30.03.2012 Rynek medialny
Klęska telewizyjnych programów informacyjnych. Tracą widzów
Adam Bodziak, Tomasz Kamyk, Sugar & Spice
Średnia oglądalność minutowa, czyli AMR, w porównaniu do 2010 roku zmniejszyła się w 2011 dla Wiadomości o około 400 000 widzów, Faktów o około 130 000 widzów, a dla Teleexpressu o ponad 300 000 widzów.

Rok 2011 był łaskawszy dla polsatowskich Wydarzeń, które straciły tylko około 40 000 widzów oraz dwójkowej Panoramy, która żmudnie odbudowuje swoją pozycję, odzyskała blisko 54 000 widzów, licząc średnioroczną oglądalność minutową.

Te dobre wyniki obu programów informacyjnych potwierdził styczeń 2012, w którym Panorama uzyskała najlepszy wynik oglądalności od stycznia 2007 roku, a i Wydarzenia również podtrzymują tendencję wzrostową. Na wielkość widowni Wydarzeń może mieć wpływ wzrastająca oglądalność pasma popołudniowego wypełnionego programami interwencyjnymi oraz tzw. docu soapami (paradokumentalnymi telenowelami).
Teleekspress okazuje się być najlepiej oglądanym programem informacyjnym w miesiącach zimowych.
- Wiąże się to z szybciej zapadającym zmrokiem i naturalnym wzrostem oglądalności pasma popołudniowego - ocenia Marek Racławski Head of TV Department w domu mediowym PanMedia Western. - Teleekspress już w marcu - kwietniu traci hegemonię na rzecz Faktów i Wiadomości, by w listopadzie powrócić na pozycję lidera.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Influencerzy i social video rządzą informacją. Digital News Report 2025
Krzysztof Fiedorek
Przyszłość informacji dyktują sekundy wertykalnych klipów. TikTok, YouTube i armia influencerów odrywają odbiorcę od telewizyjnych odbiorników i stron gazet. Kto opanuje ten nowy puls, przejmie nie tylko uwagę, lecz także władzę nad narracją.
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X
Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.
Podobne artykuły:
Wybory 2023. Kampanię wyborczą zdominują media społecznościowe
Krzysztof Fiedorek
To media społecznościowe staną się narzędziem do prowadzenia najbardziej intensywnej agitacji i... uderzania w politycznych przeciwników. Wygra ten, kto będzie się lepiej posługiwać mediami społecznościowymi, krótkimi formami wideo, bazami sympatyków i narzędziami analitycznymi.
Ile zarabiają dziennikarze. Analiza danych za rok 2018
BARD
Jaka jest mediana płac na stanowisku dziennikarza i od czego zależy wysokość wynagrodzenia? Na jakie dodatkowe benefity może liczyć osoba zatrudniona w redakcji? Sprawdziliśmy aktualne dane, publikowane przez największe polskie portale rekrutacyjne. Statystyczny dziennikarz zarabia poniżej średniej krajowej.
Rynek mediów cyfrowych w Polsce. Prognoza na lata 2012-2016
Katarzyna Forycka
Do 2016 roku globalne wydatki na rozrywkę i media przekroczą 2 biliony dolarów. Rynek polski będzie rósł szybciej niż Europa Zachodnia, osiągając w 2016 roku wartość 12,7 miliarda dolarów.
Radio to medium towarzyszące. Również internautom
Bartłomiej Dwornik
Radiu polscy internauci poświęcają niemal tyle samo czasu, co telewizji. Jak skrupulatnie wyliczyli analitycy Starcomu, średnio każdego dnia jest to 2 godziny i 44 minuty. Zaledwie 12 minut mniej, niż codzienny kontakt z telewizją.