2.10.2017 Marketing i PR
Jak napisać dobrą informację prasową? Od struktury po treści
Krzysztof Janik, prasa24h.pl
Informacja prasowa to jedno z głównych narzędzi reklamowych, choćby dlatego, że jej stworzenie nie pochłania dużych środków finansowych. W sieci każdego dnia pojawia się wiele nowych treści tego typu, choć większość z nich nie wzbudza większego zainteresowania. Częściowo dlatego, że są umieszczone w serwisach o słabej oglądalności, ale nierzadko powodem jest słaba wartość merytoryczna lub nieodpowiednia konstrukcja. W tym artykule przedstawimy, jak powinna wyglądać skuteczna informacja prasowa.
Osoba odpowiedzialna za komunikat prasowy musi trzymać się określonej struktury. W prawym narożniku powinna znaleźć się data, dzięki czemu redaktor przyjmujący materiał prasowy od razu wie, czy jest on aktualny. Kolejnym etapem jest tytuł, jeden z najważniejszych elementów całej informacji. Musi przyciągać uwagę czytelnika, a do tego być zwięzły i nawiązywać do treści. Jeżeli nie zainteresujemy nim odbiorcy, raczej nie mamy co liczyć na to, że przeczyta on całość.
Równie ważny jest też wstęp nazywany leadem lub zajawką – w kilku zdaniach redaktor powinien zapoznać czytelnika z dalszą treścią tekstu i przedstawić mu najistotniejsze wiadomości, jakie w nim znajdzie. Dziennikarz we wstępie odpowiada na takie pytania jak:
- kto?
- co?
- dlaczego?
W dalszej części artykułu odpowiadamy na pytania, które zadaliśmy w leadzie. Najistotniejsze dla czytelnika informacje powinny znaleźć się na początku tekstu, w dalszej kolejności piszemy o mniej ważnych kwestiach. W zakończeniu redaktor podsumowuje tekst oraz zachęca czytelnika do skorzystania z opisywanego przez niego produktu lub usługi czy też zaprasza na wydarzenie będące tematem komunikatu. Całość warto ubarwić grafiką nawiązującą do tematu informacji prasowej. Na samym dole tekstu wypada podać dane kontaktowe osoby (imię i nazwisko, telefon, adres e-mail), która udzieli dodatkowych informacji dotyczących opisywanego produktu.
Odpowiednia konstrukcja informacji prasowej to nie wszystko, równie ważna jest jej forma. Poprawność pod kątem ortografii i stylistyki to konieczność, tekst zawierający błędy prawdopodobnie natychmiast trafi do kosza, ponieważ żaden szanujący się portal internetowy go nie opublikuje. Warto też zwrócić uwagę, czy temat jest aktualny oraz ciekawy z perspektywy odbiorcy. Wydarzenie, o którym wszyscy mówią, ma o wiele większe szanse na publikacje niż dawno zapomniany temat.
Redaktor przygotowujący tekst powinien pamiętać, że materiał musi być napisany przystępnym językiem, tak by przeczytało go i zrozumiało jak najwięcej osób. W tym celu należy ograniczyć specjalistyczne słownictwo i pojęcia. Komunikat prasowy musi mieć obiektywny, informacyjny charakter, dlatego najlepiej napisać go w trzeciej osobie. Niewskazane jest używanie sformułowań typu „mamy najlepszy produkt”, czy „niszczymy konkurencję”, które jednoznacznie wskazują na autopromocję. Warto natomiast przytoczyć wypowiedzi ekspertów czy dane statystyczne, które uwiarygodnią i podniosą znaczenie informacji prasowej.Treść komunikatu powinna być ponadto estetyczna - należy dopracować takie niedociągnięcia jak brak odstępów, zbyt częste pogrubienia, podkreślenia czy nierówna czcionka.
Długość artykułu może zależeć od regulaminu serwisu, jednak standardowa długość tekstu wynosi od 2500 do 3000 znaków. Autor powinien skupić się na najważniejszych informacjach, unikając przysłowiowego lania wody na kilka stron.
Po stworzeniu tekstu warto pokazać go innej osobie, która oceni jego atrakcyjność ze swojej perspektywy i wyłapie niezauważone przez nas błędy. Po takiej weryfikacji ze spokojnym sumieniem możemy wysłać informacje prasową do konkretnej redakcji.
*****
Serwis informacyjny www.prasa24h.pl specjalizuje się w dostarczaniu aktualnych wiadomości, porad, recenzji i informacji z kraju i ze świata.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Analiza predykcyjna i marketing. Klient jeszcze nie wie, reklama już tak
Krzysztof Fiedorek
Sztuczna inteligencja zmienia zasady gry w marketingu. Przewidywanie zachowań klientów przez zaawansowane algorytmy AI i podejmowanie decyzji opartych na danych to już teraźniejszość. Raport „The State of AI”, opublikowany przez McKinsey pokazuje, jaki będzie to miało wpływ na cały rynek reklamy i marketingu.
Co zrobić, kiedy dziecko kłamie? Porady pedagoga
patronat Reporterzy.info
Zdarza się, że maluch wymyśla niestworzone historie, a ty nie wiesz jak zareagować? Twoje dziecko opowiada koleżankom i kolegom, że zwiedziliście cały świat, a wasz pies mówi ludzkim głosem? Pedagog radzi, jak się zachować się w takich sytuacjach i jak uniknąć ich w przyszłości. Tygodnik Reporterzy.info jest patronem medialnym cyklu #MAMYNATORADĘ.
Co to jest strategia marketingowa? Definicja, elementy i cele
Mateusz Wrzesiński
Co dokładnie oznacza strategia marketingowa? Jakie są jej elementy i jak można ją efektywnie wdrożyć? W tym artykule odpowiemy na te pytania, omawiając szczegółowo wszystkie kluczowe aspekty strategii marketingowej, które pomagają firmom budować wartość, zdobywać klientów i rozwijać swoją działalność.
Podobne artykuły:
#JedenOdeMnie. Kampania viralowa, promująca pomaganie
Klaudia Smolarska-Kulej
Co piąty podatnik nie przekazuje 1% podatku potrzebującym. Najczęściej wynika to z braku wiary, że można w ten sposób realnie pomóc albo z niewiedzy, że ma się taką możliwość. Dlatego Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” po raz drugi zaprasza do udziału w wyzwaniu i kampanii społecznej #JedenOdeMnie.
Skuteczność content marketingu. W jaki sposób ją mierzyć?
Krzysztof Kłosiński
Jak kontrolować działania content marketingowe? Potrzebujemy narzędzi, dzięki którym będziemy wiedzieć czy nasze akcje są prowadzone efektywnie. To ważne, gdyż tworzenie kampanii content marketingowej to proces długotrwały, którego widoczne skutki mogą pojawić się bardzo późno. Oto sposoby, dzięki którym można mierzyć skuteczność content marketingu.
Skuteczne public relations w internecie. Jak się robi e-PR
Kamila Kaczmarczyk
Punktem wyjścia w działaniach e-PR jest synergia między realizacją strategii komunikacji, marketingowej oraz SEO. PR w sieci może skutecznie wspierać te dwie pozostałe dziedziny. Tworzone przez nas informacje prasowe, artykuły i posty na bloga są wodą na wielki internetowy młyn, zasilany przez wyszukiwarki i media społecznościowe.
Marketing w grach. Gaming jako nośnik reklamowy
Gameset, BARD
Rewolucja kulturowa gamingu jako pierwszego immersyjnego medium trwa od lat i teraz obserwujemy jej apogeum. Przy premierze Cyberpunk 2077, gry, o której tylko między listopadem a grudniem 2020 dotarła do przeszło 1,1 miliarda internautów, czyli 24% wszystkich.