27.11.2017 Prawo w mediach
Prawa i obowiązki dziennikarza jako świadka
Kancelariapawelczak.pl
Świadkowie stanowią ważny element w odbywających się sprawach sądowych. Za ich pośrednictwem adwokaci są w stanie pokierować sprawą sądową, a Wysoki Sąd do wydania wyroku. Każdy ze świadków posiada nałożone obowiązki, lecz prócz tego przysługuje mu mnóstwo praw, o których może nie zdawać sobie sprawy. Dotyczy to również dziennikarzy, wystepujących przed sądem na przykład w związku z opisanymi przez nich wydarzeniami.

Istotne prawa przysługujące świadkowi
Podstawowym prawem świadka, które dotyczy również dziennikarzy, jest możliwość do odmowy przy składaniu zeznać. Prawo obowiązuje podczas toczących się rozpraw sądowych, podczas których świadek jest postawiony do składania zeznań przeciwko bliskiej mu osobie. Świadek ma wybór w obrębie takich okoliczności. Może bez problemów zeznawać przeciwko bliskiemu lub zrezygnować ze składania zeznań.
Kolejnym prawem jest odmowa odpowiedzi na postawione mu pytania. Prawo to jednak nie tyczy się każdego pytania. Skoncentrowane jest ono wyłącznie do pytań, które mogą zaszkodzić świadkowi lub bliskiej mu osobie, co ostatnie doprowadzi do odpowiedzialności karnej lub innych konsekwencji sądowych.
Ważnym prawem jest również możliwość przesłuchiwania z wyłączeniem jawności. Prawo to obowiązuje w przypadku, kiedy składane zeznania mogą urazić świadka lub jego bliskich na utratę utratę czci.
Prawo chroniące dziennikarzy
Przy prawie świadków należy wspomnieć o niezwykle istotnym prawie prasowym, które obejmuje dziennikarzy i wszystkie osoby publikujące materiały na łamach redakcji. Autorom materiałów prasowym przysługuje prawo do zachowania anonimowości przy składaniu zeznań w postaci dowodów będących materiałami prasowymi lub o zbliżonym charakterze. Autorzy mają prawo zastrzec dane osoby lub mogące wpłynąć na ujawnienie ich identyfikacji. Dziennikarz może być zwolniony z zachowania tajemnicy pod warunkiem wyrażenia zgody na ujawnienie danych.
Podstawowe obowiązki świadka
Obowiązkiem świadka jest wstawienie się w wyznaczonym terminie do składania zeznań. Dziennikarz nie jest tu wyjątkiem. Jeśli świadek nie pojawi się tego dnia w sądzie, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej.
Kolejnym obowiązkiem jest złożenie przyrzeczenia o mówieniu prawdy. Złamanie przyrzeczenia podczas składania zeznań może doprowadzić do kary pozbawienia wolności. Maksymalny wyrok w tym przypadku wynosi 3 lata. Z obowiązku do składania przyrzeczenia są zwolnione osoby wcześniej skazane za to lub do 17 roku życia.
Kary finansowe wynikające z braku wstawiennictwa świadka na przesłuchanie wynikają wyłącznie z braku usprawiedliwienia. Każda nieobecność usprawiedliwiona chorobą, kalectwem lub inną czynnością niepozwalającą na wstawienie się tego dnia, może zostać uznana. W tym przypadku Wysoki Sąd dopuszcza się do wyznaczenia innego terminu przesłuchania, który będzie odpowiedni dla osoby przesłuchiwanej.
Autor: kancelariapawelczak.pl
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Prawo w mediach:
Zatrucie SEO. Hakerzy wykorzystują wyszukiwarki do ataków na firmy
Piotr Rozmiarek
Wyszukiwarki pomagają nam szybko znaleźć informacje, ale mogą być również wykorzystywane przez cyberprzestępców. Zatruwanie SEO to taktyka, w której atakujący manipulują rankingami wyszukiwarek, aby umieścić szkodliwe witryny na szczycie wyników wyszukiwania.
Phishing w branży kryptowalut. Fałszywe rekrutacje kradną dane
Piotr Rozmiarek
Badacze zajmujący się bezpieczeństwem wykryli kampanię socjotechniczną, wymierzoną w osoby poszukujące pracy w branży Web3. Atak ma na celu zorganizowanie fałszywych rozmów kwalifikacyjnych za pośrednictwem aplikacji do spotkań, która instaluje złośliwe oprogramowanie kradnące informacje.
Legal Design. Prawnicze teksty ludzkim głosem brzmią coraz wyraźniej
Sonia Stępień
Legal design jako metoda oraz - szerzej - filozofia - skupia się na rozwiązaniach przyjaznych człowiekowi. Odbiorca będący na końcu łańcucha procesu prawnego dostaje do ręki umowy, regulaminy i pisma, których często nie rozumie. Legal design chce to zmienić. I zmienia coraz skuteczniej.
Podobne artykuły:
Nielegalne treści w internecie. Polacy wydają na nie 900 mln zł rocznie
Newseria
Co drugi internauta w Polsce korzysta z nielegalnych źródeł treści. Największym zainteresowaniem cieszą się źródła plików wideo oraz audiobooków. Płacąc pirackim serwisom kilka lub kilkanaście złotych miesięcznie, Polacy zasilają je sumą około 900 mln zł rocznie.
Czy moje strony internetowe są prasą?
Romuald Szczypek
Warto przez chwilę zastanowić się nad tym, co jeszcze w Polsce nie podlega rejestracji. Nie znajdziemy chyba żadnego tematu.
Uwalnianie praw autorskich do utworów. Porady Legalnej Kultury
Paweł Kowalewicz
Co roku, wraz z początkiem stycznia, uwalniane są prawa autorskie do utworów, których twórcy zmarli 70 lat wcześniej. Jest to bowiem jedna z podstawowych przesłanek tak zwanego przejścia do domeny publicznej.
Czy RODO wymusi aneksy do umów z agencjami PR?
Piotr Ślusarczyk
Rozmowa z Pawłem Soproniukiem, partnerem w agencji PR Neuron, na temat współpracy agencji PR z klientami w kontekście RODO, zarządzania bazami danych, współpracy z administratorami bezpieczeństwa informacji oraz przetwarzania i ochrony danych osobowych.