menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

9.01.2002 Fotografia prasowa

Fotografia prasowa - co to znaczy

Janusz Wójtowicz

Według profesora Władysława Tatarkiewicza SZTUKA jest to świadoma czynność , która odtwarza rzeczywistość, kształtuje formy, bądź wyraża przeżycia, a zarazem jej wytwór - dzieło sztuki - jest zdolny zachwycać, wzruszać lub wstrząsać.

Fotografia prasowa może być sztuką, musi jednak wtedy odpowiadać tym warunkom. Dobry fotoreporter prasowy zawsze dąży do uzyskania dzieła sztuki, choć nie zawsze jest to do osiągnięcia. Praca niejednokrotnie w bardzo trudnych i niekorzystnych warunkach uniemożliwia uzyskanie artystycznego wyniku, a ponieważ głównym celem jaki stoi przed nim, jest stworzenie aktualnego obrazu rzeczywistości, musi zrobić zdjęcie pozbawione walorów artystycznych.

Z fotografią reporterską jest trochę tak jak ze słowem pisanym. Ważna jest ortografia, sprawność techniczna, gramatyka, czystość i jakość wyrażania myśli, piękny styl, artystyczne wartości ujęcia tematu, ale najważniejsze, to co chcemy i umiemy powiedzieć. Połączenie tych wszystkich elementów w jedną harmonijną całość tworzy zdjęcia wielkie. Henri Cartier-Bresson twierdził że "fotografia jest jednoczesnym zrozumieniem w ułamku sekundy sensu wydarzenia , jak i precyzyjnym uszeregowaniem form , które dadzą wydarzeniu właściwą ekspresje".

REKLAMA

Fotoreporter musi umieć wyrwać z otaczającego świata fragment przedstawiający ból, radość, komizm i pokazać go w sposób piękny, a jednocześnie jasny i zrozumiały dla wszystkich. Granica, między tematami które można i należy fotografować , a takimi wobec których obiektyw fotoreportera powinien pozostać ślepy, jest niezwykle cienka i ledwo dostrzegalna. Należy pamiętać że aparat w ręku fotografa prasowego jest nie mniej groźnym narzędziem niż broń. Tak samo jak karabin, aparat może zranić okaleczyć i doprowadzić do tragedii

Ostatecznym sędzią orzekającym co można, a czego nie jest sam fotoreporter , tak jak jest nim człowiek trzymający karabin. Fotoreporter jest i nie jest częścią fotografowanego wydarzenia. Stojąc z aparatem w ręku i oglądając świat przez zimną soczewkę obiektywu, filtrującą burzę ruchów, gestów i nastrojów. Jak twierdził jeden z fotoreporterów "Świata" Jan Kosidowski, "fotografia reporterska jest sprawą błyskawicznego wyboru i wizualnego utrwalenia elementów, z których jak z klocków buduje się całość. Gdy przeminie ten magiczny moment nikt i nic nie pomoże. Zdjęcia wymyślne i zagmatwane, w których autor sam się zagubił, nie zapadają tak w pamięć jak zdjęcia zwyczajne, nie silące się na dziwaczność". Chińczycy mówią "Uboga myśl kryje się za kwiecistą mową". Zdjęcia proste i czytelne są przeważnie najtrudniejsze.

Ważną rolę w rozwoju fotoreportażu odegrała założona w latach czterdziestych we Francji , agencja fotograficzna "Magnum". Fotoreporterzy właśnie tej agencji stworzyli koncepcje tzw. fotografii life. Początki polskiego fotoreportażu, o wyraźnych cechach fotografii life są nierozerwalnie związane z tygodnikiem "Świat". Czasopismo to zostało założone w 1951 roku w Warszawie i od początku miało charakter magazynu ilustrowanego, w którym fotografia i fotoreportaż odgrywały nie mniejszą role od tekstu pisanego. Szefem działu foto został Władysław Sławny, a zespół fotoreporterów tworzyli:Zdzisław Małek, Paulina Kornecka, Wiesław Prażuch i Jan Kosidowski. W 1969 roku tygodnik "Świat" został zlikwidowany.

Ludzie którzy zajmują się fotografią dzielą się na dwie oddzielne grupy: na studiujących technikę oraz przeprowadzających badania i na tych którzy robią zdjęcia. Nie trzeba być inżynierem, by dobrze prowadzić samochód. Fotografia nie jest nauką ścisłą, ponieważ warunki przy pracy są za każdym razem inne, a co za tym idzie rezultaty też będą różne.

Zdaniem Adama Hawałeja fotoreportera PAP-u najważniejsza jest "umiejętność kondensacji wielu bodźców w jednym zdjęciu oraz postrzeganie detali w otaczającej rzeczywistości, których nie zauważa tzw. normalny człowiek. Potrzeba wypowiedzi w jednym ujęciu na każdy temat. Obiektyw musi być przedłużeniem oka i ręki fotoreportera. Jeśli otrzymuje się za zadanie sfotografowanie jakiejś osoby, wybrać trzeba taki klucz formalny, żeby pokazać zarówno jej istotne cechy fizyczne, ale też prawdę psychiczną. Jest to istotny wybór i sztuka zarazem bo nie ma fotografii obiektywnej , tak jak nie ma dziennikarstwa obiektywnego".

Ludzka słabość podglądania innych w psychicznym negliżu, utrwalania ich wizerunku i sposobu zachowania istniała już chyba, od momentu gdy pierwszy negatyw przedstawiający domek dla ptaków , wykonał pierwszy fotograf świata, Joseph Nicephor Niepce, w maju 1916 roku. Trzeba stwierdzić, że fotoreporterzy są podglądaczami, tylko zamiast dziurki od klucza używają precyzyjnych obiektywów. Podglądają raczej ludzi niż człowieka, a jest w tym duża różnica, nawet gdy fotografuje się jedną osobę.
Erich Salomon twierdził , że praca fotoreportera jest wieczną bitwą, bitwą o zdjęcie i - tak jak na polowaniu: ten w końcu upoluje zwierzynę kto lubi polować.

Fotografia prasowa mówi prawdę, tak jak lustro , w które codziennie rano patrzymy, jest to "ontologiczny autentyzm fotografii" - fotografowane zjawisko czy przedmiot musiały istnieć naprawdę w momencie wykonywania zdjęcia. Ale dobre zdjęcie prasowe musi do tego jeszcze opowiadać jakąś historię. Fotoreporter powinien zatrzymać zdarzenie w kadrze tak, aby był to nie tylko dokumentalny zapis, ale i materiał do przemyśleń.

Fotografia prasowa utrwala obraz naszych czasów. Jest lustrem dla współczesnych i dokumentem dla przyszłych pokoleń. Jej punktem centralnym jest człowiek i wszystko co jest z człowiekiem związane. Jego praca, zabawa, zwyczaje. Pojedyncze odbitki mogą być wiadomościami, portretami, sztuką, dokumentem - którymkolwiek z tych gatunków będąc , są przede wszystkim dokładnym obrazem swoich czasów. A sama fotografia prasowa to zdobywanie zdolności spostrzegania i możność osobistego wypowiadania.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Fotorgafowanie sztuki

Janusz Wójtowicz
Jest to dziedzina fotografii wymagająca od fotografującego dużego wyczucia oraz zaplecza sprzętowego. Zdjęcia wykonuje się praktycznie przy braku światła dającego możliwość wykonania poprawnego zdjęcia.

Jak sprzedawać swoje zdjęcia na stocku

Konrad Bąk, Tomasz Tulik
Poradnik, jak zacząć sprzedawać swoje prace w banku zdjęć i na nich zarabiać. Szczególnie, że fotografia stockowa jest dosyć specyficzna i różni się od tej tradycyjnej.

Sylwetka Henri Cartier-Bressona

Janusz Wójtowicz
Henri Cartier-Bresson urodził się we Francji w 1908 roku. W młodości interesował się malarstwem i filmem dokumentalnym. Przełomem stał się rok 1932 kiedy kupił sobie małoobrazkowy aparat Leica.

Jak kręcić wakacyjne ujęcia

Maja Baczyńska
Nagrywasz filmiki na wakacjach? Scenariusz po powrocie bywa jednak podobny: wracasz z kilkoma wypchanymi po brzegi kartami pamięci, a po godzinach przeglądania zdobyczy czujesz rozczarowanie. Tłumaczysz wszystkim, że ujęcia nie oddają tego co widziałeś. Spróbuj więc zrobić to inaczej.

Trendy w mobilnej fotografii. Raport Huawei XMAGE

Marta Januszkiewicz
Zespół ekspertów z pomocą AI przeanalizowali zdjęcia i filmy zgłoszone do ostatniej edycji konkursu fotografii mobilnej HUAWEI NEXT IMAGE Awards. Rezultatem jest HUAWEI XMAGE Trend Report 2023. Publikacja identyfikująca najważniejsze trendy i tematy w obrazach generowanych przez użytkowników smartfonów.

Praca kamery i jej znaczenie dla sukcesu produkcji filmowej

Arkadiusz Murenia
Umiejętności, wiedza techniczna i kreatywność operatora wpływają na wiele kluczowych aspektów filmu, które mogą zdecydować o jego jakości jak również w dalszej mierze o jego popularności. Oto kilka powodów, dlaczego praca kamery jest tak istotna w produkcji filmów.

Co to jest ikona społeczna? Jak zdjęcie staje się ikoną?

Magdalena Banyś
Za jej pomocą fotografii można nie tylko przedstawić pewne fakty, zobrazować rzeczywistość ale przede wszystkim wpłynąć na sposób ich odbierania.

więcej w dziale: Fotografia prasowa

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24