menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAAmazon Prime

14.10.2024 Rynek medialny

Gry wideo napędzają Europę. Rekordowa liczba graczy w 2023

BARD

Wartość rynku gier wideo w Europie w 2023 roku wyniosła 25,7 mld euro, co oznacza wzrost o 5% w porównaniu do roku poprzedniego. Video Games Europe i European Games Developer Federation opublikowały raport "All About Video Games – European Key Facts 2023".

Gry wideo napędzają Europę. Rekordowa liczba graczy w 2023ilustracja: bing.com/create

W 2022 roku wartość rynku wynosiła 24,5 mld euro, co pokazuje, że branża ta nie tylko utrzymuje stabilny wzrost, ale staje się coraz ważniejszym elementem gospodarki cyfrowej. Jednym z najważniejszych aspektów przedstawionych w raporcie Video Games Europe jest stale rosnąca liczba graczy.

Wzrost liczby graczy


W 2023 roku aż 53% populacji europejskiej w wieku od 6 do 64 lat grało w gry wideo. Jest to niemal połowa mieszkańców Europy, co świadczy o ogromnym wpływie gier na codzienne życie wielu ludzi.

Wśród nich 75% to dorośli gracze, a średni wiek gracza wynosi 31,4 lat. Co ciekawe, 43,5% wszystkich graczy to kobiety, a liczba ta stale rośnie.

Rola kobiet w branży gier


W kontekście zmian demograficznych szczególnie istotny jest wzrost liczby kobiet zarówno wśród graczy, jak i pracowników branży. W 2023 roku liczba kobiet grających w gry wyniosła 55 milionów, co stanowi ponad 43,5% wszystkich graczy.

Kobiety również stanowią rosnący odsetek pracowników sektora – w 2022 roku aż 44% nowych rekrutów w Szwecji to kobiety.

Czytaj prasę w PDF

Czas spędzany na grach


Raport ""All About Video Games" przedstawia również dane dotyczące czasu spędzanego na graniu. Europejczycy spędzają średnio 8,9 godzin tygodniowo grając w gry wideo, co pokazuje, że gry stają się jednym z głównych sposobów spędzania wolnego czasu. Dla porównania,

Europejczycy poświęcają 24 godziny tygodniowo na oglądanie telewizji oraz 16,3 godziny na korzystanie z mediów społecznościowych. Wśród kobiet średni czas grania wynosi 6,7 godzin tygodniowo, co pokazuje, że gry stają się coraz bardziej powszechne także wśród tej grupy.

Zatrudnienie w branży gier


Branża gier wideo ma również znaczący wpływ na zatrudnienie. W 2023 roku sektor ten zatrudniał 114 000 osób w całej Europie, z czego 90 000 stanowili pracownicy w krajach Unii Europejskiej. Co ciekawe, sektor ten odnotował wzrost liczby pracowników o 6,7% w porównaniu do roku poprzedniego. Wzrost ten jest wynikiem zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowanych specjalistów z zakresu technologii oraz kreatywności, co wskazuje na potrzebę dalszego inwestowania w edukację i rozwój talentów.

Sprzedaż gier w Europie


Wartość sprzedaży gier w Europie podzielono na kilka kluczowych kategorii. Gry na smartfony i tablety stanowią 41% rynku, co czyni je najpopularniejszą platformą do grania. Konsolom również przypada 41% rynku, podczas gdy gry na PC mają 14% udziału.

Czytaj prasę w PDF
Ważnym trendem jest dominacja sprzedaży cyfrowej, która stanowi 85% całkowitej wartości sprzedaży. Fizyczne kopie gier mają obecnie zaledwie 15% udziału, co pokazuje, jak bardzo zmieniły się preferencje konsumentów na przestrzeni ostatnich lat.

Przykłady popularnych gier


W raporcie "All About Video Games" przedstawiono również listę najchętniej kupowanych gier w 2023 roku. Wśród nich znalazły się m.in. Diablo IV od Activision Blizzard, Hogwarts Legacy od Warner Bros. Games oraz FIFA 23 od Electronic Arts. Tego typu gry cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród młodzieży, ale także dorosłych graczy, co potwierdza rosnące znaczenie tej formy rozrywki w Europie.

Branża gier wideo w Europie dynamicznie się rozwija, a raport z 2023 roku pokazuje, że zarówno liczba graczy, jak i zatrudnienie w tej branży stale rosną. Wzrost ten świadczy o rosnącym znaczeniu gier wideo jako medium zarówno rozrywkowego, jak i edukacyjnego oraz o ich pozytywnym wpływie na gospodarki europejskie.

Cały raport All About Video Games – European Key Facts 2023 można pobrać ze strony:
https://www.videogameseurope.eu/publication/2023-video-games-european-key-facts/

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Reporterzy.info na Google News

Zobacz artykuły na podobny temat:

Wpływ zakazu handlu w niedziele na sprzedaż prasy

Dariusz Materek
Jeśli od stycznia 2018 roku w dwie niedziele każdego miesiąca sklepy będą nieczynne, odbije się to również na sprzedaży prasy. W niewielkim stopniu, ale - jak wynika z analiz Kolportera - są jednak kategorie prasowe, które charakteryzują się wysoką sprzedażą właśnie w niedziele.

Repolonizacja mediów online. Polacy podzieleni, eksperci sceptyczni

BARD
Według ekspertów repolonizacja internetu nam nie grozi. W ich opinii rynek jest zróżnicowany, a polski kapitał porównywalny z zagranicznym. Wyniki badań sondażowych takie jednoznaczne już nie są. Ciągle problemem pozostaje też kwestia hejtu w sieci.

Polsat zazdrości TVN

Magdalena Wierzchowska, Puls Biznesu
Telewizja Zygmunta Solorza pracuje nad kanałem informacyjnym. Specjaliści radzą, by skupiła się raczej na rozrywce, filmach i sporcie.

Prognozy dla e-commerce w Polsce. Trendy na 2024 i co dalej?

Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku e-commerce w Polsce osiąga nowe szczyty, z coraz większą liczbą konsumentów regularnie dokonujących zakupów online. Raport „Nawyki e-zakupowe Polaków 2024”, opracowany przez analityków SAMOSEO analizuje aktualne trendy i stawia prognozy na najbliższą przyszłość branży.

Analiza zainteresowań odbiorców mediów. Badanie Havas Soil

Karolina Szaflarska
W poszukiwaniu informacji Polacy najczęściej wybierają duże stacje telewizyjne, potem stacje tematyczne TV i radio. Internet jest dopiero na czwartym miejscu - wynika z pierwszego w Polsce jednoźródłowego badania konsumenckiego Havas Soil.

Co dalej z Wikipedią? Wywiad z Jimmym Walesem

Bartłomiej Dwornik
Jimmy Wales, twórca Wikipedii zdradza, jak największa, internetowa encyklopedia świata będzie zmieniać się w najbliższym czasie i czy nadal będzie fundacją.

Płatne treści w internecie. Czy Polacy są skłonni za nie płacić?

Aleksandra Andreasik, Joanna Trybuchowska
Co czwarty polski internauta słyszał o systemie płatnego udostępniania treści prasowych Piano, ale jedynie 1,4% wyraża zainteresowanie zakupem abonamentu.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Lumix
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert


gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Forbes
Forbes
Okładka Gitarzysta
Gitarzysta
Okładka Glamour
Glamour
Okładka Sport
Sport
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24