26.02.2024 Rynek medialny
Influencerzy zarabiają za dużo. Raport No Fluff Jobs
KrzysztoF
Zdaniem prawie 70 proc. Polaków influencerzy zarabiają za dużo, a u 54 proc. budzą najmniejszą sympatię ze wszystkich zawodów. Równie niskim poważaniem wśród ankietowanych przez No Fluff Jobs cieszą się tylko politycy. Za mało zarabiają natomiast pielęgniarki oraz… rolnicy.
Najnowszy raport No Fluff Jobs "Ranking zawodów 2024. Jak Polki i Polacy oceniają wybrane profesje?" pokazuje, że najmniejszym poważaniem darzymy polityków i influencerów.
- Aż 86% badanych uważa, że politycy zarabiają za dużo,
- 69% twierdzi to samo o influencerach.
- Wśród zawodów o niskim znaczeniu społecznym prym wiodą influencerzy (61% wskazań)
- i politycy (39%).
Zawody o wysokim znaczeniu, ale niskich płacach
Z drugiej strony, Polacy doceniają znaczenie zawodów medycznych i rolniczych.
- Lekarze (80%),
- pielęgniarki (75%)
- i nauczyciele (54%)
to profesje o największym, zdaniem badanych, wpływie na społeczeństwo. Jednocześnie, to właśnie te grupy zawodowe są, według Polaków, niedostatecznie wynagradzane.
- 65% badanych uważa, że pielęgniarki i pielęgniarze zarabiają za mało,
- 59% twierdzi to samo o rolnikach,
- a 54% o nauczycielach.
Sympatia i postrzeganie płci w zawodach
Najwięcej sympatii budzą profesje medyczne i rolnicze. Zawód pielęgniarski budzi pozytywne skojarzenia u 71% badanych, a lekarski u 66%. Równie wysoko oceniani są rolnicy (63%). Najmniej sympatii budzą politycy (70%) i influencerzy (54%).
Interesujące są również wnioski dotyczące postrzegania płci w różnych zawodach. Aż 88% badanych uważa zawód lekarski za neutralny płciowo, podczas gdy według danych GUS, niemal 60% lekarzy to kobiety. Podobnie wygląda sytuacja z profesją nauczycielską, którą 67% badanych postrzega jako neutralną płciowo, a kobiety stanowią w niej ponad 80% zatrudnionych. Za bardziej męski zawód najwięcej osób uznało rolnictwo (52%), a następnie pracę w policji (46%) i programowanie (39%).
Raport No Fluff Jobs "Ranking zawodów 2024. Jak Polki i Polacy oceniają wybrane profesje?" powstał na podstawie badania DIY wykonanego na platformie Omnisurv by IQS w dniach 12–14 stycznia 2024 roku (CAWI). Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1000 pracujących, aktywnych zawodowo Polek oraz Polaków w wieku 18-64 lat. Pełny raport dostępny jest na stronie:
https://nofluffjobs.com/insights/raport-profesja-ranking-zawodow/
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Influencerzy 2024. Dane, fakty i historie z raportu UNESCO
Krzysztof Fiedorek
Aż 68% twórców cyfrowych to nano-influencerzy. Co trzeci doświadczył mowy nienawiści, a ponad 60% nie sprawdza dokładnie informacji przed ich publikacją. Co więcej, tylko połowa ujawnia sponsorów swoich treści. Wnioski z raportu „Behind The Screens” są inspirujące i alarmujące zarazem.
Represje wobec mediów. Raport Committee to Protect Journalists za 2024
Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku co najmniej 361 dziennikarzy na świecie trafiło za kratki, często za ujawnianie prawdy. W Chinach reporterów śledzą zaawansowane systemy rozpoznawania twarzy, a w Izraelu palestyńscy dziennikarze trafiają do więzień bez procesu. Natomiast w Mjanmie dziennikarka Shin Daewe dostała dożywocie za... drona.
Przyszłość dziennikarstwa i mediów. Prognozy Reuters Institute
KFi
74% wydawców obawia się spadku ruchu z wyszukiwarek. Płatnych subskrybentów nie przybywa, jak kiedyś, a relacje z gigantami technologicznymi stają się coraz bardziej skomplikowane. Raport "Journalism, Media, and Technology Trends and Predictions 2025" prognozuje, co czeka świat mediów w 2025 roku.
Podobne artykuły:
Lokalne media i dziennikarstwo obywatelskie w Polsce zanikają
Anna Mikołajczyk-Kłębek
Brakuje regulacji, które pozwoliłyby na rozwój koncesjonowanych mediów non-profit, skupiających się na lokalnych tematach - zauważa medioznawczyni dr hab. Urszula Doliwa, prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Z mediów znika lokalność, bo jest coraz mniej lokalnych rozgłośni i dzienników.
Polacy wciąż wierni radiu. Analiza raportu Krajowego Instytutu Mediów
Krzysztof Fiedorek
W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności platform streamingowych, radio wciąż utrzymuje silną pozycję na polskim rynku medialnym. Najnowszy raport KIM za okres od listopada 2023 do sierpnia 2024 roku pokazuje, że tradycyjne stacje radiowe nie tylko się bronią, ale i zdobywają nowe segmenty słuchaczy.
Klasyczne media cytowane chętniej niż internet. Ranking IMM za 2017
BARD
Dziennik Rzeczpospolita, Radio Zet oraz RMF FM otwierają zestawienie najczęściej cytowanych mediów w 2017 roku. W pierwszej dziesiątce znalazł się tylko jeden portal internetowy, Onet.pl. Ranking najbardziej opiniotwórczych mediów Instytutu Monitorowania Mediów ranking zdominowały media klasyczne.
Prasa kobieca i krzyżówki. Hity prasowego rynku w wakacje 2017
Dariusz Materek
Czasopisma dla pań i krzyżówki to dwie kategorie wydawnictw prasowych, po które najchętniej sięgaliśmy podczas tegorocznych wakacji – wynika z analiz przeprowadzonych przez Kolportera.