20.11.2017 Marketing i PR
Wydatki na reklamę w prasie, radiu i telewizji. Najwięksi reklamodawcy
Magdalena Pawłowska

W październiku największy budżet na reklamę przeznaczyła branża farmaceutyczna – jej wydatki reklamowe stanowiły 40% wszystkich nakładów na reklamę w branżach zbadanych przez IMM. Na drugim miejscu znalazła się branża handlowa, na trzecim – finansowa.
- Branża farmaceutyczna 468,2 mln zł
- Branża handlowa 356,4 mln zł
- Branża finansowa 124,6 mln zł
- Branża motoryzacyjna 123,4 mln zł
- Branża telekomunikacyjna 103,3 mln zł
Wszystkie branże zainwestowały najwięcej środków w reklamę telewizyjną, w branżach farmaceutycznej i finansowej było to ponad 30% budżetu reklamowego. W branży motoryzacyjnej budżet lokowany był proporcjonalnie we wszystkich mediach.

Reklama w branży farmaceutycznej
W rankingu największych reklamodawców z branży farmaceutycznej pierwsze miejsce zajmuje Aflofarm. Kolejne miejsca należą do USP Zdrowie oraz Polpharmy.
- Aflofarm 113,7 mln zł
- USP Zdrowie 43 mln zł
- Polpharma 34,8 mln zł
- Novartis 22,8 mln zł
- Zdrovit 6,9 mln zł
Reklamodawcy z sektora farmaceutycznego największe budżety reklamowe ulokowali w produktach Ibuprom oraz Gripex firmy USP Zdrowie. W pierwszej trójce znalazł się także Voltaren (GSK).
- Ibuprom 8,9 mln zł
- Gripex 8,3 mln zł
- Voltaren 7,8 mln zł
- Molekin D3 6,8 mln zł
- Neosine 6,6 mln zł
Reklama w branży finansowej
W październiku największym reklamodawcą w branży finansowej był Bank Zachodni WBK, który zainwestował w promocję ponad 16 mln zł. W pierwszej trójce znalazły się także Alior Bank oraz Bank Millennium.
- Bank Zachodni WBK 16,3 mln zł
- Alior Bank 9,5 mln zł
- Bank Millenium 7,3 mln zł
- Provident 6,9 mln zł
- Getin Bank 6,3 mln zł
Branża finansowa w największym stopniu inwestowała w reklamy kont bankowych, pożyczek gotówkowych oraz ogólnych usług finansowych.
- Konta bankowe 14%
- Pożyczki gotówkowe 8%
- Usługi finansowe 6%
- Inwestycje 2%
- inne 70%
Reklama w branży handlowej
Najwięcej w promocję w branży handlowej zainwestował Lidl oraz Media Expert (budżety o wartości ponad 40 mln zł), a także Metro Group (właściciel m.in. marek Makro i Saturn).
- Lidl Polska 44,2 mln zł
- Media Expert 40 mln zł
- Metro Group 26,6 mln zł
- Jerornimo Martins 18,8 mln zł
- Tesco 17 mln zł
W branży handlowej największy budżet został wykorzystany na reklamę sklepów z elektroniką oraz sklepów dyskontowych. Na trzecim miejscu znalazła się reklama hipermarketów.
- Sklepy z elektroniką 26%
- Sklepy dyskontowe 23%
- Hipermarkety 11%
- Sklepy meblowe 9%
- Sprzedaż internetowa 6%
- Inna 25%
Reklama w branży motoryzacyjnej
Według danych z monitoringu reklam IMM największy budżet reklamowy w branży motoryzacyjnej ulokował w mediach Volkswagen. W październiku na kolejnych miejscach znalazły się Toyota i General Motors.
- Volkswagen 20,1 mln zł
- Toyota 12,9 mln zł
- General Motors 10,3 mln zł
- Renault 9,5 mln zł
- Hyundai 9,3 mln zł
Opel to marka, w którą zainwestowano najwyższe kwoty reklamowe (ponad 10 mln zł) w branży motoryzacyjnej. Za nim znalazły się Volkswagen oraz Renault.
- Opel 10,3 mln zł
- Volkswagen 9,6 mln zł
- Renault 9,5 mln zł
- Hyundai 9,3 mln zł
- Toyota 7,5 mln zł
Reklama w branży telekomunikacyjnej
Plus i Orange to najwięksi reklamodawcy z branży telekomunikacyjnej w październiku – z budżetami ponad 20 mln zł każdy. Trzecie miejsce należy do T-mobile.
- Plus 25,1 mln zł
- Grupa Orange 24,7 mln zł
- T-Mobile 19,4 mln zł
- Play 11,1 mln zł
- nc+ 9,4 mln zł
Branża telekomunikacyjna w największym stopniu inwestowała w reklamy oferty na abonament, internetu, a także oferty łączonej (telewizji, internetu i telefonii w jednym pakiecie).
- Oferta na abonament 20%
- Internet 17%
- Oferta łączona (TV, internet, telefon) 14%
- Oferta na kartę 12%
- Telewizja cyfrowa 9%
- Inne 28%
Raport został opracowany na podstawie danych z monitoringu reklam admonit IMM, obejmuje okres 1-31 października 2017 roku. Badaniem objęte zostały reklamy opublikowane w prasie oraz wyemitowane w radio i telewizji. Wydatki prezentowane w raporcie podawane są według oficjalnych cenników netto poszczególnych mediów.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Trendy i zagrożenia w reklamie online. Raport Media Quality Report 2025
Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku świat reklamy cyfrowej stracił na fałszywych odsłonach około 100 miliardów dolarów. Raport opublikowany przez Integral Ad Science, pokazuje że tak zwane fraudy są coraz sprytniejsze, a kampanie coraz bardziej narażone.
SEO i AI w polskim e-commerce 2025. Raport analityków Harbingers
Krzysztof Fiedorek
Choć 44,56% ruchu w e-commerce pochodzi z organicznych wyników, ponad połowa sklepów nie notuje wzrostów. Największym zaskoczeniem pozostaje 9,5 mln wizyt miesięcznie traconych przez martwy content. Do tego 38% firm wciąż nie pojawia się w odpowiedziach AI, nowym źródle widoczności.
AI czy człowiek? Dane o preferencjach klientów w USA, UK i Kanadzie
KFi
Co trzeci konsument woli rozmawiać z botem niż z człowiekiem, a aż 86% próbuje najpierw samodzielnie rozwiązać problem. Mimo to 74% osób woli zadzwonić, gdy sprawa jest pilna. Nowy raport Five9 pokazuje, jak bardzo zmieniły się oczekiwania wobec obsługi klienta.
Podobne artykuły:
Dobry brief marketingowy. Jak go przygotować i czego unikać
Newseria
Brief to najważniejsze narzędzie w arsenale kreatywnego marketera. Tymczasem nawet 30 proc. czasu pracowników agencji jest marnowane z powodu złej komunikacji z klientem. Nie mówiąc o wysokich kosztach związanych ze złym briefingiem, które ponoszą zleceniodawcy.
Reklama wideo. Przewodnik dla wydawców
Paweł Treściński
W 2017 marketingowcy na całym świecie przeznaczyli na reklamę wideo ponad 9 miliardów dolarów. To o 2 miliardy więcej niż w roku poprzednim i ponad 4 miliardy więcej niż w 2015. Aż 45% z wydatków, jak wynika z badania IAB, to usługi wykupione w modelu programmatic.
Reklama porównawcza. Jak ją stworzyć, by była zgodna z prawem?
Marta Maliszewska
W wielu krajach (w tym w Polsce) reklama porównawcza może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji lub nieuczciwą praktykę rynkową, za co Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę pieniężną. Co ważne, za takie działania ukarany może być nie tylko promowany przedsiębiorca, ale także twórca reklamy, czyli np. agencja reklamowa.
Ankiety rNPS w marketingu. Czym są i czy są potrzebne
Symetria
Ankieta umieszczona na stronie często wywołuje niechęć odwiedzających witrynę. Co można zrobić, aby klienci chętniej dzielili się swoją opinią o produkcie? Jednym z rozwiązań jest rNPS, czyli krótka ankieta online pozwalająca ocenić poziom zadowolenia ze współpracy z firmą. Co ważne – taki sposób oceny nie zajmuje wiele czasu.