menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Work in media. Find a job in the world of communications.

4.06.2018 Marketing i PR

Muzyka filmowa w reklamach

AlexR

Mówi się, że dobra muzyka filmowa to taka, której widz nie zauważa. A jednak niektóre kompozycje wywarły na popkulturę nie mniejszy wpływ niż filmy, w których ich użyto. Stały się znanymi na całym świecie klasykami, wykorzystywanymi także w produkcjach reklamowych.

Muzyka filmowa w reklamachfot. FotoshopTofs/CC0/Pixabay

W latach 90. o takim gatunku muzycznym jak surf rock niewielu już pamiętało. Styl, który narodził się wokół kultury surfingowej w południowej Kalifornii święcił triumfy w latach 50. i 60., a potem przygasał z każdą kolejną dekadą. Nowe życie podarował mu… Quentin Tarantino. Szukając muzyki dla swojego nowego filmu zachwycił się kompozycją „Misirlou” Dicka Dale’a, nazywając ją „rock ‘n’ rollową wersją muzyki Enia Morricone”. Nową interpretację tego utworu zamieścił jako podkład do napisów otwierających „Pulp Fiction”, jedną z najważniejszych produkcji wszech czasów.

Nieoczekiwanie równie wielkim hitem stała się też ścieżka dźwiękowa filmu, a razem z nią wróciła moda na melodyjne, gitarowe, surf rockowe kawałki. W ciągu dwóch lat od premiery, album z muzyką z „Pulp Fiction” sprzedał się w liczbie 3,5 mln egzemplarzy. Ten potencjał dostrzegła też branża reklamowa, zauważając, że surf rockowe hity „potrafią sprzedać wszystko – od burrito do pasty do zębów”. Melodia z „Misirlou” pojawiła się między innymi w kampaniach Nissana, reklamie Pepsi czy sieci TK MAXX i wciąż powraca w nowych wcieleniach.

REKLAMA

Muzykę z „Pulp Fiction” i innych klasyków kina rozpoznajemy już od pierwszych dźwięków. Te kompozycje się nie starzeją i wciąż mogą stanowić tło dla wielu historii. Legendarne „Rydwany ognia” Vangelisa wykorzystywane były w monumentalnym kontekście, jak spot Nike z przemierzającymi plażę biegaczami, ale też w bardziej parodystycznej konwencji, jak reklama Duracell z maszerującymi króliczkami.

Symbolem męskiego świata stał się western „Siedmiu Wspaniałych”, którego dźwiękową warstwę stworzył Elmer Bernstein, wybitny kompozytor i dyrygent. Za muzykę do tego filmu został obsypany wieloma nagrodami z nominacją do Oscara na czele. W 2005 roku American Film Institute umieścił główną kompozycję z „Siedmiu Wspaniałych” w pierwszej dziesiątce najlepszych filmowych ścieżek dźwiękowych wszech czasów.

Przede wszystkim jednak zapisał się w popkulturze jako ikoniczny utwór, wprowadzający w klimat męskiej przygody. Na tyle znany, że sięgnęli po niego nawet twórcy filmów o Jamesie Bondzie, w jednej ze scen z „Moonrakera”.

Przez lata motyw z „Siedmiu Wspaniałych” kojarzył się z cyklem reklam Marlboro, ze słynnym „Marlboro Manem” w roli głównej. Od wiosny tego roku prawa do tej kultowej kompozycji w Polsce przejęła Warka. Muzykę Bernsteina możemy usłyszeć w kampanii „Planeta Warka”, przedstawiającej z przymrużeniem oka wyimaginowany świat, który kręci się wokół męskich potrzeb i pasji.

W ten sposób na polski rynek w reklamie wraca więc muzyka, uznana przez znanego amerykańskiego dziennikarza Glenna Lovella za „jedną z najbardziej przebojowych kompozycji w historii kina, tuż za motywem muzycznym z Gwiezdnych Wojen i Szczęk”. Bo co lepiej oddałoby klimat męskiego świata niż legendarny utwór z filmu, który wyznaczył standardy dla męskiego kina?

Inne przykłady użycia muzyki filmowej w reklamie:

Nike i Ostatni Mohikanin

Pochodząca z tego filmu kompozycja „Promontory” została wykorzystana w reklamie Nike. Wystąpiły w niej gwiazdy futbolu amerykańskiego – Shawne Merriman i Steven Jackson, a spot wyreżyserował Michael Mann.

Różowa Pantera urządza dom

Postać i motyw muzyczny z „Różowej Pantery” była wielokrotnie używana w reklamach m.in. płatków śniadaniowych, komputerów IBM, a nawet materiałów budowlanych. Charakterystyczna kompozycja autorstwa Henry’ego Manciniego jest jedną z najbardziej znanych ścieżek dźwiękowych w historii kina.

Co zrobiłby James Bond?

Skomponowana przez Monty’ego Normana muzyka do filmu Dr. No stała się dla agenta 007 równie rozpoznawalnym znakiem, jak stylowe samochody i szpiegowskie gadżety. Ta ścieżka dźwiękowa (i sama postać Jamesa Bonda) była wykorzystywana w wielu reklamach, m.in. Heinekena, Pepsi, Volkswagena i 7 Up.

Niech moc będzie z Tobą

John Williams stworzył mnóstwo pamiętnych filmowych ścieżek dźwiękowych, lista jego muzycznych dzieł obejmuje min. Szczęki, Park Jurajski, Listę Schindlera, Supermana i Szeregowca Ryana. Najbardziej znanym jest jednak motyw z Gwiezdnych Wojen, rozpoznawalny od pierwszych dźwięków. Ta kompozycja pojawia się m.in. w reklamach Volkswagena, Pepsi i adidasa.

Miks muzycznych motywów filmowych w reklamie AT&T

Amerykańska sieć telewizji kablowej w jednej reklamie zmieściła kilka motywów ze znanych filmów i seriali. Bohater spotu spotyka na swojej drodze m.in. Michaela Knighta z „Nieustraszonego”, pasażerów stylizowanych na postaci z „Gry o tron”, a całość kończy kompozycja z „Powrotu do przyszłości” autorstwa Alana Silvestriego.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

#JedenOdeMnie. Kampania viralowa, promująca pomaganie

Klaudia Smolarska-Kulej
Co piąty podatnik nie przekazuje 1% podatku potrzebującym. Najczęściej wynika to z braku wiary, że można w ten sposób realnie pomóc albo z niewiedzy, że ma się taką możliwość. Dlatego Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” po raz drugi zaprasza do udziału w wyzwaniu i kampanii społecznej #JedenOdeMnie.

Zadyma na tomografii i chirurgii. Charytatywny remont błyskawiczny

patronat Reporterzy.info
Załoga Rolki Reggae Rajd i Przyjaciele kolejny raz pojawiła się w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii, wyposażona w pędzle, farby, meble i tapety. W ciągu jednego weekendu oddziały tomografii i chirurgii zmieniły się nie do poznania.

Reklama kontekstowa w prasie. PBC zmierzyły jej skuteczność

BARD
Reklama prasowa, jeśli zamieszczona jest w odpowiednim kontekście redakcyjnym, przyciąga wzrok o 67% lepiej, niż ta opublikowana w innej przestrzeni - wynika z badań przeprowadzonych dla Polskich Badań Czytelnictwa. Na reklamę kontekstową odbiorcy patrzą dłużej i bardziej się w nią angażują.

Short social video. Raport IAB Polska o krótkich filmach w social mediach

Krzysztof Fiedorek
Według raportu IAB Polska z maja 2024 roku, krótkie filmy wideo stają się coraz bardziej popularne w Polsce. W 2023 roku 61% internautów w Polsce oglądało format zwany short social video, a 23% z nich tworzyło je samodzielnie. Polscy internauci poświęcają im średnio 43 minuty dziennie.

Skuteczność reklam online. Viewability Benchmark Report 3Q2017

Paweł Usakowski
Średni czas kontaktu z reklamą w polskim internecie wynosi 27,5 sekundy. Średnia widoczność reklam online to 55 proc. W porównaniu z bardziej dojrzałymi rynkami reklamy autorzy raportu z firmy Meetrics zauważają poprawę w wynikach osiąganych w Polsce, jednak aż 45 procent budżetów digital nadal wydawane jest nieefektywnie.

Reklamy w grach mobilnych. Rynek warty ponad 50 miliardów dolarów

Pamela Tomicka
Rosnąca popularność rozgrywek mobilnych sprawiła, że stały się one mainstreamowym kanałem rozrywkowym, ale też komunikacyjnym i reklamowym. Przychody z reklam w grach mogą osiągnąć nawet 56 mld dolarów w 2024 roku (42 mld w 2019). Tym bardziej, że gracze nie ignorują reklam w tym kanale.

W jaki sposób wpłynąć na pozytywny wizerunek własnej firmy?

Consulting`n more
Dbanie o dobry wizerunek firmy jest jednym z kluczowych zadań, jakie powinniśmy stawiać przed sobą, gdy decydujemy się wkroczyć na rynek. Dobrze, by nasi potencjalni klienci nie tylko rozpoznawali nasze logo, ale by nasza marka budziła w nich pozytywne skojarzenia, jak np. najwyższa jakość, profesjonalizm, terminowość. [artykuł sponsorowany]

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24