28.09.2007 Warsztat reportera
Zawód: korespondent
Oficyna Wydawnicza BRANTA
Zawód: korespondent. Wilno - Hawana - Madryt to napisana świetnym językiem autobiografia dziennikarska, pełna humoru, wyrafinowanej autoironii, a zarazem refleksji..
Zawód: korespondent. Wilno - Hawana - Madryt to napisana świetnym językiem autobiografia dziennikarska. Wspomnienia z dzieciństwa, młodość w trudnych czasach powojennych, początki w zawodzie dziennikarza oraz niesłychanie aktywna praca korespondenta na kilku kontynentach. Wszystko opisane w niezwykle interesujący sposób, pełen humoru, wyrafinowanej autoironii, a zarazem refleksji...
"Z reguły dziennikarze nie słyszą w redakcjach zbyt wielu pochwał. Przełożeni wszelkich maści zwykli krytykować, kpić, drwić i szydzić, ale chwalą rzadko i oszczędnie. Najwspanialszy komplement, który nieliczni szczęśliwcy usłyszeli od naczelnego raz, może dwa razy w życiu brzmi: kawał dobrej roboty. Książka Mirosława Ikonowicza to kawał życiorysu nadającego się na filmowy scenariusz, kawał historii XX wieku, kawał dziennikarstwa z górnej półki. Przedwojenne Wilno, komunistyczna Sofia, frankistowski Madryt, Lizbona w ogniu rewolucji czerwonych goździków, roztańczona Hawana - i raz jeszcze Wilno, tym razem wybijające się na stolicę niepodległego państwa litewskiego. Angdotyczne portrety wielkich tego świata, od Ryszarda Kapuścińskiego po Che Guevarę. Barwne przełomowych w dziejach narodów wydarzeń, np. kryzysu kubańskiego czy szturmu na wileńską wieżę telewizyjną. Kawał dobrej roboty."
Marek Zając
"Zaczyna od niezwykłych wydarzeń czasu wojny, które były udziałem chłopca, a potem nastolatka. Mimo czasu, który upłynął, opowieść tak świeża i przejmująca, jakby działa się wczoraj. Wywołuje tak silne emocje, że nie sposób się od niej oderwać. Mam wrażenie, że od początku przeznaczeniem autora był zawód reportera, wsparty później talentem i wytrwałą pracą.(...) Później przewija się w tej opowieści postać Ryszarda Kapuścińskiego, mego męża. Jakież podobieństwo życiorysów! Obaj pochodzą z kresów, gdzie zastała ich II wojna światowa. Los ich zetknął w Warszawie, na studiach historycznych. Odtąd ich szlaki przecinały się często. Razem zdobywali gwiazdki oficerskie na obozie wojskowym koło Nidzicy. Obaj wybrali zawód dziennikarza. Ich miejscem pracy stała się Polska Agencja Prasowa. Jako korespondenci wyjeżdżali w te same rejony świata: Ameryka Łacińska, Angola, Portugalia.... Swą ponad 50-letnią przyjaźń kontynuowali w Warszawie, w przerwach między kolejnymi wyprawami. Z pewnością przyjaźń ta trwałaby dalej, gdyby Rysiek był nadal z nami.
Dziękuję Ci, Mirku, za tę piękną książkę"
Alicja Kapuścińska
***
artykuł udostępniony przez Oficynę Wydawniczą BRANTA
książkę można kupić w Ceneo.pl.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Zawsze można odmówić
Igor Janke
Pracuję w mediach od 11 lat i spotkałem wielu uczciwych dziennikarzy, którzy w sytuacjach trudnych nie dawali się manipulować, umieli odmówić albo odejść, kiedy trzeba. [Źródło: Tygodnik Powszechny].
Po pierwsze - dobry głos
Bogumiła Hanys
Wywiad z Łukaszem Zamilskim, prezenterem "Radia Afera", trenerem warsztatów i treningów psychologicznych.
Fonoteka czy kompozytor? Skąd wziąć muzykę do reklamy
Newseria Biznes
Jaką rolę pełni muzyka w spocie reklamowym? Dlaczego czasem lepiej kupić ją w fonotece, a innym razem warto zdecydować się na kompozytora? Czy muzyka na specjalne zamówienie może dokładnie oddać zamierzenia twórców, wywołać odpowiednie emocje i stanowić uzupełnienie obrazu?
O czym będziemy rozmawiać?
Józefa Hennelowa
Najbardziej odstręczające przykłady zaprzeczenia karcie etycznej mediów pojawiają się niestety tam, gdzie dziennikarze będą przysięgali, że właśnie "stawianie na prawdę" realizują. [Źródło: Tygodnik Powszechny]
Home office w czasie pandemii. Badanie Ricoh
Katarzyna Dawidowska
Brak dostępu do odpowiednich narzędzi usprawniających współpracę i zapewniających dostępność do kluczowych danych obniża efektywność, rodzi frustrację i źle wpływa na nastawienie do pracy. Praca w trybie home office oznacza nadgodziny dla 42% badanych - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie firmy Ricoh.
Sympatia i perfekcja. Maciej Orłoś ma sposoby na publiczność
Bartłomiej Dwornik
Czy można nauczyć się błyskotliwości i uroku osobistego? Dlaczego śpiewanie w autobusie może pomóc w przygotowaniu dobrej prezentacji? I jak trenować, żeby zawładnąć uczuciami publiczności? Rozmawiamy z Maciejem Orłosiem o jego książce "O sztuce wystąpień publicznych". [Patronat Reporterzy.info]
Jak zdać na dziennikarstwo. Redagowanie i adjustacja
© by Dawid Federowicz & Oficyna Studencka CEZAR
Co się zdaje na wstępnym, gdzie można studiować i na czym dziennikarstwo w ogóle polega.