20.11.2017 Marketing i PR
Wydatki na reklamę w prasie, radiu i telewizji. Najwięksi reklamodawcy
Magdalena Pawłowska
Instytut Monitorowania Mediów zbadał wydatki na reklamę w prasie, radiu i telewizji w październiku 2017 roku w wybranych branżach: handlowej, farmaceutycznej, finansowej, motoryzacyjnej i telekomunikacyjnej. W sezonie grypowym to branża farmaceutyczna najwięcej zainwestowała w reklamę.

W październiku największy budżet na reklamę przeznaczyła branża farmaceutyczna – jej wydatki reklamowe stanowiły 40% wszystkich nakładów na reklamę w branżach zbadanych przez IMM. Na drugim miejscu znalazła się branża handlowa, na trzecim – finansowa.
- Branża farmaceutyczna 468,2 mln zł
- Branża handlowa 356,4 mln zł
- Branża finansowa 124,6 mln zł
- Branża motoryzacyjna 123,4 mln zł
- Branża telekomunikacyjna 103,3 mln zł
Wszystkie branże zainwestowały najwięcej środków w reklamę telewizyjną, w branżach farmaceutycznej i finansowej było to ponad 30% budżetu reklamowego. W branży motoryzacyjnej budżet lokowany był proporcjonalnie we wszystkich mediach.

Reklama w branży farmaceutycznej
W rankingu największych reklamodawców z branży farmaceutycznej pierwsze miejsce zajmuje Aflofarm. Kolejne miejsca należą do USP Zdrowie oraz Polpharmy.
- Aflofarm 113,7 mln zł
- USP Zdrowie 43 mln zł
- Polpharma 34,8 mln zł
- Novartis 22,8 mln zł
- Zdrovit 6,9 mln zł
Reklamodawcy z sektora farmaceutycznego największe budżety reklamowe ulokowali w produktach Ibuprom oraz Gripex firmy USP Zdrowie. W pierwszej trójce znalazł się także Voltaren (GSK).
- Ibuprom 8,9 mln zł
- Gripex 8,3 mln zł
- Voltaren 7,8 mln zł
- Molekin D3 6,8 mln zł
- Neosine 6,6 mln zł
Reklama w branży finansowej
W październiku największym reklamodawcą w branży finansowej był Bank Zachodni WBK, który zainwestował w promocję ponad 16 mln zł. W pierwszej trójce znalazły się także Alior Bank oraz Bank Millennium.
- Bank Zachodni WBK 16,3 mln zł
- Alior Bank 9,5 mln zł
- Bank Millenium 7,3 mln zł
- Provident 6,9 mln zł
- Getin Bank 6,3 mln zł
Branża finansowa w największym stopniu inwestowała w reklamy kont bankowych, pożyczek gotówkowych oraz ogólnych usług finansowych.
- Konta bankowe 14%
- Pożyczki gotówkowe 8%
- Usługi finansowe 6%
- Inwestycje 2%
- inne 70%
Reklama w branży handlowej
Najwięcej w promocję w branży handlowej zainwestował Lidl oraz Media Expert (budżety o wartości ponad 40 mln zł), a także Metro Group (właściciel m.in. marek Makro i Saturn).
- Lidl Polska 44,2 mln zł
- Media Expert 40 mln zł
- Metro Group 26,6 mln zł
- Jerornimo Martins 18,8 mln zł
- Tesco 17 mln zł
W branży handlowej największy budżet został wykorzystany na reklamę sklepów z elektroniką oraz sklepów dyskontowych. Na trzecim miejscu znalazła się reklama hipermarketów.
- Sklepy z elektroniką 26%
- Sklepy dyskontowe 23%
- Hipermarkety 11%
- Sklepy meblowe 9%
- Sprzedaż internetowa 6%
- Inna 25%
Reklama w branży motoryzacyjnej
Według danych z monitoringu reklam IMM największy budżet reklamowy w branży motoryzacyjnej ulokował w mediach Volkswagen. W październiku na kolejnych miejscach znalazły się Toyota i General Motors.
- Volkswagen 20,1 mln zł
- Toyota 12,9 mln zł
- General Motors 10,3 mln zł
- Renault 9,5 mln zł
- Hyundai 9,3 mln zł
Opel to marka, w którą zainwestowano najwyższe kwoty reklamowe (ponad 10 mln zł) w branży motoryzacyjnej. Za nim znalazły się Volkswagen oraz Renault.
- Opel 10,3 mln zł
- Volkswagen 9,6 mln zł
- Renault 9,5 mln zł
- Hyundai 9,3 mln zł
- Toyota 7,5 mln zł
Reklama w branży telekomunikacyjnej
Plus i Orange to najwięksi reklamodawcy z branży telekomunikacyjnej w październiku – z budżetami ponad 20 mln zł każdy. Trzecie miejsce należy do T-mobile.
- Plus 25,1 mln zł
- Grupa Orange 24,7 mln zł
- T-Mobile 19,4 mln zł
- Play 11,1 mln zł
- nc+ 9,4 mln zł
Branża telekomunikacyjna w największym stopniu inwestowała w reklamy oferty na abonament, internetu, a także oferty łączonej (telewizji, internetu i telefonii w jednym pakiecie).
- Oferta na abonament 20%
- Internet 17%
- Oferta łączona (TV, internet, telefon) 14%
- Oferta na kartę 12%
- Telewizja cyfrowa 9%
- Inne 28%
Raport został opracowany na podstawie danych z monitoringu reklam admonit IMM, obejmuje okres 1-31 października 2017 roku. Badaniem objęte zostały reklamy opublikowane w prasie oraz wyemitowane w radio i telewizji. Wydatki prezentowane w raporcie podawane są według oficjalnych cenników netto poszczególnych mediów.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Kiedy każda reklama stanie się... sklepem? Prognozy Omdia
KFi
Globalne wydatki konsumenckie w sieci rosną w niespotykanym tempie. Już w 2025 roku osiągną wartość 4,4 biliona dolarów, a same USA będą odpowiadać za 1,4 biliona. Granice między reklamą, rozrywką i handlem będą się zacierać, tworząc nową erę cyfrowej konsumpcji.
Co robić, kiedy dziecko obgryza paznokcie? Porady psychologa dziecięcego
patronat Reporterzy.info
Dla dzieci gryzienie palców to często sposób na nudę czy stres. Naszą rolą jest jednak reagować, kiedy widzimy, że maluch obgryza paznokcie. I to nie tylko ze względu na estetykę, ale także potencjalne przyczyny takiego zachowania. Jakie mogą one być i co możemy zrobić?
Analiza predykcyjna i marketing. Klient jeszcze nie wie, reklama już tak
Krzysztof Fiedorek
Sztuczna inteligencja zmienia zasady gry w marketingu. Przewidywanie zachowań klientów przez zaawansowane algorytmy AI i podejmowanie decyzji opartych na danych to już teraźniejszość. Raport „The State of AI”, opublikowany przez McKinsey pokazuje, jaki będzie to miało wpływ na cały rynek reklamy i marketingu.
Podobne artykuły:
Wskaźniki widoczności reklam online. Raport Meetrics Q3/2021
IPM
Reklamy displayowe były w Polsce bardziej widoczne w trzecim kwartale 2021, w przeciwieństwie do reklam wideo, których widoczność się pogorszyła. Rzuca się w oczy wysoka zmienność współczynników widoczności - zarówno przy porównywaniu ze sobą różnych formatów reklam, jak i przy porównaniu tych samych formatów w różnych okresach.
Marketing Web3. Nadchodzi koniec monopolu GAFA
Urszula Kostrzewa
Według większości definicji, Web3 jest trendem, który dzięki wykorzystaniu technologii blockchain i związanej z nią decentralizacją, pozwoli czerpać korzyści autorom treści zamiast tylko jej dystrybutorom. Web3 ma też być przyczynkiem do demonopolizacji sieci i końca skrajnej dominacji wielkich firm technologicznych.
Marketing i Public Relations. Nowy dział w Reporterzy.info [LINK]
Reporterzy.info
Ze względu na rosnącą liczbę raportów, analiz, badań i opinii dotyczących rynku reklamowego, Reporterzy.info uruchamiają dedykowaną sekcję poświęconą tematyce marketingu, reklamy i public relations. Znajdziecie w niej wszystkie dotąd opublikowane materiały na te tematy. Tutaj też trafiać będą kolejne publikacje.
Transparentność przekazu w influencer marketingu
Agnieszka Kuźma-Filipek
Influencer marketing, to przestrzeń komunikacji wielu marek i firm, w której wciąż krystalizują się zasady współpracy i oznaczania postów reklamowych. Choć to twórca ponosi odpowiedzialność za jasność przekazu, to nie może być ona obojętna dla klientów i agencji.