12.03.2018 Marketing i PR
Skuteczne public relations w internecie. Jak się robi e-PR
Kamila Kaczmarczyk, Artweb-Media

Punktem wyjścia w działaniach e-PR jest synergia między realizacją strategii komunikacji, marketingowej oraz SEO. PR w sieci może skutecznie wspierać te dwie pozostałe dziedziny.
Tworzone przez nas informacje prasowe, artykuły i posty na bloga są wodą na wielki internetowy młyn, zasilany przez wyszukiwarki i media społecznościowe. W internecie nieustannie powstają nowe informacje, które są natychmiast klikane, przekazywane i odbierane, linkowane i udostępniane przez konkretne osoby uczestniczące w sieciach społecznościowych, zaintrygowane danym tematem, nieznaną dotąd informacją, czy atrakcyjną formą przekazu – to wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym, bez przerwy.
Jeśli dobrze rozumiemy specyfikę funkcjonowania informacji w sieci, możemy tak optymalizować treść tworzonych informacji prasowych, by przynosiły one określony efekt w postaci zamierzonego zasięgu publikacji, wzrostu ruchu na danej stronie, czy też większej liczby akcji użytkowników (subskrypcji do newslettera, pobrań e-booka etc).
Źródła danych pomocne w optymalizacji informacji prasowych
- Social Media
Statystyki aktywności twoich użytkowników na Facebooku pozwalają na bieżąco sprawdzać, jaki rodzaj treści wywołuje najsilniejsze oddziaływanie. Obserwuj tematy, które cieszą się aktualnie największym zainteresowaniem, dowiaduj się, o czym mówi się najwięcej. Jeśli korzystasz z płatnych narzędzi do monitorowania mediów społecznościowych, tym lepiej – masz dostęp do jeszcze bardziej szczegółowych danych, które pozwolą ci dokładnie zoptymalizować treść publikacji. - Statystyki strony
Sprawdzaj w Google Analytics (lub innym narzędziu analitycznym), które podstrony serwisu są najczęściej odwiedzane, a które jeszcze za mało, wybieraj i uczyń je odpowiednio stronami docelowymi (landing pages) dla swoich poszczególnych informacji prasowych. Obserwuj pozycje twojej strony na określone frazy w rankingach, sprawdzając jednocześnie, jakie słowa kluczowe są mocne i generują więcej wejść na konkretne podstrony, a które pomimo dobrych pozycji nie przekładają się na ruch, wybieraj w ten sposób priorytetowe zapytania i umieszczaj je w tytułach oraz treści informacji prasowych. - Monitoring mediów
Sprawdzaj dystrybucję i recepcję swoich informacji prasowych, śledź jakie informacje pojawiają się w mediach na ważne dla Ciebie frazy i kto je publikuje, konfrontuj je z tymi, które sam(a) tworzysz. Na polskim rynku dostępnych jest wiele płatnych narzędzi służących do monitoringu mediów (najbardziej popularne to Newspoint Monitor i system IMM). Jednak nawet bez drogich narzędzi możesz monitorować sieć, nie tylko w celu kontrolowania tego, co mówi się o twojej firmie, ale i śledzenia informacji branżowych zawierających istotne frazy. Z pomocą przychodzi tu nieoceniony wujek Google i jego sprytne, niedawno ulepszone narzędzie, wciąż w wersji beta - Google Alerts. Narzędzie ma co prawda pewne ograniczenia, ale pozwala przynajmniej na śledzenie wyników wyszukiwania w internecie na wybrane przez Ciebie frazy, z możliwością filtrowania kanałów dystrybucji, a także częstotliwości i sposobu powiadamiania o wynikach. - Działy SEO i marketingu
Jeśli nie jesteś w tej "komfortowej" sytuacji, że twoje kompetencje obejmują zarówno SEO, marketing, jak i PR, potrzebujesz informacji z pierwszej ręki, czyli od specjalistów w twojej firmie. Spotkania z pracownikami odpowiadającymi za strategię SEO i działania marketingowe pozwolą Ci lepiej zrozumieć cele i kierunek działania firmy, a co najważniejsze – efektywnie wesprzeć obie te dziedziny.
***
Powyższy tekst jest fragmentem obszerniejszego artykułu dotyczącego działań PR w sieci. Pełna wersja publikacji, zawierająca zbiór porad, jak tworzyć i wysyłać efektywne informacje prasowe, znajduje się na Blogu Artweb-Media.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
GEO, SOV i nowy świat wyszukiwania. Raport Altavia Kamikaze + K2
Paweł Usakowski
AI Search i Share of Voice to metryki marketingowe, których nie da się już pomijać i ignorować. Tymczasem tylko 7% polskich firm korzysta z AI. W nowym świecie wyszukiwania to za mało. Kto nie nadąży, może po prostu... zniknąć z internetu.
Liczba botów AI w obsłudze klienta rośnie. Jednak Polacy chcą ludzi
Andrzej Sowula
Ponad 3/4 Polaków (75,9%) miało już kontakt z botem w dziale obsługi klienta i niemal co czwarty jest z tej obsługi zadowolony, co oznacza wzrost o 7,7% w ciągu dwóch ostatnich lat. Jednocześnie jednak tylko 8,1% Polaków w pełni ufa obsługującym ich botom.
Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate
Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.
Podobne artykuły:
Produkcja filmów promocyjnych. Sposób na skuteczną reklamę
nomono.eu
Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszą się reklamy w formie wideo. Docierają do szerokiego grona odbiorców i wyjątkowo skutecznie potrafią zaprezentować firmę oraz jej ofertę w korzystnym świetle. Produkcja filmów promocyjnych wymaga jednak starannego przygotowania, jeśli opracowane materiały mają zrobić pożądane wrażenie na potencjalnych klientach. [artykuł sponsorowany]
Co powinien zawierać audyt SEO - kluczowe elementy dobrej analizy
Szymon Słowik
Audyt SEO w takiej, czy innej formie, powinien zawsze stanowić punkt wyjścia do działań mających na celu budowanie ruchu organicznego z Google. W przypadku prostej strony firmowej, audyt może sprowadzać się do dość szybkiej analizy witryny. Jeśli mamy do czynienia ze sklepem internetowym, audyt będzie dużo bardziej złożony ze względu na większą liczbę funkcji, rozbudowaną architekturę informacji, więcej słów kluczowych, konkurentów, wyzwań natury technicznej.
Firma odpowiedzialna społecznie. Ten wizerunek się opłaca
RINF
Polacy i Hiszpanie najchętniej w Europie kupują od firm odpowiedzialnych społecznie - wynika z raportu Global State of the Consumer Tracker, opracowanego pod koniec czerwca przez ekspertów firmy doradczej Deloitte.
Strategia komunikacji. Jak ją zaprojektować i wdrożyć?
Katarzyna Jarczewska
Holistyczna strategia komunikacyjna to absolutny kamień milowy dla każdego biznesu. Zarówno młode firmy, jak i doświadczone spółki powinny przywiązywać szczególną uwagę do sposobu, w jaki są odbierani przez obecnych i potencjalnych klientów, a także kontrahentów, inwestorów, czy ogółem -społeczeństwo.