menu
tygodnik internetowy
ISSN 2544-5839
zamknij
Pracuj w mediach. Zobacz, kto rekrutuje w branży dziennikarskiej, reklamowej i kreatywnej

27.02.2025

Nauczyciel w cyfrowej rzeczywistości. Nowe wyzwania, całkiem nowa rola

materiał partnera

Korzystanie z nowoczesnych technologii, umiejętność sprawnego poruszania się po cyfrowym świecie i uczenia się z wykorzystaniem całej dostępnej wiedzy świata dziś w procesie edukacji nazywa się kompetencjami kluczowymi. Szkoła staje się miejscem, którego nie ograniczają fizyczne ściany klas. Punktem, do którego w czasie rzeczywistym spływać może wiedza z dowolnego miejsca na świecie. Albo oknem, przez które wirtualnie zajrzeć można wszędzie, gdzie poniesie nas wyobraźnia.

Nauczyciel w cyfrowej rzeczywistości. Nowe wyzwania, całkiem nowa rolafot. Centrum Nauczania Zdalnego w Koninie

Multimedia, interaktywne ekrany, programy edukacyjne z każdej dziedziny wiedzy czy dostęp do każdej informacji kilkoma kliknięciami zmieniają nie tylko sposób uczenia się, ale i metody nauczania. Na naszych oczach szkoła, cała edukacja, przechodzi cyfrową rewolucję, która dotyczy i uczniów i nauczycieli. Jak za nią nadążyć?

Przede wszystkim, korzystać krytycznie. Nie zachłystywać się technologią dla samej technologii. Stosować ją ze zrozumieniem, w zrównoważony sposób i tam, gdzie może przynieść nam faktyczne korzyści: poprawić efektywność, przyspieszyć procesy, uatrakcyjnić formę – wylicza Agnieszka Włodarczak, dyrektor Centrum Nauczania Zdalnego w Koninie. Pierwszej w Polsce „wypożyczalni nauczycieli na zastępstwo online”.

Centrum Nauczania Zdalnego, pilotażowy projekt realizowany w Wielkopolsce przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty jest elementem finansowanego ze środków unijnych programu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030. Przedsięwzięcia, które ma nadać polskiej szkole technologicznego rozpędu.

Nauczyciele CNZ prowadzą zajęcia online, łącząc się ze szkołą z profesjonalnego, nowoczesnego studia nadawczego w Koninie. Uczniowie są w klasie pod opieką nauczyciela pełniącego funkcje opiekuńczo-wychowawcze. Mają do dyspozycji tablety, tablice interaktywne, multimedialne materiały edukacyjne, a przede wszystkim dwukierunkową łączność wideo z nauczycielem w czasie rzeczywistym. Edukacja wkracza w świat, w którym to młodzież wydaje się być ekspertem.

Młode pokolenia, alfy, zetki, bety wychowują się już w świecie technologii. Świetnie się w nim odnajdują, telefon to ich okno na świat. Żeby dotrzeć do nich z wiedzą, trzeba znaleźć odpowiednią drogę – podkreśla Ksenia Herbst-Buchwald, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, który jest liderem projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030. – Kanały przekazywania wiedzy i potrzeby uczniów zmieniają się błyskawicznie. Dlatego wykorzystujemy technologię, nowinki, sztuczną inteligencję w taki sposób, żeby być dla młodych ludzi wsparciem. Żeby nie pogubili się w tym świecie, żeby mieli motywację do poszukiwania i zdobywania wiedzy.

Dyrektor Herbst-Buchwald tłumaczy, że młodzież dziś nie zdobywa wiedzy linearnie, przez tekst. Obraz, multimedia, a przede wszystkim doświadczenie to narzędzia, których świat edukacji musi się nauczyć, żeby skutecznie uczyć dzisiejszych uczniów.

Narzędzie nie powinno być celem


Jednak sama technologia to tylko narzędzie. Fakt, ma coraz bardziej imponujące możliwości, jednak nie mniej ważny od niej jest człowiek. Osoba, która pokaże, jak efektywnie, mądrze i bezpiecznie korzystać z dostępnych rozwiązań.

Stosowanie nawet najlepszych na świecie rozwiązań technicznych nie może ograniczać się tylko do metod jednokierunkowych, podających – tłumaczy dyrektor Agnieszka Włodarczak. – Kluczem do sukcesu jest edukacja aktywizująca i angażująca. A przede wszystkim intuicyjna, jeśli chodzi o narzędzia i dla uczniów i dla nauczycieli.

I póki co, żaden algorytm nie zastąpi zaangażowanego nauczyciela. Bo, jak podkreśla dyrektor Włodarczak, dobrego, skutecznego procesu edukacji nie można zamykać wyłącznie do cyberprzestrzeni. Trzeba dbać o cyfrową higienę, łączyć rozwiązania cyfrowe z analogowymi. I absolutnie nie zapominać o budowaniu relacji, bezpośrednim kontakcie, potrzebie funkcjonowania w grupie rówieśniczej, zwykłej rozmowy czy uważności. A to możliwe tylko offline.

To prawda, że technologią łatwo się zachłysnąć. W tym również widzę ważną rolę i zadanie dla nauczycieli – dodaje Agnieszka Włodarczak. - To my musimy pokazać młodym ludziom, jak ważne jest krytyczne myślenie i ostrożność w odbiorze dostarczanych nam informacji. Jak się wyłączać z online i jak znajdować czas i miejsce na wszystko, co w życiu potrzebne poza siecią i ekranami.

Nauczyciel w cyfrowym świecie


Nie da się ukryć, że wraz ze zmianą narzędzi, ewoluuje również pozycja i rola nauczyciela. Dorota Kinal, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego stawia tezę, że nauczyciel dziś powinien być dla ucznia nie tylko przewodnikiem, ale „technologicznym kumplem”.

Dla dzieci i młodzieży świat nowoczesnych technologii cyfrowych, internetu i multimediów jest czymś naturalnym. Oni już się z tym rodzą, a my przed takim światem nie uciekniemy. Edukacja zmienia oblicze na naszych oczach – przyznaje dyrektor Dorota Kinal. – Nowe technologie wymagają uczenia się również od nas, pedagogów. Żeby mieć komfort pracy, dobry kontakt i autorytet, sami musimy umieć korzystać z technologicznych nowinek i je rozumieć.

Dlatego, w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030 prowadzone są intensywne szkolenia dla nauczycieli, a innowacyjne rozwiązania edukacyjne dobierane i wdrażane są tak, aby pedagogów wspierać w pracy i uwzględniać ich potrzeby.

Agnieszka Włodarczak w takim procesie równoległego kształcenia się i nauczycieli i uczniów widzi dodatkową korzyść.

Już się zdarza i pewnie będzie się zdarzać częściej, że w obszarze technologii uczeń wie o czymś tyle samo, a nawet więcej od nauczyciela. Na przykład o sztucznej inteligencji, której rozwój obserwujemy z dokładnie tego samo punktu wyjścia, albo o druku 3D, który dociera do szkół. To otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości i perspektywy – podkreśla dyrektor Centrum Nauczania Zdalnego fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. – Tacy uczniowie świetnie sprawdzają się w roli tutora dla rówieśników. Mogą przekazywać im wiedzę w naturalny sposób, który nauczyciel powinien tylko ukierunkować. Przecież kiedy uczymy się równolegle, czasem nawet od siebie, jeszcze bardziej się rozwijamy.

Po drugiej stronie ekranów, w szkołach biorących udział w pilotażu zdalnych lekcji z CNZ, już pierwsze zajęcia pozwoliły wyciągnąć ciekawe wnioski i spostrzeżenia.

Uczniowie nie od razu weszli w taką formę kontaktu z nauczycielem. Też musieli się oswoić, przekonać do takiej formuły, choć z pozoru powinna być dla nich naturalna – opowiada Dorota Kiersk-Królikowska, dyrektor Szkoły Podstawowej Specto z Poznania. – My, dorośli, często przypisujemy młodym ludziom dużą sprawność posługiwania się technologiami. Tymczasem okazuje się, że te umiejętności bywają bardzo wąskie. Sprowadzają się do obszarów, których młodzież używa na co dzień: media społecznościowe, serwisy streamingowe, gry. Kiedy jednak trzeba obsłużyć nową aplikację, nieznane narzędzie, często to nam, nauczycielom przychodzi to łatwiej.

Dyrektor poznańskiego Specto przyznaje, że dla nauczycieli cyfrowy świat nie zawsze jest naturalnym środowiskiem. Żeby nauczyć krytycznego myślenia podczas pracy z technologią, analizowania otrzymywanych wyników, sprawnego i bezpiecznego poruszania się w cyberprzestrzeni, trzeba czuć się w tym pewnie.

Dlatego z uwagą przyglądamy się, jak zajęcia realizują i prowadzą nauczyciele z Centrum. Jak są skonstruowane, jakie i kiedy pojawiają się haki myślowe. Jak w trakcie zajęć wykorzystywane są sketchnotki, czyli samodzielnie tworzone przez uczniów, wizualne notatki, jaki efekt daje quiz na koniec zajęć – wylicza Dorota Kiersk-Królikowska. – Dla mnie osobiście jest też bardzo ważne, żeby umiejętnie łączyć te nowatorskie techniki i możliwości z tradycyjną edukacją. Żeby nie przekraczać granicy, za którą nadmiar będzie szkodzić. W tym mamy ważną rolę do odegrania, jako nauczyciele. Żeby nauczyć dzieci mądrego korzystania z technologii.

Słowo klucz: Infrastruktura


Żeby cyfryzacja edukacji miała sens i spełniała swoje zadanie, potrzebna jest jednak odpowiednia infrastruktura techniczna. Cyfrowa rzeczywistość ma realne wymagania i parametry.

Transformacja edukacji w kierunku cyfrowym to nieodwracalny proces, który otwiera przed nauczycielami i uczniami nowe możliwości. Kluczowe jest jednak zapewnienie solidnej infrastruktury, która zagwarantuje płynność i niezawodność takich rozwiązań. Stabilne, symetryczne łącza internetowe, nowoczesne sieci światłowodowe oraz bezpieczne środowisko cyfrowe to fundamenty, bez których innowacyjne podejście do nauczania nie będzie w pełni efektywne – mówi Maciej Piechociński, prezes INEA, partnera technologicznego fundacji OOO. – Jako dostawca nowoczesnych technologii widzimy, jak szybkie i niezawodne połączenie wpływa na jakość nauki. Umożliwia interaktywne lekcje, zdalne konsultacje i dostęp do zasobów edukacyjnych w czasie rzeczywistym.

W przypadku Centrum Nauczania Zdalnego fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty szybkie, niezawodne, symetryczne łącza internetowe są jednym z najważniejszych wymogów technicznych. Wyzwaniem było z jednej strony przystosowanie szkół, biorących udział w projekcie do odbioru tak zaawansowanej komunikacji, a z drugiej zapewnienie dostępu do infrastruktury światłowodowej, która będzie w stanie sprostać potrzebom projektu przez kilka, a nawet kilkanaście lat.

Nowoczesna i stabilna infrastruktura światłowodowa to fundament edukacji, gwarantujący niezawodność, wysoką jakość transmisji i minimalne opóźnienia, niezbędne zarówno do prowadzenia interaktywnych lekcji, jak i innych form nauczania wspieranych technologią – podkreśla Marta Wojciechowska, prezeska zarządu Fiberhost, partnera technologicznego Ogólnopolskiego Operatora Oświaty. – Mówimy tutaj o inwestycji w przyszłość, która otwiera nowe możliwości nauczania i rozwoju. Dzięki takim rozwiązaniom eliminujemy bariery cyfrowe, czyniąc edukację bardziej dostępną.

Uczestnicy Cyfrowej Szkoły Wielkopolsk@ 2023 przyznają, że dzięki takiej cyber-edukacji w szkole faktycznie minimalizuje się wpływ technologicznego wykluczenia. Uczniowie mają równy start w cyfrowy świat, niezależnie od warunków i sprzętu, jakim dysponują w domach. To potencjał, który trzeba wykorzystać.

Przyszłość edukacji dzieje się już dziś


Zarówno eksperci od technologii, jak i specjaliści od edukacji zgodni są w tym, że szkoła przyszłości tworzy się właśnie na naszych oczach. Takie projekty, jak Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030 i Centrum Nauczania Zdalnego to przykłady, jak wdrażać rozwiązania technologiczne kompleksowo i według przemyślanego planu.

Jeśli będziemy dbać o to, żeby narzędzia edukacyjne były pomyślane i projektowane z uwzględnieniem realnych potrzeb i możliwości polskiej szkoły, będą niezastąpione we wspieraniu procesu nauki i uatrakcyjnianiu zajęć – podkreśla Dorota Kinal, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Do nowoczesnych metod przekonać się muszą też nauczyciele. Rolą takich instytucji, jak Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli jest wyposażanie kadry pedagogicznej w umiejętności wykorzystania nowoczesnych narzędzi w codziennej pracy. Czasem też pomoc w przełamywaniu nieufności do nowinek.

Rola nauczyciela się zmienia, sposoby pracy i dostępne narzędzia również. Nie uciekniemy przed tym. Wręcz przeciwnie, możemy to doskonale wykorzystać – mówi Ksenia Herbst-Buchwald, dyrektor poznańskiego ODN. – Pamiętajmy, że technologia, nawet ta najbardziej zaawansowana, jest tylko naszym asystentem. Narzędziem, które nauczyciela wspiera.

Ta idea przyświeca wszystkim instytucjom, zaangażowanym w trwający w Wielkopolsce projekt. Co ważne i warte podkreślenia – współpracują przy nim instytucje, reprezentujące różne obszary oświatowej układanki. Tak, aby obraz był pełny, a wnioski uwzględniały każdy punkt widzenia.

Tym projektem, razem z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu i Urzędem Marszałkowskim przecieramy kolejny szlak łączenia edukacji z technologią – podkreśla z dumą Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. – Opracowujemy i optymalizujemy rozwiązania, wyciągamy wnioski i ulepszamy metody dydaktyczne. Tak, aby można je było wdrażać w kolejnych województwach, a docelowo w całej Polsce.

Czy technologiczny szlak, wytyczany przez pionierów z Cyfrowej Szkoły Wielkopolsk@ 2030 i Centrum Nauczania Zdalnego będzie drogą, którą podąży cała polska oświata? Pokaże czas i wyniki oceny trwającego pilotażu. Jedno jest jednak pewne: kierunek został obrany.

* * *

Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od 2001 roku prowadzi działalność edukacyjną, społeczną oraz wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 69 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację OOO, uczy się 9000 dzieci i młodzieży. Fundacja OOO realizuje również ogólnopolskie projekty edukacyjne, społeczne i rozwojowe: #MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodzicówDbamy o #EMOOOCJE. Opieka psychologiczna w szkołach i przedszkolach#LabOOOratorium. Twórz z nami innowacje.

Centrum Nauczania Zdalnego to element projektu "Cyfrowa Szkoła Wielkopolska 2030", realizowany przez Województwo Wielkopolskie Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego - Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w partnerstwie z Ogólnopolskim Operatorem Oświaty w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale :

Od doktoratu do biznesu – jak wykorzystać pracę naukową w świecie poza akademią?

artykuł sponsorowany
Uzyskanie stopnia doktora to ogromne osiągnięcie, które wymaga lat intensywnej pracy badawczej, analitycznego myślenia i wytrwałości. Jednak coraz więcej doktorantów staje dziś przed pytaniem: co dalej? Tradycyjna ścieżka akademicka nie zawsze okazuje się satysfakcjonująca, a dostępność etatów naukowych bywa ograniczona.

Jak bawić się z dzieckiem, wspierając rozwój? Psycholog podpowiada

patronat Reporterzy.info
Spontaniczna, przyjemna i dobrowolna – to cechy, które definiują zabawę. Dla dziecka jest ona naturalnym sposobem odkrywania świata, a dla rodzica może stać się okazją do budowania pozytywnej relacji oraz wsparcia w rozwoju malucha. Jak sprawić, by wspólna zabawa była zarazem radosna i edukacyjna?

Dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny?

artykuł sponsorowany
Praca przy biurku wymaga zastosowania takich rozwiązań, które pozwolą odciążyć kręgosłup, zredukować ryzyko wystąpienia bóli i wad postawy oraz zapewnić komfort przez wiele godzin. Aby to było możliwe należy wybrać nie tylko biurko o odpowiedniej wysokości, ale również wygodny fotel biurowy. Dziś dowiecie się, dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny.

Podobne artykuły:

Czym jest dom mediowy oraz jakie pełni funkcje?

artykuł sponsorowany
Dom mediowy to agencja zajmująca się planowaniem, zakupem i optymalizacją kampanii reklamowych w różnych mediach. Dom mediowy pełni rolę pośrednika między reklamodawcą a dostawcą mediów, takim jak telewizja, radio, prasa czy reklama zewnętrzna.

Znamy już wyniki rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych w Biznesie!

#PRsense
Za nami uroczysta gala 8 edycji Rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych w Biznesie, inicjatywy, która od 9 lat pomaga budować i promować segment innowacyjnego oraz kreatywnego biznesu w Polsce. Znamy już wszystkich nominowanych - laureatów tegorocznej edycji! [materiał partnera]

Ile kosztuje wynajęcie billboardu na miesiąc?

artykuł sponsorowany
Jednym z kluczowych czynników, które determinują skuteczność tej formy promocji jest projekt billboardu i jego lokalizacja. Nietrudno się domyślić, że ustawienie reklamy w tłocznym miejscu może sporo kosztować. Ile dokładnie? Sprawdź, ile kosztuje wynajem billboardu.

Jak zastrzec znak towarowy?

Artykuł sponsorowany
Dla każdej firmy marka jest szalenie ważna. To dzięki jej rozpoznawalności twoje towary lub usługi przyciągają coraz większe rzesze klientów. Za przykład mogą służyć Coca-Cola, Audi, Microsoft czy IKEA. Jest to więc pewna pokusa dla twoich konkurentów. Mało kto wie, ale nawę lub logo firmy da się ukraść! Można się przed tym zabezpieczyć rejestrując je w Urzędzie Patentowym. W tym artykule chciałbym pokazać ci jak zastrzec znak towarowy.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Acer



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Forum
Forum
Okładka Gazeta Polska
Gazeta Polska
Okładka Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury
Okładka National Geographic Traveler
National Geographic Traveler
Okładka Polityka
Polityka
Okładka Zwierciadło
Zwierciadło
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25