menu
tygodnik internetowy
ISSN 2544-5839
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

2.02.2012 Rynek medialny

Radio w 2011 roku. Ponad 24 miliony słuchaczy dziennie

Krzysztof Głowiński, Komitet Badań Radiowych

Trzeci rok z rzędu zasięg dzienny radia ogółem utrzymywał się na poziomie ponad 80 proc. Oznacza to, że w 2011 roku średnio każdego dnia radio włączało 24,3 mln słuchaczy.

Według najnowszych badań Radio Track, w 2011 roku zasięg dzienny radia ogółem wynosił 80,4 proc., a zasięg tygodniowy – 94,9 proc. Ponad jedna czwarta słuchaczy (27,7 proc.) ma włączony odbiornik przez ponad 6 godzin dziennie. W grupie komercyjnej (osoby w wieku 16-49 lat) zasięg dzienny jest jeszcze wyższy – średnio każdego dnia 83,1 proc. osób z tego targetu włącza radio. Przynajmniej raz w tygodniu – 96 proc.

Zasięg radia ogółem, 2011 Radio Track, Millward Brown SMG/KRC, fala: I-XII 2011, target: wszyscy, 15-75 lat


Szczyt popularności radia to godziny poranne – po godzinie 9 zasięg wynosi 28,5 proc. Jednak bardzo wysoki zasięg, powyżej 20 proc., utrzymuje się aż do godziny 16. W dni powszednie poranny peak jest jeszcze wyższy i wynosi ponad 30 proc. (30,4 proc.), a słuchalność na poziomie powyżej 20 proc. utrzymuje się do godziny 17.
W grupie komercyjnej w dni powszednie kulminacja zasięgu przypada na godzinę 10 i wynosi 31 proc. Do końca dnia zasięg jest znacząco wyższy niż wśród wszystkich respondentów.

Zasięg radia w ujęciu godzinowym, 2011 Radio Track, Millward Brown SMG/KRC, fala: I-XII 2011, target: wszyscy, 15-75 lat


Najchętniej radia słuchamy w domu – każdego dnia włącza je w swoim mieszkaniu 16,2 mln osób. W samochodzie – 10,3 mln, a w pracy – 4,3 mln osób. Coraz chętniej też używamy komórek jako radioodbiorników. Już ponad jedna trzecia (34,4 proc.) słuchaczy deklaruje, że zdarza im się słuchać radia przy pomocy telefonu komórkowego. W 2010 roku było to 32,1 proc., a w 2009 – 28,9 proc. W grupie komercyjnej ten odsetek jest jeszcze wyższy i w 2011 roku wynosił 43,9 proc.

Najwyższe zasięgi radio notuje w najatrakcyjniejszych dla reklamodawców targetach: wśród osób dobrze wykształconych, zajmujących kluczowe stanowiska w firmach. W 2011 roku średnio dziennie radia słuchało 84,2 proc. osób z wyksztalceniem wyższym. Zasięg dzienny wśród osób z wyksztalceniem średnim wynosił 81 proc., z wykształceniem zawodowym – 78 proc., a z wykształceniem podstawowym – 75,9 proc.


Biorąc pod uwagę sytuację zawodową badanych najwyższy zasięg radio notowało wśród dyrektorów i przedstawicieli wolnych zawodów (85,5 proc.), właścicieli firm (85,1 proc.) i pracowników umysłowych (84,9 proc.).

Najpopularniejszą rozgłośnią w Polsce w ubiegłym roku był RMF FM. Rozgłośnia z Krakowa utrzymała pozycję lidera, jednak jej przewaga nad drugim Radiem ZET nieznacznie zmalała. Publiczna Jedynka straciła w ciągu roku cały punkt procentowy zasięgu, dzięki czemu odzyskująca słuchaczy Trójka zmniejszyła dystans do podium.

						styczeń - grudzień 2010	styczeń - grudzień 2011
Radio RMF FM 27,3% 26,0%
Radio ZET 16,1% 16,2%
Jedynka - Program 1 Polskiego Radia 12,9% 11,9%
Trójka - Program 3 Polskiego Radia 7,5% 8,2%
Radio Maryja 2,0% 2,1%
ESKA ROCK 1,5% 1,5%
Radio TOK FM 1,3% 1,3%
Dwójka - Program 2 Polskiego Radia 0,8% 0,6%
CHILLI ZET 0,4% 0,5%
Czwórka – Program 4 Polskiego Radia 0,2% 0,4%
Radio PiN 0,2% 0,2%
n= 84168 84220

Badanie Radio Track - KBR, MillwardBrown SMG/KRC

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale Rynek medialny:

Treści od użytkowników w sieci. Pole minowe dla dziennikarzy

Krzysztof Fiedorek
Ponad 40% internautów ocenia wiarygodność informacji na bazie liczby polubień i wyświetleń. Tradycyjne kanały są pierwszym źródłem newsów tylko dla co piątego z nas. Raport Reuters Institute pokazuje skalę i ryzyka, jakie User Generated Content niesie dla mediów. I podpowiada, jak nie wpaść w pułapkę.

Social media w 2025. Różnice pokoleniowe widać jak na dłoni

KFi
Coraz więcej osób deklaruje, że zmniejsza czas spędzany w social mediach. I choć nie oznacza to masowego odpływu, trend jest wyraźny. Z najnowszego raportu GWI wynika, że już 31% użytkowników deklaruje ograniczanie czasu w mediach społecznościowych. Między wierszami widać też frustrację.

Czy robot może być dobrym szefem? Naukowcy z SWPS to sprawdzili

SWPS
Czy robot może skutecznie zarządzać zespołem? Badacze z Uniwersytetu SWPS sprawdzili, co się dzieje, gdy to robot zostaje szefem. Badania pokazują, że choć maszyny potrafią wzbudzać posłuszeństwo, nie dorównują ludziom pod względem autorytetu i efektywności. Skutki są intrygujące.

Podobne artykuły:

Multiscreening w Polsce. Raport IAB Polska

IAB Polska
Wśród polskich internautów jest coraz mniej użytkowników tradycyjnej telewizji, szczególnie w grupie poniżej 54 roku życia, gdzie odsetek telewidzów spadł do poziomu poniżej 70%. Jednocześnie rośnie rynek usług mobilnych i konsumpcja treści audiowizualnych za ich pośrednictwem. Coraz częściej dochodzi także do współkonsumpcji treści pomiędzy ekranami cyfrowymi, nie tylko w kontekście synergii TV+WWW.

Wiadomości z asystenta głosowego. Raport Reuters Institute

Krzysztof Fiedorek
Amazon Echo kontra Google Home. Smart speakers, czyli asystenci głosowi to urządzenia, które przebojem wkraczają do naszych domów. Nic Newman z Reuters Institute zbadał ich wykorzystanie i potencjał jako źródeł wiadomości. Wyniki są bardzo obiecujące.

Wirtualni influencerzy są postrzegani jako bardziej autentyczni od ludzi

Agnieszka Kliks-Pudlik
Wirtualni influencerzy to fikcyjne, wygenerowane postacie, które naśladują wygląd i zachowanie prawdziwych ludzi. Mają miliony followersów. Przez pokolenie Alfa są postrzegani nawet jako bardziej autentyczni niż ci realni, co rodzi wiele wyzwań – podkreśla dr Ada Florentyna Pawlak.

Sztuczna inteligencja i cyfrowe kompetencje. Rynek pracy już jest w przyszłości

KFi
Świat stoi przed wyzwaniem cyfrowej transformacji, a kompetencje technologiczne stają się przepustką do sukcesu zawodowego. Jak oceniamy swoje umiejętności i jakie branże wiodą prym? Raport Pracuj.pl ujawnia, które zdolności otwierają drzwi do lepszej kariery i dlaczego AI to przyszłość rynku pracy.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Cyfrowej.pl



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów


zajrzyj na nasz 👉 Youtube

Zobacz więcej 👇
#4Lines 4 a Good(?) Morning SHORTS
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Fakt
Fakt
Okładka Gość Niedzielny
Gość Niedzielny
Okładka Kuchnia
Kuchnia
Okładka Lotnictwo
Lotnictwo
Okładka National Geographic
National Geographic
Okładka Świat Nauki
Świat Nauki
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25