potencjalnej grupy docelowej to osoby, które nie są aktywne w sieci. Marketing szeptany można z powodzeniem prowadzić w realnym życiu, rozmawiając bezpośrednio z drugim człowiekiem. Tego typu akcje realizowane są często np. w gabinetach kosmetycznych, salonach fryzjerskich, sklepach czy na spotkaniach towarzyskich. Jednak grupa odbiorców jest tu nieporównanie mniejsza od tej, do której dociera się poprzez fora internetowe.
Na koniec warto wspomnieć, że wiele osób ma pewne obiekcje, związane z etyczną stroną tego typu działań. Czy marketing szeptany to oszustwo czy jedynie sprytne, ale zupełnie niewinne działanie promocyjne, które nikomu nie robi żadnej krzywdy? Cóż, każdy powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie sam. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że ten sposób promocji jest niezwykle powszechny i korzysta z niego coraz więcej firm.
*****
Artykuł powstał przy współpracy z Marketing HQ |
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Fałszywe recenzje i opinie w internecie. Raport TrustMate.io
Marek Jaworowski
Aż 25% badanych miało problem z odróżnieniem fałszu od prawdziwych recenzji, co wskazuje na coraz bardziej zaawansowane techniki manipulacji opiniami. Pomimo działań UOKiK-u, proceder kwitnie choć jest zagrożony karą sięgającą nawet 10 proc. obrotu uznanego za winnego przedsiębiorcy. Jak się bronić przed takim oszustwem?
Nowoczesna komunikacja mobilna. Jak firmy budują relacje przez telefon
KFi
Firmy nie mogą już dłużej traktować mobilnych kanałów komunikacji jako dodatku do swojej działalności. Skuteczna strategia mobilna staje się filarem kontaktu z klientem, a także narzędziem poprawy obsługi i optymalizacji procesów wewnętrznych. Jeśli potrafi się z tych możliwości korzystać.
Kiedy każda reklama stanie się... sklepem? Prognozy Omdia
KFi
Globalne wydatki konsumenckie w sieci rosną w niespotykanym tempie. Już w 2025 roku osiągną wartość 4,4 biliona dolarów, a same USA będą odpowiadać za 1,4 biliona. Granice między reklamą, rozrywką i handlem będą się zacierać, tworząc nową erę cyfrowej konsumpcji.
Podobne artykuły:
Trendy w reklamie wideo. Polski rynek na tle regionu
Andrzej Goleta
Najwyższy wskaźnik VTR osiągają reklamy trwające maksymalnie 7 sekund. Mimo to, reklamodawcy wciąż wybierają nieco dłuższe formaty. Największy budżet na ten typ marketingu przeznacza branża motoryzacyjna. W rejonach Europy Wschodniej urządzeniami, na które reklamodawcy najchętniej kierują content wideo są deskopy, ekrany wielkoformatowe.
Zazdrość, rywalizacja i kłótnie. Jak zaprowadzić pokój między rodzeństwem?
patronat Reporterzy.info
Więź między rodzeństwem jest niezwykle ważna, jednak czasami dochodzi do konfliktów. Jakie są przyczyny kłótni między dziećmi i co zrobić, aby takich spięć było w domu jak najmniej? Są na to sposoby. [#MAMYNATORADĘ pod patronatem Reporterzy.info]
Kosmiczny rap promuje projekt terapeutyczny kliniki onkologii dziecięcej
Klaudia Smolarska-Kulej
Poznajcie kosmicznego rapera z kliniki Przylądek Nadziei we Wrocławiu! Michał razem z mamą napisał tekst piosenki i nagrał profesjonalny teledysk o swojej chorobie. Wszystko w ramach nowatorskiego, muzycznego projektu terapeutycznego.
Akt o Usługach Cyfrowych. Jak DSA wpłynie na branżę marketingową
Pamela Tomicka
Pierwsze tygodnie obowiązywania w pełni Aktu o Usługach Cyfrowych, inaczej DSA (ang. Digital Services Act), który wszedł w życie w połowie lutego we wszystkich krajach Unii Europejskiej, przyniosły wiele nowych wyzwań dla firm. A co za tym idzie, pojawił się szereg pytań i wątpliwości.