19.12.2023 Fotografia prasowa
Jak wybrać dron. Na co zwrócić uwagę, kupując latającą kamerę
RINF
Fotografia i filmowanie to branża w której cywilne drony stosowane są dziś najczęściej. Globalny rynek latających kamer w 2021 roku wart był 10,2 miliarda dolarów i ma rosnąć rocznie o 15,6%. Jak z tej błyskawicznie rozwijającej się oferty wybrać właściwy dron dla siebie? Podpowiadamy.
Rozdzielczość i jakość obrazu
Najważniejszym parametrem, jaki warto wziąć pod uwagę przed zakupem filmowego drona, jest rozdzielczość kamery. Powinna wynosić co najmniej 4K, żeby materiał można było wykorzystać do powaznych produkcji, edycji i montażu. Jakość nagrywanego obrazu, określana jest przez czynniki takie jak:
- liczba pikseli w matrycy (dla początkującego 2K, do pracy co najmniej 4K),
- czułość na światło (do pracy 100-800 ISO),
- zakres dynamiczny, czyli szczegóły w obszarach o dużym kontraście (zalecany to 12-14 stopni EV)
- stabilizacja obrazu (mechaniczna lub hybrydowa).
Możliwości nagrywania
Dobry dron powinien umożliwiać nagrywanie wideo w różnych formatach, w tym w 4K, 2K, FullHD i HD. Warto również zwrócić uwagę na takie parametry, jak:
- możliwość nagrywania w zwolnionym tempie slow motion, która pozwala uchwycić płynne ruchy obiektów,
- rejestrowanie obraz z prędkością co najmniej 30 klatek na sekundę,
- nagrywanie w trybie HDR,
- pojemność pamięci i możliwość zainstalowania dodatkowej karty.
Drony z kamerami obrotowymi umożliwiają nagrywanie filmów pod różnymi kątami. Jest to przydatne w przypadku filmowania ruchomych obiektów lub scen z różnych perspektyw.
Funkcje sterowania
Drony mogą być sterowane za pomocą pilota, aplikacji mobilnej lub kontrolera. Niezależnie od rodzaju sterowania, dron powinien umożliwiać wykonywanie takich czynności jak:
- śledzenie obiektów,
- automatyczne wykonywanie manewrów,
- nagrywanie panoramicznych zdjęć i filmów,
- nagrywanie w trybie 360 stopni.
Drony to sprzęt, który może być niebezpieczny, jeśli nie jest używany zgodnie z instrukcją. Warto więc zwrócić uwagę na funkcje bezpieczeństwa, takie jak:
- system antykolizyjny,
- czy automatyczny powrót do punktu startu.
Zasięg i czas lotu
Zasięg drona to maksymalna odległość, na jaką można go kontrolować z pilota. te czynniki są ważne, jeśli planujesz filmować z dużej wysokości lub w miejscach, w których nie ma możliwości bezpośredniej kontroli nad dronem.
- Zasięg drona określa, jak daleko możemy go od siebie wysłać z zachowaniem kontroli. Dla więszkości użytkowników optymalnym wyborem będą urządzenia o zasięgu od 2 do 5 kilometrów.
- Czas lotu to maksymalny czas, przez jaki dron może pozostawać w powietrzu na jednym ładowaniu. Wybierając dron warto zainwestować taki, który potrafi utrzymać się w powietrzu co najmniej 30 minut.
Waga i rozmiary drona. UWAGA na przepisy!
Dron do filmowania powinien być lekki i kompaktowy, aby był łatwy w transporcie. Waga ma wpływ również na wymogi prawne, jakie musi spełnić operator.
- Pilot drona o wadze poniżej 250 gramów powinien zarejestrować się na stronie ULC,
- Na latanie dronem powyżej 250 gramów wymagany jest europejski certyfikat EU Drone Licence,
- Każdy lot dronem powinien być zgłoszony w aplikacji Drone Radar,
- Latanie nad strefami zakazu lotów i w pobliżu samolotów są karalne,
- W Polsce maksymalna wysokość lotu drona wynosi 120 metrów.
WAŻNE! W poszczególnych krajach przepisy i wymagania wobec operatorów dronów mogę się różnić. Dlatego wybierając się na zdjęcia do innego kraju, trzeba koniecznie sprawdzić obowiązujące tem przepisy, żeby uniknąć często bardzo poważnych konsekwencji.
Jak dbać o dron?
Latająca kamera to delikatne urządzenie. Dobrze pamiętać o kilku podstawowych zasadach, żeby maszyna służyła nam długo i bezawaryjnie. Pierwsza to unikanie latania w trudnych warunkach pogodowych. Silny wiatr, deszcz lub śnieg mogą uszkodzić drona. Druga, to regularne czyszczenie. Ważne, żeby nie używać do tego ostrych przedmiotów, ani rozpuszczalników. Trzecia to kwestia przechowywania: najlepiej w chłodnym i sychym miejscu. Wilgoć i wysoka temperatura to nie są warunki, które drony lubią najbardziej.
Co jakiś czas warto pomyśleć też o wymianie baterii i przeglądzie serwisowym. Producenci dobrych urządzeń oferują usługę serwisową, która pozwoli odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne usterki.
Budżet i ciekawostki
Na koniec kwestia cen. Dobre drony nie należą do najtańszych. Dlatego oprócz powyższych, podstawowych czynników, warto również wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i preferencje. Początkujący filmowcem, może wybrać tańszy dron z podstawowymi funkcjami. Profesjonalny sprzęt, który pozwoli tworzyć wysokiej jakości filmy, to wydatek kilku, kilkunastu tysięcy złotych.
A jeśli chcesz poznać lepiej rynek dronów, zajrzyj do sekcji Sklep reportera Drony. Oprócz propozycji sprzętu, znajdziesz tam również garść ciekawostek na temat historii urządzeń i sytuacji na rynku.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Darmowe aplikacje do obróbki zdjęć. TOP3 według HolidayCheck
HolidayCheck
Przy pomocy smartfonów można zrobić już naprawdę piękne zdjęcia. Do ich dodatkowej obróbki dostępnych jest wiele darmowych aplikacji. Dzięki nim fotografowanie będzie jeszcze przyjemniejsze, a zdjęcia z wakacji profesjonalne i oryginalne. Oto 3 naszym zdaniem najlepsze.
Jak sprzedawać swoje zdjęcia na stocku
Konrad Bąk, Tomasz Tulik
Poradnik, jak zacząć sprzedawać swoje prace w banku zdjęć i na nich zarabiać. Szczególnie, że fotografia stockowa jest dosyć specyficzna i różni się od tej tradycyjnej.
Fotografia i personal branding: zdjęcia, które pomagają budować wizerunek
artykuł sponsorowany
Personal branding to bardzo modne ostatnio pojęcie, które wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Współcześnie coraz więcej osób interesuje się budowaniem marki własnej. Choć mogłoby się wydawać, że personal branding to domena polityków, artystów, czy dziennikarzy, w rzeczywistości może przynieść ona korzyści każdemu z nas. Co warto wiedzieć o budowaniu marki? W jaki sposób pomoże nam w tym fotografia?
Fotografia a prawo
Dorota Majka
Media zalewa fala drastycznych publikacji. Codziennie w prasie ukazują się zdjęcia poszarpanych ciał, skatowanych ludzi czy egzekucji podczas zamieszek. Jedni twierdzą, że to po prostu rzeczywistość, która nas otacza. Inni jednak dostrzegają w takich praktykach pogoń za sensacją.
Praca kamery i jej znaczenie dla sukcesu produkcji filmowej
Arkadiusz Murenia
Umiejętności, wiedza techniczna i kreatywność operatora wpływają na wiele kluczowych aspektów filmu, które mogą zdecydować o jego jakości jak również w dalszej mierze o jego popularności. Oto kilka powodów, dlaczego praca kamery jest tak istotna w produkcji filmów.
Fotografia prasowa - niemoralna czy bezprawna?
Paulina Dużyk-Dyna
Fotografowie chcą przekazać informacje o brutalnej rzeczywistości za pomocą zdjęcia, a przeciwnicy uważają ich za hieny, które gonią za sensacją i publikują makabryczne nieraz obrazy.
Fotorelacja z eventu w wykonaniu profesjonalisty
artykuł sponsorowany
Fotografia eventowa to znacznie więcej niż tylko zwykłe dokumentowanie wydarzenia. To sztuka uchwycenia emocji, gestów, chwil i szczegółów, które sprawiają, że każde wydarzenie staje się niezapomniane. Tylko dobry fotograf poradzi sobie z tym zadaniem.