26.02.2024 Rynek medialny
Influencerzy zarabiają za dużo. Raport No Fluff Jobs
KrzysztoF
Zdaniem prawie 70 proc. Polaków influencerzy zarabiają za dużo, a u 54 proc. budzą najmniejszą sympatię ze wszystkich zawodów. Równie niskim poważaniem wśród ankietowanych przez No Fluff Jobs cieszą się tylko politycy. Za mało zarabiają natomiast pielęgniarki oraz… rolnicy.
Najnowszy raport No Fluff Jobs "Ranking zawodów 2024. Jak Polki i Polacy oceniają wybrane profesje?" pokazuje, że najmniejszym poważaniem darzymy polityków i influencerów.
- Aż 86% badanych uważa, że politycy zarabiają za dużo,
- 69% twierdzi to samo o influencerach.
- Wśród zawodów o niskim znaczeniu społecznym prym wiodą influencerzy (61% wskazań)
- i politycy (39%).
Zawody o wysokim znaczeniu, ale niskich płacach
Z drugiej strony, Polacy doceniają znaczenie zawodów medycznych i rolniczych.
- Lekarze (80%),
- pielęgniarki (75%)
- i nauczyciele (54%)
to profesje o największym, zdaniem badanych, wpływie na społeczeństwo. Jednocześnie, to właśnie te grupy zawodowe są, według Polaków, niedostatecznie wynagradzane.
- 65% badanych uważa, że pielęgniarki i pielęgniarze zarabiają za mało,
- 59% twierdzi to samo o rolnikach,
- a 54% o nauczycielach.
Sympatia i postrzeganie płci w zawodach
Najwięcej sympatii budzą profesje medyczne i rolnicze. Zawód pielęgniarski budzi pozytywne skojarzenia u 71% badanych, a lekarski u 66%. Równie wysoko oceniani są rolnicy (63%). Najmniej sympatii budzą politycy (70%) i influencerzy (54%).
Interesujące są również wnioski dotyczące postrzegania płci w różnych zawodach. Aż 88% badanych uważa zawód lekarski za neutralny płciowo, podczas gdy według danych GUS, niemal 60% lekarzy to kobiety. Podobnie wygląda sytuacja z profesją nauczycielską, którą 67% badanych postrzega jako neutralną płciowo, a kobiety stanowią w niej ponad 80% zatrudnionych. Za bardziej męski zawód najwięcej osób uznało rolnictwo (52%), a następnie pracę w policji (46%) i programowanie (39%).
Raport No Fluff Jobs "Ranking zawodów 2024. Jak Polki i Polacy oceniają wybrane profesje?" powstał na podstawie badania DIY wykonanego na platformie Omnisurv by IQS w dniach 12–14 stycznia 2024 roku (CAWI). Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 1000 pracujących, aktywnych zawodowo Polek oraz Polaków w wieku 18-64 lat. Pełny raport dostępny jest na stronie:
https://nofluffjobs.com/insights/raport-profesja-ranking-zawodow/
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Przegląd prasy i portali z Polski i świata. Zobacz, o czym szumią media [LINK]
AUTOPROMOCJA Reporterzy.info
O czym szumią media? Przegląd nagłówków najważniejszych gazet i serwisów internetowych z Polski i świata. Wydarzenia dnia, kraj, świat, rynek mediów, gospodarka, sport, media zagraniczne, a nawet plotki i ciekawostki. W czasie rzeczywistym i 24 godziny na dobę. Zapraszamy!
Media oczami Polek. Oto, co oglądają i czytają
Bartłomiej Dwornik
Agencja mediowa ACR sprawdziła, jak polskie kobiety korzystają z telewizji i internetu. Wiemy też co najchętniej czytają i jak reagują na przekazy reklamowe.
Sztuczna inteligencja JUŻ prześciga ludzi w kreatywności
Krzysztof Fiedorek
ChatGPT, model sztucznej inteligencji oparty na silniku GPT-4, osiągnął lepsze wyniki niż zdecydowana większość studentów w standardowym teście twórczego myślenia Torrance’a oceniającym kreatywność. Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Montanie.
Fake news i dezinformacja w Polsce. Skala, skutki i pytanie o przyszłość
Bartłomiej Dwornik
Gdzie leżą źródła dezinformacji i jak duża jest skala tej fali? Dlaczego jesteśmy podatni na nieprawdziwe informacje i jaką rolę w tej układance pełnią tradycyjne media? Spróbujmy rzucić nieco światła na te kwestie. I zmierzyć się z pytaniem czy bitwę z zalewem dezinformacji można jeszcze wygrać?
Prasa, telewizja i radio nie wykorzystują możliwości internetu
Money.pl
Wyniki z badań I-Metria SA, przeprowadzonych w 2001 roku. Badania obejmowały witryny największych gazet, stacji telewizyjnych i rozgłośni radiowych.
Podcasty w Polsce. Storytel zbadał kto, jak i kiedy ich słucha
BARD
Połowa polskich internautów deklaruje, że zna pojęcie podcastu, ale pierwsze badanie tego zjawiska w naszym kraju pokazuje, że wciąż sięgamy po nie rzadziej niż za oceanem - wynika z badania Storytel Polska.
Global Attention Benchmark Report. DoubleVerify bada angażowanie reklamą
Marcin Grządka
Branże takie jak Media & Sport, Zdrowie & Farmacja oraz Edukacja osiągają najwyższe wskaźniki Attention, czyli przyciągania uwagi i zaangażowanie odbiorców reklamy. Po drugiej stronie skali znalazły się Podróże, Usługi Finansowe i Telekomunikacja, w których wskaźniki uwagi osiągały najgorsze rezultaty.