menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

19.12.2023 Fotografia prasowa

Jak wybrać dron. Na co zwrócić uwagę, kupując latającą kamerę

RINF

Fotografia i filmowanie to branża w której cywilne drony stosowane są dziś najczęściej. Globalny rynek latających kamer w 2021 roku wart był 10,2 miliarda dolarów i ma rosnąć rocznie o 15,6%. Jak z tej błyskawicznie rozwijającej się oferty wybrać właściwy dron dla siebie? Podpowiadamy.

Jak wybrać dron. Na co zwrócić uwagę, kupując latającą kameręilustracja: bing.com/create

Rozdzielczość i jakość obrazu


Najważniejszym parametrem, jaki warto wziąć pod uwagę przed zakupem filmowego drona, jest rozdzielczość kamery. Powinna wynosić co najmniej 4K, żeby materiał można było wykorzystać do powaznych produkcji, edycji i montażu. Jakość nagrywanego obrazu, określana jest przez czynniki takie jak:

  • liczba pikseli w matrycy (dla początkującego 2K, do pracy co najmniej 4K),
  • czułość na światło (do pracy 100-800 ISO),
  • zakres dynamiczny, czyli szczegóły w obszarach o dużym kontraście (zalecany to 12-14 stopni EV)
  • stabilizacja obrazu (mechaniczna lub hybrydowa).

Możliwości nagrywania


Dobry dron powinien umożliwiać nagrywanie wideo w różnych formatach, w tym w 4K, 2K, FullHD i HD. Warto również zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • możliwość nagrywania w zwolnionym tempie slow motion, która pozwala uchwycić płynne ruchy obiektów,
  • rejestrowanie obraz z prędkością co najmniej 30 klatek na sekundę,
  • nagrywanie w trybie HDR,
  • pojemność pamięci i możliwość zainstalowania dodatkowej karty.

Drony z kamerami obrotowymi umożliwiają nagrywanie filmów pod różnymi kątami. Jest to przydatne w przypadku filmowania ruchomych obiektów lub scen z różnych perspektyw.

REKLAMA

Funkcje sterowania


Drony mogą być sterowane za pomocą pilota, aplikacji mobilnej lub kontrolera. Niezależnie od rodzaju sterowania, dron powinien umożliwiać wykonywanie takich czynności jak:

  • śledzenie obiektów,
  • automatyczne wykonywanie manewrów,
  • nagrywanie panoramicznych zdjęć i filmów,
  • nagrywanie w trybie 360 stopni.

Drony to sprzęt, który może być niebezpieczny, jeśli nie jest używany zgodnie z instrukcją. Warto więc zwrócić uwagę na funkcje bezpieczeństwa, takie jak:

  • system antykolizyjny,
  • czy automatyczny powrót do punktu startu.

Zasięg i czas lotu


Zasięg drona to maksymalna odległość, na jaką można go kontrolować z pilota. te czynniki są ważne, jeśli planujesz filmować z dużej wysokości lub w miejscach, w których nie ma możliwości bezpośredniej kontroli nad dronem.

  • Zasięg drona określa, jak daleko możemy go od siebie wysłać z zachowaniem kontroli. Dla więszkości użytkowników optymalnym wyborem będą urządzenia o zasięgu od 2 do 5 kilometrów.
  • Czas lotu to maksymalny czas, przez jaki dron może pozostawać w powietrzu na jednym ładowaniu. Wybierając dron warto zainwestować taki, który potrafi utrzymać się w powietrzu co najmniej 30 minut.

REKLAMA

Waga i rozmiary drona. UWAGA na przepisy!


Dron do filmowania powinien być lekki i kompaktowy, aby był łatwy w transporcie. Waga ma wpływ również na wymogi prawne, jakie musi spełnić operator.

  • Pilot drona o wadze poniżej 250 gramów powinien zarejestrować się na stronie ULC,
  • Na latanie dronem powyżej 250 gramów wymagany jest europejski certyfikat EU Drone Licence,
  • Każdy lot dronem powinien być zgłoszony w aplikacji Drone Radar,
  • Latanie nad strefami zakazu lotów i w pobliżu samolotów są karalne,
  • W Polsce maksymalna wysokość lotu drona wynosi 120 metrów.

WAŻNE! W poszczególnych krajach przepisy i wymagania wobec operatorów dronów mogę się różnić. Dlatego wybierając się na zdjęcia do innego kraju, trzeba koniecznie sprawdzić obowiązujące tem przepisy, żeby uniknąć często bardzo poważnych konsekwencji.

Jak dbać o dron?


Latająca kamera to delikatne urządzenie. Dobrze pamiętać o kilku podstawowych zasadach, żeby maszyna służyła nam długo i bezawaryjnie. Pierwsza to unikanie latania w trudnych warunkach pogodowych. Silny wiatr, deszcz lub śnieg mogą uszkodzić drona. Druga, to regularne czyszczenie. Ważne, żeby nie używać do tego ostrych przedmiotów, ani rozpuszczalników. Trzecia to kwestia przechowywania: najlepiej w chłodnym i sychym miejscu. Wilgoć i wysoka temperatura to nie są warunki, które drony lubią najbardziej.

Co jakiś czas warto pomyśleć też o wymianie baterii i przeglądzie serwisowym. Producenci dobrych urządzeń oferują usługę serwisową, która pozwoli odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne usterki.

Budżet i ciekawostki


Na koniec kwestia cen. Dobre drony nie należą do najtańszych. Dlatego oprócz powyższych, podstawowych czynników, warto również wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i preferencje. Początkujący filmowcem, może wybrać tańszy dron z podstawowymi funkcjami. Profesjonalny sprzęt, który pozwoli tworzyć wysokiej jakości filmy, to wydatek kilku, kilkunastu tysięcy złotych.

A jeśli chcesz poznać lepiej rynek dronów, zajrzyj do sekcji Sklep reportera Drony. Oprócz propozycji sprzętu, znajdziesz tam również garść ciekawostek na temat historii urządzeń i sytuacji na rynku.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Fotorgafowanie sztuki

Janusz Wójtowicz
Jest to dziedzina fotografii wymagająca od fotografującego dużego wyczucia oraz zaplecza sprzętowego. Zdjęcia wykonuje się praktycznie przy braku światła dającego możliwość wykonania poprawnego zdjęcia.

Jak zorganizować kulinarną sesję zdjęciową? [PORADNIK]

Kaja Pomiankiewicz
Specyfika branży produkcyjnej, a także marketingu foodowego bywa niekiedy zaskakująca. Twórcy planują wielkanocne zdjęcia jeszcze w momencie, gdy my zatopieni jesteśmy w szampańskiej zabawie sylwestrowej. Jak przygotować się na 2024 rok i kiedy spodziewać się rabatów? Przedstawiamy porady ekspertów!

Praca kamery i jej znaczenie dla sukcesu produkcji filmowej

Arkadiusz Murenia
Umiejętności, wiedza techniczna i kreatywność operatora wpływają na wiele kluczowych aspektów filmu, które mogą zdecydować o jego jakości jak również w dalszej mierze o jego popularności. Oto kilka powodów, dlaczego praca kamery jest tak istotna w produkcji filmów.

Fotograf w sieci, czyli zasada ograniczonego zaufania

Emilia Szczepańczyk
Problem polskich twórców nie jest jedynie oddolny i nie dotyczy tylko umyślnej bądź nieumyślnej (spowodowanej brakiem wiedzy) kradzieży i nielegalnego wykorzystywania zdjęć, grafik czy innych materiałów cyfrowych. Często zdarza się, że to popularne portale podkładają nogę artystom.

Podglądają, demaskują, niszczą

Milena Rachid Chehab
Nasi paparazzi tropią ofiary tygodniami, przebierają się, latają na lotni. Efekty pracy polskich fotografów pstrykających z ukrycia już przypominają fotografie znane z zachodnich brukowców.

Główne prawdy fotografii

Janusz Wójtowicz
Nie trzeba wielkich pieniędzy, aby robić dobre zdjęcia. Nie istnieje "najlepszy" aparat. Natomiast może być aparat "najlepiej dobrany do typu wykonywanych nim zdjęć".

Zanim kupisz używany aparat

Janusz Wójtowicz
Poradnik dla początkujących fotoreporterów - jak wybrać odpowiedni sprzęt za właściwą cenę, żeby potem nie żałować.

więcej w dziale: Fotografia prasowa

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Volcano
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24