4.12.2017 Marketing i PR
Copywriting sprzedażowy. Treści, które sprzedają
Marta Bober, PR Manager Conture
Nie jest większym odkryciem stwierdzenie, że trudno jest dzisiaj cokolwiek sprzedać - zarówno w internecie, jak sklepie stacjonarnym. Copywriting sprzedażowy polega na posługiwaniu się technikami perswazyjnymi, do których należy np. storytelling czy też neuromarketing.

Rosnąca każdego dnia konkurencja i przesyt produktów i usług powoduje, że klient czuje się przytłoczony, zmęczony i zniechęcony. Mnogość ofert wprawia o zawrót głowy i wcale nie pomaga podjąć słusznej decyzji zakupowej. Marki sięgają po sprawdzone narzędzia ułatwiające promocję i wyróżnienie się na tle silnej konkurencji. Do jednych z nich należy copywriting sprzedażowy. Słowa posiadają dużą moc, z której warto czerpać. O czym należy pamiętać decydując się na te narzędzie?
Wejdź w rolę swojego odbiorcy i dopasuj słowa
Copywriting sprzedażowy polega na posługiwaniu się technikami perswazyjnymi, do których należy np. storytelling czy też neuromarketing. Osoby tworzące treści wykorzystują wiedzę z zakresu budowania atrakcyjnych historii, z którymi utożsamiają się klienci oraz informacje związane z psychologią społeczną. Celem staje się spojrzenie na oferowany produkt czy usługę z perspektywy klienta po to, by móc w pełni zrozumieć i zaspokoić jego potrzeby.
Co ważne, copywriting sprzedażowy nie może być naszpikowany treściami reklamowymi i hasłami sztucznie nawołującymi do zakupu. Nie jest sztuką napisać artykuł, który od pierwszych słów zachwalać będzie cechy produktu. Pamiętaj o tym, że dzisiaj konsumenci są świadomymi odbiorcami, dlatego proponowanie szablonowych rozwiązań i nachalnych porad nie przybliżą marki do zwiększenia liczby klientów i podwojenia zysków.
Zasady copywritingu sprzedażowego
Każdy rodzaj tekstu rządzi się swoimi zasadami. Jakie obowiązują podczas tworzenia treści sprzedażowych?
- pisz językiem korzyści - pokaż konkretną wartość, jaką uzyska osoba decydująca się na zakup Twojej usługi i produktu. Krem dobrze nawilża cerę i chroni przed mrozem? Piekarnik informuje o zakończeniu pieczenia i podpowiada najlepszy stopień temperatury do wypieku? Opowiedz o tym w taki sposób, w jaki sam chciałbyś być poinformowany o zaletach danej rzeczy. Wybieraj innowacyjne metody i unikaj banałów. Nie bądź nachalny w swoim przekazie, szukaj nowych dróg dotarcia do klienta. Konsument musi wiedzieć, jak zmieni się jego życie po zakupie produktu. Zobrazuj korzyści i rozwiązanie problemu, dzięki czemu zdobędziesz uwagę klienta i swoją historią doprowadzisz do jego zaangażowania.
- dopracuj opis produktu i usługi - to, że to właśnie Twój produkt jest najlepszy wiesz doskonale. Ale czy klienci również to wiedzą? Co kryje się pod nazwą “najlepszy mikser”? Jakie cechy i parametry za nim stoją? Wypunktowanie kilku cech nie wystarczy. Dobrze jest pokusić się o więcej i stworzyć unikalny opis, dopasowany do potrzeb klienta. Opis produktu powinien rozbudzać wyobraźnię i rodzić pragnienie posiadania tej właśnie rzeczy.
- zaproponuj nową jakość - copywriting sprzedażowy powinien opierać się o zasadę tworzenia nowych, unikalnych treści. Nie kopiuj opisów produktów ze stron konkurencji. Pisząc artykuł posiłkuj się własnymi doświadczeniami i zdobytą wiedzą. Występuj w roli eksperta, buduj swój wizerunek na każdym polu. Jeśli chcesz opublikować porady, niech będą świeże, wcześniej nieznane. Staraj się dawać to, czego klient nie znajdzie na stronach innych marek.
Copywriting sprzedażowy wymaga od nas wysiłku i cierpliwości. Choć efekty pracy z tekstem nie przyjdą od razu, warto na nie poczekać. Moc słowa może doprowadzić markę do sukcesu i być stabilnym pomostem pomiędzy firmą a jej klientami.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
W jaki sposób wpłynąć na pozytywny wizerunek własnej firmy?
Consulting`n more
Dbanie o dobry wizerunek firmy jest jednym z kluczowych zadań, jakie powinniśmy stawiać przed sobą, gdy decydujemy się wkroczyć na rynek. Dobrze, by nasi potencjalni klienci nie tylko rozpoznawali nasze logo, ale by nasza marka budziła w nich pozytywne skojarzenia, jak np. najwyższa jakość, profesjonalizm, terminowość. [artykuł sponsorowany]
Wielkie reklamy online kontra AdBlock. Polska na czele w obu kryteriach
BARD
Internetowe reklamy wielkoformatowe stanowią 14% polskiego rynku online - wynika z analiz firmy Gemius. To największy odsetek ze wszystkich badanych rynków. W zderzeniu z danymi o rosnącej popularności blokowania reklam - robi to w Polsce co trzeci internauta - pora postawić pytanie o ich przyszłość.
Jak pozycjonować bloga firmowego?
Agencja SEO Empressia
W dzisiejszych czasach coraz więcej firm decyduje się na prowadzenie bloga firmowego, dzięki któremu przekazuje swoim aktualnym i potencjalnym klientom porady związane ze świadczonymi usługami, prezentuje nowości czy wreszcie wchodzi w interakcje z klientami. Samo prowadzenie bloga to jednak nie wszystko, żeby był on dla użytkowników wyszukiwarki Google widoczny, musi być on przede wszystkim dobrze wypozycjonowany, jak to zrobić? Sprawdź! [artykuł sponsorowany]
Reklama suplementów diety. Jak sprzedaje się produkty udające leki
Ewa Zygadło-Kozaczuk
Różnobarwne opakowania kuszą nas cudownymi właściwościami leczniczymi, a my kupujemy je licząc na zgrabną sylwetkę, dobry sen, wspaniały humor i świetny seks. Czy wiemy jednak co kryje się za magiczną tabletką, kapsułką albo syropem? Czy mamy świadomość, że reklamowane produkty tylko udają leki?
Kryzys wizerunkowy w skali mikro. Badanie Alert Media Communications
Dagmara Gac
Aż 9 na 10 profesjonalistów zajmujących się komunikacją w instytucjach państwowych lub samorządowych i 61% osób realizujących analogiczne zadania w sektorze biznesu, poświęca co najmniej jedną godzinę tygodniowo na rozwiązywanie mikrokryzysów - wynika z najnowszej edycji badania "Kryzysometr".
Ankiety rNPS w marketingu. Czym są i czy są potrzebne
Symetria
Ankieta umieszczona na stronie często wywołuje niechęć odwiedzających witrynę. Co można zrobić, aby klienci chętniej dzielili się swoją opinią o produkcie? Jednym z rozwiązań jest rNPS, czyli krótka ankieta online pozwalająca ocenić poziom zadowolenia ze współpracy z firmą. Co ważne – taki sposób oceny nie zajmuje wiele czasu.
Przepis na skuteczną kampanię DOOH
Diana Polska-Pękala
Kreatywna i skuteczna, docierająca do szerokiej grupy odbiorców w wybranym miejscu i czasie - taka właśnie powinna być kampania DOOH. Jak sprostać tym wymaganiom? Jak w pełni wykorzystać potencjał cyfrowej reklamy zewnętrznej?