22.01.2018 Marketing i PR
Co to jest marketing szeptany?
Paweł Grabowski

Marketing szeptany to krótko mówiąc prowadzenie rozmów w taki sposób, by spontanicznie i możliwie najnaturalniej wpleść w nią wątek danej marki czy przedmiotu. Głównym celem jest tu zwrócenie uwagi innych osób na daną rzecz, najlepiej na tyle skutecznie, by zainteresowali się nią i sami kontynuowali dyskusję na jej temat. Ponieważ internet w XXI wieku staje się powoli podstawowym medium, które najszybciej dociera do dużej grupy odbiorców, to przede wszystkim on służy do działań „buzz marketingu”.
Jak to wygląda w praktyce? Najprostszym narzędziem są liczne fora dyskusyjne. Wielu internautów udziela się aktywnie w takich miejscach, zazwyczaj w celu zdobycia informacji czy wymiany opinii na dany temat. Osoba, która prowadzi marketing szeptany, zakłada na popularnych forach konta i zaczyna udzielać się w rozmowach z innymi użytkownikami. Jej działania skupiają się wokół prowokowania dyskusji związanych z przedmiotem promocji lub wyrażania pozytywnych opinii na jego temat.
Choć brzmi to dość banalnie, to jednak skuteczny marketing szeptany wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Typowe spamowanie linkiem do strony danej firmy może wywołać jedynie niechęć i przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Cała kampania musi być więc prowadzona w taki sposób, by współrozmówcy nie domyślili się, że jest to działanie marketingowe – bardzo istotna jest umiejętność płynnego, lekkiego i nienachalnego wejścia w dyskusję, owocująca pozytywnym odbiorem u potencjalnych konsumentów.
Ważne też, by nie pisać w wybranym miejscu tylko i wyłącznie o promowanej marce, bo wzbudza to słuszne podejrzenia. Trzeba także wybierać odpowiednie, adekwatne tematycznie strony. Trudno przecież na forum budowlanym prowadzić marketing szeptany, promujący tusz do rzęs czy najnowszą kolekcję firmy odzieżowej.
Oczywiście marketing szeptany nie zamyka się tylko w internecie. Wciąż wielu konsumentów z kręgu potencjalnej grupy docelowej to osoby, które nie są aktywne w sieci. Marketing szeptany można z powodzeniem prowadzić w realnym życiu, rozmawiając bezpośrednio z drugim człowiekiem. Tego typu akcje realizowane są często np. w gabinetach kosmetycznych, salonach fryzjerskich, sklepach czy na spotkaniach towarzyskich. Jednak grupa odbiorców jest tu nieporównanie mniejsza od tej, do której dociera się poprzez fora internetowe.
Na koniec warto wspomnieć, że wiele osób ma pewne obiekcje, związane z etyczną stroną tego typu działań. Czy marketing szeptany to oszustwo czy jedynie sprytne, ale zupełnie niewinne działanie promocyjne, które nikomu nie robi żadnej krzywdy? Cóż, każdy powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie sam. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że ten sposób promocji jest niezwykle powszechny i korzysta z niego coraz więcej firm.
*****
Artykuł powstał przy współpracy z Marketing HQ |
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Liczba botów AI w obsłudze klienta rośnie. Jednak Polacy chcą ludzi
Andrzej Sowula
Ponad 3/4 Polaków (75,9%) miało już kontakt z botem w dziale obsługi klienta i niemal co czwarty jest z tej obsługi zadowolony, co oznacza wzrost o 7,7% w ciągu dwóch ostatnich lat. Jednocześnie jednak tylko 8,1% Polaków w pełni ufa obsługującym ich botom.
Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate
Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.
Reklama internetowa 2024/2025. Raport IAB Polska
KFi
Reklama online pochłania już 57% wszystkich budżetów. Na same formaty wideo firmy wydały 1,62 miliarda złotych. Po chudszych latach, słupki odbijają mocno w górę. Reklama cyfrowa urosła w rok o 20%, tradycyjna powoli znika z radarów.
Podobne artykuły:
Zarabianie na stronie www i blogu. 5 sposobów na podniesienie fill rate
Jakub Szczęsny
Fill rate to współczynnik wypełnienia strony reklamami, które są wyświetlane za każdym razem gdy użytkownik odwiedza daną stronę. Ponadprzeciętny wynik oznacza, że powierzchnia na stronie jest efektywnie gospodarowana, co oznacza większe zarobki. Jak zatem obliczyć fill rate dla danej strony?
Era m-commerce. Czas na biznes w telefonie
Bartosz Tomczyk
Rok 2020 minął w atmosferze ciągłej niepewności o stan krajowego biznesu. Obronną ręką wydają się wychodzić przedsiębiorcy, którzy przenieśli swoje usługi do internetu. Właśnie krok w stronę sieci może przesądzić o dalszych losach przedsiębiorczości jako takiej, szczególnie w kontekście wykorzystania urządzeń mobilnych.
Reklama w telewizji i internecie. Badanie Ekranożerców
Maciej Wernicki
Zdecydowana większość Internautów styka się z powierzchnią reklamową obydwu mediów niemal codziennie, zaś osoby które korzystają z sieci podczas oglądania TV przynajmniej kilka razy w tygodniu stanowią prawie połowę populacji internautów. IAB w swoim raporcie nazywa ich Ekranożercami.
Klienci podrywają boty z obsługi. Co mówią badania contact center
Krzysztof Fiedorek
Badania firmy Infobip pokazują, że blisko 20% Amerykanów prowadzi zalotne rozmowy z botami podczas załatwiania standardowych spraw związanych z obsługą klienta. Tendencja ta jest szczególnie widoczna wśród osób w wieku od 35 do 44 lat, gdzie ponad połowa badanych przyznała się do flirtowania z wirtualnym asystentem.