menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

5.02.2018 Rynek medialny

Czytelnictwo prasy w Polsce. Bogaci czytają dziesięć razy częściej

BARD

Osoby bogate i zamożne czytają prasę nawet dziesięciokrotnie częściej prasę od statystycznego Polaka – wynika z raportu Polskich Badań Czytelnictwa. Sięgają przeważnie po miesięczniki i poświęcają na lekturę około godziny dziennie. Tylko 18% osób w tej grupie nie czyta pracy wcale.

Poziom czytelnictwa prasy jest bezpośrednio powiązany z zasobnością portfeli Polaków. Z raportu „Luksus kocha prasę” Polskich Badań Czytelnictwa wynika, że wraz z rosnącymi dochodami rośnie liczba czytanych pozycji prasowych.

  • 37% osób o dochodach powyżej pięciu tysięcy złotych, które kupują dobra luksusowe, czyta nie mniej niż dziesięć tytułów prasowych.
  • Kolejne 30% tej grupy regularnie czyta między cztery a dziewięć tytułów.

- Czytanie prasy to pewien element kapitału kulturowego. Ten kapitał nieodzownie towarzyszy ludziom bogatym czy ludziom o dochodach powyżej pięciu tysięcy złotych - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Waldemar Izdebski, prezes Polskich Badań Czytelnictwa. - Jeżeli na rynku prasy czytelnictwo tytułów może wynosić 6–7 proc. w skali kraju, to w tej grupie wynosi 10-15 procent.

Czytelnictwo prasyźródło: „Luksus kocha prasę”, Polskie Badania Czytelnictwa 2017

Osoby o dochodach powyżej pięciu tysięcy złotych określane są jako osoby zamożne, 80 proc. z nich kupuje marki luksusowe. To 4,7 proc. polskiego społeczeństwa w wieku 18–59 lat, czyli 1,05 miliona osób. 290 tys. Polaków osiąga dochody powyżej 14 tys. miesięcznie i są oni zaliczani do grupy ludzi bogatych.

  • W grupie osób zamożnych 45 proc. osób czyta prasę co najmniej godzinę dziennie. Wśród osób bogatych odsetek wynosi 54 proc. osób.
  • Ponad dwie trzecie przedstawicieli osób zamożnych czyta miesięczniki, podczas gdy w całym polskim społeczeństwie takie nawyki deklaruje 44 proc. badanych (wskaźnik: Czytelnictwo Przeciętnego Wydania).
  • Prasę codzienną czyta co trzecia osoba o dochodach powyżej pięciu tysięcy złotych. Średnia dla całego społeczeństwa wynosi 15 proc.

- Wyniki badań obalają dominujący w niedawnej przeszłości nowobogacki stereotyp osoby zamożnej i tym samym użytkownika marek luksusowych - komentuje prof. Dominika Maison z Uniwersytetu Warszawskiego, prezes Maison & Partner, cytowana przez agencję Newseria Biznes. - To już nie jest „prywaciarz” czy „badylarz”, który szybko się dorobił dzięki sprytowi. Osoby bogate w Polsce stają się coraz bardziej elitą: to, jak pokazuje zrealizowane badanie, przedsiębiorcy lub osoby zajmujące wysokie stanowiska menadżerskie. To ludzie solidnie wykształceni, którzy często osiągnęli swoją pozycję dzięki wiedzy, profesjonalizmowi i kompetencjom. Zdecydowanie częściej niż większość Polaków podróżują oraz czytają prasę opiniotwórczą i kolorową.

REKLAMA

Z raportu Polskich Badań Czytelnictwa płynie też jeszcze jeden ciekawy wniosek. Wraz z poziomem zamożności, wśród Polaków spada odsetek telewidzów, a rośnie czytelników prasy.

Zasięg czytelnictwa prasyźródło: „Luksus kocha prasę”, Polskie Badania Czytelnictwa 2017

Czytelnicy z grupy osób zamożnych i bogatych czytają różnorodne tytuły prasowe. Badania przeprowadzone przez PBC przeczą stereotypom, które jako grupę docelową dla prasy popularnej typują ludzi niezamożnych.

- Prasa, niezależnie od tematyki, jest skierowana do klasy średniej i klasy wyższej, w związku z tym mamy tam czytelnictwo pism gospodarczych, tygodników opinii czy miesięczników ekskluzywnych, ale również tytułów bardziej popularnych lub pism komputerowych, motoryzacyjnych - tłumaczy Waldemar Izdebski. - Nie jest to kwestia tego typu, że jakieś tytuły klasa wyższa odrzuca, tylko mniej regularnie je czyta.

Co czytają zamożni i bogaci Polacy


Czytelnictwo największych tytułów prasowych jest kilkukrotnie większe w grupie osób o dochodach ponad 5 tys. zł niż wśród ogółu Polaków. Na popularniejszym dziennikiem, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn jest Gazeta Wyborcza. Jej czytelnictwo wśród osób zamożnych jest trzyipółkrotnie wyższa, niż ogólny zasięg na rynku.

Czytelnictwo dziennikówźródło: „Luksus kocha prasę”, Polskie Badania Czytelnictwa 2017

Jeśli chodzi o tygodniki, to wśród zamożnych Polaków pierwsze miejsce zajmuje Newsweek, wyprzedzając nieznacznie Tele Tydzień. Wśród Polek liderzy zamieniają się miejscami. Tygodniki to jedyna grupa, w której najpopularniejsze tytuły wśród osób zamożnych mają mniejsze zasięgi, niż wyniki dla całego rynku. Dotyczy to tygodników popularnych wśród zamożnych pań: Tele Tydzień, Życie na gorąco i Chwila dla Ciebie.

Czytelnictwo tygodnikówźródło: „Luksus kocha prasę”, Polskie Badania Czytelnictwa 2017

W kategorii miesięczników czytelnictwo przeciętnego egzemplarza wśród osób zarabiających powyżej 5 tysięcy złotych mieści się w przedziale 8-15%. Panowie sięgają najchętniej po Komputer Świat, National Geographic i Murator. Wśród pań największą popularnością cieszą się Twój Styl, Skarb i ponownie National Geographic.

Czytelnictwo miesięcznikówźródło: „Luksus kocha prasę”, Polskie Badania Czytelnictwa 2017

Precyzyjne określenie grupy docelowej i czytanej przez nią prasy może być skutecznym narzędziem planowania kampanii marek luksusowych - podkreślają autorzy raportu PBC. Podstawą jest określenie zasięgu danego tytułu prasowego.

Cały raport „Luksus kocha prasę” dostępny jest na stronie PBC: http://www.pbc.pl


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Ile razy czytelnik sięga po czasopismo. Badanie PBC

BARD
Czytelnicy powracają średnio 1,9 raza do jednego wydania dziennika oraz 2,6 raza do jednego wydania magazynu. Polskie Badania Czytelnictwa opublikowały wyniki badania tak zwanej liczby powrotów do wydań prasy drukowanej. Autorzy sprawdzili też, jaka jest średnia liczba kontaktów z prasową reklamą.

Sztuczna inteligencja w mediach. Kiedy AI zastąpi dziennikarzy?

Y Dzięgielewski
Jednym z największych wyzwań w tworzeniu treści jest po prostu nieustanna kreatywność. Zazwyczaj to autor ustala „background” i strukturę tekstu, dostosowaną do wytycznych. Co więcej, musi też ten tekst napisać i oddać do korekty. Przy dwóch ostatnich czynnościach od niedawna pomoże nam AI.

Antyukraińska propaganda w mediach społecznościowych. Analiza #IMMxDemagog

Katarzyna Ozga
Od 1 do 31 grudnia 2022 roku w mediach społecznościowych pojawiło się 48,8 tys. propagandowych wpisów wobec Ukrainy i Ukraińców. Jest to spadek o 33 proc. w porównaniu do listopada, w którym zmonitorowano ponad 73 tys. pejoratywnych treści często prowadzących do dezinformacji.

Władza wcale nie potrzebuje TVP

Bartosz Chochołowski
Zamiast walczyć o telewizję, rządzący politycy powinni powalczyć o dziennikarzy. Lepiej by na tym wyszli i dałoby im to dużo więcej, niż siedmiu Andrzejów Urbańskich w mediach.

Nowe iWoman.pl. Reaktywacja ambitnego portalu dla kobiet

BARD
Na medialny rynek wraca lifestylowy portal dla kobiet, założony w 2009 przez Grupę Money.pl, a w 2014 roku zawieszony i następnie zamknięty przez nowego właściciela - Wirtualną Polskę. Dwaj byli pracownicy Money.pl odkupili domenę i portal startuje na nowo. W nowym modelu. Bez reklam.

Radio w Polsce zyskuje na popularności. Badania są jednoznaczne

Krzysztof Rojek
Badania pokazują, że radia słucha około 3/4 Polaków i wartość ta od wielu lat jest stała. Najwyższy odsetek słuchaczy jest w grupie wiekowej 18-24. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać przede wszystkim w przyzwyczajeniach Polaków, ale też na przykład w rosnącej roli lokalnych rozgłośni.

Agencje prasowe w Polsce - typy i specjalizacja

Monika Biała
W oficjalnych nazwach agencji występują 3 terminy charakterystyczne dla tego typu instytucji: agencja telegraficzna, agencja prasowa i agencja informacyjna.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert


gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka 21.WIEK HISTORY
21.WIEK HISTORY
Okładka Fakt
Fakt
Okładka Glamour
Glamour
Okładka NIE
NIE
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24