8.01.2018 Warsztat reportera
Copywriting. Przez słowa do sukcesu
Marta Bober, Conture
Pisać potrafi każdy z nas. Można powiedzieć, że przecież żadną sztuką nie jest napisanie kilku słów czy też zdań. Ale co, kiedy zależy nam na czymś więcej?

Copywriting, choć zdarza się być spychany na dalszy plan, jest silnym fundamentem pozwalającym na sprawne funkcjonowanie każdej firmy, bezpośrednio przekładającej się na jej zyski. Dlaczego treść jest tak ważna?
Pokaż kotku, co masz w środku
Wyobraź sobie sklep internetowy. Co w nim widzisz? Najmodniejsze buty, najnowsze gry, a może sprzęt do wyposażenia domu? Niezależnie od tego, jaki rodzaj sklepu masz przed oczami, jedno jest pewne. Chcesz coś przeczytać, coś zobaczyć. W kontekście sprzedaży internetowej jedno z drugim ściśle się łączy. Nawet najlepiej wykonane zdjęcie nie jest w stanie oddać charakteru stołu lub parametrów lokówki. W odbiorze i ocenie asortymentu dużą rolę odgrywają opisy kategorii i opisy produktów. To właśnie dzięki nim szybciej znajdziesz potrzebny produkt i zwizualizujesz sobie jego użyteczność.
Dobrze działający sklep internetowy nie może być wybrakowany. Konieczne jest wypełnienie go wysokiej jakości treścią. Copywriting ma na celu oddziaływanie na umysły i emocje czytelników, czyli potencjalnych klientów sklepu internetowego. Jeżeli zaproponujesz jedynie zdawkowe opisy, mało mówiące o produkcie, sam zmusisz ich do przejścia na stronę internetową konkurencji, na której otrzymają to, czego potrzebują - konkretnej i przyjemnie podanej informacji, pozwalającej na podjęcie słusznej decyzji zakupowej. Jeżeli postarasz się i przygotujesz sam lub z pomocą zewnętrznej agencji kompletne i lekkie opisy produktów i opisy kategorii, nie tylko zminimalizujesz liczbę zapytań o cechy produktów, ale również zyskasz wizerunek rzetelnej firmy.
A gdyby tak być pierwszym w Google?
Obecność w pierwszych pozycjach Google po wyklikaniu odpowiedniej frazy to marzenie każdego właściciela sklepu internetowego oraz osoby prowadzącej stronę internetową - zarówno prywatną, jak i firmową. Świadomy czynników wpływających na atrakcyjność oraz zyski firmy właściciel potrafi docenić wartość, jaką niosą ze sobą dobrze przygotowane artykuły oraz opisy. Sklep internetowy, blog firmowy, strona przedsiębiorstwa.
Przy każdej z nich dobrze jest pamiętać o treści wpływającej na pozycję w wyszukiwarkach internetowych. Teksty SEO powinny zawierać odpowiednie słowa kluczowe, które poprawią pozycjonowanie witryny w Google. Co ważne, nie możesz dodawać je do tekstu na oślep. Użytkownicy zauważają, kiedy słowa kluczowe są wpychane na siłę i bez zastanowienia. Tego rodzaju zabiegi zniechęcają i nie prowadzą do niczego dobrego. Sprawne wplatanie słów kluczowych w teksty to ważna umiejętność, którą musi posiadać osoba tworząca teksty SEO. Jeżeli obawiasz się faux-pas skorzystaj z pomocy ekspertów, zajmujących się tym tematem na co dzień. Taka inwestycja opłaci się i docenisz jej wartość szybciej, niż się spodziewasz.
Copywriting z magiczną mocą
Teksty SEO, w postaci artykułów lub opisów produktów, można porównać do kierunkowskazu, który zaprowadzi potencjalnych klientów i interesantów na Twoją stronę internetową. Teksty SEO niekiedy błędnie kojarzą się z treścią szablonową i nudną, powstałą tylko po to, by podnieść rangę firmy w wyszukiwarkach. Jednakże warto podkreślić, że nawet treści wypełnione słowami kluczowymi mogą się podobać i wywoływać pozytywne emocje u czytającego. Wszystko zależy od kompetencji copywritera i jego pomysłu na daną realizację.
Mogłoby się wydawać, że angażujące treści można stworzyć w kilka chwil i że nie wymaga to od copywritera większego przygotowania czy też doświadczenia. Nic bardziej mylnego. Strona internetowa jest wizytówką, mówi o tym, jaką jesteśmy firmą. Treści na stronie muszą sprzedawać, zachęcać do zakupu lub podjęcia współpracy. Nie ma tutaj miejsca na przypadkowe sformułowania czy nic nie wnoszące zwroty. Copywriting to pewnego rodzaju magia, umożliwiająca zmianę postrzegania wizerunku firmy i wzrost znaczenia produktu.
Nie bój się korzystać z siły copywritingu i pozbądź się przekonania, że w Twojej branży nie posiada on znaczenia. Słowo odgrywa ważną rolę zarówno w branży kosmetycznej, telekomunikacyjnej i meblarskiej, jak i oświetleniowej, jubilerskiej czy też w sektorze nieruchomości Język korzyści to język, którym powinni posługiwać się zorientowany na cel sprzedawca i osoba odpowiedzialna za treści na stronie internetowej. Wzbudzenie emocji w odbiorcy jest niezwykle ważne w kontekście wzrostu sprzedaży, co jest jednym z ważniejszych argumentów przemawiających za słusznością przykładania wagi do angażujących treści.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Jak tłum zmienia oblicze sprawy
Patrycja Kierzkowska
Od kilku dni myślę, że jak już ginąć to grupowo. Tłum jest ważny, bo medialny, bo to się sprzeda, bo sprawi, że będziemy chodzić po ulicach z nożami w kieszeni.
O lustracji, radiu Ojca Rydzyka i chorobie Papieża...
Marta Ciosmak
Z ojcem Wacławem Oszajcą, poetą i eseistą, redaktorem naczelnym wydawanego w Warszawie przez ojców jezuitów "Przeglądu Powszechnego", wykładowcą na Papieskim Wydziale Teologicznym i Uniwersytecie Warszawskim rozmawia Marta Ciosmak. [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].
Jak sprawić, aby tekst był angażujący
WP
Co zrobić, aby pisany przez nas tekst był angażujący dla czytelnika i przekonał go do wykonania danej czynności? Zobacz, jak napisać angażujący i perswazyjny tekst oraz jak wykorzystywać tak zwany język korzyści.
Manipulacja w mediach, czyli Pinokio project
Wojciech Warecki, Marek Warecki
Wykrywanie manipulacji w czasie rzeczywistym jest zupełnie możliwe a eksperci rzeczowi mogliby swój glos dawać chwile po programie. Mogliby formułować swoje głosy niezależnie od siebie.
Media lokalne - wpływ właściciela
Bartłomiej Dwornik
Redaktor naczelny - w myśl zapisów Prawa Prasowego - odpowiadać powinien za treść przygotowywanych przez redakcję materiałów oraz sprawy redakcyjne i finansowe redakcji. Tyle teoria.
Dziennikarstwo śledcze: sensacyjna atrakcja w ofercie mediów czy ich misja?
Paulina Dużyk-Dyna
Dziennikarstwo śledcze jest elementem komunikowania społecznego, które informuje opinię publiczną o niezwykle istotnych dla całego kraju wydarzeniach. Podejmując trudne tematy, za pomocą mediów realizuje misję społeczną – otwiera wiele zamkniętych drzwi i ust.
Transformacja edukacji dziennikarskiej w Europie
dr Lidia Pokrzycka
24 listopada 2005 roku w Kijowie miała miejsce międzynarodowa konferencja "Transformacja edukacji dziennikarskiej w Europie", organizowana przez BBC World Service Trust oraz Uniwersytet Kijowski.