menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

9.05.2022 Rynek medialny

Celebryci, influencerzy i tematy ważne społecznie. Raport MediaCom

Paweł Usakowski

W tegorocznej edycji badania Influence Power Index agencji MediaCom wyraźnie pozytywnie wyróżniła się Martyna Wojciechowska. Jej aktywność w obszarze praw człowieka i ekologii zauważyło niemal dwie trzecie pytanych. Na końcu rankingu znaleźli się z kolei m.in. Maciej Maleńczuk czy Radosław Majdan.

Celebryci, influencerzy i tematy ważne społecznie. Raport MediaComInfluence Power Index 2022, agencja MediaCom

– Rzeczywistość marketingowa stanowi swoiste odzwierciedlenie nastrojów, panujących w społeczeństwie. W odpowiedzi na oczekiwania swoich odbiorców, coraz więcej marek w komunikacji odwołuje się więc do wyższych wartości, istotnych dla danej grupy docelowej, co wyraźnie ukazała obecna sytuacja, zdominowana przez agresję Rosji wobec Ukrainy.

Estetyczna reklama, pokazująca uśmiechniętego użytkownika bez osadzenia w głębszym kontekście, prawdopodobnie przepadnie obok wielu podobnych w informacyjnym szumie. Konsumenci, którzy sami coraz chętniej udzielają się w społecznej dyskusji, od marek oczekują podobnej, zaangażowanej postawy, zwłaszcza w palących obszarach ekologii i klimatu oraz praw człowieka – zauważa Agata Chojnowska-Postek, Senior Research Specialist w MediaCom Warszawa.

Jak w tych kryteriach oceniamy polskich celebrytów?


Krytycznie. Niewiele spośród największych nazwisk polskiego showbiznesu daje się poznać szerszej publiczności (15-59) od strony działalności na rzecz dobra wspólnego. Większość gwiazd osiąga słabe wyniki równocześnie na obu analizowanych wymiarach.

REKLAMA

Respondenci pozytywnie oceniają Martynę Wojciechowską, która wyróżnia się zarówno pod kątem troski o prawa człowieka, jak i aktywności proekologicznej, jednak to raczej wyjątek od reguły. Z prawami człowieka kojarzymy też Jurka Owsiaka czy Dorotę Wellman, z kolei obszar ochrony klimatu zdaje się niemal niezagospodarowany. Konsumenci z trudem wiążą z nim nazwiska celebrytów, poza Martyną Wojciechowską stosunkowo często wskazując jeszcze Maję Popielarską.

W opozycji do garstki „zaangażowanych” osobistości medialnych stoi tłum „obojętnych” po przeciwnej stronie skali. Blado wypadają między innymi postaci o bardziej kontrowersyjnym wizerunku: Kuba Wojewódzki, Maciej Maleńczuk czy Beata Kozidrak.

Czy celebrytom, w przeciwieństwie do marek, po prostu bardziej opłaca się milczeć?


Wyniki badania Influence Power Index pokazują, że w statystycznym ujęciu taka ostrożność nie znajduje uzasadnienia. Ocena celebrytów na wymiarach „Ważne są dla niego/niej prawa człowieka” oraz „Ważne są dla niego/niej kwestie ekologii i klimatu” pozytywnie koreluje z innymi korzystnymi wskaźnikami. Wraz ze wzrostem tych ocen istotnie poprawia się całościowy wizerunek postaci, szczególnie za sprawą atrybutów takich jak „Można na nim/niej polegać” czy „Ma zasady, którymi kieruje się w życiu”.

Czytaj prasę w PDF
Doskonałym przykładem takiej zależności jest Martyna Wojciechowska, która od lat przoduje w rankingu MediaComu pod kątem siły marki osobistej, wizerunku oraz wpływu na swoich fanów.

O badaniu Influence Power Index


W ramach autorskiego badania Influence Power Index MediaCom od 2017 roku bada znajomość i postrzeganie celebrytów przez polskich konsumentów. Poza podstawowymi wskaźnikami dotyczącymi świadomości, sympatii, wiarygodności znanych postaci, pomiar obejmuje również ich szeroki wizerunek w świadomości społecznej oraz siłę autorytetu, jakim cieszą się wśród swoich fanów . Analizując odpowiedzi kilkudziesięciu tysięcy respondentów dotyczących ponad 800 osobistości medialnych, agencja wspiera Klientów w doborze najlepszych ambasadorów dla ich marek.

Zobacz także:

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Przyszłość mediów publicznych. Kim będą etycy danych i projektanci VR?

KFi
Jak wygląda przyszłość pracy w mediach? Oto zawody, które jeszcze nie istnieją, ale wkrótce staną się niezbędne. Raport EBU i RAI „Future Jobs at PSM: Competencies and Professions for the Media of Tomorrow” prognozuje zmiany, jakie czekają sektor mediów publicznych w najbliższych latach.

Ramówki stacji telewizyjnych. Tak nadawcy walczą o widza w sieci

Patrycja Miązek
Reklamy hitów Wp.tv pojawiają się w sieci falami. Dzienna liczba emisji reklam wideo online premierowego serialu Polsatu we wrześniu nawet sześciokrotnie przekracza sumę emisji wszystkich spotów tej stacji emitowanych w sierpniu. Natomiast Netflix i Showmax utrzymują stały poziom aktywności reklamowej - wynika z najnowszego raportu firmy Gemius.

Liderzy w social media. Badanie Akademii Leona Koźmińskiego

Ewa Śmiech
97 procent polskich menedżerów używa serwisu LinkedIn. Jedna piąta jest na Facebooku i GoldenLine. Korzystanie z sieci społecznościowych pomaga im w poszerzaniu swoich wpływów. Social media kreują cyfrowych przywódców – tak wynika z badań Akademii Leona Koźmińskiego.

Dezinformacja 2024. Największe zagrożenia według Global Risk Report

KrzysztoF
W 2024 roku świat będzie zmagał się z szeregiem globalnych zagrożeń, w tym dezinformacją, zmianami klimatycznymi i konfliktami zbrojnymi. Te trzy wyzwania będą miały znaczący wpływ na gospodarkę, społeczeństwo i środowisko. Takie wnioski płyną z raportu „Global Risks Report” Światowego Forum Ekonomicznego.

Charakterystyka grupy ITI

Biuro Prasowe ITI
Grupa ITI prowadzi działalność na rynku telewizji komercyjnej (Grupa TVN), internetu (Onet), rozrywki (Multikino, Legia Warszawa, Pascal). Ma też własną platformę cyfrową - "n".

Machine Learning (ML) czyli uczenie maszynowe w produkcji filmowej

Arkadiusz Murenia
Zastosowanie technologii Machine Learning (ML) w produkcji filmowej może mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu filmu, zarówno pod względem artystycznym, jak i komercyjnym

Pułapki myślenia. Zrozum siebie dzięki testom osobowości [FRAGMENT]

patronat Reporterzy.info
Przedstawiamy fragmenty książki "Jak ominąć PUŁAPKI MYŚLENIA i uwolnić się od schematów" Romaina Coique, francuskiego przedsiębiorcy działający w obszarze nowych technologii i rozwoju osobistego. Polską edycję wydaje Wydawnictwo RM. Patronem medialnym jest tygodnik Reporterzy.info.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla operatora
więcej produktów

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Gazeta Wyborcza
Gazeta Wyborcza
Okładka Glamour
Glamour
Okładka Plus Minus
Plus Minus
Okładka Przegląd
Przegląd
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24
stats