3.03.2018 Rynek medialny
PublBox. Wszystkie media społecznościowe w jednym miejscu
Krzysztof Fiedorek
Recenzja serwisu do planowania i publikowania postów na Facebooku, Twitterze, Instagramie, Pintereście, YouTube, LinkedIn i innych. Platforma przyda się wszystkim, prowadzącym działania w wielu social mediach i potrzebującym wsparcia w sprawnym zorganizowaniu pracy.

PublBox reklamuje się jako automatyzowany serwis dla biznesu, blogerów, organizacji pozarządowych i specjalistów od social media. Dostajemy tu możliwość zaplanowania i automatycznego opublikowania postów do ośmiu portali społecznościowych. Obecnie PublBox obsługuje platformy:
- Pintereset
- YouTube
- VKontakte
- Odnoklassniki
Tradycyjnie, jak w większości podobnych platform i programów, problematyczne jest planowanie postów na instagramie, ze względu na ograniczone API tego serwisu. W PublBox do obsługi Instagrama potrzebna jest więc również aplikacja mobilna na smartfonie, do której system przekazuje wszystkie dane, o wskazanej porze wysyła przypomnienie i trzeba kilkoma kliknięciami ręcznie opublikować zaplanowany post. Oszczędzamy jednak czas na jego przygotowanie.
Konfigurowanie zestawu kont do obsługi jest intuicyjne. Najpierw zakładamy PROJEKT (możemy mieć ich kilka). Po kliknięciu każdej z ikon pojawia się prośba o autoryzowanie aplikacji w serwisie i nadanie jej uprawnień do publikowania w wybranym portalu społecznościowym. Uprawnienia te można oczywiście w każdej chwili usunąć. Do każdego projektu można przypisać po jednym koncie z każdego portalu. To ważne dla osób, które na przykład obsługują kilku klientów albo marek. Dla każdej wystarczy założyć projekt i podpiąć do niego właściwe profile.

Kiedy ten krok mamy już za sobą, warto zajrzeć do ciekawego narzędzia, jakim jest kreator Strategia Treści. Na podstawie ankiety, dotyczącej:
- rodzajów publikowanych treści,
- ich częstotliwości,
- założonego celu, jaki chcemy osiągnąć,
system zaproponuje nam optymalne dni, godziny a nawet wydźwięk publikacji. Jeśli nie mamy już własnej, zbudowanej i określonej strategii, takie narzędzie może okazać się przydatne, a na pewno warte wypróbowania i przetestowania efektów.

Jak podkreślają autorzy PublBoksa, algorytm wybiera najlepsze rozwiązanie spośród 2500 opcji. Potrafi obliczyć właściwą proporcję typów treści, optymalny czas publikacji, a nawet daje wskazówki do pisania unikalnych postów i przypomina zapominalskim, kiedy przygotować nową publikację. Strategię rozpisać można na kilka dni, lub kilka tygodni.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie samego posta. Tutaj jedna, ale dość istotna uwaga. System umożliwia nam dwa różne podejścia:
- przygotowanie posta do każdego serwisu osobno
- lub jednego wpisu do wszystkich, ewentualnie do kilku wybranych portali.
Lepszym i bezpieczniejszym podejściem będzie to pierwsze. Głównie dlatego, że każdy z serwisów społecznościowych ma nieco inną specyfikę, którą dobrze uwzględnić. Warto pamiętać o tym, że:
- na Instagramie lepiej opublikować grafikę kwadratową,
- Twitter ma ograniczoną liczbę znaków w poście,
- na LinkedIn nie działają hashtagi.
Wrzucenie tego samego posta na wszystkie serwisy jest oczywiście możliwe, ale nieco ogranicza możliwości, jeśli ktoś wykorzystuje potencjał każdego portalu w pełnym wymiarze.

Ciekawym narzędziem jest wbudowany w PublBox Edytor Graficzny. Pozwala na podstawowe zabiegi edycyjne na przesłanych plikach (jest pod tym względem nieco podobny do Canvy). Oferuje też bazę gotowych grafik, projektów i nakładek. To również oszczędza czas i pozwala przygotować grafikę optymalną dla każdego serwisu, w którym chcemy zamieścić post.

Tu kolejna uwaga - planując post z linkiem, z którego automatycznie ma pobrać się grafika Facebooka, warto najpierw przepuścić stronę przez Facebook Debugger. Dla pewności, że portal Marka Zuckerberga grafikę faktycznie zaciągnie. Zdarzają się niestety sytuacje, kiedy FB obrazka z linku nie wczyta. PublBox nie sprawdzi tego za nas i post będzie nagi. A po opublikowaniu zdjęcia dodać już nie można.
Kiedy treść jest już przygotowana i sprawdzona, można planować publikację. System PublBox pozwala na wybranie daty i godziny z interwałem pięciominutowym. Podpowiada też - na podstawie własnego algorytmu - najlepszą jego zdaniem porę publikacji dla wprowadzonej treści.

Zaplanowane posty widoczne są w zakładce Smart Kalendarz. Do czasu opublikowania z tego poziomu można je jeszcze edytować, poprawiać lub usuwać. Tutaj też można zajrzeć po podpowiedzi i inspiracje, jeśli chodzi o tematy kolejnych publikacji w przyszłości. Można też ustawić przypomnienie o ważnym terminie.

Kiedy nadejdzie zaplanowana godzina, zaplanowane posty zostaną opublikowane we wskazanych miejscach, a na aplikację mobilną przyjdzie powiadomienie o konieczności kliknięcia zgody na publikację na Instagramie. Ważna informacja dla osób zalogowanych jednocześnie na kilka kont Instagrama na jednym urządzeniu: w chwili nadejścia powiadomienia smartfon powinien być zalogowany na koncie, na którym ma nastąpić publikacja. Autorzy aplikacji pracują jeszcze nad możliwością przelogowywania się z konta na konto bez utraty przesłanych danych.
I to już wszystko. Zaplanowanie publikacji zajmuje kilka chwil, a obsługa kilku platform z jednego miejsca, zwłaszcza dla osób obsługujących wiele portali społecznościowych i wiele kont, czas jest w pracy bezcenny.

Po zalogowaniu się do PublBox mamy do dyspozycji kilka wideo tutoriali z polskimi napisami, które pomogą postawić pierwsze kroki i opanować obsługę narzędzia. Do dyspozycji jest też czat na żywo z pomocą techniczną. Obsługiwaną przez prawdziwych ludzi, a nie boty.
W darmowej wersji PublBox otrzymujemy bezterminową możliwość obsługi dwóch użytkowników i pięciu stron w podstawowej funkcjonalności. Dwa płatne plany taryfowe przeznaczone są dla osób pracujących z większą liczbą kont i stron oraz wymagających bardziej zaawansowanych rozwiązań planistycznych. Można je wykupić na 1, 3 lub 12 miesięcy. Kosztują od 5,40 do 29 dolarów za miesiąc.
Aktualizacjia i nowe możliwości
Od marca 2018 roku PublBox wzbogacony zostaje o kilka nowych możliwości:
- Nowy plan taryfowy Pakiet Start+ (19 dolarów za miesiąc) obejmuje całą funkcjonalność usługi, podstawowe dane analityczne i limit 25 publikacji na tydzień.
- Pakiet PRO+ (44 dolarów za miesiąc) obejmuje całą funkcjonalność PublBox, 1000 postów tygodniowo, a także pełną analitykę.
- Pakiet Enterprise(499 dolarów za rok) został stworzony dla firm i osób prawnych, które chcą płacić za usługi przelewem, a także otrzymywać wszystkie dokumenty uzupełniające: umowę, certyfikaty pracy i faktury.
- darmowy pakiet Trial zawiera wszystkie funkcje usługi, jest dostępny przez 7 dni po rejestracji i zawiera możliwość opublikowania 10 postów.
- Dla osób, które zakupiły pakiety Start i PRO w dawnych taryfach, cena na przedłużenie pozostaje taka sama przez nieograniczony okres.
- Zaktualizowana rejestracja i publikacja w Google+ - autorzy zmniejszyli liczbę kroków i dodali możliwość rejestracji za pomocą Google+. Można też publikować w tej sieci społecznościowej!
- Publikowanie w grupach - funkcjonalność dla właścicieli grup na Facebooku. Z pomocą PublBox można przeprowadzić cross-posting i planowanie terminu publikacji nie tylko na stronie, ale również w grupie.
- Edytor Graficzny w aplikacjach mobilnych (iOS i Android) - edytowanie zdjęć i dodawanie tekstu
- Analytics 2.0 - nowa wersja działu „Raporty”
- Publikowanie w Telegramie (beta) - planowanie i publikacja postów w komunikatorze internetowym Telegram.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Treści od użytkowników w sieci. Pole minowe dla dziennikarzy
Krzysztof Fiedorek
Ponad 40% internautów ocenia wiarygodność informacji na bazie liczby polubień i wyświetleń. Tradycyjne kanały są pierwszym źródłem newsów tylko dla co piątego z nas. Raport Reuters Institute pokazuje skalę i ryzyka, jakie User Generated Content niesie dla mediów. I podpowiada, jak nie wpaść w pułapkę.
Social media w 2025. Różnice pokoleniowe widać jak na dłoni
KFi
Coraz więcej osób deklaruje, że zmniejsza czas spędzany w social mediach. I choć nie oznacza to masowego odpływu, trend jest wyraźny. Z najnowszego raportu GWI wynika, że już 31% użytkowników deklaruje ograniczanie czasu w mediach społecznościowych. Między wierszami widać też frustrację.
Czy robot może być dobrym szefem? Naukowcy z SWPS to sprawdzili
SWPS
Czy robot może skutecznie zarządzać zespołem? Badacze z Uniwersytetu SWPS sprawdzili, co się dzieje, gdy to robot zostaje szefem. Badania pokazują, że choć maszyny potrafią wzbudzać posłuszeństwo, nie dorównują ludziom pod względem autorytetu i efektywności. Skutki są intrygujące.
Podobne artykuły:
Informacyjne magazyny radiowe mają blisko 5 milionów słuchaczy
Krzysztof Głowiński
Każdego dnia powszedniego 4,8 mln osób słucha przynajmniej jednego z magazynów informacyjno-publicystycznych nadawanych przez polskie rozgłośnie ogólnopolskie i ponadregionalne.
Nowe iWoman.pl. Reaktywacja ambitnego portalu dla kobiet
BARD
Na medialny rynek wraca lifestylowy portal dla kobiet, założony w 2009 przez Grupę Money.pl, a w 2014 roku zawieszony i następnie zamknięty przez nowego właściciela - Wirtualną Polskę. Dwaj byli pracownicy Money.pl odkupili domenę i portal startuje na nowo. W nowym modelu. Bez reklam.
Agencje prasowe w Polsce - charakterystyka
Monika Biała
Krótka charakterystyka wybranych agencji prasowych i informacyjnych działających w Polsce. Od Polskiej Agencji Prasowej do Telefonicznej Agencji Informacyjnej.
Czytelnictwo pism branżowych w Polsce 2024. Raport PBC
Sylwia Markowska
76% czytelników pism branżowych jest odpowiedzialnych za decyzje zakupowe w swoim miejscu pracy. PBC, aby pogłębić wiedzę o funkcji prasy branżowej i jej sposobie czytania przebadało 2051 respondentów z 5 różnych branż uzyskując najświeższe informacje na temat zwyczajów czytelniczych tego segmentu prasy w Polsce.