menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Work in media. Find a job in the world of communications.

6.08.2018 Rynek medialny

Kobiety w mediach. Wyniki badania European Journalism Observatory

BARD

W największych europejskich mediach zdecydowanie dominują mężczyźni. Są autorami ponad 41% publikowanych materiałów. Kobiety - dziennikarki podpisywane są pod artykułami niemal dwukrotnie rzadziej. Więcej jest nawet artykułów anonimowych i agencyjnych - wynika z badania Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego.

Kobiety w mediach. Wyniki badania European Journalism Observatoryźródło: European Journalism Observatory

W ramach międzynarodowego badania, przeprowadzonego przez badaczy Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego EJO, przeanalizowane zostały najbardziej eksponowane materiały newsowe, biznesowe, komentarze i ilustracje. Analizie poddane zostały największe tytuły prasowe i internetowe w Czechach, Hiszpanii, Łotwie, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Ukrainie, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

AUTOPROMOCJA. Masz minutę? Poznaj nasz format #59sec REPORT na Youtube

W skali całego badania, dziennikarze - mężczyźni niemal dwukrotnie częściej figurują jako autorzy najbardziej eksponowanych materiałów prasowych i internetowych. Szczegółowe wyniki to:

  • 41% - mężczyźni
  • 23% - kobiety
  • 36% - materiały anonimowe i agencyjne

Największe różnice odnotowane zostały we Włoszech (63 do 21%) i w Niemczech (58 do 16%). Jedynym krajem, w którym większość eksponowanych publikacji tworzą kobiety jest Portugalia. Tutaj uzyskany został wynik 31 do 20% na korzyść dziennikarek. Jednocześnie warto zaznaczyć, że prawie połowa wszystkich publikacji w portugalskich mediach to materiały anonimowe lub agencyjne.

- Także i w Polsce to mężczyźni dziennikarze, politycy, eksperci są bardziej widoczni od kobiet. Jednak dysproporcja nie jest tak rażąca jak np. w przypadku Niemiec czy Włoch - piszą autorzy badania z Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego. - Teksty przygotowane przez mężczyzn stanowiły 37% materiałów opublikowanych we wszystkich czterech badanych tytułach: Gazecie Wyborczej, Fakcie, Onet.pl oraz Wp.pl. Teksty przygotowane przez kobiety to 24%. Te wyniki mogą sugerować, że kobiety znacznie rzadziej są bohaterkami tekstów; teksty rzadziej dotyczą kobiet; materiały dotyczące spraw ogólnych częściej ilustrowane są zdjęciami mężczyzn niż kobiet.

Z badania EJO wynika również, że mężczyźni przeważają nie tylko jako autorzy tekstów, ale również jako bohaterowie ilustracji do publikowanych materiałów. Tutaj dysproporcja jest jeszcze większa i w skali wszystkich badanych mediów wynosi 43 do 15 procent.

W polskich mediach ta dysproporcja zbliżona jest do europejskiej średniej. Nad Wisłą 39% opublikowanych ilustracji przedstawiało mężczyzn, zaledwie 14%kobiety. Autorzy analizy odnotowali, że częściej niż kobiety na ilustracjach znajdowały się inne obiekty (przedmioty, dzieci, grupy mieszane).

Więcej na temat badania: Jakie miejsce w europejskich mediach zajmują kobiety?

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Reporterzy.info na Google News

Najnowsze w dziale Rynek medialny:

Równość i różnorodność w mediach. Raport Europejskiej Unii Nadawców

KFi
Europejskie media publiczne coraz częściej stawiają na różnorodność, równość i włączenie (DEI) jako fundament swojej działalności. Nadawcy publiczni w Europie wdrażają strategie na rzecz różnorodności – zarówno w treściach, jak i w swoich zespołach. Wnioski z raportu są jednoznaczne: choć widać postęp, wiele wyzwań nadal pozostaje.

Jak media mówią (albo milczą) o klimacie? Raport Reuters Institute

Krzysztof Fiedorek
Mimo że zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej odczuwalne na całym świecie, media nie zdołały utrzymać rosnącego zainteresowania tym tematem. Raport "Climate Change and News Audiences 2024", pokazuje że poziom zaangażowania odbiorców w tematykę klimatyczną pozostaje niemal niezmienny od kilku lat.

Clickbait pod lupą. Jak przez 25 lat zmieniały się nagłówki w internecie

Krzysztof Fiedorek
Badacze z Max Planck Institute przenalizowali 40 milionów nagłówków z ostatnich 25 lat. Są coraz dłuższe, bardziej emocjonalne i negatywne, z wyraźnym wpływem stylu clickbaitowego. Nawet renomowane media stosują strategie i tricki przyciągające uwagę.

Podobne artykuły:

Klęska telewizyjnych programów informacyjnych. Tracą widzów

Adam Bodziak, Tomasz Kamyk
Analiza widowni na przestrzeni ostatnich lat jest wymowna. Widzowie odwracają się od niemal wszystkich głównych graczy. Jedynym wyjątkiem jest Panorama.

Celebryci, influencerzy i tematy ważne społecznie. Raport MediaCom

Paweł Usakowski
W tegorocznej edycji badania Influence Power Index agencji MediaCom wyraźnie pozytywnie wyróżniła się Martyna Wojciechowska. Jej aktywność w obszarze praw człowieka i ekologii zauważyło niemal dwie trzecie pytanych. Na końcu rankingu znaleźli się z kolei m.in. Maciej Maleńczuk czy Radosław Majdan.

Koronasceptycy w mediach. Badanie agencji Dentsu

BARD
Mocno widoczny w digitalowych mediach koronasceptycyzm, który bagatelizuje pandemię albo skupia się na teoriach spiskowych, stanowi około 8 procent internetowych treści związanych z koronawirusem. Głównymi źródłami wiedzy o COVID-19 i bieżącej sytuacji są internet, media społecznościowe i telewizja, a coraz częściej także znajomi i rodzina.

Internet połyka medialną konkurencję

Bartłomiej Dwornik
Najmłodsze z mediów rozpycha się na rynku łokciami. Coraz częściej wskazywany jest jako podstawowe źródło informacji. Dwie trzecie internautów właśnie w sieci szuka informacji na temat bieżących wydarzeń.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

webePartnres
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Forum
Forum
Okładka Gazeta Polska
Gazeta Polska
Okładka Glamour
Glamour
Okładka Plus Minus
Plus Minus
Okładka Tygodnik Powszechny
Tygodnik Powszechny
Okładka Wprost
Wprost
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25