menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMA Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

18.03.2024 Marketing i PR

Akt o Usługach Cyfrowych. Jak DSA wpłynie na branżę marketingową

Pamela Tomicka

Pierwsze tygodnie obowiązywania w pełni Aktu o Usługach Cyfrowych, inaczej DSA (ang. Digital Services Act), który wszedł w życie w połowie lutego we wszystkich krajach Unii Europejskiej, przyniosły wiele nowych wyzwań dla firm. A co za tym idzie, pojawił się szereg pytań i wątpliwości.

Akt o Usługach Cyfrowych. Jak DSA wpłynie na branżę marketingowąilustracja: bing.com/create

Aby wesprzeć polskich przedsiębiorców zapewniających dostęp do treści, produktów i usług w tej wstępnej fazie obowiązywania nowych regulacji, Grupa ds. DSA przy IAB Polska odpowiada na najczęściej pojawiające się kwestie. Kto podlega nowym regulacjom, jak unijne zapisy odnoszą się do polskich norm prawnych, w jaki sposób zmienia się odpowiedzialność za publikowane treści – te i wiele innych wątpliwości rozwiewają eksperci z IAB Polska.

– Wprowadzenie Aktu o Usługach Cyfrowych to odpowiedź na zmieniające się potrzeby użytkowników – celem rozporządzenia unijnego jest przede wszystkim stworzenie bezpiecznego, przewidywalnego i budzącego zaufanie środowiska internetowego. Dla przedsiębiorców cyfrowych oznacza to konieczność dostosowania się do regulacji prawnych, które pozwalają zharmonizować warunki świadczenia usług pośrednich na całym rynku europejskim – mówi Włodzimierz Schmitd, prezes arządu IAB Polska. – Nowe obowiązki nałożone na firmy cyfrowe budzą oczywiście zainteresowanie i różnego rodzaju wątpliwości polskich przedsiębiorców. Ponieważ IAB Polska od początku uczestniczył w pracach nad aktem na poziomie krajowym i unijnym, eksperci z naszej Grupy Prawnej są naturalnym adresatem tych pytań. „Przewodnik po DSA”, sekcja FAQ, a także organizacja pierwszego webinaru, w tym temacie – w ten sposób wychodzimy naprzeciw potrzebom firm, które stoją przed koniecznością dostosowania się do nowych regulacji.

Pośrednicy, mikro- i mali przedsiębiorcy, firmy spoza UE – kogo obowiązuje DSA?


Akt o Usługach Cyfrowych dotyczy tzw. dostawców usług pośrednich – pośredników w dostępie do treści umieszczanych w internecie przez użytkowników.

REKLAMA

– W związku z nowymi przepisami pojawiają się różnego rodzaju wątpliwości dotyczące nie tylko zakresu podmiotowego Aktu, ale też podstawowych pojęć, jak usługa hostingu, usługa pośrednia czy platforma internetowa – odpowiada Lidia Zamecka z Grupy Roboczej ds. DSA IAB Polska. – Odpowiedzi na tego typu pytania przedsiębiorcy znajdą w sekcji FAQ na stronie internetowej „Przewodnika po DSA”.

Nowe regulacje pozwalają skuteczniej kontrolować działalność globalnych serwisów i wyszukiwarek. Wielu pośredników zadaje sobie pytanie, czy DSA dotyczy także mikro- i małych przedsiębiorstw. Przeważająca część obowiązków wynikających z Aktu nie ma w ich przypadku zastosowania. Mniejsze podmioty są zobowiązane do dostosowania regulaminów do nowych zapisów, wdrożenia mechanizmu powiadamiania i reagowania na treści niezgodne z prawem (notice-and-action) oraz do sporządzania i przekazywania użytkownikom powiadomień i uzasadnień decyzji w przedmiocie moderowanie treści. Zapisy Aktu o Usługach Cyfrowych dotyczą także pośredników spoza UE, którzy świadczą usługi na rzecz użytkowników mających siedzibę lub znajdujących się na terenie Unii Europejskiej.

Nowe obowiązki, nowa odpowiedzialność


Akt o Usługach Cyfrowych zasadniczo nie zmienia zasad odpowiedzialności pośredników internetowych za treści przekazywane przez użytkowników. Rozporządzenie nie nakłada na dostawców usług pośrednich ogólnego obowiązku monitorowania treści w celu weryfikacji, czy są one treściami nielegalnymi lub niezgodnymi z warunkami korzystania z usług. Nowością jest obowiązek moderowania nielegalnych treści, jeśli te zostaną zgłoszone. Akt nakłada także szereg obowiązków sprawozdawczych na różne kategorie dostawców, z wyłączeniem mikro- i małych przedsiębiorstw.

– Wśród 34 najczęściej pojawiających się pytań znalazły się także wątpliwości dotyczące tego, czym są nielegalne treści w rozumieniu nowych zapisów, jak definiować treści niezgodne z warunkami korzystania z usług, na czym polega moderowanie treści, jak wygląda mechanizm zgłaszania i działania (notice-and-action) – mówi Lidia Zamecka z IAB Polska. – Przedsiębiorców interesują również konsekwencje niedostosowania się do DSA. Wszystkie te kwestie wyjaśniamy szczegółowo w sekcji FAQ naszego „Przewodnika po DSA”.

DSA a istniejące ramy prawne


Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy Akt o Usługach Cyfrowych ma wpływ na inne przepisy regulujące sektor cyfrowy, czy wymaga implementacji do prawa polskiego, w jaki sposób odnosi się do obowiązujących dotąd ustaw i dyrektyw.

– Rozwiewając te wątpliwości, DSA jest rozporządzeniem unijnym, które jest wiążące w całości w każdym państwie członkowskim i nie wymaga odrębnej implementacji – wyjaśnia mecenas Xawery Konarski, szef Zespołu Zadaniowego ds. DSA przy IAB Polska. – Akt będzie natomiast uzupełniony tzw. ustawą kompetencyjną, w której zostaną określone m.in. zasady funkcjonowania organu nadzoru nad przestrzeganiem przepisów AUC i inne kwestie proceduralne.

REKLAMA

Co istotne, cały czas pozostaje w mocy dyrektywa e-commerce, DSA uchyla jedynie kilka jej zapisów regulujących odpowiedzialność pośredników internetowych. Nowe regulacje nie uchylają także obowiązujących dotąd najważniejszych aktów prawnych, takich jak rozporządzenia RODO, Platform-to-business, prawo UE dotyczące praw autorskich, czy przepisy z obszaru ochrony konsumentów i bezpieczeństwa produktów.

Akt o usługach cyfrowych a digital marketing – co warto wiedzieć? – zapisz się na webinar


W jaki sposób DSA realnie wpłynie na marketing internetowy? Już 26 marca odbędzie się bezpłatny webinar:


W trakcie spotkania eksperci z Grupy Roboczej ds. DSA IAB Polska: adw. Dr Piotr Wasilewski, r.pr. Małgorzata Soppa – Garstecka i Dominik Gabor z Kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy oraz Ewa Nitkiewicz, Senior Lawyer Specialist w Ringier Axel Springer Polska, szczegółowo opowiedzą m.in. o tym, kogo dotyczy DSA, poruszą praktyczne problemy związane z nowymi obowiązkami firm wynikającymi z konieczności zwiększenia transparentności reklam i z zakazów profilowania, wyjaśnią szczególne obowiązki platform sprzedażowych i omówią konsekwencje naruszenia nowych regulacji.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Influencer marketing i trendy na rok 2023. Prognozy agencji TFM

Agnieszka Kuźma-Filipek
Influencer marketing to narzędzie, które z każdym rokiem zyskuje na popularności. Zespół agencji Ten Fajny Management podjął próbę wskazania pięciu głównych trendów, na które warto zwrócić uwagę w 2023 roku, by z sukcesem tworzyć kampanie komunikacyjne.

Reklama programmatic. Jak płacić tylko za skuteczny marketing

Paweł Treściński
Model programmatic umożliwia kierowanie formatów reklamowych na określoną grupę odbiorców. Segmenty mogą obejmować płeć, wiek, status społeczny, a także położenie geograficzne w niektórych rejonach kraju. Oprócz tego, można również kontrolować reklamy według określonej pory dnia a także monitorować ich częstotliwość.

Strategia komunikacji. Jak ją zaprojektować i wdrożyć?

Katarzyna Jarczewska
Holistyczna strategia komunikacyjna to absolutny kamień milowy dla każdego biznesu. Zarówno młode firmy, jak i doświadczone spółki powinny przywiązywać szczególną uwagę do sposobu, w jaki są odbierani przez obecnych i potencjalnych klientów, a także kontrahentów, inwestorów, czy ogółem -społeczeństwo.

Co powinien zawierać audyt SEO - kluczowe elementy dobrej analizy

Szymon Słowik
Audyt SEO w takiej, czy innej formie, powinien zawsze stanowić punkt wyjścia do działań mających na celu budowanie ruchu organicznego z Google. W przypadku prostej strony firmowej, audyt może sprowadzać się do dość szybkiej analizy witryny. Jeśli mamy do czynienia ze sklepem internetowym, audyt będzie dużo bardziej złożony ze względu na większą liczbę funkcji, rozbudowaną architekturę informacji, więcej słów kluczowych, konkurentów, wyzwań natury technicznej.

Sponsoring sportu w Polsce. Kto wydaje najwięcej

Karolina Szaflarska
Według szacunkowych danych, w 2016 roku rynek sponsoringu sportowego w Polsce osiągnął wartość 832 400 000 złotych. Prognozy zakładają, że jego wartość na przestrzeni najbliższych lat będzie systematycznie rosnąć, a w roku 2020 osiągnie on poziom zbliżony do miliarda złotych.

Skuteczna reklama zewnętrzna. Na czym polega dobry przekaz DOOH

Diana Polska
Podczas planowania kampanii DOOH należy przede wszystkim skupić się na grupie docelowej, a dokładniej na jej potrzebach i zainteresowaniach. Konsumenci chcą, aby przekaz w formie digital signage był dopasowany do ich potrzeb i przynosił wymierne korzyści.

Rola mediów społecznościowych w marketingu internetowym

Joanna Kwiatkowska
Niezaprzeczalnym faktem jest to, że reklama w internecie ma ogromną siłę. Każda firma, a w szczególności ta, która funkcjonuje na rynku od krótkiego czasu, powinna zadbać o swój wizerunek w sieci i kreować przemyślane, skuteczne kampanie marketingowe online. Na co warto zwrócić uwagę?

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24