26.03.2018 Marketing i PR
Geotargetowanie. Jak skutecznie dotrzeć do odbiorcy w reklamie DOOH
Diana Polska, Marketing & PR Manager w MyLED
Dzięki wykorzystaniu geolokalizacji w kampanii DOOH reklamodawca jest w stanie dotrzeć do publiczności ze swoim komunikatem z większą skutecznością. Takie działania marketingowe wpływają na trafność przekazu, co z kolei pozytywnie przekłada się na zwiększenie sprzedaży i wzrost liczby lojalnych klientów.

Wykorzystując geotargetowanie w cyfrowej reklamie OOH w połączeniu z innymi kreatywnymi możliwościami daje reklamodawcy szansę na precyzyjniejsze dotarcie do potencjalnego klienta i zwiększenie jego zaangażowania w odbiór kampanii.
Świetnym przykładem tego typu realizacji w Polsce jest nagrodzona na konkursie Mixx Awards 2017 kampania śniadaniowa McDonald’s, którą zrealizowała agencja reklamowa MyLED we współpracy z domem mediowym OMD. W spocie reklamowym wykorzystano szereg kreatywnych możliwości reklamy digital out-of-home, takich jak: geotargetowanie, pobieranie treści w czasie rzeczywistym czy cross online z offline. Nośniki użyte w kampanii zostały dobrane pod kątem atrakcyjności dla danego miasta, największej grupy odbiorców oraz odległości od restauracji McDonald’s. Na ekranach wyświetlane były komunikaty z informacją o czasie dojazdu do najbliższej restauracji. Było to możliwe, dzięki API Google, skąd pobierano w czasie rzeczywistym informacje na temat natężenia ruchu w konkretnych lokalizacjach. Emisja spotów odbywała się w godzinach dostosowanych do oferty śniadaniowej w McDonald’s (6.00 - 10.00). Kampania trwała 7 dni i przyciągnęła uwagę blisko 5 milionów osób.
Z zagranicznych realizacji, warto przytoczyć kampanię Vauxhall Motors. W reklamie wykorzystano dane dotyczące natężenia ruchu samochodowego. Wyświetlane kreacje spotów były uzależnione od prędkości z jaką poruszały się pojazdy na drodze. Podczas, gdy kierowcy stali w korku - na ekranie ukazywały się komunikaty dotyczące nowych rozwiązań technologicznych, dostępnych w nowym modelu Insignia Grand Sport. Informacje bardziej ogólne na temat pojazdu pojawiały się natomiast w momencie, kiedy samochody przejeżdżały obok reklamy z większą prędkością.
Inną firmą wykorzystującą w swojej kampanii możliwość geotargetowania jest Skoda. Działania reklamowe miały na celu zachęcić kierowców do wyjazdu z miasta, odpoczynku na łonie natury, a przy okazji promować nowy model samochodu Kodiaq SUV na tle zachwycających widoków z czterech najpiękniejszych zakątków Wielkiej Brytanii. W kampanii wykorzystano statystyki API Google, które pozwoliły na wyświetlanie w danym momencie dokładnego czasu podróży do miejsca przedstawionego na ekranie. Spoty były wyświetlane na ekranach znajdujących się w centrach handlowych oraz nośnikach outdoorowych, ulokowanych w przestrzeniach miast o dużym natężeniu ruchu.
Trafny przekaz jest sednem marketingu i reklamy. Przedstawianie potencjalnemu klientowi oferty bądź produktu w odpowiednim momencie jest kluczowe dla zapewnienia zysku i zwiększenia sprzedaży. Geolokalizacja pozwala na dostosowanie komunikatu do danego miejsca i czasu jego wyświetlania, oraz sprawia że kampania zostanie zauważona i zapamiętana przez odpowiedniego odbiorcę.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Kiedy każda reklama stanie się... sklepem? Prognozy Omdia
KFi
Globalne wydatki konsumenckie w sieci rosną w niespotykanym tempie. Już w 2025 roku osiągną wartość 4,4 biliona dolarów, a same USA będą odpowiadać za 1,4 biliona. Granice między reklamą, rozrywką i handlem będą się zacierać, tworząc nową erę cyfrowej konsumpcji.
Co robić, kiedy dziecko obgryza paznokcie? Porady psychologa dziecięcego
patronat Reporterzy.info
Dla dzieci gryzienie palców to często sposób na nudę czy stres. Naszą rolą jest jednak reagować, kiedy widzimy, że maluch obgryza paznokcie. I to nie tylko ze względu na estetykę, ale także potencjalne przyczyny takiego zachowania. Jakie mogą one być i co możemy zrobić?
Analiza predykcyjna i marketing. Klient jeszcze nie wie, reklama już tak
Krzysztof Fiedorek
Sztuczna inteligencja zmienia zasady gry w marketingu. Przewidywanie zachowań klientów przez zaawansowane algorytmy AI i podejmowanie decyzji opartych na danych to już teraźniejszość. Raport „The State of AI”, opublikowany przez McKinsey pokazuje, jaki będzie to miało wpływ na cały rynek reklamy i marketingu.
Podobne artykuły:
Jak budować zaufanie i przywiązanie do marki
Mateusz Zmyślony
Współczesny odbiorca chce być zaskakiwany. Dlatego kierowany do niego marketingowy przekaz musi być nowatorski, odwoływać się nie tylko do intelektu, ale i zmysłów oraz emocji, a także elastyczny, odpowiadający na błyskawicznie zmieniające się realia społeczno-gospodarcze. Spełniać wymagania i trafiać w gusta klientów.
Real time marketing. Możliwości i efekty kampanii "tu i teraz"
Diana Polska
Reklamy outdoor mogą towarzyszyć odbiorcom zawsze w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie. Pod warunkiem, że są dobrze użyte. Oto przykłady, jak wykorzystać je optymalnie.
GG udostępnia nową wersję czata do kontaktu z odwiedzającymi strony www
Jarek Rybus
Polski komunikator GG Gadu Gadu, krótko po swoich 24. urodzinach, udostępnił najnowszą wersję GG czata. Dzięki tej usłudze łatwo można umieścić na swojej stronie okienko rozmowy i prowadzić dialog nawet z osobami nieposiadającymi jeszcze numeru GG. Czat ma zintegrowanego Asystenta AI.
Reklama w czasie pandemii. Analiza agencji Zenith
Joanna Carbol
Według estymacji agencji mediowej Zenith, opublikowanej w Zenith Advertising Expenditure Forecasts, globalne wydatki na reklamę zmniejszą się w 2020 roku o 9,1%. Dla porównania, wydatki na reklamę podczas recesji w 2009 roku spadły o 9,5%.