7.10.2024 Rynek medialny
Podcasty 2024. Raport Studia PLAC o polskim rynku podcastów
Marcin Łukasik
Blisko dwie trzecie polskich internautów słucha podcastów. Studio PLAC opublikowało najnowszą edycję raportu "Podcasty 2024". Badanie wskazuje na rosnącą popularność tego medium oraz jego zwiększającą się skuteczność jako kanału komunikacji marketingowej.

Popularność podcastów
Podcasty zyskują w Polsce coraz większą popularność. W tegorocznej edycji naszego badania aż 82 proc. internautów zadeklarowało znajomość podcastów. Z tego 61 proc. dekla- ruje, że aktywnie konsumuje takie treści.
Kluczowym wskaźnikiem dla marketerów jest jednak nie tylko liczba słuchaczy, ale także poziom zaangażowania i postrzegana wartość podcastów.
Wśród grupy wiekowej 18-24 lata, podcasty cieszą się szczególną popularnością. Aż 79 proc. młodych dorosłych regularnie ogląda fragmenty podcastów na platformach społecznościowych, takich jak YouTube czy Instagram, który ma fundamentalne znaczenie dla promocji podcastu. Co więcej, 67 proc. z tej grupy wiekowej uważa, że treści te są wartościowe, co oznacza, że są one postrzegane nie tylko jako źródło rozrywki, ale także jako cenne źródło informacji i inspiracji.
Reklama w podcaście
W dobie dynamicznych zmian w mediach cyfrowych podcasty stały się jednym z najważniejszych narzędzi komunikacji, zarówno dla twórców treści, jak i marketerów. Oferują unikalne połączenie intymności i zaangażowania, które trudno osiągnąć innymi kanałami i świetnie budują społeczność wokół marki. Dla marketerów to niepowtarzalna okazja do dotarcia do odbiorców w momentach, gdy są oni w pełni skoncentrowani na konsumowanej treści. Badania pokazują, że słuchacze podcastów są bardziej otwarci na treści sponsorowane, jeśli są one dobrze zintegrowane z resztą programu. Aż 70 proc. słuchaczy deklaruje, że nie ma nic przeciwko reklamom, jeśli są one związane z treścią podcastu i prezentowane w sposób nienachalny. Co więcej, aż 55 proc. słuchaczy jest skłonnych wesprzeć twórców podcastów poprzez subskrypcje premium lub darowizny.
Trendy tematyczne
Pod kątem tematyki, polityka, zdrowie oraz kryminały dominują wśród preferencji słuchaczy. Polityka, jako temat, przyciąga przede wszystkim osoby starsze, które szukają pogłębionej analizy i komentarzy do bieżących wydarzeń.
Zdrowie natomiast to temat, który przyciąga szerokie spektrum odbiorców, od młodych dorosłych po osoby w średnim wieku, szczególnie w kontekście zdrowego stylu życia i fitnessu. Kryminały natomiast cieszą się niesłabnącą popularnością wśród różnych grup wiekowych.
– W Polsce podcasty wciąż są medium młodym, a jednocześnie ich popularność stale rośnie. W tegorocznej edycji naszego badania aż 82 proc. internautów zadeklarowało znajomość podcastów. Z tego 61 proc. deklaruje, że aktywnie konsumuje takie treści – komentuje Marcin Łukasik współzałożyciel Studio PLAC. – Dodatkowo ciekawe treści oraz zaufanie słuchaczy, otwiera nowe szanse dla marketerów. Aż 70 proc. słuchaczy deklaruje, że nie ma nic przeciwko reklamom, jeśli są one związane z treścią podcastu i prezentowane w sposób nienachalny.
Kluczowe wnioski z raportu
Wzrost popularności:
- 82% polskich internautów deklaruje znajomość podcastów
- 61% aktywnie konsumuje takie treści
- W grupie wiekowej 25-34 lata, 59% regularnie konsumuje treści związane z podcastami
Młodzi słuchacze:
- W grupie 18-24 lata, 79% regularnie ogląda fragmenty podcastów na platformach społecznościowych
- 67% tej grupy uważa podcasty za wartościowe źródło informacji
- 12% osób w wieku 18-24 słucha podcastów codziennie
Skuteczność reklam:
- 70% słuchaczy akceptuje reklamy w podcastach, jeśli są one związane z treścią i prezentowane w nieinwazyjny sposób
- Umieszczenie reklamy w podcaście może poprawić ogólną skuteczność kampanii o 21-40%
- 55% słuchaczy jest skłonnych wesprzeć twórców podcastów poprzez subskrypcje premium lub darowizny
Wzrost videocastów:
- 55% badanych deklaruje oglądanie videocastów
- 17% respondentów w najmłodszej grupie ogląda je częściej niż słucha tradycyjnych podcastów
Popularność w mniejszych miejscowościach:
- 58% mieszkańców mniejszych miejscowości deklaruje regularne słuchanie podcastów
Popularne tematy:
- Polityka, zdrowie i kryminały dominują wśród preferencji słuchaczy
- Polityka przyciąga głównie starszych słuchaczy
- Tematy zdrowotne interesują szerokie spektrum odbiorców, od młodych dorosłych po osoby w średnim wieku
METODOLOGIA: Badanie przeprowadzono na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1117 osób na zlecenie Studio PLAC. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 21–23 czerwca 2024 — metoda: CAWI.
Cały raport można pobrać ze strony STUDIO PLAC:
https://studioplac.com/blog/post/raport-podcasty-2024-x-wprost-x-studioplac/
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Równość i różnorodność w mediach. Raport Europejskiej Unii Nadawców
KFi
Europejskie media publiczne coraz częściej stawiają na różnorodność, równość i włączenie (DEI) jako fundament swojej działalności. Nadawcy publiczni w Europie wdrażają strategie na rzecz różnorodności – zarówno w treściach, jak i w swoich zespołach. Wnioski z raportu są jednoznaczne: choć widać postęp, wiele wyzwań nadal pozostaje.
Jak media mówią (albo milczą) o klimacie? Raport Reuters Institute
Krzysztof Fiedorek
Mimo że zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej odczuwalne na całym świecie, media nie zdołały utrzymać rosnącego zainteresowania tym tematem. Raport "Climate Change and News Audiences 2024", pokazuje że poziom zaangażowania odbiorców w tematykę klimatyczną pozostaje niemal niezmienny od kilku lat.
Clickbait pod lupą. Jak przez 25 lat zmieniały się nagłówki w internecie
Krzysztof Fiedorek
Badacze z Max Planck Institute przenalizowali 40 milionów nagłówków z ostatnich 25 lat. Są coraz dłuższe, bardziej emocjonalne i negatywne, z wyraźnym wpływem stylu clickbaitowego. Nawet renomowane media stosują strategie i tricki przyciągające uwagę.
Podobne artykuły:
Nowe indywidualne mass-media (Mass Self Communication)
Grzegorz D. Stunża
W najnowszym numerze "Le Monde Diplomatique" pojawił się artykuł Manuela Castellsa "Indywidualne Mass Media". Autor zwraca w nim uwagę na to, że media, kiedyś subiektywne, będące organami partii politycznych (np. w przypadku gazet) i poddawane różnorodnym naciskom, tylko na jakiś czas odeszły od jednostronności.
Trendy w mediach i rozrywce. Prognozy DataArt na rok 2019
KF
Rosnąca konsumpcja treści na urządzeniach mobilnych, zwiększony popyt na usługi na życzenie oraz dynamiczny rozwój user-generated content to trendy, które zdominują sektor technologiczny w 2019 roku, przewiduje DataArt, globalna firma konsultingowa w sektorze technologicznym.
Youtube kontra telewizja. Pokolenie 50+ przesiada się na komputery
Krzysztof Fiedorek
Przez lata tak zwani silversi byli kojarzeni głównie z tradycyjnymi mediami, takimi jak telewizja. Jednak badania przeprowadzone przez IQS na zlecenie SilverTV oraz Lifetube pokazują, że to podejście jest już przestarzałe. Wyniki raportu jednoznacznie dowodzą, że YouTube staje się nową „telewizją”.
Czy kinematografia potrafi przewidzieć przyszłość?
dr Małgorzata Bulaszewska
Powstało tak wiele filmów science fiction, że czasami zastanawiamy się, czy widziane na ekranie technologie już istnieją na świecie, czy to tylko wizja twórców. Czy możemy mówić o wizjonerskich właściwościach sztuki filmowej w określaniu kierunków rozwoju naukowego, technologicznego, społecznego i kulturowego rozwoju człowieka?