2.10.2017 Marketing i PR
Jak napisać dobrą informację prasową? Od struktury po treści
Krzysztof Janik, prasa24h.pl

Osoba odpowiedzialna za komunikat prasowy musi trzymać się określonej struktury. W prawym narożniku powinna znaleźć się data, dzięki czemu redaktor przyjmujący materiał prasowy od razu wie, czy jest on aktualny. Kolejnym etapem jest tytuł, jeden z najważniejszych elementów całej informacji. Musi przyciągać uwagę czytelnika, a do tego być zwięzły i nawiązywać do treści. Jeżeli nie zainteresujemy nim odbiorcy, raczej nie mamy co liczyć na to, że przeczyta on całość.
Równie ważny jest też wstęp nazywany leadem lub zajawką – w kilku zdaniach redaktor powinien zapoznać czytelnika z dalszą treścią tekstu i przedstawić mu najistotniejsze wiadomości, jakie w nim znajdzie. Dziennikarz we wstępie odpowiada na takie pytania jak:
- kto?
- co?
- dlaczego?
W dalszej części artykułu odpowiadamy na pytania, które zadaliśmy w leadzie. Najistotniejsze dla czytelnika informacje powinny znaleźć się na początku tekstu, w dalszej kolejności piszemy o mniej ważnych kwestiach. W zakończeniu redaktor podsumowuje tekst oraz zachęca czytelnika do skorzystania z opisywanego przez niego produktu lub usługi czy też zaprasza na wydarzenie będące tematem komunikatu. Całość warto ubarwić grafiką nawiązującą do tematu informacji prasowej. Na samym dole tekstu wypada podać dane kontaktowe osoby (imię i nazwisko, telefon, adres e-mail), która udzieli dodatkowych informacji dotyczących opisywanego produktu.
Odpowiednia konstrukcja informacji prasowej to nie wszystko, równie ważna jest jej forma. Poprawność pod kątem ortografii i stylistyki to konieczność, tekst zawierający błędy prawdopodobnie natychmiast trafi do kosza, ponieważ żaden szanujący się portal internetowy go nie opublikuje. Warto też zwrócić uwagę, czy temat jest aktualny oraz ciekawy z perspektywy odbiorcy. Wydarzenie, o którym wszyscy mówią, ma o wiele większe szanse na publikacje niż dawno zapomniany temat.
Redaktor przygotowujący tekst powinien pamiętać, że materiał musi być napisany przystępnym językiem, tak by przeczytało go i zrozumiało jak najwięcej osób. W tym celu należy ograniczyć specjalistyczne słownictwo i pojęcia. Komunikat prasowy musi mieć obiektywny, informacyjny charakter, dlatego najlepiej napisać go w trzeciej osobie. Niewskazane jest używanie sformułowań typu „mamy najlepszy produkt”, czy „niszczymy konkurencję”, które jednoznacznie wskazują na autopromocję. Warto natomiast przytoczyć wypowiedzi ekspertów czy dane statystyczne, które uwiarygodnią i podniosą znaczenie informacji prasowej.Treść komunikatu powinna być ponadto estetyczna - należy dopracować takie niedociągnięcia jak brak odstępów, zbyt częste pogrubienia, podkreślenia czy nierówna czcionka.
Długość artykułu może zależeć od regulaminu serwisu, jednak standardowa długość tekstu wynosi od 2500 do 3000 znaków. Autor powinien skupić się na najważniejszych informacjach, unikając przysłowiowego lania wody na kilka stron.
Po stworzeniu tekstu warto pokazać go innej osobie, która oceni jego atrakcyjność ze swojej perspektywy i wyłapie niezauważone przez nas błędy. Po takiej weryfikacji ze spokojnym sumieniem możemy wysłać informacje prasową do konkretnej redakcji.
*****
Serwis informacyjny www.prasa24h.pl specjalizuje się w dostarczaniu aktualnych wiadomości, porad, recenzji i informacji z kraju i ze świata.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
GEO, SOV i nowy świat wyszukiwania. Raport Altavia Kamikaze + K2
Paweł Usakowski
AI Search i Share of Voice to metryki marketingowe, których nie da się już pomijać i ignorować. Tymczasem tylko 7% polskich firm korzysta z AI. W nowym świecie wyszukiwania to za mało. Kto nie nadąży, może po prostu... zniknąć z internetu.
Liczba botów AI w obsłudze klienta rośnie. Jednak Polacy chcą ludzi
Andrzej Sowula
Ponad 3/4 Polaków (75,9%) miało już kontakt z botem w dziale obsługi klienta i niemal co czwarty jest z tej obsługi zadowolony, co oznacza wzrost o 7,7% w ciągu dwóch ostatnich lat. Jednocześnie jednak tylko 8,1% Polaków w pełni ufa obsługującym ich botom.
Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate
Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.
Podobne artykuły:
Co powinien zawierać audyt SEO - kluczowe elementy dobrej analizy
Szymon Słowik
Audyt SEO w takiej, czy innej formie, powinien zawsze stanowić punkt wyjścia do działań mających na celu budowanie ruchu organicznego z Google. W przypadku prostej strony firmowej, audyt może sprowadzać się do dość szybkiej analizy witryny. Jeśli mamy do czynienia ze sklepem internetowym, audyt będzie dużo bardziej złożony ze względu na większą liczbę funkcji, rozbudowaną architekturę informacji, więcej słów kluczowych, konkurentów, wyzwań natury technicznej.
Barometr Altavia. Jak i gdzie kupują Polacy
Altavia Polska
Driverami zakupowymi, czyli czynnikami, które sprawiają, że klienci przychodzą do tego a nie innego sklepu są przede wszystkim: gazetka/katalog/ulotka oraz polecenie znajomych, a także po prostu przypadek. W pierwszej odsłonie polskiej edycji Barometru Altavia przebadano relacje konsumentów z niemal 100 markami sieci handlowych.
9 istotnych faktów na temat Public Relations
Barbara Trepka
Najważniejsze wnioski po drugiej edycji Konferencji "Włącz się na PR", zorganizowanej przez Stowarzyszenie PRON. Wykorzystanie mediów społecznościowych i Youtube. Sposoby dotarcia do pokolenia Z.
Jak wybrać agencję public relations?
BestBrandSpr.pl
Świat biznesu się zmienia. Być może stoisz u wylotu nowej marki lub wprowadzasz nowe produkty, albo otrzymałeś znaczące nowe fundusze i nadszedł czas, aby przejść o poziom wyżej. Zatem, również być może nadszedł czas, aby zatrudnić nową agencję Public Relations. [artykuł sponsorowany]