19.02.2018 Marketing i PR
Widoczność reklam w polskim internecie spada
Tomasz Piątkowski, Country Manager Poland w Meetrics
Po wzrostach w poprzednich kwartałach, IV kwartał roku przyniósł zauważalne pogorszenie wskaźników viewability reklam display w Polsce. W ostatnim kwartale roku wskaźnik viewability spadł do poziomu 50 proc. Średni czas kontaktu z reklamą display również zmalał - do 20,7 sekund - wynika z opublikowanego przez firmę Meetrics międzynarodowego raportu „Viewability Benchmark Report” dotyczącego widoczności reklam.

W IV kwartale 2017 wskaźniki widoczności reklam display mocno ucierpiały, czego powodem jest duży natłok reklam w tej najważniejszej sprzedażowo części roku. W porównaniu do III kwartału, wskaźnik widoczności reklam displayowych stracił w Polsce łącznie pięć punktów procentowych i za IV kwartał wyniósł 50 procent (wobec 55 proc. w III kw.). Średni czas kontaktu z reklamą display spadł w IV kwartale do 20,7 sekundy (wobec 27,5 sekundy w III kwartale).
Ten trend nie jest dla nas zaskoczeniem. Ze względu na sezonowość, liczba kampanii reklamowych jest najwyższa właśnie w czwartym kwartale. Spadek współczynników widoczności pokazuje wyraźnie, że w momencie gdy dynamicznie rośnie zapotrzebowanie, zasoby reklam display okazują się niewystarczające. Tworzenie zasobów reklamowych o większym potencjale viewability pozostaje w tym momencie kluczową kwestią dla rozwoju rynku reklamy digital w Polsce. Co oczywiste, ale warte podkreślenia, viewability na poziomie 50 proc. oznacza, że dokładnie połowa budżetów digital była w Polsce w IV kwartale wydawana nieefektywnie.
Jeśli chodzi o formaty reklamowe to wskaźniki średniej widoczności reklam osiągnęły na polskim rynku wyglądają następująco:
- Halfpage (65 proc. i 27,8 sekundy)
- Skyscraper (61 proc. i 44,4 sekundy)
- Billboard (50 proc. i 12,1 sekundy)
- Medium Rectangle (40 proc. i 18,8 sekundy)
Polska lepsza tylko od Szwajcarii
W IV kwartale Polska z wynikiem 50 proc. znalazła się na końcu europejskiej stawki jeśli chodzi o wskaźnik viewability dla reklam display. Liderami są natomiast:
- Austria - 67%
- Włochy - 63%
- Francja - 62%
Gorszy wynik od Polski reklama display zanotowała tylko w Szwajcarii (48 proc.). Średnia europejska wyniosła w IV kwartale 62 proc. (viewability) i 20,9 sekund (czas kontaktu z reklamą).
Lepiej wypadła w IV kwartale na polskim rynku reklama wideo. Tutaj wskaźnik viewability osiągnął 56 procent, a średni czas kontaktu z reklamą wideo wyniósł 17,8 sek.
Meetrics w swoich badaniach opiera się na definicji viewability rekomendowanej przez IAB i Media Rating Council. Reklama jest uważana za widoczną jeśli co najmniej 50 proc. jej powierzchni jest widoczna na ekranie przez co najmniej sekundę (dla reklam wideo - przez co najmniej 2 sekundy).
Pełny raport „Viewability Benchmark Report” za IV kwartał 2017 można pobrać tutaj: http://bit.ly/MBRQ42017
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Największe kryzysy wizerunkowe. Badanie Alert Media Communications
Marlena Garucka-Kubajek
W celu uzyskania pełnego obrazu kryzysowego pejzażu 2019 roku badanie przeprowadzono w ostatnich dniach grudnia wśród 108 starannie wyselekcjonowanych przedstawicieli branży public relations odpowiadających za komunikację w wiodących polskich firmach, instytucjach oraz organizacjach.
Reklama suplementów diety. Jak odróżnić informację od marketingu
Ewa Zygadło-Kozaczuk
Gdzie szukać wiarygodnych informacji o suplementach diety i jak odróżnić rzetelną informację od reklamy? Odpowiedź na to pytanie okazuje się dosyć trudna. Mało tego. Pojawiają się dodatkowe wątpliwości.
Mobile gaming konkuruje z Tik Tokiem. Marketing dla pokolenia Z
Paulina Kunicka
Ostatnie kontrowersje wokół Tik Toka związane z naruszaniem prywatności i blokowaniem tej aplikacji przez Indie, Hong Kong czy może niebawem USA – pozwalają zakładać nadchodzące zmiany w lokowaniu budżetów reklamowych, kierowanych na generację Z, czyli pokolenia "post millenials"
Jak optymalizować strony mobilne pod SEO? Poradnik
Aneta Świderska
Co należy zrobić, żeby witryna była jak najlepiej widoczna w Google? Jakie działania SEO wpisać w stały element działań marketingowych? Istnieje szereg działań, które pozwolą skutecznie pozycjonować się na istotne z puntu wyszukiwania frazy.
Reklama kontekstowa w prasie. PBC zmierzyły jej skuteczność
BARD
Reklama prasowa, jeśli zamieszczona jest w odpowiednim kontekście redakcyjnym, przyciąga wzrok o 67% lepiej, niż ta opublikowana w innej przestrzeni - wynika z badań przeprowadzonych dla Polskich Badań Czytelnictwa. Na reklamę kontekstową odbiorcy patrzą dłużej i bardziej się w nią angażują.
Ile zarabia się w public relations. Branżowy raport płac w PR
BARD
Jawność systemu płac jest korzystna przede wszystkim dla kandydatów i pracowników branży public relations - oceniają autorzy badania płac w public relations, opublikowanego przez branżowy portal PRoto.pl. Chcą też w ten sposób uciąć plotki na temat zarobków w branży.
Produkcja filmów promocyjnych. Sposób na skuteczną reklamę
nomono.eu
Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszą się reklamy w formie wideo. Docierają do szerokiego grona odbiorców i wyjątkowo skutecznie potrafią zaprezentować firmę oraz jej ofertę w korzystnym świetle. Produkcja filmów promocyjnych wymaga jednak starannego przygotowania, jeśli opracowane materiały mają zrobić pożądane wrażenie na potencjalnych klientach. [artykuł sponsorowany]