menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

28.08.2023 Rynek medialny

Rynek Influencerów w Polsce 2023. Raport REACHaBLOGGER

Paweł Usakowski

Po ubiegłorocznym zawahaniu nastrojów w obliczu wojny na Ukrainie, w tegorocznym raporcie widać powracający wśród marketerów optymizm – zdecydowana większość zaplanowała na ten rok powiększenie budżetów na influencer marketing.

Rynek Influencerów w Polsce 2023. Raport REACHaBLOGGERRynek Influencerów w Polsce 2023. Raport REACHaBLOGGER

Jednocześnie inflacja jest czynnikiem postrzeganym jako bardzo negatywny dla rynku marketingowego (dużo bardziej niż wojna za naszą wschodnią granicą) – w sumie jej wpływu obawia się aż 72% respondentów.

 • Największą popularnością reklamodawców cieszy się współpraca z influencerami z Instagrama,
 • ale popularność współprac z TikTokerami rośnie już kolejny rok w takim tempie, że pozycja Instagrama może się w perspektywie 1-2 lat wydawać zagrożona.

Patrząc na popularność influencerów tematycznie:

 • największym zainteresowaniem reklamodawców cieszy się kategoria „Uroda” („Beauty”);
 • najczęściej realizowanym celem za pomocą influencer marketingu jest budowanie product awareness lub brand awareness (81,9% ankietowanych).

Coraz większa część rynkowych graczy (aż 64 proc. respondentów) pozytywnie ocenia inicjatywę regulacyjną UOKiK, dotyczącą oznaczania współprac komercyjnych z influencerami; na drugim biegunie znajduje się inicjatywa KRRiT, którą pozytywnie ocenia tylko 16,3 proc. ankietowanych.

REKLAMA

To tylko cześć wniosków jakie płyną z lektury tegorocznej edycji raportu „Rynek Influencerów w Polsce - 2023”, przygotowanego przez REACHaBLOGGER. Jest to jedyny na polskim rynku cykliczny raport dotyczący tego obszaru rynku, publikowany co roku (od 2020)


Badanie zostało przeprowadzone przez platformę REACHaBLOGGER.pl na przełomie I i II kwartału 2023, wzięła w nim udział grupa ponad 100 reklamodawców aktywnych w obszarze influencer marketingu (przede wszystkim marketerów, ale także przedstawicieli agencji reklamowych, domów mediowych, agencji digital, platform e-commerce, startupów, agencji PR itp.).

- Tradycyjnie już, czwarty rok z rzędu, zapytaliśmy reklamodawców o zmiany w ich wydatkach, sposoby i rodzaje współprac z influencerami, wpływ rynkowych „czarnych łabędzi” na ich działania itp. Ostatnie lata są delikatnie mówiąc bardzo dynamiczne, dla całego biznesu, jak i dla influencer marketingu w szczególności – nasze badanie ma ambicje by systematyzować te zmiany i normalizować rynek influencerski w Polsce – komentuje Robert Sosnowski, CVO Reach a Blogger, twórca badania.

 • Zdecydowana większość uczestników badania, bo aż 66% ankietowanych, nawiązuje współpracę z influencerami bezpośrednio, poszukując partnerów w Google lub Social Mediach;
 • 33% ankietowanych wyszukuje ich samodzielnie, za pomocą odpowiednich grup tematycznych (najczęściej na Facebooku);
 • z kolei 44,3% badanych robi to samodzielnie, lecz z pomocą platform (takich jak Reachablogger.pl);
 • natomiast 43,3% nawiązuje współpracę z influencerami, których zna osobiście.

O wiele mniej ankietowanych zadeklarowało wykorzystywanie do tego celu wyspecjalizowanej agencji reklamowej lub domu mediowego (odpowiednio 19,6% i 3,1%).

REKLAMA

Najczęściej wybierana przez reklamodawców platforma społecznościowa (do współpracy influencerskiej) to:

 • zdecydowanie Instagram – 87,2% (wzrost o ok. 6 pkt procentowych rok do roku),
 • na drugim miejscu uplasowały się ex aequo Facebook i TikTok – po 55,3% – przy czym ten pierwszy jest na fali lekko spadkowej, podczas gdy TikTok drugi rok z rzędu odnotowuje największe wzrosty (w tym roku do 55,3%, wobec 37,3% rok wcześniej);
 • tuż za podium znalazł się YouTube – 39,4%,
 • a za nim bloggerzy (blogi webowe – 29,8%).

Jeśli chodzi o cele działań z influencerami, to ankietowani reklamodawcy – najczęściej wskazywali:

 • product/brand awareness - aż 81,9%
 • w drugiej kolejności cele sprzedażowe – 58,5%
 • trzecie miejsce zajął „traffic” (pozyskanie ruchu dla witryny lub sklepu) - 38,3%.

Poziom profesjonalizmu współprac z influencerami wydaje się satysfakcjonować reklamodawców – największy odsetek badanych ocenił te współprace na 7 punktów (w 10 punktowej skali) - było to aż 22,6% respondentów, a w sumie aż 57% przyznało ocenę na poziomie 7-10 punktów, nikt natomiast nie ocenił współprac całkowicie negatywnie (na 0-2 punkty). Aż 45 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w 2022 roku zwiększyło skalę działań z influencerami; a jeszcze więcej, bo aż 55% deklaruje, że ich firmy zwiększyły budżet na ten cel w 2023 roku.

Czarne łabędzie czy jeźdźcy apokalipsy? Pandemia, wojna, inflacja


Pandemia – co niezbyt zaskakujące – odchodzi powoli do historii - tylko 10% badanych osób deklaruje, że nadal istotnie wpływa na marketing w ich branży. Co może nieco bardziej dziwić, tylko 29,3% badanych deklaruje, że wojna w Ukrainie istotnie wpływa na marketing w ich branży.

Wydaje się, że panuje zgoda co do faktu, że największym biznesowym zagrożeniem jest obecnie po prostu inflacja:

 • aż 53% ankietowanych uważa, że istotnie wpływa ona na sytuację,
 • dodatkowe 19 % obawia się, że może mieć taki wpływ w niedalekiej przyszłości

co sumuje się do aż 72% respondentów deklarujących obawę przed wpływem inflacji na ich marketing.

REKLAMA

#OznaczamyReklamy, czyli regulatorzy, a rynek influencer marketingu


Twórcy badania i raportu zapytali też reklamodawców – podobnie jak przed rokiem - jak oceniają inicjatywę UOKiK związaną z oznaczaniem współprac reklamodawców z influencerami. Widać, że poparcie dla tego rozwiązania rośnie:

 • w ubiegłym roku niemal połowa badanych oceniała je pozytywnie (49,1%),
 • gdy tymczasem w tym roku jest to już 64 % (25% ma stosunek neutralny, 4% negatywny, a 7% twierdzi, że nie słyszało o tej inicjatywie)
 • o tym, że współpraca komercyjna (za wynagrodzeniem) powinna być oznaczana, przekonanych jest aż 91,8%, w przypadku barterów jest to 66%.

Dla odmiany inicjatywa KRRiT (obowiązek rejestracji influencerów tworzących kontent audiowizualny) podobnie jak przed rokiem oceniana jest dużo bardziej negatywnie (tylko 16,3% pozytywnie, 31,6% neutralnie i 29,6% negatywnie). Sporo, bo 27,6% reklamodawców nie słyszało o tych działaniach KRRiT, co może w sumie nie powinno dziwić aż tak, bo jest to głównie obszar zainteresowania YouTuberów, TikTokerów i twórców wideo na Instagramie.

Pełny raport zostanie zaprezentowany publicznie premierowo 6 września podczas szkolenia „Influencer Marketing Manager”, które jest organizowane przez REACHaBLOGGER w Warszawie. Szkolenie poprowadzi Robert Sosnowski, twórca badania i raportu, a moduł na temat weryfikacji
influencerów, Wojtek Kardyś - specjalista do spraw komunikacji internetowej, digital marketingu, e-PR oraz personal brandingu, komentator tematów influencerskich w mediach branżowych i ogólnopolskich.

Więcej informacji na temat tego wydarzenia można uzyskać na stronie https://www.influencermarketingmanager.pl

Pełny raport, a w nim więcej szczegółów dotyczących wyników badania, wraz z komentarzami ekspertów z rynku jest dostępny na stronie: https://reachablogger.pl/blog/

Link do prezentacji:
https://reachablogger.pl/wp-content/uploads/2023/08/RaB_Raport_InfuencerMarketing_2023.pdf

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Media skazane na internet?

Katarzyna Ogórek
Telewizja i prasa jakie znamy umrą najdalej za cztery lata – prorokuje guru nowych technologii, George Gilder. Podkreśla jednocześnie, że wpływa na to niewątpliwie agresywną ekspansję Internetu.

VOD i usługi streamingowe. Raport Deloitte Digital Media Trends

Magdalena Biedrzycka-Doliwa
Po wybuchu pandemii 23 proc. amerykańskich klientów zasubskrybowało co najmniej jedną nową płatną usługę wideo. W Polsce już 55 proc. dorosłych konsumentów korzysta z różnego rodzaju subskrypcji VOD.

Polscy internauci nie chcą płacić za dostęp do treści w sieci

Newseria Biznes
Ponad 80 proc. Polaków korzystających z internetu uważa, że treści dostępne w sieci powinny być bezpłatne, a 22 proc. jest gotowych płacić, ale za ograniczenie liczby wyświetlanych reklam – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ekologia informacji. Wpływ przeciążenia informacją na człowieka

Urszula Kaczorowska
Przestrzeń informacyjną powinniśmy chronić jak las. Niepotrzebna informacja jest jak śmieć, który zagraża całemu ekosystemowi – podkreśla w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Janusz Hołyst, fizyk z Politechniki Warszawskiej.

Najlepsze polskie podcasty. Pierwsza edycja konkursu na Podcast Roku

Krzysztof Bulski
Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, promujący jakość, oryginalność i kulturę przekazu różnych form dźwiękowych w mediach digitalowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie, zmarłego w lutym 2021 roku.

TikTok. Nowy język, nowy świat

dr Karol Jachymek
Użytkownicy TikToka zaczęli tworzyć swój własny kod językowy, który na dobre przeniknął do (pop)kultury. W sklepach wyprzedają się produkty, które są wykorzystywane w przepisach z TikToka, a w czasie wieców politycznych użytkownicy platformy potrafią się szybko umówić na protest. Jak aplikacja zmieniła nasze życie?

Prognozy dla rynku mediów i rozrywki. Cyfryzacja i mobile

Roksana Gowin
Globalny rynek mediów i rozrywki w najbliższych 5 latach będzie rósł w tempie 5% rocznie, osiągając w 2018 roku wartość 2,2 bln dolarów - zapowiadali w 2014 roku eksperci PwC. Polski rynek miał rosnąć w tempie 3,7% i w 2018 roku będzie warty 12,6 mld dolarów.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23