21.05.2018 Marketing i PR
Cyfrowa reklama DOOH. Które branże korzystają z niej najchętniej
Diana Polska, MyLED
Według 80 procent ekspertów z branży reklamowej, biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez agencję MyLED - DOOH jest szczególnie atrakcyjną formą reklamy dla sektora handlowego. Ważne jest, aby dotrzeć do klienta w odpowiednim miejscu i czasie. Reklama DOOH to potrafi.

Kampania dostosowana do aktualnie panujących warunków atmosferycznych pozwala na zwiększenie zainteresowania odbiorców produktami sezonowymi. Dobrze sformułowany komunikat może w istotny sposób wpłynąć na decyzje zakupowe klientów. Warto zatem dobrze przemyśleć strategię marketingową, aby wykorzystać w pełni możliwości medium jakim jest DOOH.
Doskonale wykorzystują to znane firmy. Jedną z nich jest największy serwis aukcji internetowych na świecie - eBay, który uruchomił kampanię DOOH opartą o dane pogodowe. Trzy rodzaje warunków atmosferycznych wywoływały różne kreacje spotów:
- Kiedy na niebie zawitało słońce, na ekranach wyświetlano produkty, które z pewnością przydadzą się każdemu ogrodnikowi.
- W deszczowy dzień serwis aukcyjny zachęcał odbiorców do zakupu produktów o zastosowaniu przeciwdeszczowym.
- W pochmurną pogodę natomiast na ekranie można było zaobserwować reklamy zachęcające odbiorców do majsterkowania w domu.
67% respondentów biorących udział w badaniu zaznacza, że kampanie digital OOH realizowane przez branżę hotelową oraz firmy zajmujące się rozrywką mogą osiągać wysoką skuteczność. Dobrym przykładem jest ogromna cyfrowa kampania OOH zwiastująca nadejście nowego filmu fabularnego z gatunku science-fiction Steven`a Spielberga „Ready Player One”.
Nowe wydanie Warner Bros oparte jest na bestsellerze Ernesta Cline o tej samej nazwie. Opowieść skupia się wokół Wade Watts, osieroconego nastolatka żyjącego w surowej rzeczywistości, świecie zmienionym przez susze. Dla chłopca drogą ucieczki od trudów prawdziwego życia jest gra w wirtualnej rzeczywistości zwana Oasis. Aby wesprzeć globalne wydanie nowego filmu „Ready Player One”, Grand Visual wyprodukował zarówno kreację statyczną, jak i dynamiczną. Kampania prowadzona w wielu sieciach obejmowała dworce kolejowe i podziemne, przystanki autobusowe, centra miast, wielkoformatowe billboardy przydrożne i specjalnie zaprojektowane witryny w Sztokholmie.
- Aż 56% ekspertów stwierdza, że DOOH jest idealnym medium reklamowym również dla branży motoryzacyjnej, a to za sprawą lokalizacji nośników DOOH.
- Reklama na cyfrowych ekranach LED jest zauważalna przede wszystkim przez kierowców, którzy przemieszczając się po mieście są narażeni na odbiór cyfrowych treści wyświetlanych w przestrzeni miejskiej zwłaszcza w momencie, kiedy stoją w korku lub na skrzyżowaniu podczas zmiany świateł.
Warto zestawić wynik badania MyLED z przeprowadzonymi nieco wcześniej badaniami Posterscope, na które powołuje się amerykańska firma Lamar Advertising. Wykazały one, że:
- 87,5% fanów motoryzacji zwraca uwagę na reklamy OOH związane z branżą samochodową,
- 83% kierowców ma styczność z reklamą zewnętrzną,
- podczas gdy tylko 41% z reklamą telewizyjną.
Fakt ten świetnie wykorzystała w swojej kampanii Toyota, która uzależniła emisję spotów od informacji na temat aktualnego natężenia ruchu w obrębie ekranów LED. Znany koncern motoryzacyjny swoją kampanię napędził ruchem drogowym. W momencie, kiedy samochody poruszały się z małą prędkością, na ekranach wyświetlano informacje na temat zalet silników hybrydowych. Wszystko za sprawą nadajników monitorujących ruch w pobliżu ekranów, dzięki którym pobierano treści wyświetlane na ekranie w czasie rzeczywistym.
Nie są to jednak jedyne branże wykorzystujące reklamę DOOH w swoich kampaniach. W przestrzeniach publicznych, zarówno w Polsce, jak i za granicą możemy odnaleźć wiele przykładów ciekawych realizacji na cyfrowych ekranach LED, które potrafią przykuć naszą uwagę.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Trendy w reklamie wideo. Polski rynek na tle regionu
Andrzej Goleta
Najwyższy wskaźnik VTR osiągają reklamy trwające maksymalnie 7 sekund. Mimo to, reklamodawcy wciąż wybierają nieco dłuższe formaty. Największy budżet na ten typ marketingu przeznacza branża motoryzacyjna. W rejonach Europy Wschodniej urządzeniami, na które reklamodawcy najchętniej kierują content wideo są deskopy, ekrany wielkoformatowe.
Jak skutecznie przeprowadzić kampanię mobilną
Aneta Świderska
Według raportu Digital in 2017: Global Overview, 46% populacji na świecie łączy się z internetem za pomocą smartfonów. W Polsce aż 74% mieszkańców korzysta z Internetu mobilnego. Takie statystyki są dowodem na to, że mobile ma ogromny potencjał marketingowy.
Mobile first w komunikacji z klientem przez media społecznościowe
Michał Chrościcki
W codziennym kontakcie w social media z potencjalnymi klientami trzeba pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Internauci, którzy korzystają głównie z mobile’u konsumują treści szybko - tu i teraz. Jak zyskać ich zaufanie i sympatię?
Skuteczność content marketingu. W jaki sposób ją mierzyć?
Krzysztof Kłosiński
Jak kontrolować działania content marketingowe? Potrzebujemy narzędzi, dzięki którym będziemy wiedzieć czy nasze akcje są prowadzone efektywnie. To ważne, gdyż tworzenie kampanii content marketingowej to proces długotrwały, którego widoczne skutki mogą pojawić się bardzo późno. Oto sposoby, dzięki którym można mierzyć skuteczność content marketingu.
Najsilniejsze marki w polskich mediach. Badanie Top Marka
PSMM Monitoring & More
Autorzy badania przeanalizowali ponad 2 miliony tekstów prasowych, 14 milionów internetowych oraz 54 milionów postów, które ukazały się na ogólnodostępnych profilach na Facebooku, Instagramie, Twitterze i YouTubie od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2022 roku
Dobry produkt nie wystarczy. Nadchodzą nowe realia dla marketingu
wywiad Reporterzy.info
- Marki czeka w najbliższych latach wiele sprawdzianów dotyczących wiarygodności czy transparencji. Skończyła się era neutralności - w rozmowie z Reporterzy.info przewiduje Maciej Swoboda, Chief Revenue Officer agencji Funktional.
Sciencewashing w marketingu. Komercja w sprzeczności z nauką
Ludwika Tomala
Tak, jak mamy greenwashing - nie mające podstaw reklamowanie produktów jako ekologicznych, tak analogicznie można mówić o sciencewashingu - marketingu, który zarzeka się, że skuteczność reklamowanego produktu poparta jest badaniami naukowymi, choć to stwierdzenie dalekie od prawdy.