30.01.2008 Rynek medialny
Charakterystyka grupy ITI
Biuro Prasowe ITI
Nadawanie i produkcja programów telewizyjnych:
Grupa ITI prowadzi działalność na rynku telewizji komercyjnej głównie poprzez Grupę TVN, jedną z największych komercyjnych sieci telewizyjnych w Polsce.
TVN jest stacją, której znaczenie i renoma wynikają m.in. z nadawania wysokiej jakości programów informacyjnych, takich jak np. Fakty. TVN może również poszczycić się innowacyjną ramówką programów tworzonych w kraju lub przez producentów i studia zagraniczne. W ramach Grupy TVN w marcu 2002 roku została uruchomiona nowa stacja, TVN Siedem, która nadaje filmy fabularne, seriale oraz programy rozrywkowe. Grupa TVN jest także nadawcą TVN 24 - pierwszego w Polsce 24-godzinnego kanału tematycznego poświęconego wyłącznie relacjonowaniu wydarzeń i przekazywaniu najświeższych wiadomości.
TVN 24 jest najpopularniejszym płatnym kanałem panelu telewizji kablowych badanym przez AGB. TVN Meteo uruchomiony w maju 2003 roku jest pierwszym polskim 24-godzinnym kanałem pogodowym. W grudniu 2003 roku Grupa TVN uruchomiła TVN Turbo, kanał tematyczny kierowany do entuzjastów motoryzacji. W kwietniu 2004 roku Grupa TVN uruchomiła ITVN, rozrywkowy kanał telewizyjny w polskiej wersji językowej, przeznaczony dla Polaków mieszkających za granicą. W sierpniu 2004 roku Grupa TVN uruchomiła TVN Style, kanał tematyczny poświęcony stylom życia, koncentrujący się na zdrowiu i urodzie.
W sierpniu 2005 roku Grupa TVN uruchomiła TVN Gra, interaktywny telewizyjny kanał rozrywkowy. W październiku 2006 w ramach Grupy TVN powstały dwa interaktywne programy edukacyjne: TVN Med, skierowany do lekarzy w ramach ustawicznego procesu kształcenia oraz TVN Lingua - interaktywny kanał poświęcony nauce języków, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych odbiorców. Dodatkowo ofertę programową uzupełniono kanałem dokumentalnym Discovery Historia, stworzonym we współpracy pomiędzy Grupą ITI oraz Discovery. Grupa TVN jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (kod notowań na GPW: TVN) od grudnia 2004 r. i jest częścią indeksu WIG 20. Udziały Grupy ITI w TVN S.A. wynoszą 62,8%.
Nowe Media:
Na rynku nowych mediów Grupa ITI prowadzi działalność poprzez spółkę Onet.pl SA, w ramach której prowadzony jest Onet.pl, najpopularniejszy portal internetowy w Polsce. W III kwartale 2002 roku Onet rozpoczął oferowanie pierwszej w Polsce usługi VISP - OnetKonekt, a w 2003 roku uruchomił również usługę OnetKonekt Satelita. Onet.pl jest zdecydowanie największym i najchętniej odwiedzanym portalem internetowym w Polsce. Od początku 2000 roku, kiedy pojawiły się pierwsze, niezależne badania rynku, Onet.pl utrzymuje niekwestionowaną pozycję lidera. Grupa Onet.pl SA (kod notowań: GRO), spółka matka Onet.pl SA, jest spółką publiczną, notowaną na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W dniu 28 lutego 2006 Grupa Onet.pl S.A. (spółka matka Onet.pl S.A.) połączyła się z Onet.pl S.A.
Dnia 31 lipca TVN S.A. nabyła 82,3% udziałów w Grupie Onet.pl S.A. od Grupy ITI za kwotę 165 PLN za akcję. 2 sierpnia 2006 TVN S.A. ogłosiła ofertę publiczną na pozostałe 17,7% udziałów w Grupie Onet.pl S.A., oferując cenę 165 PLN za akcję. W wyniku zakończonego procesu TVN S.A. posiada 100% udziałów w Grupie Onet.pl S.A.
Rozrywka:
Multikino jest jednym z czołowych operatorów multipleksów w Polsce, posiadającym doskonałe lokalizacje swoich kin i oferującym szeroki repertuar filmów fabularnych. Multikino prowadzi obecnie osiem multipleksów i pracuje nad dalszym rozwojem sieci kin tego typu.
Legia, założona w 1916 roku, to najbardziej znany polski klub piłkarski w kraju i zagranicą. Legia jest ligowym liderem wszechczasów dzięki ośmiokrotnemu wywalczeniu tytułu Mistrza Polski, dwunastokrotnemu zdobyciu Pucharu Polski oraz wywalczeniu innych trofeów.
Pascal jest wiodącym polskim wydawcą i dystrybutorem przewodników turystycznych oraz map.
Platforma cyfrowa:
12 października 2006 roku Grupa ITI wprowadziła na rynek polski "n" najnowocześniejszą na polskim rynku platformę cyfrową. "n" oferuje abonentom wyjątkową gamę kanałów w siedmiu kategoriach: "wiadomości i rozrywka", " cinemax", "hity filmowe", "sport i samochody", "styl, moda, muzyka", "dzieci" oraz "kultura, nauka, świat". Oferta programowa łączy najpopularniejsze polskie kanały telewizyjne uzupełnione o nowe kanały emitowane w jakości HD.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Influencerzy i social video rządzą informacją. Digital News Report 2025
Krzysztof Fiedorek
Przyszłość informacji dyktują sekundy wertykalnych klipów. TikTok, YouTube i armia influencerów odrywają odbiorcę od telewizyjnych odbiorników i stron gazet. Kto opanuje ten nowy puls, przejmie nie tylko uwagę, lecz także władzę nad narracją.
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X
Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.
Podobne artykuły:
E-gazety w Polsce
Bartłomiej Dwornik
Trzej najwięksi dystrybutorzy cyfrowych wydań prasy w Polsce sprzedają miesięcznie około 270 tysięcy egzemplarzy e-czasopism - wynika z analizy Money.pl. E-prasę czytają głównie doświadczeni internauci, menadżerowie oraz emigranci.
Radio w Europie. Jak zmieniają się nawyki słuchaczy?
KFi
Radio wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych medióww w Europie, ale dane z raportu Europejskiej Unii Nadawców "Audience Trends: Radio 2024" pokazują wyraźne zmiany w nawykach słuchaczy. Przeciętny Europejczyk w 2023 roku spędzał przy radioodbiorniku 2 godziny i 13 minut dziennie. To o 18 minut mniej niż pięć lat wcześniej, ale tylko o minutę mniej niż rok temu.
Strona nie jest mobile-friendly? W trzy sekundy zniechęci użytkownika
infoWire.pl
Być może już niedługo komputery stacjonarne będą służyć nam tylko do pracy, a szukać interesujących treści w internecie będziemy wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Generowany na nich ruch w sieci już od kilku lat przewyższa ten pochodzący z urządzeń stacjonarnych
Fake news w Polsce i w Europie. Badanie Kantar Public
Bartłomiej Dwornik
Trzy czwarte Polaków przyznaje, że z fake newsami, czyli informacjami nieprawdziwymi lub zniekształcającymi rzeczywistość, spotyka się raz w tygodniu lub częściej. Tylko 14% ankietowanych uważa, że ten problem nie dotyczy ich w ogóle - wynika z opublikowanych przez Kantar Public wyników badania Eurobarometr.