9.01.2002 Fotografia prasowa
Sylwetka Henri Cartier-Bressona
Janusz Wójtowicz
Henri Cartier-Bresson urodził się we Francji w 1908 roku. W młodości interesował się początkowo malarstwem i filmem dokumentalnym. Przełomem stał się rok 1932 kiedy to dwudziestocztero letni Cartier-Bresson kupił sobie małoobrazkowy aparat Leica, z którym odtąd nie rozstawał się. Niepozorna kamera pozwalała mu zbliżyć się niezauważenie do fotografowanych scen, stała się jak sam mawiał "przedłużeniem mego oka".
Nie przykładał większej wagi do techniki. Jego prace pozbawione były wszelkiej ingerencji w obraz fotograficzny. Liczyła się wyłącznie intuicja, która doprowadziła do sformułowania słynnej teorii "decydującego momentu". Zakładała ona, że istnieje tylko jedna jedyna chwila, w której kompozycja i ekspresja kadru są odpowiednie, a fotograf musi potrafić ją uchwycić. Wielu ówczesnych fotoreporterów pod jej wpływem zaczęło pracować bardziej "mobilnie" operatywnymi aparatami małoobrazkowymi.
"Nie ma niczego na świecie, co nie miałoby swojego decydującego momentu".
W roku 1947 Henri Cartier-Bresson, Robert Capa i David Seymour założyli agencje fotograficzną MAGNUM, która w krótkim czasie stała się najsłynniejsza agencją na świecie, skupiającą najlepszych fotoreporterów. Wypracowała ona swoisty kodeks etyczny zawodu fotoreportera, a Cartier-Bresson był w niej niepodważalnym autorytetem. Ostatecznie opuścił agencję w roku 1966, a po roku 1972 przestał fotografować w ogóle.
Fotografie Henri Cartier-Bressona wystawiane były w najlepszych muzeach i galeriach, wielokrotnie doczekały się wydań albumowych i znajdują do dziś wielu naśladowców.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Fotografia prasowa:
Jak robić zdjęcia smartfonem. Poradnik i badanie MediaMarkt
KK
Badania przeprowadzone w czerwcu 2024 przez SW Research na zlecenie MediaMarkt Polska pokazują, że aparaty fotograficzne i kamery to urządzenia, które aktualnie kupują nieliczni. Telefony i urządzenia mobilne znalazły się na pierwszym miejscu.
Najlepsze zdjęcia 2022 i 2023. Wyniki konkursu Śląska Fotografia Prasowa
Agnieszka Kosmala
Na konkurs Śląska Fotografia Prasowa – najlepsze zdjęcia 2022–2023 roku do Biblioteki Śląskiej wpłynęło 437 zdjęć 38 fotoreporterów spełniających wymogi Regulaminu Konkursu. Na wystawę konkursową Kapituła Konkursu zakwalifikowała 120 zdjęć 22 autorów.
Jak zorganizować kulinarną sesję zdjęciową? [PORADNIK]
Kaja Pomiankiewicz
Specyfika branży produkcyjnej, a także marketingu foodowego bywa niekiedy zaskakująca. Twórcy planują wielkanocne zdjęcia jeszcze w momencie, gdy my zatopieni jesteśmy w szampańskiej zabawie sylwestrowej. Jak przygotować się na 2024 rok i kiedy spodziewać się rabatów? Przedstawiamy porady ekspertów!
Podobne artykuły:
Czym powinien się charakteryzować profesjonalny statyw?
euro.com.pl
Odpowiednia kompozycja, idealnie ostre ujęcia czy efektowne fotografie nocne — jeśli marzy Ci się wyczarowanie zdjęć z wyższej półki, warto zdecydować się na wysokiej jakości statyw do aparatu. Bez tego sprzętu trudno mówić o profesjonalnej fotografii, dlatego powinien wyposażyć się w niego każdy, kto myśli o karierze w tej branży. Zobacz, jakie cechy wyróżniają dobry statyw do aparatu. [artykuł partnera]
Fotoreportaż jako jeden z gatunków fotografii prasowej XXI wieku
Kinga Kenig
Aparat fotograficzny stał się narzędziem impertynenckim, a zawód fotoreportera często porównywany jest z zachowaniem hieny...
Fotografowanie uroczystości oficjalnych
Janusz Wójtowicz
Fotografowanie oficjalnych wydarzeń związane jest z "decydującym momentem". Fotoreporter musi umieć intuicyjnie przewidzieć wydarzenie, tak aby w tej właśnie chwili zatrzymać je w kadrze.
Jak wybrać dron. Na co zwrócić uwagę, kupując latającą kamerę
KF
Fotografia i filmowanie to branża w której cywilne drony stosowane są dziś najczęściej. Globalny rynek latających kamer w 2021 roku wart był 10,2 miliarda dolarów i ma rosnąć rocznie o 15,6%. Jak z tej błyskawicznie rozwijającej się oferty wybrać właściwy dron dla siebie? Podpowiadamy.