12.03.2018 Rynek medialny
Czytelnictwo prasy kobiecym okiem. PBC zbadały, co i jak czytają panie
BARD
Z analizy, opublikowanej przez Polskie Badania Czytelnictwa, wynika, że wśród Polek czytających prasę 64% to mężatki, 70% to kobiety wykształcone, 55% pracuje na pełny etat, 25% uważa, że stać je na wszystko a 65% korzysta z usług kosmetyczki przynajmniej raz w roku.

Profil Polki-czytelniczki powstał na podstawie danych, opublikowanych przez Polskie Badania Czytelnictwa i Kantar Millward Brown. Badanie obejmowało okres od stycznia do grudnia 2017 roku. Oprócz charakterystyki czytelniczek, PBC i Kantar podały też, które tytuły są najpopularniejsze wśród damskiej części czytelniczego rynku.
Dzienniki
- 952 000 - Fakt
- 694 000 - Gazeta Wyborcza
- 419 000 - Super Express
Tygodniki
- 3 738 000 - Życie na Gorąco
- 2 828 000 - Tele Tydzień
- 2 549 000 - Chwila dla Ciebie
Dwutygodniki
- 2 228 000 - Przyjaciółka
- 2 122 000 - Pani Domu
- 1 707 000 - Viva
Miesięczniki
- 1 974 000 - Skarb
- 1 920 000 - Twój Styl
- 1 419 000 - Claudia
Dwumiesięczniki
- 323 000 - Samo Zdrowie
- 255 000 - Dom & Wnętrze
- 190 000 - Sól i Pieprz
Z niedawnych badań PBC „Luksus kocha prasę” wynika też, że poziom czytelnictwa prasy jest bezpośrednio powiązany z zasobnością portfeli Polaków. Wraz z rosnącymi dochodami rośnie liczba czytanych pozycji prasowych.
- 37% osób o dochodach powyżej pięciu tysięcy złotych, które kupują dobra luksusowe, czyta nie mniej niż dziesięć tytułów prasowych.
- Kolejne 30% tej grupy regularnie czyta między cztery a dziewięć tytułów.
- Czytanie prasy to pewien element kapitału kulturowego. Ten kapitał nieodzownie towarzyszy ludziom bogatym czy ludziom o dochodach powyżej pięciu tysięcy złotych - mówił agencji informacyjnej Newseria Biznes Waldemar Izdebski, prezes Polskich Badań Czytelnictwa. - Jeżeli na rynku prasy czytelnictwo tytułów może wynosić 6–7 proc. w skali kraju, to w tej grupie wynosi 10-15 procent.
***
Większość najpopularniejszych tytułów prasowych czytać można również w wersji elektronicznej - w formacie PDF i EPUB. Pełną lista dostępnych tytułów znajdziecie w dziale PRASA CYFROWA sklepu Reporterzy.info.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Jak media wpływają na poglądy polityczne. Raport Uniwersytetu SWPS
BARD
Socjologowie z Uniwersytetu SWPS zbadali rolę źródeł informacji w budowaniu preferencji politycznych. Naukowcy sprawdzili też, jak informacje podawane przez telewizję, radio, prasę i internet wpływają na postawę obywateli.
Podcasty w Polsce. Kim jest statystyczny, polski słuchacz
Agata Staniszewska
Audycje internetowe na żądanie docierają równomiernie do kobiet i mężczyzn, a przy tym są słuchane przez osoby wykształcone - 90% z nich posiada co najmniej wykształcenie średnie, a 47% ma dyplom wyższej uczelni. o kolejne wnioski z drugiej edycji najobszerniejszego badania polskich słuchaczy podcastów przygotowanego przez Tandem Media z Grupy Radiowej Agory.
Tygodniki opinii w Polsce 2Q2022. Raport Polskich Badań Czytelnictwa
Sylwia Markowska
Strategie wydawców prasowych są różnorodne. Niektórzy wydawcy wzmacniają swoje pozycje dystrybuując swoje treści w postaci płatnych e-wydań i subskrypcji cyfrowych, inni zostają tylko przy wydaniach drukowanych. Tytuły dopasowują swoje strategie działania do posiadanych marek oraz oczekiwań różnorodnych grup odbiorców.
Wzruszyć, rozśmieszyć, pobujać. To od muzyki zależy czy polubisz reklamę
Bartłomiej Dwornik
Jak wywołać w odbiorcy reklamy takie emocje, na jakich nam zależy i jakie zaskakujące efekty może dać łamanie utartych schematów? Kiedy lepiej sprawdzi się muzyczny hit, kiedy dedykowany kompozytor, a nawet... jak wycisnąć łzy z oczu motorowodniaka? Rozmawiamy z Martą Dudziewicz, music supervisorem z firmy Sirens. I na wszystko mamy dowody oraz przykłady.
Fake news w Polsce i w Europie. Badanie Kantar Public
Bartłomiej Dwornik
Trzy czwarte Polaków przyznaje, że z fake newsami, czyli informacjami nieprawdziwymi lub zniekształcającymi rzeczywistość, spotyka się raz w tygodniu lub częściej. Tylko 14% ankietowanych uważa, że ten problem nie dotyczy ich w ogóle - wynika z opublikowanych przez Kantar Public wyników badania Eurobarometr.
Nowe iWoman.pl. Reaktywacja ambitnego portalu dla kobiet
BARD
Na medialny rynek wraca lifestylowy portal dla kobiet, założony w 2009 przez Grupę Money.pl, a w 2014 roku zawieszony i następnie zamknięty przez nowego właściciela - Wirtualną Polskę. Dwaj byli pracownicy Money.pl odkupili domenę i portal startuje na nowo. W nowym modelu. Bez reklam.
Popkultura w święta. Co oglądamy i czego słuchamy
BARD
Cztery miliony Polaków obejrzało w ubiegłoroczne święta Kevina samego w domu. Film "Listy do M.", polska wersja kinowego hitu "To właśnie miłość" popularnością ustępuje w naszym kraju tylko Titanicowi. Jakie pieniądze wchodzą w grę w kwestii świątecznej popkultury? Odpowiedź jest prosta: astronomiczne.