26.08.2008 Warsztat reportera
Wskazówki dla dziennikarzy sportowych
Phil Jasner, źródło: slowawsieci.com
licencja Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska
Zawarłem tutaj kilka porad, które kieruję do tych wszystkich, którzy parają się dziennikarstwem sportowym. Którzy rozmawiają ze sportowcami przed grą, po grze, przez telefon czy poprzez telekonferencję.
2. Pomimo tego, co usłyszysz od innych profesjonalistów, nie traktuj sportu jako zabawy. Daj nagrodę dla graczy, trenerów. Ceny biletów dla fanów, koncesje czy opłaty parkingowe. To ty odpowiadasz, jak sport brany jest na poważnie. Ja uczę się części tego zawodu po to, by dostarczać czytelnikom wyczerpujące informacje, które określą czy zainwestowane w zakup gazety pieniądze były warte zachodu.
3. Traktuj swój temat z respektem. Tutaj nie m miejsca na czczenie sportowców - bohaterów. Wykonujesz swoją robotę.
4. Porzuć swoje uprzedzenia względem graczy, trenerów, menadżerów czy zarządu. Jesteś pomiędzy swoim tematem, a czytelnikami. Jeśli piszesz komentarz czy felieton możesz polemizować z innymi dziennikarzami czy faktami.
5. Nie bój się zadawać mocnych, ostrych pytań. W wielu przypadkach, im lepsze pytanie tym lepsza odpowiedź. Ale nie bądź opozycyjny - nie krytykuj rozmówcy tylko za to, że ma odmienne zdanie.
6. Bądź wyrazisty.
7. Dzisiejszy świat to kable i Internet. Szczegóły gry czy wynik szybko może zawędrować do różnych miejsc na świecie. Ale możesz wyjaśnić dlaczego i jak doszło do owego wydarzenia, jak się ono rozwijało czy próbować wyjaśnić zawiłości sytuacji.
8. Nie wahaj się prosić o dodatkowe wyjaśnienia, jakieś szczegóły, detale gry czy wynik. Spróbuj zrobić wywiad obiektywny, ale pokaż w nim to, na czym Ci tak bardzo zależy.
9. Pamiętaj - kto, co, gdzie, dlaczego, kiedy i jak.
10. Podziękuj za czas i uwagę swojemu rozmówcy (oczywiście, jeśli jest no wskazane).
11. Jeśli już znajdziesz się w takiej sytuacji, w której brakuje Ci kilku potrzebnych informacji, zadzwoń do swojego rozmówcy i poproś o wyjaśnienie konkretnych faktów, nazwisk, a nawet poproś o wyłożenie pisowni jakiejś nazwy, z która po raz pierwszy się spotykasz. I zawsze opisuj obie strony opowieści - czasem sprawa ma kilka stron.
12. Jako redaktor, słyszałem wcześniej pewne słowa: "Trzymaj się jasności, bystrości, siły i prostoty".
*****
Phil Jasner jest dziennikarzem sportowym "Philadelpia Daily News"
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Dziennikarstwo śledcze
Natalia Dueholm
O investigative reporting ostatnio dość często mówi się w Polsce i nieprzypadkowo zresztą. Afera w Polsce goni aferę tak szybko, że dziennikarze nie nadążają. Nie mówiąc już o sądach.
Między polityką i komercją
Piotr Zaremba
Polskiej prawicy nie przypadł nigdy w udziale tak wielki wpływ na media, nigdy też nie miała okazji manipulowania publiczną telewizją, nie ona więc zagraża wolności słowa. [Źródło: Tygodnik Powszechny]
Dziennikarska hołota
Michał Rala
Historia o granicach bezczelności, zakłamania i partactwa, jakie można jeszcze w naszym dziennikarskim fachu przekroczyć.
Jak dołączyć do grupy na Facebooku jako strona lub fanpage [2022]
Bartłomiej Dwornik
Do grup na Facebooku od dłuższego czasu można dołączać w imieniu prowadzonych przez siebie stron firmowych i fanpage. Jednak tradycyjna metoda, polegająca na kliknięciu przycisku "Dołącz" często nie działa tak, jak powinna. Ten poradnik pokaże ci, jak dołączyć do wybranej grupy każdą stroną i profilem, jakim chcesz.
Bliżej reportażu
Katarzyna Bocheńska
Co to takiego reportaż? Teoretycy utrzymują, że: reportaż jest gatunkiem z pogranicza dziennikarstwa i prozy.
Bo media były za słodkie
Anna Gostkowska
Dlaczego społeczeństwo karmione jest agresją niemalże 24 godziny na dobę? Dlatego, że samo tego chciało! [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].
"Co ty gadasz, jaka misja?"
Joanna Bichniewicz
Pewien dziennikarz TVP klarował mi z zapałem, że niezależność jest mitem, każdy musi liczyć się z tym czy innym układem. [Źródło: Tygodnik Powszechny]