27.11.2017 Prawo w mediach
Prawa i obowiązki dziennikarza jako świadka
Kancelariapawelczak.pl

Istotne prawa przysługujące świadkowi
Podstawowym prawem świadka, które dotyczy również dziennikarzy, jest możliwość do odmowy przy składaniu zeznać. Prawo obowiązuje podczas toczących się rozpraw sądowych, podczas których świadek jest postawiony do składania zeznań przeciwko bliskiej mu osobie. Świadek ma wybór w obrębie takich okoliczności. Może bez problemów zeznawać przeciwko bliskiemu lub zrezygnować ze składania zeznań.
Kolejnym prawem jest odmowa odpowiedzi na postawione mu pytania. Prawo to jednak nie tyczy się każdego pytania. Skoncentrowane jest ono wyłącznie do pytań, które mogą zaszkodzić świadkowi lub bliskiej mu osobie, co ostatnie doprowadzi do odpowiedzialności karnej lub innych konsekwencji sądowych.
Ważnym prawem jest również możliwość przesłuchiwania z wyłączeniem jawności. Prawo to obowiązuje w przypadku, kiedy składane zeznania mogą urazić świadka lub jego bliskich na utratę utratę czci.
Prawo chroniące dziennikarzy
Przy prawie świadków należy wspomnieć o niezwykle istotnym prawie prasowym, które obejmuje dziennikarzy i wszystkie osoby publikujące materiały na łamach redakcji. Autorom materiałów prasowym przysługuje prawo do zachowania anonimowości przy składaniu zeznań w postaci dowodów będących materiałami prasowymi lub o zbliżonym charakterze. Autorzy mają prawo zastrzec dane osoby lub mogące wpłynąć na ujawnienie ich identyfikacji. Dziennikarz może być zwolniony z zachowania tajemnicy pod warunkiem wyrażenia zgody na ujawnienie danych.
Podstawowe obowiązki świadka
Obowiązkiem świadka jest wstawienie się w wyznaczonym terminie do składania zeznań. Dziennikarz nie jest tu wyjątkiem. Jeśli świadek nie pojawi się tego dnia w sądzie, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności finansowej.
Kolejnym obowiązkiem jest złożenie przyrzeczenia o mówieniu prawdy. Złamanie przyrzeczenia podczas składania zeznań może doprowadzić do kary pozbawienia wolności. Maksymalny wyrok w tym przypadku wynosi 3 lata. Z obowiązku do składania przyrzeczenia są zwolnione osoby wcześniej skazane za to lub do 17 roku życia.
Kary finansowe wynikające z braku wstawiennictwa świadka na przesłuchanie wynikają wyłącznie z braku usprawiedliwienia. Każda nieobecność usprawiedliwiona chorobą, kalectwem lub inną czynnością niepozwalającą na wstawienie się tego dnia, może zostać uznana. W tym przypadku Wysoki Sąd dopuszcza się do wyznaczenia innego terminu przesłuchania, który będzie odpowiedni dla osoby przesłuchiwanej.
Autor: kancelariapawelczak.pl
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Prawo w mediach:
Prawo w marketingu. Nowe regulacje dla branży
Agnieszka Gilewska
W 2025 roku branża marketingowa staje przed wyzwaniem dostosowania strategii do coraz bardziej rygorystycznych regulacji dotyczących ochrony prywatności użytkowników, transparentności i wykorzystania sztucznej inteligencji. Jak się przygotować?
Zatrucie SEO. Hakerzy wykorzystują wyszukiwarki do ataków na firmy
Piotr Rozmiarek
Wyszukiwarki pomagają nam szybko znaleźć informacje, ale mogą być również wykorzystywane przez cyberprzestępców. Zatruwanie SEO to taktyka, w której atakujący manipulują rankingami wyszukiwarek, aby umieścić szkodliwe witryny na szczycie wyników wyszukiwania.
Phishing w branży kryptowalut. Fałszywe rekrutacje kradną dane
Piotr Rozmiarek
Badacze zajmujący się bezpieczeństwem wykryli kampanię socjotechniczną, wymierzoną w osoby poszukujące pracy w branży Web3. Atak ma na celu zorganizowanie fałszywych rozmów kwalifikacyjnych za pośrednictwem aplikacji do spotkań, która instaluje złośliwe oprogramowanie kradnące informacje.
Podobne artykuły:
Cyberwojna w internecie. Raport ESET
KF
Rządy, korporacje, a nawet sektor edukacyjny stają się celem zaawansowanych ataków cybernetycznych. Raport za okres październik 2023 – marzec 2024, opracowany przez ESET, rzuca światło na intensyfikację działalności grup cyberzagrożeń (APT), które w imieniu państw prowadzą operacje szpiegowskie, sabotaż i destabilizację kluczowych sektorów.
Cenzura w mediach
Róża Chojnacka
Cenzura w mediach oczywiście istnieje, jednak jej stopień zależy od konkretnego środka przekazu. Internet uchodzi natomiast za sferę swobodnego komunikowania się i wolności słowa.
Ochrona informacji niejawnych. Tekst ustawy
Kancelaria Sejmu RP
Ustawa z dnia 22 lipca 2006 roku o zmianie ustawy o ochronie informacji niejawnych. Nowe przepisy zmieniają również ustawę o świadku koronnym.
Prywatność w sieci to oksymoron. "Ktoś Cię namierzył"
Dawid Michnik
„Ktoś Cię namierzył/You’ve been tracked!” To hasło kampanii organizowanej przez Fundację Panoptykon wspólnie z holenderską organizacją Bits of Freedom i belgradzkim d:mode studio. Jej celem jest uświadomienie internautom, że prywatność w sieci to mit i propozycja zmiany zasad reklamowej gry w internecie.