20.11.2017 Marketing i PR
Wydatki na reklamę w prasie, radiu i telewizji. Najwięksi reklamodawcy
Magdalena Pawłowska
Instytut Monitorowania Mediów zbadał wydatki na reklamę w prasie, radiu i telewizji w październiku 2017 roku w wybranych branżach: handlowej, farmaceutycznej, finansowej, motoryzacyjnej i telekomunikacyjnej. W sezonie grypowym to branża farmaceutyczna najwięcej zainwestowała w reklamę.
W październiku największy budżet na reklamę przeznaczyła branża farmaceutyczna – jej wydatki reklamowe stanowiły 40% wszystkich nakładów na reklamę w branżach zbadanych przez IMM. Na drugim miejscu znalazła się branża handlowa, na trzecim – finansowa.
- Branża farmaceutyczna 468,2 mln zł
- Branża handlowa 356,4 mln zł
- Branża finansowa 124,6 mln zł
- Branża motoryzacyjna 123,4 mln zł
- Branża telekomunikacyjna 103,3 mln zł
Wszystkie branże zainwestowały najwięcej środków w reklamę telewizyjną, w branżach farmaceutycznej i finansowej było to ponad 30% budżetu reklamowego. W branży motoryzacyjnej budżet lokowany był proporcjonalnie we wszystkich mediach.
źródło: Instytut Monitorowania Mediów
Reklama w branży farmaceutycznej
W rankingu największych reklamodawców z branży farmaceutycznej pierwsze miejsce zajmuje Aflofarm. Kolejne miejsca należą do USP Zdrowie oraz Polpharmy.
- Aflofarm 113,7 mln zł
- USP Zdrowie 43 mln zł
- Polpharma 34,8 mln zł
- Novartis 22,8 mln zł
- Zdrovit 6,9 mln zł
Reklamodawcy z sektora farmaceutycznego największe budżety reklamowe ulokowali w produktach Ibuprom oraz Gripex firmy USP Zdrowie. W pierwszej trójce znalazł się także Voltaren (GSK).
- Ibuprom 8,9 mln zł
- Gripex 8,3 mln zł
- Voltaren 7,8 mln zł
- Molekin D3 6,8 mln zł
- Neosine 6,6 mln zł
Reklama w branży finansowej
W październiku największym reklamodawcą w branży finansowej był Bank Zachodni WBK, który zainwestował w promocję ponad 16 mln zł. W pierwszej trójce znalazły się także Alior Bank oraz Bank Millennium.
- Bank Zachodni WBK 16,3 mln zł
- Alior Bank 9,5 mln zł
- Bank Millenium 7,3 mln zł
- Provident 6,9 mln zł
- Getin Bank 6,3 mln zł
Branża finansowa w największym stopniu inwestowała w reklamy kont bankowych, pożyczek gotówkowych oraz ogólnych usług finansowych.
- Konta bankowe 14%
- Pożyczki gotówkowe 8%
- Usługi finansowe 6%
- Inwestycje 2%
- inne 70%
Reklama w branży handlowej
Najwięcej w promocję w branży handlowej zainwestował Lidl oraz Media Expert (budżety o wartości ponad 40 mln zł), a także Metro Group (właściciel m.in. marek Makro i Saturn).
- Lidl Polska 44,2 mln zł
- Media Expert 40 mln zł
- Metro Group 26,6 mln zł
- Jerornimo Martins 18,8 mln zł
- Tesco 17 mln zł
W branży handlowej największy budżet został wykorzystany na reklamę sklepów z elektroniką oraz sklepów dyskontowych. Na trzecim miejscu znalazła się reklama hipermarketów.
- Sklepy z elektroniką 26%
- Sklepy dyskontowe 23%
- Hipermarkety 11%
- Sklepy meblowe 9%
- Sprzedaż internetowa 6%
- Inna 25%
Reklama w branży motoryzacyjnej
Według danych z monitoringu reklam IMM największy budżet reklamowy w branży motoryzacyjnej ulokował w mediach Volkswagen. W październiku na kolejnych miejscach znalazły się Toyota i General Motors.
- Volkswagen 20,1 mln zł
- Toyota 12,9 mln zł
- General Motors 10,3 mln zł
- Renault 9,5 mln zł
- Hyundai 9,3 mln zł
Opel to marka, w którą zainwestowano najwyższe kwoty reklamowe (ponad 10 mln zł) w branży motoryzacyjnej. Za nim znalazły się Volkswagen oraz Renault.
- Opel 10,3 mln zł
- Volkswagen 9,6 mln zł
- Renault 9,5 mln zł
- Hyundai 9,3 mln zł
- Toyota 7,5 mln zł
Reklama w branży telekomunikacyjnej
Plus i Orange to najwięksi reklamodawcy z branży telekomunikacyjnej w październiku – z budżetami ponad 20 mln zł każdy. Trzecie miejsce należy do T-mobile.
- Plus 25,1 mln zł
- Grupa Orange 24,7 mln zł
- T-Mobile 19,4 mln zł
- Play 11,1 mln zł
- nc+ 9,4 mln zł
Branża telekomunikacyjna w największym stopniu inwestowała w reklamy oferty na abonament, internetu, a także oferty łączonej (telewizji, internetu i telefonii w jednym pakiecie).
- Oferta na abonament 20%
- Internet 17%
- Oferta łączona (TV, internet, telefon) 14%
- Oferta na kartę 12%
- Telewizja cyfrowa 9%
- Inne 28%
Raport został opracowany na podstawie danych z monitoringu reklam admonit IMM, obejmuje okres 1-31 października 2017 roku. Badaniem objęte zostały reklamy opublikowane w prasie oraz wyemitowane w radio i telewizji. Wydatki prezentowane w raporcie podawane są według oficjalnych cenników netto poszczególnych mediów.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Zazdrość, rywalizacja i kłótnie. Jak zaprowadzić pokój między rodzeństwem?
patronat Reporterzy.info
Więź między rodzeństwem jest niezwykle ważna, jednak czasami dochodzi do konfliktów. Jakie są przyczyny kłótni między dziećmi i co zrobić, aby takich spięć było w domu jak najmniej? Są na to sposoby. [#MAMYNATORADĘ pod patronatem Reporterzy.info]
Reklamy w grach mobilnych. Rynek warty ponad 50 miliardów dolarów
Pamela Tomicka
Rosnąca popularność rozgrywek mobilnych sprawiła, że stały się one mainstreamowym kanałem rozrywkowym, ale też komunikacyjnym i reklamowym. Przychody z reklam w grach mogą osiągnąć nawet 56 mld dolarów w 2024 roku (42 mld w 2019). Tym bardziej, że gracze nie ignorują reklam w tym kanale.
Kryzys wizerunkowy w skali mikro. Badanie Alert Media Communications
Dagmara Gac
Aż 9 na 10 profesjonalistów zajmujących się komunikacją w instytucjach państwowych lub samorządowych i 61% osób realizujących analogiczne zadania w sektorze biznesu, poświęca co najmniej jedną godzinę tygodniowo na rozwiązywanie mikrokryzysów - wynika z najnowszej edycji badania "Kryzysometr".
Taki Tydzień, że OOO! TIM.pl wspiera logopedów ze szkół i przedszkoli
Reporterzy.info wspierają
Fundacja edukacyjna Ogólnopolski Operator Oświaty i centrum elektrotechniki dla profesjonalistów TIM.pl łączą siły, żeby zebrać pieniądze na wyposażenie szkolnych i przedszkolnych gabinetów logopedycznych. Od 21 do 27 sierpnia zakupy wybranych produktów oznaczają realną pomoc dla kilku tysięcy dzieci w nowym roku szkolnym.
Firmy nie potrzebują influencerów. Badanie Akademii Koźmińskiego
Paweł Korzyński, Grzegorz Mazurek
Opinie pracowników w mediach społecznościowych o swojej firmie to jedno z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji o pracodawcy. Posty pracowników dotyczące organizacji to także magnes dla partnerów biznesowych i kandydatów do pracy – szacuje się, że osiem na dziesięć osób ufa rekomendacjom szeregowych pracowników, a nie ich szefom. To powód, by starania o wizerunek zacząć od środka firmy.
Podaruj prezent pod choinkę dzieciom spędzającym święta w szpitalu
Klaudia Smolarska-Kulej
Ponad 1000 gier, książek, klocków i innych zabawek otrzymali od pacjenci Przylądka Nadziei w ubiegłym roku. Wszystkie dały ogromną radość, uśmiech i siłę. Wolontariusze z kliniki onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei spędzili dzięki nim ponad 2500 godzin na zabawie z dziećmi, które nawet święta spędzają w szpitalu. Powtórzmy to i w te święta! [Reporterzy.info wspierają]
Wskaźniki widoczności reklam online. Raport Meetrics Q3/2021
IPM
Reklamy displayowe były w Polsce bardziej widoczne w trzecim kwartale 2021, w przeciwieństwie do reklam wideo, których widoczność się pogorszyła. Rzuca się w oczy wysoka zmienność współczynników widoczności - zarówno przy porównywaniu ze sobą różnych formatów reklam, jak i przy porównaniu tych samych formatów w różnych okresach.