26.08.2008 Warsztat reportera
Wskazówki dla dziennikarzy sportowych
Phil Jasner, źródło: slowawsieci.com
licencja Creative Commons:
Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska
2. Pomimo tego, co usłyszysz od innych profesjonalistów, nie traktuj sportu jako zabawy. Daj nagrodę dla graczy, trenerów. Ceny biletów dla fanów, koncesje czy opłaty parkingowe. To ty odpowiadasz, jak sport brany jest na poważnie. Ja uczę się części tego zawodu po to, by dostarczać czytelnikom wyczerpujące informacje, które określą czy zainwestowane w zakup gazety pieniądze były warte zachodu.
3. Traktuj swój temat z respektem. Tutaj nie m miejsca na czczenie sportowców - bohaterów. Wykonujesz swoją robotę.
4. Porzuć swoje uprzedzenia względem graczy, trenerów, menadżerów czy zarządu. Jesteś pomiędzy swoim tematem, a czytelnikami. Jeśli piszesz komentarz czy felieton możesz polemizować z innymi dziennikarzami czy faktami.
5. Nie bój się zadawać mocnych, ostrych pytań. W wielu przypadkach, im lepsze pytanie tym lepsza odpowiedź. Ale nie bądź opozycyjny - nie krytykuj rozmówcy tylko za to, że ma odmienne zdanie.
6. Bądź wyrazisty.
7. Dzisiejszy świat to kable i Internet. Szczegóły gry czy wynik szybko może zawędrować do różnych miejsc na świecie. Ale możesz wyjaśnić dlaczego i jak doszło do owego wydarzenia, jak się ono rozwijało czy próbować wyjaśnić zawiłości sytuacji.
8. Nie wahaj się prosić o dodatkowe wyjaśnienia, jakieś szczegóły, detale gry czy wynik. Spróbuj zrobić wywiad obiektywny, ale pokaż w nim to, na czym Ci tak bardzo zależy.
9. Pamiętaj - kto, co, gdzie, dlaczego, kiedy i jak.
10. Podziękuj za czas i uwagę swojemu rozmówcy (oczywiście, jeśli jest no wskazane).
11. Jeśli już znajdziesz się w takiej sytuacji, w której brakuje Ci kilku potrzebnych informacji, zadzwoń do swojego rozmówcy i poproś o wyjaśnienie konkretnych faktów, nazwisk, a nawet poproś o wyłożenie pisowni jakiejś nazwy, z która po raz pierwszy się spotykasz. I zawsze opisuj obie strony opowieści - czasem sprawa ma kilka stron.
12. Jako redaktor, słyszałem wcześniej pewne słowa: "Trzymaj się jasności, bystrości, siły i prostoty".
*****
Phil Jasner jest dziennikarzem sportowym "Philadelpia Daily News"
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Warsztat reportera:
Jak pozycjonować stronę pod LLM? Optymalizacja treści pod AI
Zachariasz Kijak
Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że o nurtujące nas kwestie coraz chętniej pytamy narzędzia AI. Często „dogadujemy” się z nimi łatwiej niż z wyszukiwarką. Duże modele językowe, tzw. LLM-y, odpowiadają na pytania szybko i szczegółowo. Czy to oznacza, że już niedługo usługę SEO zastąpi „LLMO”?
Chronemika, czyli język czasu. Oto, co mówi o tobie twój zegarek
Bartłomiej Dwornik
Wchodzisz punktualnie, patrzysz na zegarek, czekasz pięć minut, po czym wychodzisz. Ktoś inny spóźnia się pół godziny i zachowuje, jakby to on musiał na ciebie czekać. Czas w komunikacji to narzędzie, broń i wyznacznik statusu. Witaj w świecie chronemiki. Nauki o tym, jak czas wpływa na relacje między ludźmi.
Skróć link w miGG. Nowość w komunikatorze GG
Jarosław Rybus
Skracanie długich nazw stron internetowych to konieczność na przykład w kampaniach reklamowych, wpisach w sieciach społecznościowych. Zazwyczaj skracanie linków odbywa się poprzez dedykowane do tego serwisy. Od dzisiaj ta przydatna funkcja skracacza linków dostępna jest pod ręką - wystarczy GG.
Podobne artykuły:
Jak dołączyć do grupy na Facebooku jako strona lub fanpage [2022]
Bartłomiej Dwornik
Do grup na Facebooku od dłuższego czasu można dołączać w imieniu prowadzonych przez siebie stron firmowych i fanpage. Jednak tradycyjna metoda, polegająca na kliknięciu przycisku "Dołącz" często nie działa tak, jak powinna. Ten poradnik pokaże ci, jak dołączyć do wybranej grupy każdą stroną i profilem, jakim chcesz.
Manipulacja w negocjacjach
Tomasz Urban
Rzecz jasna najlepszym sposobem jest rzeczowe skontaktowanie się w danej sprawie i dojście do kompromisu korzystnego dla obu stron, w praktyce jednak nie jest to takie proste.
Radio, telewizja i inne
Janusz Sejmej
Sześć lat temu trafiłem z radia do telewizji. Montażyści i operatorzy stwierdzili wtedy, że "skoro człowiek po radiu- to na pewno sobie poradzi, gdyż pięćdziesiąt procent nauki ma już za sobą." Ta połowa, to oczywiście dźwięk. Reszta, to ich zdaniem, nauka myślenia obrazem.
Jak działa ChatGPT, Google Gemini i inne Duże Modele Językowe LLM
Krzysztof Fiedorek
Te potężne algorytmy potrafią generować teksty, tłumaczyć języki, pisać różnorodne rodzaje kreatywnych treści oraz odpowiadać na Twoje pytania w sposób, który często przypomina rozmowę z człowiekiem. Ale jak to możliwe, że maszyna potrafi tak dobrze naśladować ludzką inteligencję?