menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Vobis

23.09.2024 Rynek medialny

Polacy wciąż wierni radiu. Analiza raportu Krajowego Instytutu Mediów

Krzysztof Fiedorek

W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności platform streamingowych, radio wciąż utrzymuje silną pozycję na polskim rynku medialnym. Najnowszy raport KIM za okres od listopada 2023 do sierpnia 2024 roku pokazuje, że tradycyjne stacje radiowe nie tylko się bronią, ale i zdobywają nowe segmenty słuchaczy. 

Polacy wciąż wierni radiu. Analiza raportu Krajowego Instytutu Mediówilustracja: bing.com/create

Badanie objęło osoby powyżej 15. roku życia, mieszkające w Polsce. Codziennie, średnio 11 900 osób uczestniczyło w wywiadach telefonicznych, co daje obraz preferencji słuchaczy na przestrzeni niemal całego roku. RMF FM i Radio ZET niezmiennie znajdują się na szczycie listy popularności, ale zmiany demograficzne i regionalne pokazują, że walka o słuchacza wcale nie jest taka prosta.

Liderzy słuchalności


RMF FM – niekwestionowany lider


RMF FM od lat pozostaje najpopularniejszą stacją radiową w Polsce. Każdego dnia przyciąga ponad 5,5 miliona słuchaczy, co stanowi 17,5% populacji. Średni czas spędzany na słuchaniu tej stacji to 149 minut dziennie, co świadczy o dużym zaangażowaniu odbiorców. RMF FM zyskało szczególną popularność wśród mężczyzn oraz osób w wieku 30-49 lat, gdzie jego udział w czasie słuchania sięga 20,6%.
  • Udział w słuchalności dziennej: 32,7%
  • Średnia liczba słuchaczy dziennie: 5 583 216 osób
  • Średni czas słuchania: 149 minut dziennie

Radio ZET – stabilna pozycja na rynku


Drugą najczęściej wybieraną stacją jest Radio ZET. Codziennie włącza je około 3,3 miliona Polaków, co daje 10,4% udziału w populacji 15+. Radio ZET szczególnie cenią sobie słuchacze w wieku 50-64 lata, gdzie udział w czasie słuchania wynosi aż 13,2%. Stacja ta zdobywa też coraz więcej zwolenników w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców.
  • Udział w słuchalności dziennej: 19,4%
  • Średnia liczba słuchaczy dziennie: 3 314 235 osób
  • Średni czas słuchania: 132 minuty dziennie

Eska – młodzieżowy hit


Eska to stacja, która przyciąga młodsze pokolenia. W grupie wiekowej 15-29 lat jej udział w słuchalności wynosi aż 22,8%. Codziennie słucha jej ponad 1,6 miliona osób, co stanowi 5,3% populacji. To wynik szczególnie imponujący, biorąc pod uwagę ogromną konkurencję ze strony platform streamingowych.
  • Udział w słuchalności dziennej: 9,9%
  • Średnia liczba słuchaczy dziennie: 1 697 296 osób
  • Średni czas słuchania: 116 minut dziennie

REKLAMA

Jedynka – tradycja w cenie


Jedynka - Program 1 Polskiego Radia utrzymuje lojalnych słuchaczy, głównie w starszych grupach wiekowych. Jej średni czas słuchania wynosi 166 minut dziennie. Wśród osób powyżej 65. roku życia jej udział w czasie słuchania wynosi aż 16,3%, co świadczy o dużym przywiązaniu do tego formatu.
  • Udział w słuchalności dziennej: 7,1%
  • Średnia liczba słuchaczy dziennie: 1 203 718 osób
  • Średni czas słuchania: 166 minut dziennie

Audytorium 17 – lokalne siły rosną w siłę


Sieć regionalnych stacji publicznych Audytorium 17 ma silną pozycję wśród starszych słuchaczy oraz w regionach mniej zurbanizowanych. Codziennie przyciąga 1,49 miliona osób, a jej udział w czasie słuchania w grupie wiekowej 50-64 lata wynosi 7,1%.
  • Udział w słuchalności dziennej: 6,8%
  • Średnia liczba słuchaczy dziennie: 1 494 267 osób
  • Średni czas słuchania: 144 minuty dziennie

Różnice demograficzne i regionalne


W miastach do 100 tys. mieszkańców najczęściej wybieranym radiem jest RMF FM (17,9% udziału), ale w miastach powyżej 500 tys. na prowadzenie wysuwa się TOK FM z udziałem 9,9%. Radio ZET z kolei cieszy się większą popularnością na wsiach (11,6%) niż w dużych miastach.

Preferencje słuchaczy w zależności od płci i wieku

Grupa demograficzna Stacja radiowa Udział (%)
Mężczyźni RMF FM 35,2
Kobiety RMF FM 30,1
15-29 lat Eska 22,8
50-64 lata Jedynka 16,3
65 lat i więcej Jedynka 22,6


Czas słuchania – stacje z najwierniejszymi odbiorcami


Najdłużej słuchaną stacją w badanym okresie było Radio SUD, którego słuchacze spędzali średnio aż 290 minut dziennie przy odbiornikach. Wyniki pokazują, że w przypadku mniejszych, lokalnych stacji czas spędzany przez słuchaczy jest często dłuższy niż w przypadku dużych ogólnopolskich stacji, co może wynikać z lokalnych więzi i specyfiki programowej.

Stacja Średni czas słuchania (min)
Radio SUD 290
Radio JURA 137
Jedynka 166
Radio Maryja 144
RMF FM 149
Radio ZET 132
Eska 116


Zmiany trendów w słuchalności


Na przestrzeni badanych miesięcy da się zauważyć pewne fluktuacje w wynikach poszczególnych stacji. RMF FM i Radio ZET utrzymują stabilną pozycję liderów, ale mniejsze stacje, takie jak TOK FM czy Audytorium 17, odnotowały nieznaczne spadki. W przypadku Jedynki widoczny jest delikatny trend spadkowy, co może być związane z rosnącą konkurencją ze strony innych stacji publicznych i prywatnych.

  • RMF FM: Stabilny wzrost z 32,3% do 32,7% w ciągu ostatnich miesięcy.
  • Radio ZET: Wzrost z 18,8% do 19,4%.
  • Jedynka: Spadek z 7,9% do 7,1%.
  • TOK FM: Spadek z 3,9% do 3,2%.

Wpływ na rynek reklamowy


Wyniki raportu KIM mają istotne znaczenie dla rynku reklamowego. Największe stacje, jak RMF FM i Radio ZET, dzięki swojej stabilnej pozycji, mogą liczyć na wysokie zainteresowanie reklamodawców. Firmy planujące kampanie marketingowe na większą skalę wciąż preferują inwestowanie w reklamę radiową, szczególnie w godziny poranne i popołudniowe, kiedy słuchalność osiąga szczyt.

Jednakże, mniejsze stacje również odgrywają ważną rolę, szczególnie w kampaniach lokalnych i skierowanych do bardziej niszowych grup odbiorców. Rosnące zainteresowanie audytoriami regionalnymi, takimi jak Audytorium 17, pokazuje, że lokalna reklama radiowa może być skutecznym narzędziem komunikacji marketingowej.

Najnowsza fala badania Audio Track dostępna jest na stronie
https://kim.gov.pl/wyniki-badan/

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Mowa nienawiści i ekstremizm. Luki w politykach platform social media

NB
Naukowcy z Wielkiej Brytanii wykazali, że użytkownicy mediów społecznościowych nawet przez połowę czasu tam spędzanego mogą mieć styczność z przekazami z mową nienawiści i treściami ekstremistycznymi. To daje średnio około 70 minut dziennie.

Zaufanie do informacji w mediach. Badanie Press Club Polska

Bartłomiej Dwornik
Polacy w większości ufają informacjom przekazywanym przez media. Najbardziej tym, dotyczącym tematyki społecznej. Najmniej takim, które poruszają kwestie polityczne - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Danae na zlecenie Press Club Polska, AXA i Provident.

Konferencje prasowe w oczach dziennikarzy. Raport PAP

PAP
Atrakcyjność konferencji prasowych podnoszą: możliwość zadawania pytań, dopytywania w sytuacji braku odpowiedzi, udział osób kompetentnych w temacie spotkania oraz dostęp do internetu. To wnioski z ankiet dziennikarzy portali internetowych, prasy drukowanej, radia i telewizji, zebranych przez Polską Agencję Prasową

Cyfryzacja telewizji. Raport specjalny domu mediowego Starlink

Piotr Ruszak
Cyfryzacja powoduje wzrost potencjału telewizji jako medium reklamowego. W miejsce dotychczasowych czterech stacji o zasięgu ogólnopolskim do końca 2014 roku będzie ich 23. Można się spodziewać, że sytuacja ta przełoży się na zwiększenie czasu poświęconego na oglądanie telewizji.

Radio kusi reklamodawców. Szefowie słuchają go chętniej

Bartłomiej Dwornik
Każdego dnia ponad 80 procent właścicieli firm słucha radia, co trzeci z nich przez ponad 6 godzin. To atrakcyjna grupa docelowa - podkreśla Komitet Badań Radiowych.

Misja jak z TVP, czyli po co dzieciom mądre pismo

Bartłomiej Dwornik
- Nasz produkt musi sam się obronić, choć nie jest czysto komercyjny - podkreśla Krzysztof Ziomek, redaktor naczelny i wydawca nowego dwumiesięcznika dla dzieci "Cudaczek i Przyjaciele".

Propaganda Rosji. Raport Debunk.org o skali dezinformacji Moskwy

BARD, PAP Mediaroom
W 2022 roku Federacja Rosyjska przekazała na mass media około 143 miliardy rubli (to równowartość 1,9 miliarda dolarów amerykańskich), czyli o 25% więcej niż zaplanowano. W obecnym roku na ten sektor w budżecie Kremla uchwalono 119,2 miliarda rubli (1,6 miliarda dolarów).

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Lumix
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24