9.01.2002 Fotografia prasowa
Sylwetka Henri Cartier-Bressona
Janusz Wójtowicz
Nie przykładał większej wagi do techniki. Jego prace pozbawione były wszelkiej ingerencji w obraz fotograficzny. Liczyła się wyłącznie intuicja, która doprowadziła do sformułowania słynnej teorii "decydującego momentu". Zakładała ona, że istnieje tylko jedna jedyna chwila, w której kompozycja i ekspresja kadru są odpowiednie, a fotograf musi potrafić ją uchwycić. Wielu ówczesnych fotoreporterów pod jej wpływem zaczęło pracować bardziej "mobilnie" operatywnymi aparatami małoobrazkowymi.
"Nie ma niczego na świecie, co nie miałoby swojego decydującego momentu".
W roku 1947 Henri Cartier-Bresson, Robert Capa i David Seymour założyli agencje fotograficzną MAGNUM, która w krótkim czasie stała się najsłynniejsza agencją na świecie, skupiającą najlepszych fotoreporterów. Wypracowała ona swoisty kodeks etyczny zawodu fotoreportera, a Cartier-Bresson był w niej niepodważalnym autorytetem. Ostatecznie opuścił agencję w roku 1966, a po roku 1972 przestał fotografować w ogóle.
Fotografie Henri Cartier-Bressona wystawiane były w najlepszych muzeach i galeriach, wielokrotnie doczekały się wydań albumowych i znajdują do dziś wielu naśladowców.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Fotografia prasowa:
Jak wybrać dron. Na co zwrócić uwagę, kupując latającą kamerę
KF
Fotografia i filmowanie to branża w której cywilne drony stosowane są dziś najczęściej. Globalny rynek latających kamer w 2023 roku wart był 12,4 miliarda dolarów i ma rosnąć rocznie o 15,6%. Jak z tej błyskawicznie rozwijającej się oferty wybrać właściwy dron dla siebie? Podpowiadamy.
Rynek fotografii stockowej. Raport i prognozy Mordor Intelligence
KFi
Najszybciej rozwija się popyt w Azji, ale to Ameryka tworzy najwięcej treści wizualnych. Coraz częściej obraz generuje algorytm, a nie fotograf z aparatem. Najwięksi gracze inwestują w trenowanie sztucznej inteligencji. Darmowe platformy coraz odważniej wychodzą z niszy.
Jak wybrać gimbal. Na co zwrócić uwagę przed zakupem [PORADNIK]
Krzysztof Fiedorek
Stabilne ujęcia to nie tylko kwestia estetyki - to podstawa wiarygodnego i komfortowego przekazu. Gimbal, czyli urządzenie do stabilizacji obrazu, to dziś nieodłączny element wyposażenia każdego, kto traktuje filmowanie poważnie. Ale jak wybrać odpowiedni? Tylko z pozoru sprawa jest prosta.
Podobne artykuły:
Darmowe aplikacje do obróbki zdjęć. TOP3 według HolidayCheck
HolidayCheck
Przy pomocy smartfonów można zrobić już naprawdę piękne zdjęcia. Do ich dodatkowej obróbki dostępnych jest wiele darmowych aplikacji. Dzięki nim fotografowanie będzie jeszcze przyjemniejsze, a zdjęcia z wakacji profesjonalne i oryginalne. Oto 3 naszym zdaniem najlepsze.
Fotosłownik
Janusz Wójtowicz
Od autobracketingu (AEB), przez Internal focusing (IF), do ultrasonic motor (USM). Słownik pojęć przydatnych każdemu fotoreporterowi.
Astrofotografia, czyli jak fotografować gwiazdy
Newseria
Pierwsze skojarzenia z astrofotografią mogą być różne. Pojęcie to odnosi się nie tylko do profesjonalnego fotografowania odległych galaktyk przy użyciu zaawansowanego sprzętu, ale także do amatorskich zdjęć, przedstawiających gwiazdy na nocnym niebie. To jednak nie wszystko.
Kiedy można nazwać się fotografem?
CEWE
Najprostszą odpowiedzią wydaje się być „Kup aparat”. Mawiają jednak, że przecież nie każdy chłop z widłami to Posejdon… Idąc tym tokiem myślenia, nie każdy posiadacz aparatu to fotograf. Przygotowaliśmy 8 podpowiedzi, które mogą zbliżyć Cię do nazywania się fotografem.