menu
tygodnik internetowy
ISSN 2544-5839
zamknij
Pracuj w mediach. Zobacz, kto rekrutuje w branży dziennikarskiej, reklamowej i kreatywnej

28.04.2025 Warsztat reportera

Jak pozycjonować stronę pod LLM? Optymalizacja treści pod AI

Zachariasz Kijak, agencja digital marketingowa Verseo.

Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że o nurtujące nas kwestie coraz chętniej pytamy narzędzia AI. Często „dogadujemy” się z nimi łatwiej niż z wyszukiwarką. Duże modele językowe, tzw. LLM-y, odpowiadają na pytania szybko i szczegółowo. Czy to oznacza, że już niedługo usługę SEO zastąpi „LLMO”?

Read this article English edition in Global Edition

Jak pozycjonować stronę pod LLM? Optymalizacja treści pod AIilustracja: DALL-E

Czym jest LLM i dlaczego wpływa na pozycjonowanie?


LLM (skrót od ang. large language model), czyli duży model językowy, to specjalny system sztucznej inteligencji trenowany na ogromnych zbiorach tekstowych, składających się z wielu miliardów słów. Dzięki temu jest w stanie pojąć znaczenie konkretnego zapytania, a także kontekst wypowiedzi i intencje użytkownika, by udzielić jak najprecyzyjniejszej odpowiedzi.

Narzędzia oparte na tych modelach, takie jak ChatGPT, Claude, Gemini czy DeepSeek, działają inaczej niż klasyczne wyszukiwarki: zamiast wyświetlać listę stron zawierających wyszukiwaną frazę, generują własną odpowiedź. Robią to na podstawie danych, którymi „karmiono” je podczas treningu, a w niektórych przypadkach używają także zewnętrznych internetowych źródeł.

To duża różnica, która sprawia, że pozycjonowanie w ChatGPT i podobnych narzędziach wymaga nie tylko umieszczenia na stronie odpowiednich fraz kluczowych, lecz także właściwego podejścia do tworzenia contentu.

Jak pozycjonować się w AI? Słowa kluczowe to za mało!


W tradycyjnym SEO (ang. search engine optimization) jednym z ważniejszych działań jest umieszczanie na stronie dobrze dobranych fraz kluczowych. Użytkownicy coraz częściej zwracają się jednak po odpowiedzi do narzędzi wykorzystujących AI. W ich przypadku dotychczasowe podejście do pozycjonowania nie daje dobrych rezultatów, ponieważ użytkownik otrzymuje gotową odpowiedź, a nie listę linków, pod którymi miałby jej szukać.

Co więcej, jeśli dany LLM jest w stanie odpowiedzieć na pytanie na podstawie informacji, które są już częścią jego zasobów, nie poda żadnego źródła. Nawet jeśli opublikujesz na stronie artykuł zawierający jasną odpowiedź na zadane pytanie, ale niewnoszący żadnej nowej wiedzy, użytkownik korzystający z AI nawet się o nim nie dowie.

Czy to oznacza, że pozycjonowanie w ChatGPT i innych narzędziach LLM jest niemożliwe? Nie! Wymaga tylko odrobiny sprytu i umiejętności. Dobry specjalista w zakresie SEO wykorzysta to, że niektóre narzędzia AI mają funkcję researchu: zapytane o coś, czego nie wiedzą, przeszukają internet w poszukiwaniu odpowiedzi, a następnie podadzą źródła w postaci linków do stron. Mogą odsyłać użytkowników również do Ciebie, o ile będziesz publikować odpowiednio przygotowane treści. Do przyciągania klientów korzystających z narzędzi AI jest potrzebny wyjątkowo silny magnes: połączenie eksperckiej wiedzy ze znajomością tajników SEO – a raczej LLMO, large language model optimization.

Wyszukiwanie semantyczne a pozycjonowanie w AI


Jeśli interesuje Cię pozycjonowanie w ChatGPT, korzystaj z usług specjalistów, którzy rozumieją, jak działa tzw. wyszukiwanie semantyczne. W celu jak najprecyzyjniejszego odpowiedzenia na zapytanie AI najpierw stara się „zrozumieć”, o co naprawdę chodzi użytkownikowi. Osoba pytająca „co wybrać: laptopa czy tablet?” najprawdopodobniej oczekuje porównania wad i zalet obu sprzętów, a nie listy produktów czy sklepów internetowych.


Treści tworzone z myślą o LLM-ach powinny więc uwzględniać tę intencję. Warto w nich przy okazji poruszać powiązane zagadnienia, odpowiadając na inne pytania – na przykład o to, czy na tablecie można grać w gry komputerowe, najlepiej z uwzględnieniem konkretnych nazw. Właśnie takie szczegóły mogą sprawić, że Twoja strona zostanie wymieniona jako źródło w odpowiedzi wymagającej od narzędzia wykonania researchu. Szansa na to, że ChatGPT wie, czy na tablecie SAMSUNG Galaxy Tab S10 Ultra da się zagrać w GTA: San Andreas, są bliskie zeru.

W LLM pozycjonowanie przebiega inaczej niż w wyszukiwarkach, ponieważ sztuczna inteligencja analizuje język podobnie jak człowiek, nie skupiając się wyłącznie na frazach (choć nadal są one pomocne). Oznacza to, że pozycjonowanie pod AI wymaga tworzenia treści zgodnych z intencją użytkownika. Warto pisać wartościowe artykuły odpowiadające na jak najwięcej konkretnych pytań.

LLM pozycjonowanie – kiedy narzędzia korzystają z funkcji researchu?


Przede wszystkim należy wspomnieć, że nie każde narzędzie LLM ma funkcję researchu, czyli dostęp do aktualnych treści publikowanych w internecie. Na przykład wczesne wersje ChatGPT bazują wyłącznie na danych treningowych. Również popularny Claude odpowiada na zapytania wyłącznie na podstawie swoich istniejących zasobów, choć w kwietniu 2025 roku Anthropic poinformował o rozpoczęciu testów nad funkcją researchu. Jest już dostępna w wersji beta dla planów Max, Team i Enterprise w USA, Japonii i Brazylii. Prawdopodobnie z czasem będzie można z niej korzystać także w Polsce.

W narzędziach, które mogą wykonywać research, uruchamia się on w następujących przypadkach:

  • Gdy poszukiwane informacje są bardzo szczegółowe lub niszowe – na tyle, że dany LLM nie otrzymał ich na etapie treningu. Mogą dotyczyć konkretnego miasta, produktu czy rzadkiego zjawiska. Dobrym przykładem jest pytanie o wymiary iPhone’a 15 Pro Max.
  • Gdy użytkownik potrzebuje informacji „z teraz” – na przykład pyta o wynik trwającego meczu, cenę torebki z nowej kolekcji, aktualną godzinę w San Francisco lub pogodę w Lubartowie.

Możliwość aktywnego wyszukiwania informacji przez te narzędzia jest zaletą zarówno dla osób wyszukujących, jak i firm, które mogą sprytnie wykorzystać tę funkcję do pojawienia się w odpowiedzi.

Jak pozycjonować się w AI? Doświadczenie, ekspertyza, autorytet i zaufanie


Granica między SEO a pozycjonowaniem pod AI może być cienka. W obu przypadkach są potrzebne przede wszystkim doświadczenie, ekspertyza, autorytet i zaufanie (ang. EEAT – experience, expertise, authority, trust). Treści na stronie mogą być skuteczne, tylko jeśli zostały napisane przez eksperta z niezbędnym doświadczeniem i świadczą o autorytecie. Dzięki temu w odbiorcy (a także algorytmach wyszukiwarek i LLM-ach) rodzi się zaufanie do marki. Po czym poznać ekspercki content? Powinien on być:

  • napisany naturalnym językiem – przez człowieka lub z jego dokładnym nadzorem;
  • trafny, czyli zgodny z intencją wybranego zapytania;
  • wyczerpujący i szczegółowy – najlepiej z wykorzystaniem własnych danych, które nie znajdują się na stronach konkurencji ani w zasobach LLM-ów;
  • uporządkowany pod względem struktury – z wyraźnymi nagłówkami i akapitami;
  • łatwy w odbiorze, niemal konwersacyjny.

Innym sposobem na pozycjonowanie w AI jest publikacja treści o firmie na partnerskich blogach czy portalach. Im więcej o Tobie piszą, tym większa jest szansa, że wspomni o Tobie również LLM. 

Powierz działania SEO specjalistom. Dobry ekspert to artysta – odpowiednimi narzędziami, niczym pędzlem, stworzy dzieło przyciągające klientów jak magnes!

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale Warsztat reportera:

Chronemika, czyli język czasu. Oto, co mówi o tobie twój zegarek

Bartłomiej Dwornik
Wchodzisz punktualnie, patrzysz na zegarek, czekasz pięć minut, po czym wychodzisz. Ktoś inny spóźnia się pół godziny i zachowuje, jakby to on musiał na ciebie czekać. Czas w komunikacji to narzędzie, broń i wyznacznik statusu. Witaj w świecie chronemiki. Nauki o tym, jak czas wpływa na relacje między ludźmi.

Skróć link w miGG. Nowość w komunikatorze GG

Jarosław Rybus
Skracanie długich nazw stron internetowych to konieczność na przykład w kampaniach reklamowych, wpisach w sieciach społecznościowych. Zazwyczaj skracanie linków odbywa się poprzez dedykowane do tego serwisy. Od dzisiaj ta przydatna funkcja skracacza linków dostępna jest pod ręką - wystarczy GG.

Dlaczego feminatywy drażnią? Psychologiczne i społeczne źródła oporu

Agnieszka Kliks-Pudlik
Feminatywy, czyli żeńskie formy nazw zawodów, drażnią zwłaszcza z dwóch powodów: braku osłuchania się z nimi i światopoglądowej niezgody - wskazała filolożka Martyna Zachorska. W ocenie socjolożki dr Agaty Zygmunt-Ziemianek, wynika to z przyzwyczajeń i przekonania, że „kiedyś tego nie było”.

Podobne artykuły:

Czas telewizji centralnie sterowanej

Aleksandra Kaniewska
Medialny świat amerykańskiej produkcji obiegła ostatnio informacja, że duża część wiadomości emitowanych w krajowych i lokalnych stacjach telewizyjnych, to efekt działania administracji i sektora Public Relations prezydenta Busha. [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].

Jak napisać artykuł, który Google pokocha, a ludzie zrozumieją

Bartłomiej Dwornik
Kolejność warunków w tytule tego poradnika nie jest przypadkowa. W 2024 roku, żeby dotrzeć ze swoim przekazem do większej grupy odbiorców, trzeba najpierw przekonać maszyny i ich algorytmy, żeby ten przekaz zechciały ludziom wyświetlić. Po pierwsze - artykuł musi być dobry merytorycznie. Po drugie - wyglądać atrakcyjnie i nie utrudniać czytania. Zajmiemy się tym drugim elementem.

Zback-upuj twardziela palaczem

Izabela Bielecka
Komputer, dyskietka, Internet. To stosunkowo proste wyrazy, które zna każdy. Co jednak zrobić, gdy natrafimy na słowa multiplexer, campować, shitlista albo grzybek? [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].

Jak zdać na dziennikarstwo. Redagowanie i adjustacja

© by Dawid Federowicz & Oficyna Studencka CEZAR
Co się zdaje na wstępnym, gdzie można studiować i na czym dziennikarstwo w ogóle polega.

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Flying Tiger



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Auto Świat
Auto Świat
Okładka Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Okładka Fakt
Fakt
Okładka Gitarzysta
Gitarzysta
Okładka Historia Bez Cenzury
Historia Bez Cenzury
Okładka Polityka
Polityka
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25