15.10.2011 Rynek medialny
Polacy czytają coraz mniej? Niekoniecznie!
Bartłomiej Dwornik, fragment raportu Media Online, Interaktywnie.com, wrzesień 2010
Dla prasy internet wydaje się być najgroźniejszym przeciwnikiem. Trudno bowiem nie zauważyć, że w miarę jak dostęp do sieci staje się bardziej powszechny, spada sprzedaż i czytelnictwo gazet. W wojnie o czytelnika prasa wydaje się być już zdaniem wielu medioznawców na pozycji straconej, choć oczywiście nie zniknie całkowicie.
Na wprowadzenie odpłatności coraz chętniej decydują się i rodzimi wydawcy. Choć jeszcze nie na taką skalę, ale model taki wprowadził wydawca Rzeczpospolitej oraz Infor Biznes, wydawca „Dziennika Gazety Prawnej”.
Czym różni się czytelnik gazet od tego, który newsów szuka w sieci?
- Wiekiem, a w konsekwencji upodobaniami. Jest prosta zależność – im młodszy odbiorca informacji, tym rzadszy jego kontakt z gazetami. Co nie oznacza, że z papierem w ogóle – podkreśla Zbigniew Biskupski, członek zarządu INFOR Ekspert, wydawcy czasopism i serwisów profesjonalnych. - Młodzi czytelnicy preferują wysokie tempo, pod tym względem media elektroniczne z przyczyn oczywistych górują nad gazetami. Starsi, nawet jeśli są już „zwierzętami internetowymi” sięgają po gazety głównie wskutek ukształtowanych od wczesnych lat życia nawyków. Ale też już dostrzegają, że te nawyki mają minusy, bo we współczesnym świecie liczy się szybkość przekazu.
Jak pokazały opublikowane w kwietniu badania konsumpcji mediów StarTrack, prowadzone przez dom mediowy Starcom – internauci są tą grupą odbiorców, którzy prasę czytają znacznie chętniej, niż osoby pozbawione dostępu do sieci. Dotyczy to zarówno dzienników, jak i magazynów. Wyniki opublikowane na początku września przez instytut badawczy ACR Rynek i Opinia dowodzą, że aż trzy czwarte polskich internautów nie rezygnuje z papierowej prasy. Najczęściej sięgają po miesięczniki.

Pogłoskom o rychłej śmierci papierowej prasy dobitnie przeczy fakt, że zaledwie co czwarty użytkownik sieci deklaruje, że nie czyta jej wcale. Między bajki należy też chyba włożyć opinię, że czytamy coraz mniej.
- Czytanie jest jedną z form zdobywania informacji, wiedzy, poznawania literatury etc. Od dawna były też inne, chociażby radio, ale np. teatr. Potem doszła TV, w końcu internet. Uważam, że współcześni Polacy „czytają” (chłoną informacje, wiedzę, wartości kultury) bardziej intensywnie, wszechstronnie. Czy mniej? Jeśli nawet, to z pewnością „ilość przechodzi coraz bardziej w jakość” a mało wydajne sposoby komunikowania w intensywne, wielokanałowe, w czym udział multimediów jest wprost nie do docenienia – mówi Zbigniew Biskupski.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Deepfake zaciera granicę prawdy i fałszu. Wyniki badań ludzkiej percepcji
KFi
Badania wskazują, że jedynie 60% deepfake'owych obrazów może zostać prawidłowo rozpoznanych przez człowieka. W miarę jak AI zaczyna dominować w produkcji treści, rośnie problem zmęczenia rozróżnianiem – użytkownicy tracą pewność oceny autentyczności informacji i popadają w cynizm.
Kto czyta prasę? Badania wiarygodności, zasięgów i skuteczności
Sylwia Markowska
Prasa dla klientów reklamowych jest dobrym nośnikiem do budowania zaufania, sławy i popularności marki. Według światowych, badań jest jednym z mediów o najwyższym zwrocie z reklamy. Z danych, zebranych przez Polskie Badania Czytelnictwa wynika, że prasa ma również wyjątkowo wysokie wskaźniki zauważalności reklamy, bo czytanie wymaga pełnej koncentracji na treści.
Antyukraińska propaganda w polskim internecie. Raport Demagoga i IMM
Katarzyna Ozga
W 2024 roku opublikowano niemal 327 tys. polskojęzycznych wpisów i komentarzy, które w negatywny sposób odnosiły się do społeczności ukraińskiej. Wśród kont szerzących antyukraińską narrację i mających największy zasięg na portalu X i na Facebooku znalazł się profil europosła Grzegorza Brauna.
Podobne artykuły:
Sztuczna inteligencja na uczelniach. Zakaz dla studentów nic nie da
Iga Leszczyńska
Zdaniem ekspertów studenci używają ChatGPT, ale odgórny zakaz wykorzystywania narzędzi bazujących na AI nie jest i nie będzie skuteczny. Należy zmienić metody weryfikacji wiedzy i umiejętności studentów. Środowisko akademickie nie może udawać, że problem nie istnieje.
Yellow Press. Czym jest żółta prasa i żółte dziennikarstwo
Krzysztof Fiedorek
Terminy „żółta prasa” i „żółte dziennikarstwo” są często używane w sposób pejoratywny, aby określić praktyki dziennikarskie, które opierają się na sensacji, plotkach i emocjach, zamiast na obiektywnych faktach. Poznajmy ich genezę, cechy charakterystyczne i wpływ na społeczeństwo.
Czytelnictwo prasy w Polsce. Bogaci czytają dziesięć razy częściej
BARD
Osoby bogate i zamożne czytają prasę nawet dziesięciokrotnie częściej prasę od statystycznego Polaka – wynika z raportu Polskich Badań Czytelnictwa. Sięgają przeważnie po miesięczniki i poświęcają na lekturę około godziny dziennie. Tylko 18% osób w tej grupie nie czyta pracy wcale.
Polacy wciąż wierni radiu. Analiza raportu Krajowego Instytutu Mediów
Krzysztof Fiedorek
W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności platform streamingowych, radio wciąż utrzymuje silną pozycję na polskim rynku medialnym. Najnowszy raport KIM za okres od listopada 2023 do sierpnia 2024 roku pokazuje, że tradycyjne stacje radiowe nie tylko się bronią, ale i zdobywają nowe segmenty słuchaczy.