menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

21.08.2023 Fotografia prasowa

Jak wybrać gimbal. Na co zwrócić uwagę przed zakupem PORADNIK

Krzysztof Fiedorek

Gimbal to urządzenie, które pomaga w stabilizacji obrazu podczas nagrywania wideo. Jest to niezbędny element wyposażenia dla każdego, kto chce nagrywać płynne i stabilne filmy. Na rynku dostępnych jest wiele różnych gimbali, dlatego wybór odpowiedniego może być trudny. W tym poradniku podpowiemy, jak wybrać gimbal, który spełni twoje potrzeby.

Jak wybrać gimbal. Na co zwrócić uwagę przed zakupem PORADNIKfot. Kees Streefkerk/Unsplash license/Unsplash.com

Gimbale można podzielić na kilka podstawowych typów, w zależności od liczby osii, które stabilizują kamerę. Najpopularniejsze są gimbale 3-osiowe, które stabilizują kamerę w trzech kierunkach: góra-dół, prawo-lewo i przód-tył. Dostępne są również gimbale 2-osiowe, które stabilizują kamerę w dwóch kierunkach: góra-dół i prawo-lewo. Gimbale 1-osiowe stabilizują kamerę tylko w jednym kierunku: góra-dół.

Dlaczego to ważne? Ta wiedza przyda się do wykonania pierwszego kroku w poszukiwaniu odpowiedniego urządzenia.

Zastosowanie. Dobierz gimbal do potrzeb


Wybór odpowiedniego gimbala zacząć warto od określenia, w jaki sposób i do jakich celów będziemy go używać, oraz jakim urządzeniem będziemy nagrywali materiał. Kluczowe więc będą następujące informacje:

 • Gimbale jednoosiowe: Gimbale jednoosiowe stabilizują tylko jeden kierunek, zwykle obrót w poziomie lub w pionie. Gimbale jednoosiowe są najtańszym rodzajem gimbali i są idealne dla początkujących.
 • Gimbale trzyosiowe: Gimbale trzyosiowe stabilizują wszystkie trzy kierunki, czyli obrót w poziomie, w pionie i obrót wokół osi. Gimbale trzyosiowe są droższe od gimbali jednoosiowych, ale zapewniają lepszą stabilizację obrazu.
 • Gimbale do telefonów: Gimbale do telefonów są specjalnie zaprojektowane do stabilizacji obrazów z telefonów komórkowych. Gimbale do telefonów są zazwyczaj niewielkie i lekkie, a ich ceny są stosunkowo niskie.
 • Gimbale do kamer: Gimbale do kamer są przeznaczone do stabilizacji obrazów z kamer filmowych i lustrzanek cyfrowych. Gimbale do kamer są większe i cięższe od gimbali do telefonów, ale zapewniają lepszą stabilizację obrazu.

REKLAMA

Funkcjonalność. Dobry gimbal może więcej


Niektóre gimbale posiadają dodatkowe funkcje, takie jak wbudowane obiektywy, monitory lub sterowanie zdalne. Jeśli zależy Ci na tych funkcjach, upewnij się, że gimbal, który wybierasz, je posiada. Kluczowe słowa, które powinny pojawić się w opisie sprzętu to:

 • Tryb panoramowania
 • Tryb śledzenia obiektu
 • Tryb timelapse
 • Tryb slow motion
 • Tryb selfie
 • Tryb ręcznej kontroli

Wybór funkcji gimbala zależy od tego, jakiego rodzaju filmy chcesz kręcić. Jeśli chcesz nagrywać z drona, warto wybrać gimbal z funkcją śledzenia obiektu. Jeśli chcesz kręcić filmy z aparatu lub telefonu komórkowego, warto wybrać gimbal z funkcją timelapse lub slow motion.

Parametry techniczne. Karta produktu pod lupą


Przy wyborze gimbala warto wziąć pod uwagę również kilka czynników technicznych. Od tego najbardziej oczywistego, czyli ceny, po parametry, które nie zawsze przychodzą do głowy w pierwszym momencie. Co może prowadzić do nieoczekiwanych sytuacji już podczas pracy. Dlatego koniecznie zajrzyj przed zakupem do karty produktu i zwróć uwagę na te punkty:

 • Pojemność baterii.Gimbale zasilane są bateriami lub akumulatorami. Czas pracy gimbala na jednym ładowaniu zależy od pojemności baterii i intensywności użytkowania. Jeśli planujesz nagrywać filmy przez długi czas, warto wybrać gimbal z dużą pojemnością baterii.
 • Maksymalna waga obsługiwanego sprzętu: Gimbale mają różne maksymalne obciążenia, które mogą obsłużyć. Przed zakupem gimbala upewnij się, że jest on w stanie obsłużyć ciężar Twojego sprzętu, czyli kamery, telefonu lub aparatu.

Ceny gimbali wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Porównując parametry i możliwości różnych modeli możesz dobrać optymalny model do swojego budżetu.

REKLAMA

Jak dbać o gimbal?


Gimbal to delikatne urządzenie, dlatego należy o niego dbać. Nie wystawiaj gimbala na działanie wilgoci. Wilgoć może uszkodzić elektronikę i części mechaniczne. Pamiętaj też, żeby regularnie czyść gimbal. Pył, piasek i kurz są jego naturalnymi wrogami.

Dobrym pomysłem będzie też unikalnie ekstremalnych temperatur. Gimbale nie powinny być używane poniżej -10°C lub powyżej 40°C. Nie używaj też gimbala w miejscach o silnym skoku elektromagnetycznym. Siły elektromagnetyczne mogą zakłócić działanie gimbala i spowodować, że przestanie on stabilizować obraz.

A jeśli chcesz poznać lepiej rynek gimbali, zajrzyj do sekcji Sklep reportera Gimbale. Oprócz propozycji sprzętu, znajdziesz tam również garść ciekawostek na temat historii urządzeń i sytuacji na rynku.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Astrofotografia, czyli jak fotografować gwiazdy

Newseria
Pierwsze skojarzenia z astrofotografią mogą być różne. Pojęcie to odnosi się nie tylko do profesjonalnego fotografowania odległych galaktyk przy użyciu zaawansowanego sprzętu, ale także do amatorskich zdjęć, przedstawiających gwiazdy na nocnym niebie. To jednak nie wszystko.

Jak sprzedawać swoje zdjęcia na stocku

Konrad Bąk, Tomasz Tulik
Poradnik, jak zacząć sprzedawać swoje prace w banku zdjęć i na nich zarabiać. Szczególnie, że fotografia stockowa jest dosyć specyficzna i różni się od tej tradycyjnej.

Fotografie z banków zdjęć. Jak wybierać, jak kupować i jak płacić

Beata Jaroszewska
Serwisy microstockowe umożliwiają wszystkim użytkownikom Internetu dostęp do milionów zdjęć w doskonałej jakości, oraz ich zakup przy użyciu jednego kliknięcia, bez konieczności wychodzenia z domu. Jak najłatwiej i najszybciej znaleźć upragniony obraz? Jaki model sprzedaży wybrać? Oto poradnik, jak efektywnie kupować pliki z banków zdjęć.

Jak robić zdjęcia zimą. Sprzęt, ustawienia i nie tylko

Konrad Bąk
Ekspert portalu Fotolia.com radzi, jak wykonać pełne życia zdjęcia z nart, a jak przygotować się do robienia szerokich i spokojnych ujęć pejzaży.

Co to jest ikona społeczna? Jak zdjęcie staje się ikoną?

Magdalena Banyś
Za jej pomocą fotografii można nie tylko przedstawić pewne fakty, zobrazować rzeczywistość ale przede wszystkim wpłynąć na sposób ich odbierania.

Dron dla fotografa

KF
Współczesna praca fotografa często wiążę się z wykorzystaniem dronów. Dają one bowiem olbrzymie możliwości wykonywania zdjęć, które bez ich wykorzystania byłyby dla nas po prostu niemożliwe do wykonania. Aby jednak dron rzeczywiście był nam pomocny, musimy starannie przemyśleć jego wybór.

Aparaty fotograficzne dla profesjonalistów - jakim sprzętem fotografują najlepsi?

e-oko.pl
Kiedy fotografowanie z prostego hobby staje się pasją i sposobem na życie, zaczynamy szukać nowych, lepszych aparatów, które pozwolą na wykonywanie spektakularnych zdjęć. W swoich poszukiwaniach często kierujemy się pracami najlepszych fotografów. Jakimi aparatami wykonują zdjęcia profesjonaliści? Które z nich zasługują na uwagę? [artykuł sponsorowany]

więcej w dziale: Fotografia prasowa

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24