14.08.2018 Marketing i PR
Jak pozycjonować bloga firmowego?
empressia.eu
W dzisiejszych czasach coraz więcej firm decyduje się na prowadzenie bloga firmowego, dzięki któremu przekazuje swoim aktualnym i potencjalnym klientom porady związane ze świadczonymi usługami, prezentuje nowości czy wreszcie wchodzi w interakcje z klientami. Samo prowadzenie bloga to jednak nie wszystko, żeby był on dla użytkowników wyszukiwarki Google widoczny, musi być on przede wszystkim dobrze wypozycjonowany, jak to zrobić? Sprawdź!

Pozycjonowanie bloga firmowego w Google
Pozycjonowanie bloga firmowego w wyszukiwarce Google to przede wszystkim umiejętność korzystania z dostępnych narzędzi oferowanych przez firmę Google oraz platformy blogowe, takie jak WordPress.
Specjaliści zajmujący się tą tematyką wskazują, że podstawą, jeżeli chce się znaleźć wysoko w wynikach wyszukiwania, jest posiadanie własnej domeny oraz serwera. Kolejną sprawą jest zainstalowanie wtyczek SEO, które intuicyjnie przeprowadzą nas przez proces optymalizacji strony, dzięki czemu znacznie łatwiej jest sprawić, żeby nasza strona była przyjazna użytkownikom i była postrzegana przez roboty wyszukiwarki jako warta wyświetlenia. Wtyczka do Wodpressa - Yoast SEO zadba przede wszystkim o to, jak Google będzie widział dany blog firmowy — po przejściu procesu konfiguracji w zdecydowanej większości przypadków obserwuje się zwiększoną ilość odwiedzić na blogu.
Myśląc poważnie o pozycjonowaniu, trzeba się także nauczyć korzystać z narzędzi takich jak Google Analytics czy Google Webmaster Tools. Oba te narzędzia pozwalają na analizowanie ruchu na prowadzonym przez nas blogu. Google Webmaster Tools to narzędzie, umożliwiające podglądanie słów kluczowych, za pomocą których użytkownicy docierają na konkretny blog, co ma ogromne znaczenie, ponieważ daje informacje o tym jakie treści, frazy i słowa kluczowe są poszukiwane, a to z kolei pozwala tworzyć teksty, które są potrzebne i będą chętnie czytane.
Jedna z odpowiedzi na pytanie „jak pozycjonować bloga firmowego” jest więc następująca: dobrze poznać swoją grupę docelową i na tej podstawie tworzyć treści, które będą się cieszyły zainteresowaniem — w głównej mierze to właśnie na tym właśnie polega skuteczne pozycjonowanie bloga.
Pozycjonowanie bloga, a odpowiednia optymalizacja umieszczanych treści
Mówiąc o tym, jak pozycjonować bloga firmowego, kluczową sprawą jest podjęcie tematu optymalizacji umieszczanych na nim treści. To dzięki odpowiedniej jakości artykułom zwiększa się szansa na pozyskanie użytkowników, którzy poszukują konkretnego produktu czy usługi w wyszukiwarce Google. Co jeszcze jest ważne? Przygotowywanie tekstów na bloga firmowego, tak aby zyskał on lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania.
Należy wziąć pod uwagę następujące elementy:
- unikalność umieszczanych na stronie treści – Google nie toleruje plagiatów, możemy być więc pewni, że jeżeli na blogu znajdą się skopiowane treści, nie ma co liczyć na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania,
- odpowiedni dobór słów i fraz kluczowych oraz ich równomierne rozmieszczenie w tekście,
- stosowanie odmienionych form słów i fraz kluczowych,
- stosowanie nagłówków (oznaczonych H1),
- stosowanie śródtytułów (oznaczonych nagłówkami H2-H3),
- wykorzystywanie formatowania tekstowego – mowa tutaj m.in. o justowaniu, pogrubianiu, kursywie czy wypunktowaniach. Roboty wyszukiwarki zwracają uwagę na wizualną jakość tekstu,
- używanie fraz i słów kluczowych w śródtytułach (można korzystać z formy pytań – gdy naszym słowem kluczowym są np. stalowe hale magazynowe, jako śródtytuł doskonale sprawdzi się pytanie: „Czy stalowe hale magazynowe są dobrym rozwiązaniem?”),
- stosowanie różnych form contentu – użytkownicy lubią dobrej jakości grafikę oraz materiały video, nie ograniczaj się więc jedynie do tekstu. Video to także łatwy sposób na to, aby na zatrzymać użytkownika na dłużej,
- dodawanie opisów do zdjęć – „nieopisanych” grafik Google nie widzi i nie rozpoznaje,
- stosowanie linkowania wewnętrznego.
Jak systematyczność wpływa na pozycjonowanie bloga?
Mówiąc o pozycjonowaniu bloga, trzeba wspomnieć o konieczności ciągłego rozwoju treści. Roboty wyszukiwarki Google bardzo dużą wagę przykładają bowiem do tego, czy strona jest na bieżąco aktualizowana. W miarę możliwości należy więc jak najczęściej publikować nowe artykuły, co oczywiście wymaga aktywnego poszukiwania nowych, interesujących tematów. W tym celu warto wykorzystać pytania klientów, aktualne trendy czy nowości dotyczące danej branży. Warto tez zadbać o to, by treści były wyczerpujące. Według badań najlepiej w wynikach wyszukiwania radzą sobie treści obszerne - od 5000 znaków ze spacjami w górę.
Pozycjonowanie, a szybkość ładowania się strony
Choć może to niektórych dziwić, algorytm wyszukiwarki Google zwraca uwagę na szybkość ładowania się strony, co w przypadku blogów, na których znajduje się bardzo dużo zdjęć, ma szczególne znaczenie. Aby zwiększyć szybkość ładowania się strony, warto m.in. korzystać z aplikacji, które potrafią zmniejszyć wagę zdjęć nawet o połowę, bez szkód dla jakości takiego obrazu.
Korzyści, jakie daje prowadzenie dobrze wypozycjonowanego bloga firmowego, są aktualnie nie do przecenienia — daje on przede wszystkim możliwość bezpośredniego dialogu z klientem. Warto pamiętać także o tym, że wpisy blogowe są chętnie udostępniane na portalach społecznościowych, należy więc dbać o to, żeby były one wartościowe, tak aby mogły być wizytówką firmy.
Konsultacja: Empressia.eu
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Skuteczne public relations w internecie. Jak się robi e-PR
Kamila Kaczmarczyk
Punktem wyjścia w działaniach e-PR jest synergia między realizacją strategii komunikacji, marketingowej oraz SEO. PR w sieci może skutecznie wspierać te dwie pozostałe dziedziny. Tworzone przez nas informacje prasowe, artykuły i posty na bloga są wodą na wielki internetowy młyn, zasilany przez wyszukiwarki i media społecznościowe.
Copywriting sprzedażowy. Treści, które sprzedają
Marta Bober
Nie jest większym odkryciem stwierdzenie, że trudno jest dzisiaj cokolwiek sprzedać - zarówno w internecie, jak sklepie stacjonarnym. Copywriting sprzedażowy polega na posługiwaniu się technikami perswazyjnymi, do których należy np. storytelling czy też neuromarketing.
Jak wygenerować ruch na stronie internetowej
Krzysztof Kłosiński
Wysoki ruch w naszej witrynie to podstawa jej sprawnego funkcjonowania. Sprawia on, że potencjalni klienci mają możliwość zapoznania się z naszą ofertą. Ponadto jest on jednym z głównych elementów, które wyszukiwarka Google bierze pod uwagę w trakcie ustalania pozycji naszej strony w wynikach wyszukiwania.
Reklama programmatic. Jak płacić tylko za skuteczny marketing
Paweł Treściński
Model programmatic umożliwia kierowanie formatów reklamowych na określoną grupę odbiorców. Segmenty mogą obejmować płeć, wiek, status społeczny, a także położenie geograficzne w niektórych rejonach kraju. Oprócz tego, można również kontrolować reklamy według określonej pory dnia a także monitorować ich częstotliwość.
Wybór właściwej agencji reklamowej
blog.goldensubmarine.com
Zadanie nie należy do łatwych - jak rozeznać się na rynku usług komunikacji marketingowej, i czym się kierować w typowaniu agencji reklamowej? [artykuł sponsorowany]
Product placement i jego skuteczność. Badanie Mindshare Polska
Mindshare Polska
Lokowanie produktu prawie 1/3 odbiorców zachęca do kupienia produktu po raz pierwszy. Na kolejne 18% badanych product placement działa jak przypomnienie i zachęta do ponownego zakupu – wynika z badania LIVE Panel, zrealizowanego przez GroupM.
Audiomarketing i programmatic audio. Targetowanie reklam radiowych
Bartosz Sosnówka
Osobista forma kontaktu z użytkownikiem i reklamy odporne na Adblocka. To największe atuty przekazów marketingowych emitowanych w stacjach radiowych online, podcastach i innych treściach opartych na audio w internecie. Co więcej, według światowych badań aż 80% słuchaczy podcastów akceptuje reklamy, a 60% z nich kupuje pod wpływem usłyszanych komunikatów.