18.12.2017 Prawo w mediach
Najlepsze książki o tematyce prawa - ranking
torun-adwokat.com
Poniższy ranking bynajmniej nie dotyczy literatury naukowej z dziedziny prawa. Są to propozycje książek skierowanych do każdego, kto chce spojrzeć na zastosowanie prawa z nieco innej perspektywy. Oto 5 najlepszych książek w których motywem przewodnim okazało się prawo.
Proces – Franz Kawka
W opinii wielu historyków literatury jest to najlepsza powieść w historii. Głównym bohaterem powieści jest enigmatyczny Józef K. – prokurent bankowy, który pewnego ranka zostaje zaskoczony najściem urzędników. Pokłosiem spotkania jest areszt i proces, który ukazuje bezradność jednostki w walce ze złożonym aparatem urzędniczym i towarzyszące mu mechanizmy. Odbiór powieści po dziś dzieli opinie ekspertów, jednakże bez względu na wydźwięk fabuły jest to lektura jedyna w swoim rodzaju – niepowtarzalna.
Władca much – Wiliam Golding
Co prawda laureat Oskara – Golding przedstawia w swej powieści alegorię upadku cywilizacyjnego, jednak w fabule zawartych jest mnóstwo wątków odwołujących się bezpośrednio do prawa. Młodzi chłopcy rozbici na bezludnej wyspie próbują stworzyć aparat państwowy okraszony fundamentem prawnym, co w praktyce doprowadza do serii klęsk i tragedii. Każda z postaci uosabia cechy określonej warstwy społecznej i ideologii, które w starciu ze sobą kończą się ostatecznym upadkiem.
Folwark zwierzęcy – George Orwell
Powieść angielskiego dziennikarza i literata Georga Orwell’a ukazuje farmę i zwierzęta, które pragną wyzwolić się spod jarzma zepsutego moralnie farmera – właściciela gospodarstwa. W efekcie doprowadzają do rewolucji i przejmują władzę nad farmą. Każde ze zwierząt odgrywa symboliczną rolę, zaś podstawą ich działań jest oficjalny statut. Pozorne chwile wolności z czasem przeradzają się w swoistą anarchię, która doprowadza do tragedii. Obraz ukazany w powieści jest alegorią systemu socjalistycznego i praw w nim panujących.
Zbrodnia i kara – Fiodor Dostojewski
Historyczna powieść Dostojewskiego jest znana na całym świecie. Autor na podstawie przeżyć Roskolnikowa – 23 letniego studenta prawa ukazuje bezradność głównego bohatera, która zwieńczona jest morderstwem lichwiarki oraz jej siostry. Paradoksalnie zbrodnia ta rozpoczyna długą i wyboistą drogę młodego studenta w której towarzyszą mu rozterki moralne naznaczone rosyjskim systemem.
Przygody dobrego wojaka Szwejka – Jaromir Hasek
Powieść o charakterze satyrycznym opisująca perypetie tytułowego Szwejka w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. Czeski autor na podstawie wielu wątków komediowych ukazuje bezsilność i bezradność struktur wojskowych oraz całkowity chaos jakim odznaczały się ówczesne jednostki. Uwypuklenie absurdów i role przypadku w dziejach historii doświadczamy wespół z tytułowym bohaterem, który stanowi swego rodzaju symbol nieudolności i hierarchii systemu prawnego w trakcie wojny.
Oczywiście publikacji w podobnej tematyce można by wymienić dużo więcej. Każda lista jest subiektywna, ta prezentuje ulubione pozycj eautora, które powinny spodobać się każdemu zainteresowanemu prawem.
Tekst przy współpracy z http://torun-adwokat.com.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Czym wyróżnia się dobra kancelaria adwokacka?
przebindowski.com.pl
W dzisiejszych czasach coraz częściej korzystamy z usług prawniczych. Niezależnie od tego, czy wymaga tego sytuacja życiowa, chcemy uzyskać lepsze efekty swoich działań, czy próbujemy dojść swoich praw. Przedstawiamy kilka rzeczy, którymi kancelaria adwokacka powinna zwrócić Waszą uwagę. [artykuł sponsorowany]
Zdjęcia w mediach społecznościowych i prawo. Porady Legalnej Kultury
Sara Dobrzańska
Czy zdjęcia publicznie udostępnione na Facebooku i Instagramie wciąż są nasze? Czy możemy publikować zdjęcia, na których są inne osoby? Na co się zgadzamy korzystając z portali społecznościowych?
Projekt społeczny ZdezINFORMOWANI
Dominika Bałazińska
Siła mediów jest ogromna, pozwala na kształtowanie sytuacji społeczno-politycznych. Edukacja z zakresu korzystania z nich jest niezbędna, aby zwiększyć świadomość posługiwania się informacją, ponieważ młodzi ludzie nie są przygotowani do życia w świecie pełnym wiadomości. [materiał zewnętrzny]
Prawo Prasowe - wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Kancelaria Sejmu RP
Wyrok TK z 5 maja 2004 roku w sprawie zgodności zapisów Prawa Prasowego o sprostowaniach z Konstytucją.
Ustawa o sygnalistach. Jak się przygotować do nadchodzących zmian
Whiblo
Zaprezentowany w połowie kwietnia 2022 roku drugi projekt polskiej ustawy o ochronie sygnalistów, mimo że nie zawiera niezwykle istotnych zmian w stosunku do swojej pierwotnej wersji, przypomniał organizacjom w Polsce o zbliżającym się obowiązku.
Informacja chroniona
Centrum Monitoringu Wolności Prasy
Schemat oraz przepisy regulujące pojęcie i zakres informacji chronionej w polskim prawie.
Groźba więzienia uderza w wolność mediów
Bartłomiej Dwornik
Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje do wszystkich klubów poselskich o usunięcie z Kodeksu Karnego zapisu o odpowiedzialności karnej dziennikarzy za zniesławienia.