menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

29.03.2018 Warsztat reportera

Jak wykorzystać Instagram w promocji marki?

brandbay.pl

Czasy, kiedy to do promocji firmy wykorzystywano tylko plakaty, banery czy ulotki reklamowe dawno minęły. W dobie XXI wieku, kiedy tak popularny jest internet, na wartości zyskują internetowe formy marketingu, a wśród nich te związane bezpośrednio z portalami społecznościowymi. Poza popularnym Facebookiem do promocji marki skutecznie posłużyć może Instagram Stories. Jak wykorzystać to narzędzie w biznesie?

artykuł sponsorowany

Jak wykorzystać Instagram w promocji marki?źródło: brandbay.pl

Mniejszy zasięg, większe zaangażowanie


Biorąc pod uwagę tylko i wyłącznie zasięg, Instagram nie może się pod tym względem równać z portalem stworzonym przez Marka Zuckerberga. Facebook w tej klasyfikacji prowadzi i to znacznie. Nie zasięg jest jednak najważniejszy, a zaangażowanie użytkowników. Tutaj Instagram wypada już zdecydowanie lepiej od Facebooka, a liczba lajków, komentarzy czy udostępnień jest tu średnio nawet trzy razy większa. W czym tkwi siła Instagrama, pytamy specjalistów od reklamy w mediach społecznościowych.

- Instagram ma obecnie przeszło 700 milionów użytkowników, którzy każdego dnia oceniają blisko 4 miliardy zdjęć. To właśnie zdjęcia są tu decydujące. Badania pokazują wyraźnie, że blisko 70% konsumentów bardziej przekonują fotografie produktów, aniżeli ich dokładne opisy czy nawet opinie klientów. Przy ponad 60% młodych ludzi, którzy skłonni są nabyć produkt marki znanej z mediów społecznościowych, grzechem jest tego nie wykorzystać — mówi specjalista ds. mediów społecznościowych w agencji reklamowej Brandbay.pl z Krakowa.

Dobry content


Chcąc zaangażować użytkowników na Instagramie, zadbać trzeba o dobry i przede wszystkim autorski content. Poza zdjęciami, które są podstawowym atrybutem reklamowym w rękach przedsiębiorcy czy osoby odpowiedzialnej w danej firmie z marketing, przyjrzeć się trzeba innym możliwościom Instagrama. Mowa tu m.in. o transmisjach live, poprzez które można nawiązać interakcję z potencjalnym klientem. Dodatkowo wykorzystać warto też zwiększające zaangażowanie użytkowników ankiety czy konkursy.

Najważniejsza jest spontaniczność i oryginalność. Nic tak źle nie działa na odbiorcę, jak znużenie i nuda. Dlatego, nawet jeśli są to tylko zdjęcia, warto opatrzyć je jakimś filtrem, który będzie kojarzył się z naszą marką i nieco "ubarwi" daną fotografię. Pamiętajmy, że oczywiście muszą to być zdjęcia autorskie. Użytkownik obeznany w mediach społecznościowych bez trudu rozpozna zdjęcia pochodzące ze stocków. Kompletnym strzałem w kolano jest już pobieranie ich z darmowych banków.

Opis z linkiem


Zanim będziemy udostępniać zdjęcia i inne materiały zacząć trzeba od opisu firmy na Instagramie, podając w nim wszystkie kluczowe o niej informacje. Zadbać należy o to, aby opis nie był trywialny a autorski i wyróżniał markę na tle wcale nie małej przecież konkurencji. W przypadku firm działających lokalnie przydadzą się też dane teleadresowe. W żadnym wypadku zapomnieć nie można też o linku do strony. Ten prowadzić może to witryny startowej lub np. formularza zapisu na newsletter.

Hasztagi i emoji


W kampaniach reklamowych przydaje się także #, a więc tzw. hasztag. Stworzyć należy hasztag związany ze swoją marką i oznaczać nim własne zdjęcia. Poza tym warto śledzić fotografie udostępniane przez innych użytkowników, którzy oznaczają je hasztagiem naszej marki. Przydają się także słowa kluczowe, gdyż większość użytkowników Instagrama przeszukuje właśnie przez hasztagi. Tych pod zdjęciem można dodać nawet trzydzieści.

Uwagę odbiorców skupiają też wplatane w tekst znaki graficzne, a więc tak zwane emoji. Tych używać należy jednak z głową. Oczywiście wzbogacają one przekaz, ale ich duże nagromadzenie może mu zaszkodzić.

Podsumowanie


Bez wątpienia Instagram to dobry kanał marketingowy, który może przynieść firmie wiele korzyści. Autorskie profile i w oryginalny sposób prowadzone konta mogą dać wiele pożytku i zgromadzić szerokie grono followersów. Dlatego też warto do takich działań odpowiednio się przygotować i przyłożyć, a jeśli nie jest to możliwe zlecić to specjalistom od reklamy w mediach społecznościowych.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Komu dziękować za strach

Agata Kozieł
Od momentu powstania zagrożenia zamachami terrorystycznymi dla Polski, w stolicy widać wyraźne napięcie. Obywatelom innej narodowości, szczególnie Arabom, posyłają pełne niepokoju i wrogości spojrzenia. A media tylko dolewają oliwy do ognia... [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].

Trafik na hajłeju

Beata Solomon-Satała
Bardzo się ubawiłam słuchając pewnej sportowej relacji z Olimpijskich zmagań w Atlancie kiedy to znany sprawozdawca sportowy usprawiedliwił opóźnienie swojej transmisji trafikiem na hajłeju właśnie. Wydaje się jednak, że ta spolszczona fraza dobrze obrazuje sytuację na dziennikarskim rynku.

Narzędza AI dla specjalistów PR. Rekomendacje Training Projects

Adam Pasternak, Iwona Piga
Oto 10 naszym zdaniem najlepszych narzędzi sztucznej inteligencji, wspierających pracę PR-owca. Pierwsze miejsce znasz na 100%. Ale idziemy o zakład, że przynamniej połowa aplikacji z naszej listy będzie dla ciebie nowością

Sposoby na dobry tekst na stronę internetową

Marta Bober
Nie ma tutaj miejsca na przypadkowość, mdłe hasła i nic nie wnoszące zdania. Dobry tekst na stronę internetową zawiera odpowiednie frazy, jednak są one wplecione w tekst subtelnie. Niezależnie od tego, czy planujemy treści na stronę główną czy też podstrony, uciekajmy od zdań pisanych "pod roboty".

Sympatia i perfekcja. Maciej Orłoś ma sposoby na publiczność

Bartłomiej Dwornik
Czy można nauczyć się błyskotliwości i uroku osobistego? Dlaczego śpiewanie w autobusie może pomóc w przygotowaniu dobrej prezentacji? I jak trenować, żeby zawładnąć uczuciami publiczności? Rozmawiamy z Maciejem Orłosiem o jego książce "O sztuce wystąpień publicznych". [Patronat Reporterzy.info]

Jak zdać na dziennikarstwo. Gdzie studiować dziennikarstwo

© by Dawid Federowicz & Oficyna Studencka CEZAR
Co się zdaje na wstępnym, gdzie można studiować i na czym dziennikarstwo w ogóle polega.

Manipulacja w negocjacjach

Tomasz Urban
Rzecz jasna najlepszym sposobem jest rzeczowe skontaktowanie się w danej sprawie i dojście do kompromisu korzystnego dla obu stron, w praktyce jednak nie jest to takie proste.

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

Amazon Prime
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24