14.05.2018 Rynek medialny
Programy informacyjne w telewizji. Analiza MullenLowe
BARD
Oglądalność programów informacyjnych spada od kilku lat. Jest to częściowo zbieżne z trendem spadkowym oglądalności stacji z tak zwanej wielkiej czwórki (TVP1, TVP2, Polsat, TVN) - wynika z analizy opublikowanej przez dom mediowy MullenLowe MediaHub.

Najdotkliwiej zarówno w grupie szerokiej jak i w komercyjnej spadki te odczuwają programy TVP. Największą stabilność utrzymują Fakty. Autorzy analizy podkreślają, że od lat kondycja telewizji jest praktycznie niezmienna. Polacy oglądają to medium średnio ponad 4 godziny dziennie. Niemniej jednak zmiana dystrybucji treści oraz rozwój stacji tematycznych zmienił obraz konsumpcji. Od kliku lat najwięcej widzów tracą duże anteny, czyli TVP1, TVP2, Polsat i TVN.
Reklama już cię zna, zanim ją obejrzysz [PL NAPISY] 👇
- Spadki te na ogół wynoszą 3-7 proc. rok do roku. Po dość dobrych wynikach 2014 i 2015 nadeszły ciężkie czasy dla TVP1. W ostatnich dwóch latach stacja traciła odpowiednio 10 i 15 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Spadki te były 2,3-krotnie wyższe od wyników na pozostałych dużych antenach komentuje Michał Bakalarczyk, ekspert rynku TV z MullenLowe MediaHub, cytowany przez portal Interaktywnie.com. - Co ciekawe, znaczący wpływ na tą sytuację miały oglądalności „programów polityczno-ekonomicznych” (-64 proc. 2017 vs 2016) oraz właśnie „programów informacyjnych” (-22 proc. 2017 vs 2016), które na innych stacjach praktycznie powtórzyły wyniki z 2016 roku.
W grupie ogólnej, czyli widzów od 4 roku życia średnie wyniki oglądalności prezentują się następująco:
- Fakty TVN - 2,8 mln,
- Teleexpress - 2,3 mln widzów
- Wiadomości TVP - 2,3 mln widzów
- Wydarzenia - 2 mln widzów
- Wydarzenia Flesz - 1,5 mln widzów
- Panorama - 1,2 mln widzów
- Teleexpress Extra - 0,8 mln widzów
- Fakty po Faktach - 0,7 mln widzów
Biorąc pod uwagę tak zwaną grupę komercyjną (w wieku 16-49 lat) widać istotne przetasowanie w rankingu oglądalności. Na drugie i trzecie miejsce awansują pozycje Polsatu, natomiast Wiadomości i Teleexpress spadają na 4 i 5 pozycję:
- Fakty TVN - 972 tys. widzów,
- Wydarzenia - 747 tys. widzów
- Wydarzenia Flesz - 661 tys. widzów
- Teleexpress - 546 tys. widzów
- Wiadomości TVP - 536 tys. widzów
- Panorama - 281 tys. widzów
- Teleexpress Extra - 146 tys. widzów
- Fakty po Faktach - 129 tys. widzów
Jak wynika z wcześniejszej analizy MullenLowe MediaHub, Teleexpress i Wiadomości oglądają najczęściej mężczyźni - 48 proc., czyli więcej niż średni udział mężczyzn w widowni telewizyjnej. W widowni Faktów (58 proc. oglądających) i Wydarzeń (57 proc.) przeważają kobiety.
W wielkich aglomeracjach miejskich najpopularniejsze są Fakty TVN. W miastach do 100 tysięcy mieszkańców dominują Wydarzenia i Teleexpress. Telewidzowie mieszkający na wsi najczęściej wybierają Wiadomości TVP.
Wyższym wykształceniem mogą pochwalić się widzowie sztandarowego programu informacyjnego stacji TVN – stanowią 22 proc., co oznacza o 56 proc. wyższy wynik od średniej programów informacyjnych (14 proc.). Wiadomości i Teleexpress upodobali sobie widzowie ze średnim wykształceniem (około 40 proc. widowni), a „Wydarzenia” bez matury (53 proc.).
Stacje telewizyjne w oczach Polaków
Najlepiej ocenianą przez widzów stacją telewizyjną jest Polsat - wynika z kolei z badania CBOS, którego wyniki opublikował niedawno portal dziennik.pl. Najmniej pozytywnych odczuć budzi wśród telewidzów nadawca publiczny. Autorzy badania wzięli pod lupę trzech największych nadawców w Polsce, uzyskując następujące wyniki:
- Polsat - 70% ocen pozytywnych, 10% ocen negatywnych
- TVN - 66% ocen pozytywnych, 17% ocen negatywnych
- TVP - 59% ocen pozytywnych, 27% ocen negatywnych
CBOS przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo CAPI w dniach 5-12 kwietnia 2018 roku na próbie 1140 osób.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Social media w 2025. Różnice pokoleniowe widać jak na dłoni
KFi
Coraz więcej osób deklaruje, że zmniejsza czas spędzany w social mediach. I choć nie oznacza to masowego odpływu, trend jest wyraźny. Z najnowszego raportu GWI wynika, że już 31% użytkowników deklaruje ograniczanie czasu w mediach społecznościowych. Między wierszami widać też frustrację.
Czy robot może być dobrym szefem? Naukowcy z SWPS to sprawdzili
SWPS
Czy robot może skutecznie zarządzać zespołem? Badacze z Uniwersytetu SWPS sprawdzili, co się dzieje, gdy to robot zostaje szefem. Badania pokazują, że choć maszyny potrafią wzbudzać posłuszeństwo, nie dorównują ludziom pod względem autorytetu i efektywności. Skutki są intrygujące.
Równość i różnorodność w mediach. Raport Europejskiej Unii Nadawców
KFi
Europejskie media publiczne coraz częściej stawiają na różnorodność, równość i włączenie (DEI) jako fundament swojej działalności. Nadawcy publiczni w Europie wdrażają strategie na rzecz różnorodności – zarówno w treściach, jak i w swoich zespołach. Wnioski z raportu są jednoznaczne: choć widać postęp, wiele wyzwań nadal pozostaje.
Podobne artykuły:
Uczniowie słuchają radia. Padł rekord w tej grupie wiekowej
Krzysztof Głowiński
W ostatnim kwartale 2011 roku zasięg dzienny radia wśród osób w wieku 15-19 lat wyniósł ponad 85 procent. To o blisko 4 punkty procentowe więcej, niż rok wcześniej.
Dziennikarze i medioznawcy. Pola i formy współpracy [LINK]
Adam Szynol
Europejskie Obserwatorium Dziennikarskie zorganizowało panel dyskusyjny z udziałem teoretyków i praktyków mediów w ramach ogólnokrajowej konferencji naukowej „Studia i perspektywy medioznawcze”. Debatę przygotował Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Media w walce z wojenną dezinformacją. Analiza IMM
Sylwia Dobkowska
Od początku marca w mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej treści dezinformacyjnych w kontekście wojny w Ukrainie. Instytut Monitorowania Mediów szacuje, że każdy Polak w wieku powyżej 15 lat w okresie 1-13 marca 2022 mógł spotkać się z przekazami alarmującymi o dezinformacji minimum dwa razy.
Kobiety w PR. Raport Związku Firm Public Relations
ZFPR
Zarządy z przewagą kobiet stanowią w Polsce 12%. Jest to wartość dwukrotnie większa w porównaniu do wyników, jakie opublikowano w raporcie „Global Women in PR – Annual Index 2020”. Większość badanych uważa, że udział kobiet w zarządach zwiększa kreatywność firmy oraz pomaga zwiększyć jej produktywność.