menu
tygodnik internetowy
ISSN 2544-5839
zamknij
Pracuj w mediach. Zobacz, kto rekrutuje w branży dziennikarskiej, reklamowej i kreatywnej

21.05.2005 Warsztat reportera

Reklama ukryta

Biuro Reklamy TVP S.A.

W przekazywanych informacjach należy unikać sformułowań wartościujących, podkreślających zalety lub zachęcających do korzystania z towarów lub usług. Publikacja dzięki uprzejmości Komisji Etyki TVP.

I. Przepisy prawne


  • PRAWO PRASOWE - ustawa z dnia 26 stycznia 1984 roku (DZ.U. Nr 5, poz. 24 z późniejszymi zmianami).
    Zgodnie z art. 12 ust. 2 p.p. nie wolno prowadzić w środkach masowego przekazu ukrytej działalności reklamowej wiążącej się z uzyskaniem korzyści majątkowej bądź osobistej od osoby lub jednostki organizacyjnej zainteresowanej reklamą.
  • EUROPEJSKA KONWENCJA O TELEWIZJI PONADGRANICZNEJ -
    Polska jako państwo członkowskie Rady Europy jest sygnatariuszem Europejskiej Konwencji o telewizji ponadgranicznej (Dz. U. RP Nr 32 z dnia 29 marca 1995 roku).
    Zgodnie z art. 13 ust. 3 niedopuszczalne są reklamy potajemne, w szczególności przedstawianie produktów lub usług w programach, gdy ma to służyć celom reklamowym.
  • UCHWAŁA nr 8 Zarządu Spółki "TELEWIZJA POLSKA S.A." z dnia 10 lutego 1995 r. w sprawie zasad nadawania reklam i audycji sponsorowanych w programach TVP S.A..
    Zgodnie z rozdz. IV pkt. 1 w audycjach niewyodrębnionych i nie oznaczonych w sposób nie budzący wątpliwości, że są reklamami zakazuje się reklamy ukrytej polegającej na przedstawianiu w słowach i obrazach treści reklamowych. Stanowiłoby to naruszenie prawa i mogłoby wprowadzić telewidza w błąd co do rzeczywistego charakteru audycji.

II. Wskazówki szczegółowe


Podczas dokonywania przeglądu materiałów przygotowanych do emisji ważną przesłankę stanowi ogólne wrażenie towarzyszące oprawie przekazu - słowne i wizualne, wyczucie intencji realizatora, a także przewidywane oddziaływanie na odbiorcę.
Każda wątpliwość powinna być rozpatrywana indywidualnie, w różnych płaszczyznach.

Wszelkie informacje przekazywane w audycjach emitowanych we wszystkich programach TVP S.A. powinny być pozbawione elementów emocjonalnych, sensacyjnych i perswazyjnych, wyróżniających i zachęcających do korzystania, nabywania, lub uczestniczenia.

Ostateczna decyzja kwalifikująca materiał jako promocyjny i podjęcie ew. działań powinna wynikać z przekonania o absolutnej słuszności interpretacyjnej.

Programy informacyjne


Informacje o ważnych wydarzeniach gospodarczych, kulturalnych, społecznych, obyczajowych, itd. powinny być redagowane tak, aby przekaz nie stał się mimowolną reklamą. Relacje z tych wydarzeń nie mogą być ilustrowane fragmentami filmów reklamowych, billboardami lub innymi elementami promującymi producenta lub produkt.

Przekaz telewizyjny powinien ograniczać się do rzeczowej informacji o produkowanym czy sprzedawanym wyrobie, ale bez eksponowania jego nazwy handlowej, logo producenta, innych znaków identyfikacyjnych umieszczanych np. na opakowaniu itp.
W przekazywanych informacjach należy unikać sformułowań wartościujących, podkreślających zalety lub zachęcających (perswadujących) do nabywania towarów lub korzystania z usług np. najlepszy, najtańszy, wyjątkowy, dla całej rodziny, itp.
Informacje nie mogą akcentować i utrwalać pozytywnego wizerunku firmy i jej produktów.

Publicystyka, programy edukacyjne, sondaże uliczne


W audycjach ukazujących zmieniającą się rzeczywistość gospodarczą, poświęconych przedstawieniu sukcesu np. nowych firm, należy zobiektywizować charakter prezentacji poprzez powierzenie prezentacji osobie nie związanej z tą firmą, zamieszczenie oceny fachowej, wskazującej także na zagrożenia dla omawianej działalności.

W programach przedstawiających życiorysy zawodowe zapraszanych gości należy unikać szczegółowych informacji o prowadzonej przez nich aktualnie działalności gospodarczej wraz z podaniem nazwy firmy, adresu, danych o produktach lub usługach.

W audycjach edukacyjnych, popularnonaukowych informacje o pomocach np. do nauki języków obcych nie mogą zawierać materiałów promocyjno - reklamowych ich producentów lub dystrybutorów wraz z podaniem warunków zakupu (cena, sieć sklepów, eksponowanie walorów opakowania).

W sondażach ulicznych należy unikać ujęć reklam umieszczanych i wpisanych w naturalną scenografię ulic np. w witrynach sklepowych, na środkach komunikacji miejskiej, słupach ogłoszeniowych czy też marek parkujących lub przejeżdżających pojazdów, itp.

Prezentacja książek, filmów, płyt, kaset, przeglądy prasy


Dopuszczalne jest wyłącznie omówienie, recenzja prezentowanych nowości bez nadmiernego eksponowania pozycji i podawania informacji o wydawcy lub dystrybutorze. Należy unikać informacji typu: już w księgarniach, od jutra na ekranach kin lub w wypożyczalniach kaset.

Nie jest promocją relacja ze spotkania z autorami lub wykonawcami np. reżyserem filmu, kompozytorem, zespołem muzycznym, którzy dzielą się swoimi opiniami przy powstawaniu omawianej pozycji. Nadto dopuszczalna jest ilustracja muzyczna lub filmowa np. fragment teledysku lub filmu, lecz pozbawiona ujęć wykorzystanych w spotach reklamowych.

Przy omawianiu pozycji filmowej, książkowej, płytowej, etc. z wykorzystaniem opinii czytelnika, widza, słuchacza należy w równym stopniu uwzględnić wypowiedzi pozytywne i krytyczne.

Magazyny konsumenckie, poradnikowe, hobbystyczne


Wyniki testów artykułów znajdujących się lub kierowanych do produkcji należy podawać jedynie z powołaniem się na uprawnione instytucje przeprowadzające badania. Wyniki powinny jednocześnie zawierać przyjęte kryteria i warunki oceny.

Należy dołożyć staranności, aby publikowanie wyników testów nie stało się rankingiem wyrobów i reklamą najlepszych.
Informacje dla hobbystów nie powinny zawierać nazw firm i produktów prezentowanych wyrobów z różnych dziedzin np. wędkarstwa, fotografiki, ani komponentów używanych w modelarstwie czy domowym majsterkowaniu.

Przeglądy nowości np. spławiki wędkarskie, wędziska, przynęty, etc. powinny ograniczać się jedynie do omówienia ogólnego kierunku tendencji i zmian zastosowanych w wyrobach np. zastosowanie nowych materiałów użytych do produkcji wędek.

Programy motoryzacyjne


Informacje o typie czy marce pojazdu mogą zawierać porównania z innymi markami w tej samej klasie, na podstawie określonych wskaźników i fachowych ekspertyz. Muszą jednak uwzględniać zarówno wady jak i zalety prezentowanego pojazdu. Wykluczone jest zamieszczanie oferty cenowej producenta lub dealera.

Nie jest możliwe przy opisie (test) pojazdu wykorzystywanie materiałów reklamowych przygotowanych przez producenta czy dystrybutora. Można posługiwać się jedynie własnym materiałem filmowym przygotowanym przez lub na zlecenie TVP, ilustrującym kolejny etap przebiegu testu.

Niedopuszczalne jest podawanie informacji o producentach, dealerach z podaniem adresu, telefonu, a także o stacjach obsługi np. pod pozorem konkursu na najlepszą stację, o skutecznych zabezpieczeniach z nazwą, ceną itp., o autokosmetykach, akcesoriach, itp.

Sport


Relacje z imprez sportowych powinny koncentrować się wyłącznie na przebiegu zawodów, zdecydowanie unikając eksponowania reklam umieszczonych na terenie rozgrywek, na używanym sprzęcie, na kostiumach zawodników i ubiorach obsługi trenerskiej, lekarskiej i osób towarzyszących.

W przypadku retransmisji z zawodów lub emisji materiałów pozyskanych z przekazów zagranicznych należy dokonać ich selekcji pod kątem wyeliminowania materiałów reklamowych.

Rozrywka, teatr, film, pokazy mody


W audycjach fabularnych powstających przy współudziale TVP S.A. należy stanowczo unikać inscenizowania sytuacji, w których eksponuje się produkt, jego nazwę lub firmę.

Nie wolno zamieszczać w scenografii widowisk telewizyjnych akcesoriów reklamowych, np. podświetlanych reklam.
Relacje z imprez rozrywkowych nie mogą zawierać elementów reklamowych znajdujących się w oprawie scenograficznej. W pokazach mody dopuszczalne jest prezentowanie projektanta kolekcji, jego "filozofii" związanej z przedstawionym stylem, kolorystyką, użytym surowcem. Należy unikać eksponowania znaków logograficznych firm konfekcyjnych i współorganizatorów (sponsorów) pokazu.

Można zamieścić informacje o kilku firmach, które przygotowały nowe kolekcje, przedstawić tendencje, różnice w wyrobach, etc., nie wyróżniając żadnej z firm i bez prezentacji logo.

Akcje charytatywne


Działalność instytucji charytatywnych np. Polskiej Akcji Pomocy, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Caritas Polska, itd., może być propagowana na antenie TVP S.A. wraz z informacją o instytucjach i organizacjach, które współorganizują lub wspierają te przedsięwzięcia . Należy jednak uważać, aby przekazywane informacje nie stały się przy okazji świadczeniem promocyjno-reklamowym.

Współudział telewizji w akcjach tego rodzaju wynika z misji Telewizji Polskiej S.A. i jest jednym ze statutowych zadań nadawcy publicznego.

***
Współpraca: Ośrodek Szkolenia i Analiz Programowych TVP S.A.
artykuł udostępniony przez Komisję Etyki TVP.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale Warsztat reportera:

Jak pozycjonować stronę pod LLM? Optymalizacja treści pod AI

Zachariasz Kijak
Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że o nurtujące nas kwestie coraz chętniej pytamy narzędzia AI. Często „dogadujemy” się z nimi łatwiej niż z wyszukiwarką. Duże modele językowe, tzw. LLM-y, odpowiadają na pytania szybko i szczegółowo. Czy to oznacza, że już niedługo usługę SEO zastąpi „LLMO”?

Chronemika, czyli język czasu. Oto, co mówi o tobie twój zegarek

Bartłomiej Dwornik
Wchodzisz punktualnie, patrzysz na zegarek, czekasz pięć minut, po czym wychodzisz. Ktoś inny spóźnia się pół godziny i zachowuje, jakby to on musiał na ciebie czekać. Czas w komunikacji to narzędzie, broń i wyznacznik statusu. Witaj w świecie chronemiki. Nauki o tym, jak czas wpływa na relacje między ludźmi.

Skróć link w miGG. Nowość w komunikatorze GG

Jarosław Rybus
Skracanie długich nazw stron internetowych to konieczność na przykład w kampaniach reklamowych, wpisach w sieciach społecznościowych. Zazwyczaj skracanie linków odbywa się poprzez dedykowane do tego serwisy. Od dzisiaj ta przydatna funkcja skracacza linków dostępna jest pod ręką - wystarczy GG.

Podobne artykuły:

Dlaczego feminatywy drażnią? Psychologiczne i społeczne źródła oporu

Agnieszka Kliks-Pudlik
Feminatywy, czyli żeńskie formy nazw zawodów, drażnią zwłaszcza z dwóch powodów: braku osłuchania się z nimi i światopoglądowej niezgody - wskazała filolożka Martyna Zachorska. W ocenie socjolożki dr Agaty Zygmunt-Ziemianek, wynika to z przyzwyczajeń i przekonania, że „kiedyś tego nie było”.

Afganistan. Konflikty wojenne w mediach - aktywizacja mediów

Agnieszka Osińska
Konflikty wojenne, w praktyce dziennikarskiej nazywane "krytycznymi" lub "gorącymi momentami" są w naszych czasach przedmiotem dużego zainteresowania i zaangażowania mediów. Aktywizacja mediów w sytuacjach kryzysowych. Reakcje Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej i Trybuny na wybuch konfliktu afgańskiego.

Afganistan. Konflikty wojenne w mediach - relacjonowanie

Agnieszka Osińska
Dowódcy wojskowi i politycy kontrolują i manipulują informacją wojenną. Nie dowiadujemy się niczego, ale trwa to całymi godzinami. Wojna w Afganistanie a Pustynna Burza. Podobieństwa i róznice w relacjonowaniu konfliktów wojennych dawniej i dziś.

Jak tłum zmienia oblicze sprawy

Patrycja Kierzkowska
Od kilku dni myślę, że jak już ginąć to grupowo. Tłum jest ważny, bo medialny, bo to się sprzeda, bo sprawi, że będziemy chodzić po ulicach z nożami w kieszeni.

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Cyfrowej.pl



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów


zajrzyj na nasz 👉 Youtube

Zobacz więcej 👇
#59sec REPORT SHORTS
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Gazeta Bankowa
Gazeta Bankowa
Okładka Gazeta Polska
Gazeta Polska
Okładka Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury
Okładka Newsweek Polska
Newsweek Polska
Okładka O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą
Okładka Wprost
Wprost
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25