18.12.2017 Prawo w mediach
Najlepsze książki o tematyce prawa - ranking
torun-adwokat.com
Poniższy ranking bynajmniej nie dotyczy literatury naukowej z dziedziny prawa. Są to propozycje książek skierowanych do każdego, kto chce spojrzeć na zastosowanie prawa z nieco innej perspektywy. Oto 5 najlepszych książek w których motywem przewodnim okazało się prawo.

Proces – Franz Kawka
W opinii wielu historyków literatury jest to najlepsza powieść w historii. Głównym bohaterem powieści jest enigmatyczny Józef K. – prokurent bankowy, który pewnego ranka zostaje zaskoczony najściem urzędników. Pokłosiem spotkania jest areszt i proces, który ukazuje bezradność jednostki w walce ze złożonym aparatem urzędniczym i towarzyszące mu mechanizmy. Odbiór powieści po dziś dzieli opinie ekspertów, jednakże bez względu na wydźwięk fabuły jest to lektura jedyna w swoim rodzaju – niepowtarzalna.
Władca much – Wiliam Golding
Co prawda laureat Oskara – Golding przedstawia w swej powieści alegorię upadku cywilizacyjnego, jednak w fabule zawartych jest mnóstwo wątków odwołujących się bezpośrednio do prawa. Młodzi chłopcy rozbici na bezludnej wyspie próbują stworzyć aparat państwowy okraszony fundamentem prawnym, co w praktyce doprowadza do serii klęsk i tragedii. Każda z postaci uosabia cechy określonej warstwy społecznej i ideologii, które w starciu ze sobą kończą się ostatecznym upadkiem.
Folwark zwierzęcy – George Orwell
Powieść angielskiego dziennikarza i literata Georga Orwell’a ukazuje farmę i zwierzęta, które pragną wyzwolić się spod jarzma zepsutego moralnie farmera – właściciela gospodarstwa. W efekcie doprowadzają do rewolucji i przejmują władzę nad farmą. Każde ze zwierząt odgrywa symboliczną rolę, zaś podstawą ich działań jest oficjalny statut. Pozorne chwile wolności z czasem przeradzają się w swoistą anarchię, która doprowadza do tragedii. Obraz ukazany w powieści jest alegorią systemu socjalistycznego i praw w nim panujących.
Zbrodnia i kara – Fiodor Dostojewski
Historyczna powieść Dostojewskiego jest znana na całym świecie. Autor na podstawie przeżyć Roskolnikowa – 23 letniego studenta prawa ukazuje bezradność głównego bohatera, która zwieńczona jest morderstwem lichwiarki oraz jej siostry. Paradoksalnie zbrodnia ta rozpoczyna długą i wyboistą drogę młodego studenta w której towarzyszą mu rozterki moralne naznaczone rosyjskim systemem.
Przygody dobrego wojaka Szwejka – Jaromir Hasek
Powieść o charakterze satyrycznym opisująca perypetie tytułowego Szwejka w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. Czeski autor na podstawie wielu wątków komediowych ukazuje bezsilność i bezradność struktur wojskowych oraz całkowity chaos jakim odznaczały się ówczesne jednostki. Uwypuklenie absurdów i role przypadku w dziejach historii doświadczamy wespół z tytułowym bohaterem, który stanowi swego rodzaju symbol nieudolności i hierarchii systemu prawnego w trakcie wojny.
Oczywiście publikacji w podobnej tematyce można by wymienić dużo więcej. Każda lista jest subiektywna, ta prezentuje ulubione pozycj eautora, które powinny spodobać się każdemu zainteresowanemu prawem.
Tekst przy współpracy z http://torun-adwokat.com.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Prawo w mediach:
Zatrucie SEO. Hakerzy wykorzystują wyszukiwarki do ataków na firmy
Piotr Rozmiarek
Wyszukiwarki pomagają nam szybko znaleźć informacje, ale mogą być również wykorzystywane przez cyberprzestępców. Zatruwanie SEO to taktyka, w której atakujący manipulują rankingami wyszukiwarek, aby umieścić szkodliwe witryny na szczycie wyników wyszukiwania.
Phishing w branży kryptowalut. Fałszywe rekrutacje kradną dane
Piotr Rozmiarek
Badacze zajmujący się bezpieczeństwem wykryli kampanię socjotechniczną, wymierzoną w osoby poszukujące pracy w branży Web3. Atak ma na celu zorganizowanie fałszywych rozmów kwalifikacyjnych za pośrednictwem aplikacji do spotkań, która instaluje złośliwe oprogramowanie kradnące informacje.
Legal Design. Prawnicze teksty ludzkim głosem brzmią coraz wyraźniej
Sonia Stępień
Legal design jako metoda oraz - szerzej - filozofia - skupia się na rozwiązaniach przyjaznych człowiekowi. Odbiorca będący na końcu łańcucha procesu prawnego dostaje do ręki umowy, regulaminy i pisma, których często nie rozumie. Legal design chce to zmienić. I zmienia coraz skuteczniej.
Podobne artykuły:
Pozwy SLAPP w Europie. Jak ucisza się dziennikarzy i aktywistów
Krzysztof Fiedorek
W Europie rośnie liczba strategicznych pozwów, które mają na celu zastraszenie dziennikarzy, aktywistów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Jak wynika z raportu CASE SLAPPs Report 2024, w latach 2010–2023 zidentyfikowano aż 1049 takich przypadków. Najwięcej - w Polsce.
Projekt społeczny ZdezINFORMOWANI
Dominika Bałazińska
Siła mediów jest ogromna, pozwala na kształtowanie sytuacji społeczno-politycznych. Edukacja z zakresu korzystania z nich jest niezbędna, aby zwiększyć świadomość posługiwania się informacją, ponieważ młodzi ludzie nie są przygotowani do życia w świecie pełnym wiadomości. [materiał zewnętrzny]
OSINT, czyli biały wywiad. Dane wywiadowcze z mediów i internetu
Robert Nogacki, płk rez. dr inż. Krzysztof Surdyk
Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi internet.
Hejt w polskim internecie. Badanie IRCenter
Krzysztof Fiedorek
Odsetek ofiar mowy nienawiści jest odwrotnie proporcjonalny do wieku internautów. Autorzy badania wskazują, że bezpośredni wpływ ma na to fakt, że starsze pokolenia mają wpojone zasady nieobrażającej nikogo dyskusji, ale też rzadziej korzystają z internetu.