12.11.2011 Warsztat reportera
Rola tradycyjnych mediów w public relations
Flor Calveiro
Najnowsze badania trendów Worldcom PR Group EMEA pokazały, że mimo rosnącego znaczenia social media, pozycja "tradycyjnych" mediów jest niezachwiana i nadal odgrywa kluczową rolę w działaniach public relations.
W przypadku wprowadzania na rynek nowego klienta, najbardziej popularnym działaniem public relations są spotkania z dziennikarzami typu one-to-one, a także śniadania/lunche prasowe z grupą wybranych dziennikarzy. Na poziomie europejskim odnotowano różnice w sposobach realizacji tego typu przedsięwzięć. Firmy z Europy Południowej preferują organizację konferencji w jednym mieście, nie są też zwolennikami masowych eventów. W Europie Wschodniej z kolei dominują masowe konferencje, organizowane w więcej niż jednym mieście. W krajach Europy Środkowej cenione są przede wszystkim bezpośrednie spotkania z dziennikarzami, a w Europie Północnej - śniadania i lunche prasowe.
Na poziomie europejskim największym zainteresowaniem dziennikarzy cieszą się wydarzenia i konferencje dotyczące dóbr konsumpcyjnych, zaś najmniejszym – farmaceutyczne. Badania Worldcom pokazały również istotne różnice pod względem zainteresowania tematyką wydarzeń. Przykładowo, organizując konferencję “technologiczną” w jednym z państw Europy Południowej lub Wschodniej, możemy spodziewać się na niej statystycznie więcej dziennikarzy, niż gdybyśmy organizowali ją w Europie Północnej lub Środkowej. Ponadto, dziennikarze Europy Centralnej są najbardziej wybredni, jeśli chodzi o udział w konferencjach wyjazdowych.
Warunkiem ich uczestnictwa w konferencji w innej lokalizacji jest bowiem szczególne zainteresowanie daną tematyką oraz pokrycie kosztów podróży (dla porównania, w Europie Północnej 40 proc. dziennikarzy wzięłoby udział w konferencji, nawet pokrywając koszty podróży z prywatnych środków). Członkowie Worldcom uważają również, że zagraniczne informacje prasowe powinny być tłumaczone na język lokalny. Wyjątkiem w tej kwestii są media portugalskie, które – w przypadku informacji z Brazylii – wolą otrzymywać informacje prasowe w języku angielskim, aniżeli w brazylijskiej wersji języka portugalskiego.
Prawie 30 procent członków Worldcom postrzega Facebooka jako skuteczne narzędzie do realizacji kampanii B2B. Praktyka ta jest szczególnie popularna w Europie Wschodniej (polecało ją 75 proc. ankietowanych firm z tego obszaru). W krajach Europy Północnej Facebook w ogóle nie jest narzędziem wykorzystywanym do prowadzenia komunikacji biznesowej. Ponadto, większość partnerów (70,6 proc.) stwierdziła, że Twitter nie jest popularnym narzędziem do prowadzenia komunikacji, używanym przez mniej niż 25 proc. dziennikarzy.
Wyniki badania są bardzo ciekawe, gdyż pozwalają nam na poznanie wspólnych trendów w branży PR w Europie; informują również o podstawowych różnicach. Prowadząc działania PR należy bowiem pamiętać, że każdy kraj posiada unikalne cechy, które czynią go wyjątkowym. W konsekwencji, sposób prowadzenia tych samych działań za granicą może się znacznie różnić – powiedziała Imma Folch, szefowa marketingu Worldcom EMEA. - Badania pokazują, jak elastyczny musi być rynek usług public relations. W tej branży nie ma wręcz miejsca na stosowanie standardowych schematów, nieadekwatnych do potrzeb i wymagań rynku. Prowadzenie działań na poziomie międzynarodowym i międzykulturowym wymaga poznania tamtejszego rynku po to, aby swojej firmie jak i klientowi oszczędzić potencjalnego faux pax – dodała Anna Garwolińska, prezes Glaubicz Garwolińska Consultants.
***
Badanie przeprowadzono w grudniu 2010 roku wśród 17 agencji z Europy Środkowej (Niemcy, Holandia, Szwajcaria i Austria), Wschodniej (Czechy, Litwa, Polska, Rosja, Słowenia i Turcja), Północnej (Dania, Finlandia, Wielka Brytania) i Południowej (Francja, Włochy, Hiszpania i Portugalia). Jego celem była identyfikacja różnic między regionami oraz analiza trendów pod kątem mediów w Europie, w następujących sektorach: turystyka, Public Affairs, farmaceutyka, IT, technologia i elektronika, zdrowie, moda i kosmetyki, artykuły spożywcze, napoje oraz dobra konsumpcyjne.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Warsztat reportera:
Wydajność WordPressa na wyciągnięcie ręki. Jak minimalizować obciążenie serwera przez optymalizację wtyczek
MB
Jakie wtyczki najbardziej obciążają serwer, jak można identyfikować i usuwać zbędne wtyczki oraz jak optymalizować pozostałe, aby poprawić wydajność strony. Poznaj praktyczne narzędzia i wskazówki do monitorowania i utrzymania optymalnej wydajności strony na WordPressie.
Naucz się pisać zgodnie z zasadami Google. SZKOLENIE [LINK]
link promocyjny
Dlaczego warto konstruować tytuły przyjazne dla wyszukiwarki? Jak poprawnie tworzyć tytuły SEO? Jak pisać artykuł przyjazny dla Google i czytelny dla internautów? Szkolenia z pozycjonowania SEO uczą jak pisać do internetu tak, aby Google chciało wyświetlać treści na wysokich pozycjach.
Psychika kluczem do sukcesu. Jak buduje się przyszłych mistrzów sportu
Sonia Stępień, oLIVE media
Psychologia sportowa odgrywa coraz większą rolę w rozwoju młodych sportowców, co w swojej debiutanckiej książce "Mistrzostwo umysłu" podkreśla Mateusz Brela, psycholog współpracujący z Kaman Sport Group. Maciej Ignatowski, prezes KSG, od lat dostrzega, jak istotne jest wsparcie psychologiczne, uzupełniające trening fizyczny. Eksperci podzielili się swoimi doświadczeniami, pokazując, jak psychologia sportowa przyczynia się do rozwoju młodych talentów.
Podobne artykuły:
Użyteczność a popularność serwisów informacyjnych
Symetria.pl
Czy użyteczność serwisów informacyjnych i bogactwo funkcjonalności wiążą się z popularnością witryny i odwiedzalnością? Raport z badania Agencji Symetria.
Freelancer i bezpieczeństwo. 5 wskazówek dla pracujących zdalnie
Barbara Trepka
Zagrożenia cybernetyczne czają się wszędzie. Pracując zdalnie przesyłamy wiele plików i informacji do biura. W miarę jak świat będzie jeszcze bardziej połączony, rozprzestrzenianie się zdalnych pracowników wzrośnie, co doprowadzi do większej liczby bolączek. Jak się chronić przed zagrożeniami w sieci?
O Unii nie u nas
Jakub Halcewicz-Pleskaczewski
Od ubiegłorocznego referendum europejskiego minęło sporo czasu. Opadły emocje, zmniejszył się entuzjazm. Nawet na dwa tygodnie przed rozszerzeniem Unii - wydarzeniem zmieniającym oblicze Europy - ani media ani władza nie prowadzą wyraźnej dla społeczeństwa polityki informacyjnej. [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].
Zawód bez świadomości
Piotr Wojciechowski
Powszechne jest to, że dziennikarz nie do końca wie, co robi. Nie ma ani czasu, ani motywacji, aby objąć szerszą perspektywą i solidną refleksją rolę mediów. [Źródło: Tygodnik Powszechny]